m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (46):

 
Hanauma Bay - zatoka znajdująca się na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Oʻahu. Po hawajsku Hanauma oznacza krzywą zatokę. Hanauma jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów atrakcją turystyczną na Oʻahu. Rocznie odwiedza ją ponad 3 miliony turystów. Zachód,Waikiki Beach Mieszkaliśmy przy Waikiki Beach Arizona Memorial, lista osób, które zginęły na Arizonie w ataku na Pearl Harbor. Pomnik USS Arizona - pomnik upamiętniający miejsce spoczynku 1102 marynarzy, którzy zginęli na pancerniku USS Arizona podczas ataku japońskich sił zbrojnych na Pearl Harbor 7 grudnia 1941. Znajduje się on w zatoce Pearl Harbor w Honolulu na Hawajach.

Atak na Pearl Harbor i wyspę O'ahu przyczynił się do przystąpienia Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej. Pomnik powstał w 1962 roku i odwiedza go rocznie ponad milion osób.
Pomnik składa się z trzech części: wejścia, miejsca zgromadzenia i świątyni. Środkowe miejsce zgromadzenia zawiera siedem dużych okien na każdej ścianie i suficie, które upamiętniają datę ataku. Łączna liczba okien wynosi 21 - symboliczne 21 dział oddających saluty armatnie albo 21 marynarzy trzymających wieczną wartę przy grobowcu poległych. Po dziś dzień sączący się olej z wraku widoczny jest na powierzchni wody. Nazywa się go ,,łzami Arizony albo ,,czarnymi łzami. Wewnątrz pomnika znajduje się otwór w podłodze, przez który widać zatopione pokłady. Jest to miejsce, do którego odwiedzający wrzucają kwiaty jako wyraz szacunku dla poległych marynarzy. W środku pomnika, w świątyni wybudowano marmurową ścianę, na której widnieją nazwiska ofiar ataku na pancernik. Jedna z trzech 19,585 funtowych kotwic jest wystawiona przed wejściem do centrum zwiedzania (jedna z pozostałych dwóch znajduje się w stolicy Arizony - Phoenix). Na pancerniku znajdowały się dwa dzwony - jeden z nich można zobaczyć w centrum zwiedzania, natomiast drugi, bliźniaczy dzwon zawieszono na wieży zegarowej na Uniwersytecie w Arizonie w Tucson.

Każdy prezydent Stanów Zjednoczonych od czasów Franklina D. Roosevelta oraz obydwaj cesarze Japonii Hirohito i Akihito odbyli pielgrzymkę do tego miejsca. Lotniskowiec USS Ronald Reagan, wtedy był najnowszy
Lataliśmy BA, przez Londyn i do Los Angeles, a z LA do Honolulu AA. Hanauma Bay Przewodnik, co można spotkać w wodzie,Hanauma Bay Fale były spore Diamond Head (haw. Lēahi) − wygasły stożek wulkaniczny znajdujący się na wyspie Oʻahu na Hawajach, ok. 8 km na wschód od Honolulu, powstały w wyniku erupcji, która miała miejsce około 150 000 lat temu. Jest to bardzo popularne miejsce odwiedzane często przez turystów ze względu na widoki, rozpościerające się na centrum miasta oraz plażę Waikīkī.
Honolulu Waikiki Beach Hanauma Bay Północne wybrzeże Cmentarz Narodowy Cmentarz Pacyfiku (znany jako Cmentarz Punchbowl ) jest cmentarzem narodowym zlokalizowanym w Punchbowl Crater w Honolulu na Hawajach . Służy jako pomnik ku czci tych mężczyzn i kobiet, którzy służyli w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych i tym, którzy oddali  życie. Liczba grobów 	34 000
Pałac ʻIolani - jedyny pałac królewski w Stanach Zjednoczonych, który był siedzibą panującej w XIX wieku na Hawajach monarchii. Wybudowany w centrum Honolulu pałac od 1893 r. do końca lat sześćdziesiątych XX wieku, był budynkiem administracyjnym, a w 1978 r. powstało w nim muzeum. Obecnie istniejący budynek ukończony w 1882 r. znajduje się w miejscu, w którym wcześniej stał jego poprzednik. Pierwotny pałac został zbudowany za rządów Kamehameha III, który kupił go od gubernatora Oʻahu, Mataio Kekūanāoʻa. Mataio zbudował go dla swojej córki (siostrzenicy Kamehameha III) księżniczki Victorii Kamamalu, kiedy przeniósł stolicę z Lāhainy do Honolulu w 1845 r. Zbudowany był według hawajskiej tradycji aliʻi, dlatego nie miał w środku żadnych sypialni, jedynie salę tronową, recepcję i jadalnię. Wokół otaczały go inne domy przeznaczone dla służby. Początkowo budynek nazywano Hale Aliʻi, co znaczyło „Dom Wodzów”. Za rządów Kamehameha V nazwę zmieniono na obecnie znaną. Zrobiono to na cześć jego brata Kamehameha IV (którego pełne imię to Alexander Liholiho Keawenui ʻIolani). W dosłownym tłumaczeniu znaczy to „królewski jastrząb”. Pałac służył jako oficjalna siedziba królewska podczas rządów Kamehameha IV, Kamehameha V i Lunalilo[3]. Oryginalny budynek miał bardzo prosty wygląd i był bardziej okazałym domem niż pałacem, ale w tamtym czasie był to największy dom w mieście.

