m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zwiedzanie miasta zaczynam od Browaru Zamkowego, jednego z najstarszych browarów w Polsce. Najstarsze, pisemne wzmianki o piwowarstwie raciborskim pochodzą z 1293 r i znajdują się w poradzie prawnej udzielonej na prośbę miasta przez radcę i ławników Świdnicy. Rok później książę Przemysław raciborski nadał miastu prawo mili zapowiedniej, określającej, że w obrębie 1 mili od murów miasta raciborzanie posiadali monopol warzenia i wyszynku, rzemiosła i handlu. Piwowarstwo musiało istnieć w Raciborzu już dużo wcześniej, jeszcze za czasów księcia piastowskiego Mieszka Plątonogiego, gdyż raciborska osada przedlokacyjna posiadała prawo targu i wyszynku potwierdzone źródłowo w 1217 roku. Pierwsza jednoznaczna wzmianka o browarze książęcym przy zamku w Raciborzu pochodzi z 1567 r z księgi gruntowej komory książęcej. Przypuszcza się, że browar powstał na początku XVI wieku po gospodarczej reorganizacji komory książęcej. Wiadomo również, że w 1559 r powstała Karczma Zamkowa, która zapewne szynkowała piwo książęce.
Natomiast urbarz książęcy z 1564 r wykazywał 1200 talarów dochodu od piwa pszenicznego i jęczmiennego szynkowanego w karczmach dóbr książęcych, które - najprawdopodobniej - musiały szynkować piwo książęce. O znacznej produkcji browaru książęcego na przełomie XVI i XVII w świadczyć może fakt istnienia własnej plantacji chmielu, dwóch sklepionych składów piwa w podziemiach zamkowych oraz utrzymywanie książęcego poborcy piwnego Bartłomieja Sokoła. 19 stycznia 1858 roku wybuchł pożar w browarze. Przyczyną był ogień spod panwi, który ogarnął cały zakład i przeniósł się na zabudowania zamkowe. Odbudowa browaru zamkowego nastąpiła bardzo szybko. Postanowiono go jednak umieścić w nowym miejscu. Wybudowany został od podstaw na miejscu północnego i częściowo zachodniego skrzydła zamku książęcego. Zaopatrzony został również w nowoczesną jak na owe czasy maszynę parową.Gruntowna modernizacja nastąpiła 40 lat później, kiedy browar został ponownie przebudowany i unowocześniony. Po krótkiej przerwie zakład piwowarski ruszył ponownie. Po II wojnie światowej raciborski browar wznowił warzenie 15 czerwca 1945 r, a pierwsze piwo trafiło na rynek 15 września 1945 r. Zakład został znacjonalizowany, a w 1953 roku włączono go w skład Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych w Głubczycach. Do końca 1958 r browar wykorzystywał maszyny i urządzenia zamontowane jeszcze w 1897 r. Dopiero 1957 r rozpoczęto modernizacje. W 1999 r Browary Górnośląskie ogłosiły upadłość. W 2003 roku nieczynny browar został zakupiony przez przedsiębiorcę z Sosnowca, Jerzego Łazarczyka. Po remoncie i zainstalowaniu urządzeń browarniczych pochodzących ze zlikwidowanego zakładu piwowarskiego w Tymbarku, browar wznowił działalność w 2004 roku pod nazwą Browar Książęcy Racibórz.
W połowie 2008 r właściciel browaru poinformował o trudnej sytuacji zakładu. W sierpniu 2009 r poinformowano o wstrzymaniu produkcji w browarze. W 2010 r został on ponownie reaktywowany. Zmieniono wówczas nazwę zakładu na Browar Zamkowy.
Następnie przechodzę na drugą stronę rzeki i zagłębiam się w raciborską Starówkę. Nie ma tego wiele ale parę ciekawych obiektów i detali da się znaleźć. Racibórz jest obok Opola jedną z historycznych stolic Górnego Śląska, gdzie rezydowali książęta opolsko-raciborscy. Jednym z ciekawych obiektów jest Kościół Św. Ducha, w którym obecnie znajduje się muzeum miejskie. Sporo czasu spędziłam chodząc po klimatycznych uliczkach i po rynku.
Szczególnie podobała mi się ulica Długa z kolorowymi kamieniczkami po obu stronach i niestety zimą mało atrakcyjnymi klombami. Latem pewnie jest tu jeszcze bardziej malowniczo Sporo jest też takich podcieni pod kamienicami. Same budynki też często są ładnie zdobione.
Jednym słowem jest co pooglądać i pofotografować, szczególnie przy tak pięknej pogodzie jak tamtego dnia. Kolejnym ciekawym obiektem jest Kościół Św. Jakuba przy rynku. Jest on jedyną pozostałością po klasztorze Dominikanów. Jego powstanie wiąże się z sprowadzeniem zakonu Dominikanów około 1258 r. Prawdopodobnie w tym samym roku został konsekrowany przez biskupa wrocławskiego Tomasza I. Obecny wygląd budowli pochodzi z początków XV wieku, po pożarze z 1300 r. Zabytkowe kamienice w rynku mają ciekawe zwieńczenia dachów. W każdym razie moje oko przyciągnęły od pierwszego wejrzenia. Na fotce widać też dach całorocznego lokalu należącego do Browar Zamkowego.
Rynek jest rozległy i zimą raczej pusty, ale z tego co słyszałam latem sporo się tu dzieje. Na samym środku rynku znajduje się Kolumna Matki Boskiej, tzw. Kolumna Maryjna. Jest to późnobarokowa budowla, wykonana w latach 1725-1727 przez austriackiego artystę Johanna Melchiora Österreicha. W średniowieczu na rynku znajdował się budynek ratusza. W środku znajdował się ratusz, który został wzmiankowany w dokumentach z 1361 r, a także obok ratusza znajdował się dom kupców, o którym jest mowa już w 1313 r oraz wokół rynku murowane sukiennice wymienione w dokumentach z 1293 r. Na Rynku znajdowały się stragany, kramy oraz ławy, a w dokumentach mówi się po ulicy Kramarskiej, która miała być przedłużeniem ulicy Odrzańskiej. Wypatrzyłam też zegar słoneczny na ścianie jednej z kamienic. Sprawdziłam z moim zegarkiem - godzina się zgadzała, czyli jest na chodzie ;-)
No i jeszcze Kościół Wniebowzięcia NMP robi wrażęnie chociaż chowa się za drzewami. Opuszczam już rynek, mam czas więc przechadzam się jeszcze wyszukując kolejnych perełek na raciborskich ulicach. A oto Baszta Więzienna z fragmentem murów. Baszta została wybudowana około 1574 r, po pożarze miasta w ciągu murów miejskich. W XVII wieku w wieży mieli być przetrzymywani mistrzowie masarscy oskarżeni o zawyżanie cen. W latach 1896-1900 została częściowo przebudowana. Remont przeprowadzono w 1958 r. Ostatnie prace miały miejsce w 1994 r. Wówczas usunięto tynki z wieży od strony północnej. A tu Pan Moniuszko z nieco marsowa miną. Chyba nie muszę go przedstawiać bo chyba każdy wie przynajmniej mniej więcej kim był. Nie wiem na czym polegało EKO tego domu. Może jest zbudowany z biodegradowalnych materiałów czy coś w tym stylu ;-)
Wiele kamienic jest ładnie odnowionych. Elewacje aż lśnią. Bank Spółdzielczy też ma niczego sobie siedzibę. Pomału kieruję się już do samochodu ale aparatu jeszcze nie chowam, bo ciągle mi się coś jeszcze rzuca w oczy i ciągle nowe fotki powstają. Anteny satelitarne trochę nie pasują do zabytkowych kamienic, ale przecież w końcu nie można ludziom zabronić oglądania TV ;-)
No i tu już definitywnie kończę zwiedzanie. Dziękuję za wspólny spacer :)

