m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Struktura galerii bazuje się na konstrukcji krzyżowej, pośrodku której wyróżniają się kopuła z żelaza i szkła, która dzięki swej oryginalności i nowoczesnej technice może porównywać się z innymi strukturami powstałymi w tym samym czasie w Londynie i Paryżu oraz rysunki na podłodze w części środkowej. W galerii ukazane są 24 statuy, które przedstawiają ważne postacie włoskie, a rozmieszczone są na wysokości pierwszych półpięter ośmiokąta i po bokach czterech wejść. Galleria Vittorio Emanuele Posadzki Galleria Vittorio Emanuele Castello Sforzesco - ceglany zamek w centrum Mediolanu, zbudowany w połowie XV wieku, na planie kwadratu z dziedzińcem w środku, otoczony murem z blankami i narożnymi basztami. Posiada suchą fosę.
Siedziba książęca rodu Sforzów. Wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany; 1893-1906 zrekonstruowany, w latach 1954-1956 odrestaurowany po zniszczeniach wojennych i przystosowany do nowoczesnej ekspozycji muzealnej. Zamek położony jest w centrum Mediolanu, na północny zachód od Piazza il Duomo. Wieża bramna od strony południowo-wschodniej, najwyższa w całym złożeniu ulokowana jest od strony via Dante, prowadzącej do zamku od strony placu katedralnego, Piazza il Duomo. Na przedpolu bramy, na jej osi znajduje się współczesna fontanna. Oś głównego najazdu jest podkreślona przez szeroką Largo Cairoli aż do nieodległego Piazza Cairoli i dalej przez via Dante.

Dookoła zamku przedpole zostało zachowane aż do bulwaru opasującego Zamek od strony południowo-zachodniej aż do wschodniej. Z tyłu od strony północno-zachodniej na osi założenia, na zapleczu zamku znajduje się Park Sempione (Parco Sempione), którego główną przestrzeń podkreśla osiowo zlokalizowany nieregularny zbiornik wodny oraz łuk triumfalny z początków XIX wieku. W dalszej perspektywie widoczny jest bulwar Sempione, podkreślający główną oś założenia. Zamek Sfozów Tramwaj San Marco (Kościół Św. Marka), kościół pochodzący z XIII wieku. Przed jego wybudowaniem, w tym samym miejscu znajdowała się inna świątynia, również pod wezwaniem Św. Marka. Budowla została wzniesiona na planie krzyża. W 1871 roku kościół zyskał nową neogotycką fasadę, która spektakularnie rozbudowała jego ostrołukowy portal. W Kościele znajduje się dziewięć patrycjuszowskich kaplic, które powstawały od XIV do XIX wieku. We wnętrzu na szczególną uwagę zasługuje sarkofag Settali, autorstwa Giovanniego Balduccia oraz fragmenty późnogotyckich fresków. W kościele podziwiać można obrazy Camilla Procacciniego i Cerana. Na zewnątrz znajduje się pochodząca z XIII wieku dzwonnica.
San Marco (Kościół Św. Marka) San Marco, tympanon Fragment pomnika Leonarda Da Vinci W pobliżu katedry To jest do dzielnica Naviglio. Znajduje się tam sieć kanałów, którymi kiedyś do Mediolanu przypływały barki z solą i węglem, a wpływały z wyrobami rzemieślniczymi i tkaninami. Dziś nad Naviglio Grande w ostatnią niedzielę miesiąca odbywa się wielki targi staroci i antyków, a na barkach znajdują się knajpy. W kamienicach nad kanałami usytuowane są małe galerie i sklepy ze starociami. Tu też znajdują się przeróżne knajpki, od zwykłych tratorri po bary gdzie gra się jazz. Nabrzeża kanałów spinają mostki, a nad Naviglio góruje kościół św. Krzysztofa, patrona żeglarzy. Bazylika św. Ambrożego w Mediolanie (wł. Basilica di Sant'Ambrogio) jest jednym z najstarszych kościołów w Mediolanie.
Wzniesiona między 379 a 386 r. z woli biskupa Mediolanu, św. Ambrożego, została zbudowana w dzielnicy, w której byli pochowani chrześcijanie zamordowani w czasie prześladowań rzymskich. Dlatego właśnie została zadedykowana męczennikom i była nazywana Basilica Martyrium. Sam św. Ambroży chciał umieścić w niej relikwie świętych: Satyra, Wiktora, Nabora, Witalisa, Gerwazego i Protazego. Został w niej też pochowany i od tego czasu zmieniła swą nazwę na obecną. Bazylika św. Ambrożego w Mediolanie Bazylika św. Ambrożego w Mediolanie.
W 784 roku zostało tu założone opactwo benedyktyńskie przez arcybiskup Mediolanu Piotra. W IX w. bazylika na polecenie biskupa Angiolberta (824-860) została rozbudowana[1] o nowy chór i kryptę. Pod nim odbywały się obrzędy liturgiczne. W tym samym okresie niecka absydy została ozdobiona wielką, istniejącą do dziś mozaiką Odkupiciel na tronie między męczennikami Protazym i Gerwazym z archaniołami Michałem i Gabrielem, uzupełnioną dwoma epizodami z życia św. Ambrożego.