Król Kamehameha V był pierwszym monarchą, który zdecydował się postawić prawdziwy pałac królewski będący symbolem suwerenności i nowoczesności państwa. Zlecił budowę Aliʻiōlani Hale, który miał być oficjalną siedzibą hawajskiej monarchii. Nazwa Aliʻiōlani wzięła się od jego imienia, które w pełni brzmiało: Lot Kapuāiwa Kalanikapuapaikalaninui Aliʻiōlani Kalanimakua i oznaczało „Dom niebiańskiego Króla”. Budynek został wzniesiony naprzeciwko Pałacu ʻIolani. Ostatecznie jednak Aliʻiōlani Hale stał się budynkiem administracyjnym a nie pałacem, gdyż na Hawajach brakowało rządowych budynków, a te które istniały były małe i ciasne.

Kiedy rządy objął David Kalākaua, Pałac ʻIolani był w fatalnym stanie i coraz bardziej niszczał, więc kazał go wyburzyć.

Kalākaua był pierwszym hawajskim monarchą, który odbywał liczne zagraniczne podróże. Odwiedzając różne kraje, miał okazję zobaczyć posiadłości innych władców. Na ich podstawie postanowił zbudować własną siedzibę i przy okazji spełnić marzenie Kamehameha V, o prawdziwie królewskim pałacu. Zlecił wzniesienie nowego Pałacu ʻIolani. Thomas J. Baker zaprojektował budynek a Charles J. Wall i architekt Isaac Moore dodali szczegóły. Kamień węgielny położono 31 grudnia 1879 r. Jako materiału do budowy użyto cegieł i betonu.

Budynek ukończono w listopadzie 1882 r. a jego koszt wyniósł 340 000 dolarów (co w tamtym czasie było ogromną sumą). Gmach miał elektryczność i telefony, których nie posiadał wtedy nawet Biały Dom.

Pod względem architektonicznym, budynek ma cechy niespotykane nigdzie indziej na świecie. Na pierwszym piętrze jest wielka sala ze schodami wykonanymi z akacji koa. Sala tronowa połączona jest z jadalnią a na górze znajduje się prywatna biblioteka i sypialnia władcy. W tzw. niebieskim pokoju znajduje się portret króla Francji Ludwika Filipa z 1848 r. i pianino, na którym Liliʻuokalani grała swoje kompozycje gościom. W piwnicy jest fotograficzna wystawa poświęcona pałacowi, hawajskim klejnotom koronny, orderom, ozdobom i insygniom noszonym przez wysokich dygnitarzy wysp.

Budynek był oficjalną siedzibą hawajskiej monarchii do przewrotu w 1893 r. Później Liliʻuokalani, królowa Kapiʻolani i inni królewscy dostojnicy zostali z niego eksmitowani. Honolulu Pearl Harbor, widać USS Ronald Reagan, Arizona Memorial i USS Misouri Plantacja ananasów Plantacja ananasów Dole
Tak rosną ananasy Koko Head Północne wybrzeże USS Missouri (BB-63) - amerykański pancernik typu Iowa nazywany także „Mighty Mo” (ang. Potężna Mo) lub „Big Mo” (ang. Wielka Mo); trzeci okręt US Navy nazwany na cześć stanu Missouri i ostatni pancernik zbudowany przez Stany Zjednoczone. Wśród innych okrętów typu Iowa wyróżnił się tym, że na jego pokładzie podpisano 2 września 1945 o godzinie 9:00 akt kapitulacji Cesarstwa Japonii kończący II wojnę światową. Hanauma Bay Hanauma Bay
Diamond Head.
Geologicznie Diamond Head jest częścią kompleksu stożków, wylotów oraz strumieni erupcyjnych, który geolodzy nazywają Honolulu Volcanic Series. Kompleks powstał w wyniku wybuchu wulkanu Koʻolau, długo po jego uformowaniu się. Seria erupcji w tym kompleksie doprowadziła do powstania wielu charakterystycznych miejsc wyspy Oʻahu, takich jak: Punchbowl Crater, Hanauma Bay, Koko Head i Mānana Island[2].