najbliższe galerie:

 
Racibórz,  miasto z historią
1pix użytkownik dreptak odległość 0 km 1pix
Racibórz.
1pix użytkownik piotr54 odległość 2 km 1pix
Rezerwat Przyrody Łężczok
1pix użytkownik romana odległość 7 km 1pix
Tworków - Ruiny Pałacu
1pix użytkownik admian odległość 9 km 1pix
Zamek w ... Tworkowie
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 10 km 1pix
INSCENIZACJE -  Pływadło w Turzy Śląskiej
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 11 km 1pix

komentarze do galerii (23):

 
romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 27.03.2017 19:51

Marcin - mi też się tam podobało :)
Pozdrawiam :)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 16.03.2017 14:15

Bardzo ładne miasteczko.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 15.03.2017 06:53

Charlie - czasem tak bywa, że człowiek nie ma pojęcia, o tym jakie ciekawe miejsca znajdują się w zasięgu ręki niemalże. Ja akurat o Raciborzu słyszałam, że jest wart odwiedzenia, tyle że wybrać się tam nie mogłam bo ciągle jakiś inny kierunek mnie nęcił. Mam jeszcze niejedno fajne miejsce w planach, ale niestety mój czas nie jest z gumy i ciągle mi go brakuje :)
Pozdrawiam :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 13.03.2017 11:33

Gdy zobaczyłam że Twoja galeria jest z Raciborza, zaczęłam się zastanawiać... gdzie to. Wstyd przyznać, ale musiałam spojrzeć na mapę aby przybliżyć sobie lokalizację.
Pewnie gdyby mi ktoś powiedział że był w Raciborzu, machnęłabym ręką nie przywiązując do tego miasta większej uwagi. Ale teraz, gdy zobaczyłam Twój spacer, już wiem, że zaiste jest tam na czym zawiesić oko :-)
Szczególnie Rynek mi się spodobał. To pewnie przez attyki na kamienicach, które przypominają mi trochę krakowski Rynek.
Pozdr.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 13.03.2017 06:59

Kordulo - cieszę się, że i Tobie się podobało. A Racibórz faktycznie jest sympatycznym i zadbanym miasteczkiem, aż miło się po nim chodzi :)
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 13.03.2017 06:55

Rozmusiak - a co pominęłam ? Pytam, bo być może się jeszcze tam kiedyś wybiorę i mogłabym nadrobić braki :)
Pozdrawiam :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 12.03.2017 11:53

Ładne miasto, ładnie podane:))
Spacer choc zimowy bardzo przyjemny:) Pozdrawiam:)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 12.03.2017 10:25

Średnio daw razy w miesiacu bywam w Raciborzu i znając miasto muszę Ci przyznać,że wiele nie pominęłaś :)
W każdym razie dzięki za spacerek :)
Pozdrawiam !