Do cyborium z epoki paleochrześcijańskiej zostały dodane dwa ozdobne szczyty z tympanonem ozdobione stiukami z X w., które jeszcze dziś są dobrze zachowane. Pod cyborium został umieszczony Ołtarz Świętego Ambrożego, arcydzieło złotnictwa epoki karolińskiej, w złocie, zdobiony srebrem, kamieniami szlachetnymi i emalią. Jest to znak obecności relikwii świętych, które są umieszczone pod ołtarzem i widoczne przez okienko znajdujące się z tyłu.

Bazylika przybrała ostateczny wygląd w latach 1088-1099, kiedy to na polecenia biskupa Anzelma została przebudowana według kanonów architektury romańskiej. Podtrzymany został plan trójnawowy (bez transeptu) z trzema absydami. Bazylika św. Ambrożego w Mediolanie.
Materiał, z jakiego bazylika została zbudowana stanowiły pierwotnie różnokolorowe cegły, kamień i biały tynk. Był to budulec ubogi miejscowego pochodzenia. Służył on również do wznoszenia budynków w okolicznych miejscowościach. Brak wykorzystania cennych materiałów wschodnich należy przypisać duchowi czasu, w którym ludzie nie postrzegają już materii jako przeciwieństwa ducha, ale raczej jako wyraz ludzkiej pracy. W porównaniu do wersji pierwotnej, obecna bazylika zbudowana jest na identycznym planie: trzy nawy z absydami poprzedzone czworokątnym dziedzińcem, otoczonym krużgankami. Fasada jest niska i zwarta. Wnętrze zostało zaprojektowane według najbardziej rozwiniętych wówczas technik. Znajdziemy tam sklepienie krzyżowo-żebrowe z łukami, które zbiegają się w specjalnie do tego przeznaczonej strukturze nośnej. Czworokątny dziedziniec z krużgankami, stojący przed bazyliką, miał swego czasu za zadanie gromadzić katechumenów. Jednakże od XI w. większość wiernych przyjmowała chrzest w dzieciństwie, więc dziedziniec stracił swoją pierwotną rolę i zaczął służyć jako miejsce dyskusji i spotkań o charakterze religijnym lub świeckim. Bazylika posiada dwie dzwonnice. Prawa, zwana dzwonnicą mnichów, pochodzi z VIII w. i ma wygląd surowy, charakterystyczny dla wież obronnych. Lewa natomiast, zwana dzwonnicą kanoników, sięga swymi początkami r. 1144. Prawdopodobnie projektował ją ten sam architekt, który projektował przebudowę bazyliki, ponieważ dzwonnica odzwierciedla te same pomysły architektoniczne, co portyki dziedzińca. Dwa najwyższe piętra zostały dobudowane w 1889 r.