Diamond Head, podobnie jak reszta Honolulu Volcanics Series, jest znacznie młodsza niż główna część łańcucha górskiego Ko’olau, który liczy około 2,6 miliona lat. Wiek Diamond Head oszacowano na ok. 200 000 lat. Ściany krateru, licząc od podstawy, wznoszą się średnio na wysokość około 200 m, a w najwyższym punkcie mają 232 metry.

Erupcja, w wyniku której powstał Diamond Head, była prawdopodobnie bardzo krótka, nie trwała dłużej niż kilka dni. Uważa się, że dzięki temu stożek jest dzisiaj tak symetryczny. Jego ostatni wybuch miał miejsce 150 000 lat temu, więc dziś jest już wygasły. Na plaży w Hanauma Bay Hanauma Bay Diamond Head
Widać Diamond Head i Honolulu USS Ronald Reagan (CVN-76) - amerykański lotniskowiec z napędem atomowym, 9. i przedostatni okręt typu Nimitz. Nazwany na cześć 40. prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana - pierwszego żyjącego Prezydenta Unii, który doczekał takiego honoru. Waikiki Beach Plantacja ananasów W porcie, Honolulu
Honolulu Wyporność 	pełna: 104 000 t
Długość 	333 m
Szerokość 	40,8 m
Zanurzenie 	11,3 m Trochę wiało

najbliższe galerie:

 
Hawaje - Honolulu - Wyspa Oahu
1pix użytkownik kryjan odległość 2 km 1pix
Hawaje -Wyspa Oahu - 2 dzień
1pix użytkownik kryjan odległość 3 km 1pix
Hawaje -Wyspa  Oahu - 1 dzień
1pix użytkownik kryjan odległość 7 km 1pix
Hawaje -Wyspa Oahu - 3 dzień
1pix użytkownik kryjan odległość 8 km 1pix
Hawaje - Dole Plantation – Wahiawa
1pix użytkownik kryjan odległość 10 km 1pix
Hawaje - Oahu
1pix użytkownik jotwu odległość 11 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 25.07.2017 17:10

dokładnie, niesamowite maszyny

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4834) dodano 25.07.2017 17:08

Robi wrażenie. Lotniskowiec to takie pływające miasto z paroma tysiącami "mieszkańców"

barsolis użytkownik barsolis(wpisów:375) dodano 20.04.2017 21:55

Komentarz zdjęty z emisji.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 01.04.2017 20:38

E...tam, bez przesady, tutaj to bardzo słabo wypadam na tle czołówki :)

warusek użytkownik warusek(wpisów:231) dodano 01.04.2017 20:33

Ale Ci zazdroszczę tych podróży :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 24.03.2017 16:11

Twoje dużo fajniejsze, moje stare i słabe :) Hanauma i Pearl Harbor fajne, są też inne miejsca. Dzięki.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 24.03.2017 16:04

O'ahu brakowało mi do kolekcji.
Po obejrzeniu Twojej galerii, wiem jak tam jest. Hanauma Bay prześlicznej urody.
Twoja galeria jest świetnym dopełnieniem moich hawajskich wysp.
Dzięki.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 23.03.2017 11:27

każda inna, dzięki

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3117) dodano 23.03.2017 09:02

Każda hawajska wyspa ma swój urok.Pozdrawiam.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 22.03.2017 14:09

Hanauma jest piękna, mnóstwo tam rybek, można zobaczyć Humuhumunukunukuapua'a

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 22.03.2017 13:39

Najlepiej też nie jest, mam zaliczone, ale tylko jedną wyspę i dawno bardzo, dzięki.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 22.03.2017 10:50

Ładna ta "krzywa zatoka" Hanauma Bay:) Czyli Hawaje masz zaliczone:)
Jak na zeskanowane zdjęcia,to nie jest najgorzej:) Pozdrawiam!

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 21.03.2017 23:45

Oj, ja też, z lepszym aparatem i na inne wyspy, dzięki :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5671) dodano 21.03.2017 23:34

Szkoda, że to tak daleko, bo chętnie pojechałbym jeszcze raz... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!