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 12.03.2017 07:48

Lucy - bardzo mi miło czytać takie komentarze :) No cóż, staram się jak umiem, bo sama lubię oglądać galerie dobrze dopracowane, z fajnymi fotkami i ciekawym tekstem.
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 12.03.2017 07:46

Patryk - to fakt, betonowe koszmarki się trafiają i czasem nie da się ich nie ująć w kadrze. Ale ogólnie miasto wywarło na mnie bardzo pozytywne wrażenie :)
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 12.03.2017 07:42

Elu - to fakt, sporo tam ciekawych obiektów i to na niewielkiej przestrzeni, więc wszędzie łatwo dotrzeć. A pogoda to taki bonus - niespodzianka. Jak rano wyjeżdżałam z domu to było mocno szaro i ponuro, zresztą prawie całą drogę tak było. Praktycznie dopiero na miejscu niebo się rozpogodziło nawet nie wiem kiedy :)
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 12.03.2017 07:38

Halszko - ja też bym chciała wrócić i zobaczyć to miasto jak już będzie zielono i kwitnąco. Coś czuję, że jeszcze bardziej mi się tam spodoba.
Pozdrawiam :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3158) dodano 11.03.2017 23:46

Zawsze starannie oprowadzasz więc nie sposób omijać Twoje galerie😊,pozdrawiam.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4836) dodano 11.03.2017 22:01

Ciekawa prezentacja, zwłaszcza jak ktoś lubi takie wspomnienia dziejowe. Miasto ładne, szkoda tylko, że widoki niektóre psują bloczki z epoki słusznie minionej, bo kompletnie nie pasują do charakteru zabudowy. Muszę się kiedyś wybrać

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7383) dodano 11.03.2017 21:25

No popatrz, ja tu nigdy nie byłam, a przynajmniej nie zatrzymałam się. Dużo ciekawych budowli. No browar najciekawszy:) i w ogóle dużo fajnych rzeczy wyłapałaś. pogoda git , to i spacer udany :)
pozdrówki :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 11.03.2017 11:42

Romi:) Byłam w Raciborzu 2 razy w ostatnich latach ( latem i jesienią) i muszę powiedzieć,że widzę spore zmiany,bo za pierwszym razem zamku w ogóle nie było,tylko jakieś żałosne resztki murów za ogrodzeniem. A po kilku latach zamek z kaplicą oraz dziedzińcem ze studnią nowiutki jak spod igły:) Zwiedziliśmy oczywiście łącznie z kaplicą i browarem:) Kamienice z renesansowym zwieńczeniem w rynku zachwycają oraz ten kolorowy deptak:) Doszliśmy i do resztki murów z oną Basztą i parku z Moniuszką. Chyba tam jeszcze wrócimy:) Pozdrawiam:)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 10.03.2017 19:29

Optymisto - ja bym na Twoim miejscu wróciła. Na swoim też pewnie jeszcze tam zajrzę o innej porze roku gdy będzie bardziej kolorowo :)
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 10.03.2017 19:27

Śnieżko - a ja próbowałam Zamkowego i też mi bardzo smakowało :)
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 10.03.2017 19:26

Przemku - dobry pomysł z tym piwkiem ;-)
A urbarz piwny to były uprawnienia piwowarskie do upoważniające do warzenia piwa. W średniowieczu taki urbarz mógł nadawać na przykład panujący na danym terenie książę.
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 10.03.2017 19:22

Śnieżko - a ja próbowałam Zamkowego i też mi bardzo smakowało :)
Pozdrawiam :)

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:915) dodano 10.03.2017 19:05

Odwiedziłem to ciekawe miasto w 2009 r. co widziałem zamieściłem tu: http://www.turystykapolska.entro.pl/raciborz-362-p.html - może jeszcze mi się uda tam wrócić - pozdrawiam

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6473) dodano 10.03.2017 17:31

Ten Przemysław Raciborski, to jednak bardzo mądry człowiek był, chwała Mu za to. No i za to piwo, oczywiście...;)
RoMi, znowu kawał dobrej roboty, dużo fajnych fotek, fajny spacer i ciekawa historia. O tym piwie zwłaszcza...;)
A teraz serdecznie pozdrawiam i idę do lodówki. Po piwo, rzecz jasna...;)

PS: co to jest "urbarz"?

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3509) dodano 10.03.2017 16:33

Hej, Romana:) Jak zobaczyłam tytuł "Racibórz" - od razu przyszło mi na myśl raciborskie miodowe. Bardzo lubię:)
Fajna piwna galeria i ładne, zadbane miasteczko.
Pozdrowienia!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!