Bazylika stanowi dziś samotny wzór romańskiego stylu lombardzkiego, ponieważ inne budowle tego typu (katedry w Pawii, Novarze czy Vercelli) uległy zniszczeniu lub radykalnej przebudowie. Była ona wzorem dla późniejszego rozwoju architektury romańskiej na terenach, gdzie zaznaczył się wpływ lombardzki. Ciekawy jest wystrój artystyczny bazyliki, w którym łączą się elementy pre-romańskie z elementami oryginalnymi, takimi jak motywy roślinne czy zwierzęce. Chociaż związany z tradycją bazyliki z IV w., na bazie której został pobudowany, obecny kościół jest wyrazem intensywnej odnowy architektonicznej, szczególnie w kwestii oświetlenia i przestrzeni. Bazylika św. Ambrożego w Mediolanie Bazylika św. Ambrożego w Mediolanie
Teatro alla Scala - najsłynniejsza scena operowa w Mediolanie i we Włoszech i jedna z najsłynniejszych na świecie. Gmach teatru zaprojektował w latach 1776-1778 architekt Giuseppe Piermarini. Na podstawie jego planów, w ciągu dwóch lat powstał gmach z klasycystyczną fasadą. W teatrze mieściło się ponad 3000 widzów, iluminowany był tysiącem świec, posiadał 5 wieńców lóż, z których każda była inna.

Nazwa Teatro alla Scala pochodzi od nazwiska księżnej Beatrycze Reginy della Scala, żony księcia Bernabo Viscontiego, fundatora kościoła Santa Maria alla Scala zbudowanego w XIV wieku, który stał niegdyś na placu budowy nowego gmachu opery. Przedstawienie inauguracyjne (opera Salieriego L'Europa riconosciuta) odbyło się 3 sierpnia 1778 roku. Poczynając od końca XVIII wieku La Scala odgrywa rolę centrum sztuki operowej o znaczeniu międzynarodowym. Mieści 3600 osób.

La Scala jest piątym wielkim budynkiem operowym, jaki został wybudowany w XVIII wieku we Włoszech.

Wiele włoskich oper powstało z przeznaczeniem do wykonania na tej scenie, m.in. dzieła operowe takie jak Turek we Włoszech Rossiniego, Norma Belliniego, Lucrezia Borgia Donizettiego, Madame Butterfly i Turandot Pucciniego, Mefistofeles Arrigo Boito czy Nabucco, Otello i Falstaff Giuseppe Verdiego). Galleria Vittorio Emanuele Plac przed katedrą Galleria Vittorio Emanuele
Plac przed katedrą Galleria Vittorio Emanuele Uliczka Kamienice Uniwersytet Uniwersytet
Torre Hines - Cesar Pelli A -231m Torre Hines - Cesar Pelli A Tramwaj Fontanna
Bazylika San Simpliciano w Mediolanie - kościół, który wznosi się w Mediolanie, przy Piazza San Simpliciano, w pobliżu Corso Garibaldi. Jest to świątynia o tradycjach sięgających czasów św. Ambrożego. Obecnie odbywają się tam często koncerty muzyki barokowej. Bazylika San Simpliciano w Mediolanie Pomnik Leonardo da Vinci Galleria Vittorio Emanuele Tramwaj La Chiesa di San Gottardo
Uliczka, widać katedrę Tramwaj

najbliższe galerie:

