m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
To luty. Nie dziwi więc śnieg który posypał na Kaszubach. Łebunia. To nasz pierwszy przystanek. Znajduje się tu pałac z XVIII wieku. Elewacja ogrodowa. Pierwsze wzmianki o Łebuni pochodzą z 1400 roku. Do XIX wieku tutejszy majątek należał do rodziny  von Grelle. Później pałac miał wielu właścicieli. Po II wojnie światowej znajdował się tu PGR, po upadku którego budynek popadał w ruinę. Szczęśliwie znalazł się prywatny inwestor który go wyremontował i przeznaczył na centrum odnowy i SPA. Po drodze zatrzymujemy się stęsknieni za zapachem lasu.
Dojeżdżamy do kolejnej wsi. To Krępkowice. Stoi tu kościół p.w. św. Antoniego Padewskiego. Zbudowano go w 1890 r. w stylu neogotyckim. Tutejszą atrakcją jest pochodzący z 1926 roku dwór myśliwski. Było to popularne miejsce polowań niemieckiej elity III Rzeszy. Obecnie jest tu gospodarstwo agroturystyczne.
Wiadukt nad linią kolejową Lębork - Słupsk. Prawdopodobnie pamięta jeszcze czasy przedwojenne. Przy tej linii kolejowej i drodze krajowej nr 6 leżą Leśnice. Stoi tu zbudowany w 1910 roku kościółek. Nas bardziej ciekawi dworek. Dwór został prawdopodobnie zbudowany przez Jerzego Wejhera,  który jest wzmiankowany w 1756 roku jako właściciel Leśnic. W 1840 r. właścicielem został Aleksander Przebendowski. Dobudował on kolejne piętro oraz boczne oficyny. W 1909 r. majątek w Leśnicach nabyła rodzina von Dewitz. Elewacja ogrodowa. Obecnie mieszka tu kilka po PGR-owskich rodzin (?).
Zabudowania gospodarcze. Kolejny przystanek to XVIII - wieczny pałac w Runowie. Po II wojnie światowej przez rok miała tu swą siedzibę szkoła a potem był tu PGR. Widok na część założenia parkowego. Obecni właściciele  pod nazwą Pałac pod Bocianim Gniazdem prowadzą działalność turystyczną i organizują imprezy okolicznościowe.
Przed nami miła niespodzianka pałac w Grąbkowie. Najpierw zabudowania gospodarcze. Na których zachowały się jeszcze relikty socjalizmu. Jeden z folwarcznych budynków. Pałac pochodzi z XIX wieku, z okresu kiedy właścicielami majątku była rodzina von Puttkammer.

Jednak historia tego miejsca sięga dużo dalej w przeszłość.
Już w średniowieczu był to majątek rycerski rodziny von Grumbkow. Byli oni właścicielami tego miejsca do końca XVIII wieku. W 1797 r. posiadłość nabył Gebhard Leberecht von Blücher, późniejszy bohater narodowy Niemiec, pogromca Napoleona pod Lipskiem i Waterloo. Po nim byli inni właściciele, m.in. rodzina Puttkamer która postawiła obecny pałac...

ostatnim niemieckim właścicielem był spokrewniny z Puttkamerami Artur von Livonius. Pod koniec wojny ponad 70-letni właściciel nie chciał opuścić swojego majątku. Zabiła go wkraczająca Armia Czerwona. Jego żona Luiza po kilku latach zmarła i została pochowana na tutejszym cmentarzu.

Kiedy spacerowaliśmy wokół pałacu podeszła do nas obecna właścicielka i zaprosiła nas do wnętrza. Po wojnie była tu siedziba PGR, przedszkole i sklepik. Kilka lat po upadku PGR doprowadziło do zniszczenia i rozkradzenia całego wyposażenia pałacu, łącznie z parkietami, kominkami i oknami. Na szczęście obecni właściciele przywracają mu dawny blask.
Istnieje tu możliwość organizowania spotkań i konferencji. Popularnością cieszą się także organizowane tu śluby i wesela. Warto zatrzymać się w Poganicach przy nowoczesnym moście na drodze nr 6. Atrakcją jest stojący nad rzeką Łupawą... ...młyn wodny. Pochodzi on z drugiej połowy XIX wieku. Kontrast z nowoczesną architekturą mostu robi spore wrażenie. W środku kameralna restauracja.
Ostatnie spojrzenie na rzekę Łupawę młyn i most. W Poganicach warto też zobaczyć pochodzący z końca XIX wieku pałacyk Monbijou (Mój Klejnot ). I tu po wojnie była siedziba PGR. Po likwidacji PGR -u majątek został rozszabrowany. Wszystko z miało jakąkolwiek wartość zostało skradzione. Sam pałacyk ze względu na fatalny stan techniczny planowano zburzyć.
Znalazł się jednak nowy właściciel któremu udało się wskrzesić to miejsce. Obecnie pełni on funkcje agroturystyczne i hotelowe. W okolicy pozostałości parku. Dziekuję.

najbliższe galerie:

 
Pomorze cz.  5
1pix użytkownik kabaczek odległość 19 km 1pix
Pomorze cz.  4
1pix użytkownik kabaczek odległość 22 km 1pix
PDŚJ 3 Kartuzy - Lębork
1pix użytkownik kabaczek odległość 22 km 1pix
Majowy spływ Łupawą
1pix użytkownik dziad_ek odległość 23 km 1pix
Spływ kajakowy Słupią
1pix użytkownik muztaghata odległość 26 km 1pix
Dzikość Dębek....Kaszebsko norda!
1pix użytkownik pinia1a odległość 26 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:861) dodano 22.03.2017 09:32

Oczywiście lepiej podróżować i zwiedzać przy pięknej pogodzie, ale nawet gdy na dworze zimno i plucha to czasem dobrze ruszyć się z domu.
My akurat w tym terminie mieliśmy możliwość na krótko wyrwać się z domu, a pogoda była w kratkę - trochę słońca a trochę deszczu.
Ta seria moich galerii ma pokazać nieznane być może miejsca, które może w przyszłości kogoś zainteresują i sprawią, że w drodze nad morze zatrzyma się i zobaczy co słychać gdzieś w bok od głównej drogi.
Pozdrawiam.

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:763) dodano 21.03.2017 17:56

Nie zgadzam się z - podrozninka - Polska jest piękna bez względu na porę roku - tylko trzeba chcieć to zauważyć. Oczywiście jak wszędzie (na świecie) są miejsca mniej lub bardziej zadbane lub zapomniane. No i nie każdy musi lubić wszystkie pory roku. A galeria jest ciekawa - pozdrawiam

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 21.03.2017 00:36

Hej.

Polska zimą jest skrajnie chu...a.
Nie ma takiej siły, żeby ktokolwiek mi wmówił, że szare niebo i bezlistne badyle są fajne...

Mimo tego, galeria fajna i o dziwo, podoba mi się.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 20.03.2017 18:53

Zwiedzam chętnie z Tobą Pomorze,bo nie wszędzie byłam.
Ta zimowa wizytówka mnie lekko przestraszyła w pierwszy dzień wiosny:)
Pozdrawiam!

olazim użytkownik olazim(wpisów:2223) dodano 20.03.2017 10:47

No i pięknie, warto pozwiedzać naszą ziemie -dużo jest ciekawych miejsc których nie widzieliśmy i gdyby nie obieżyświat nigdy nie zobaczyli-pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!