 
Włochy - Mediolan i Bergamo
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
San Siro - Mediolan
1pix użytkownik valdi1956 odległość 0 km 1pix
Mediolan cz.  2
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
Mediolan,  Włochy,  katedra
1pix użytkownik voyager747 odległość 1 km 1pix
Mediolan w sobotę
1pix użytkownik walizka odległość 1 km 1pix
 w Mediolanie . . . zapraszam na spacer po letnim parku . .
1pix użytkownik irena2005n odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (20):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 22.03.2017 13:38

oj mylisz się, ponieważ po wgraniu z 10 razy je przestawiałem, tak, żeby zamek był po kolei, kościoły, galeria itp. Np. bazylika jest 6 razy po kolei, galeria 5, zamek 4.
Na początku wszystko było wymieszane, ale czasem też mieszam specjalnie, żeby nie było nudno.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2354) dodano 22.03.2017 09:36

Pięknie. Posadzki w galerii - super. Żółte tramwaje też fajne :-)
Jedyne co mi troszkę przeszkadza w odbiorze galerii, to trochę chaotyczne wstawienie fotek. Rozumiem że pewnie wgrały się zgodnie z datą ich zrobienia, ale mimo wszystko czasem lepiej jest, jeśli ułoży się zdjęcia tematycznie.
Pozdr.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 21.03.2017 19:20

To był maj, ciepło, ładna pogoda, dzięki.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3059) dodano 21.03.2017 19:07

Chociaż nie zawsze zostawiam ślad polubiłam Twoje wojaże, bo w ciepłe miejsca docierasz.Miasta też nieźle przedreptałeś i sporo zabytków zaliczyłeś.W Mediolanie także. Pozdrawiam.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 21.03.2017 14:09

oj, ale za to byłaś w tysiącu innych, gdzie mnie nie było i pewnie nie dotrę nigdy, dzięki.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 21.03.2017 13:20

Piękne budowle, posadzki w galerii niezmiernie urokliwe.
Fajnie z Tobą podróżować, bo zwiedziłeś wiele miejsc, w których ja jeszcze nie byłam.
Pozdrawiam.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 19.03.2017 23:46

Na pewno warto, tam tanio można dolecieć i hotele też nie tak drogie jak w np.Barcelonie.
Dzięki.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7349) dodano 19.03.2017 23:09

Może jeszcze w tym roku tam zajrzę ..., w ubiegłym byłem na chwilę w samym centrum pod katedrą i galerią ..., teraz chciałbym coś więcej zobaczyć:)
Pozdrawiam:)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 19.03.2017 19:17

dokleiłem czerwony

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 19.03.2017 18:53

a, nie już jest na 47

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 19.03.2017 18:52

zaraz wkleję

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 19.03.2017 18:49

a mam też gdzieś pomarańczowy

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6208) dodano 19.03.2017 15:31

No, w Lizbonie też. Ale ten prawidłowy, to jest kolor żółty...;)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 19.03.2017 13:59

Ja codziennie jeżdżę w Warszawie :) W Mediolanie też jechałem parę razy, ale najczęściej metrem.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 19.03.2017 13:53

Ja też bardzo lubię tramwaje:) Najeździłam się niebieskimi w Krakowie i czerwonymi w Katowicach,pamiętam stare czerwone wagony jeżdżące w Bielsku do 1971. Zielone w Poznaniu też ładne i takie optymistyczne w kolorze,ale żółtymi jeszcze nie jeździłam. Czas to zmienić:)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 19.03.2017 13:38

Tam mają różne tramwaje, różne kolory, różne modele.
Dzięki, miłego.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6208) dodano 19.03.2017 13:32

Fajny tramwaj na 39, prawie jak w Lizbonie, tylko podwójnie długaśny...;)
Miłego dnia!
PS:
I prawidłowo w żółtym kolorze...;)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 19.03.2017 11:33

Leszku, dla Ciebie to bardzo znane :)
Halszka, dzięki, tam na 1-2 dni w sam raz.
Dzięki.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 19.03.2017 08:54

Ładne te kolorowe obrazki z Mediolanu:) Galleria, zamek i Uniwersytet oraz la Scalla dla mnie najpiękniejsze:))
Jest tam co zwiedzać i oglądać:) Pozdrawiam!

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5540) dodano 19.03.2017 01:14

Znajome miejsca... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!