m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Wzgórza Golan zajmują obszar o maksymalnej szerokości 25 km i długości 67 km, położone są na granicy Izraela z Syrią, gdzie znajdują się źródła Jordanu, głównego źródła wody Izraela. Graniczą z północnymi osiedlami kraju i znajdują się w odległości 60-100 km od równiny nadmorskiej, gdzie zamieszkuje większość ludności izraelskiej. Ze Wzgórz Golan wypływają źródła rzeki Jordan, stanowiącej główne źródło wody dla Izraela. Przed rokiem 1967 syryjskie próby odizolowania Izraela od źródeł Jordanu doprowadziły do częstych potyczek na granicy, przeradzających się niekiedy w prawdziwą wojnę. Dla Syrii kontrola nad Wzgórzami Golan oznacza odzyskanie strategicznych korzyści - dla Izraela zaś utrzymanie tych terenów jest kwestią istnienia tego państwa. Zamek Nimrud, a ściślej jego ruiny znajdują się w pobliżu miejscowości Banias u źródła Jordanu. Są największe i najlepiej zachowane w Izraelu.
Zamek ten miał według legendy zbudować biblijny Nimrud (Nemrod). Tyle, że ten rzekomo pierwszy król ludzkości, władca ziem Mezopotamii, żył gdzieś w czasach między Noem i Abrahamem. I żadnych śladów z tamtych czasów tu nie znaleziono. Zamek, którego ruiny zachowały się do naszych czasów, zbudowali krzyżowcy. Ściślej Reiner Brus na polecenie króla jerozolimskiego Baldwina II, aby bronić Banias od strony Damaszku. Twierdza stanęła zaledwie w ciągu trzech lat, od 1127 do 1129 roku. Wzgórza Golan, tereny nie za minowane służą do wypasu krów i koni. Potok Jordanu. Banias Ruiny starożytnej Cezarei Filipowej Banias to ruiny dawnej Cezarei Filipowej, starożytnego miasta położonego u podnóża góry Hermon. Na zdj. Grota z pod której wypływają wody Jordanu
 Znajdują się tu pozostałości świątyń pogańskich. Z czasów rzymskich pochodzą ruiny świątyń i amfiteatru.
Dolina Jordanu to rów tektoniczny, ciągnący się na Bliskim Wschodzie przez Izrael i Jordanię. 
 Groty przeznaczone dla posągów bożków i nisze wykute w skałach sięgają jeszcze czasów greckich. 
Stanowi on odgałęzienie Wielkich Rowów Afrykańskich. Powstał w trzeciorzędzie. Ma długość około 450 kilometrów, szerokość do 30 kilometrów i maksymalną głębokość około 800 metrów (dno Morza Martwego). Dnem Doliny biegnie kręta rzeka Jordan Największa świątynia poświęcona była greckiemu bogu o imieniu Pan. Rzeka Jordan (hebr. Nehar Hayarden, arab.Nahr al-Urdun) jest mała i płytka, lecz bardzo ważna dla tych pustynnych okolic Izraela. Na zdj. Sztuczne rozlewiska Jordanu. Ewangeliści umieszczają w tym miejscu rozmowę Piotra z Jezusem, podczas której Jezus oznajmia przyszłemu papieżowi: Ty jesteś Piotr, czyli Skała, a na tej skale zbuduję mój Kościół i bramy piekieł go nie przemogą.
Jordan nie jest na ogół szerszy niż 31 metrów ani głębszy niż około 3 metry, z tym, że zależnie od ilości opadów, mogą tu występować nawet znaczne zmiany. Rzeka ma długość 252 kilometry. Wyznanie to musiało brzmieć bardzo dobitnie w takiej scenerii. Już za czasów Jezusa leżały tu rozwalone ołtarze i kolumny świątyń pogańskich bożków utożsamianych przez Żydów z demonami. 
Jej dopływami są: Hasbani wypływająca z Libanu, Banias  wypływająca ze źródła przy Banias u podnóża Góry Hermon, i Dan  również wypływający u podnóża Góry Hermon. W tym miejscu szczególne znaczenie musiały mieć słowa a bramy piekieł go nie przemogą.

Na zdj. Ruiny starożytnej Cezarei Filipowej Te trzy rzeki łączą się by stworzyć rzekę Jordan w północnym Izraelu. Ich połączenie następuje w pobliżu Kibbutz Sede Nehemya. Góralka zwierzątko żyjące tam stadnie, często tam można spotkać, tez miałem to szczęście.
 Następnie Jordan szybko przypływa przez bagienną dolinę Hula, która jest jeszcze nieznacznie poniżej poziomu morza. Po czym mocno spada w dół do jeziora Galilejskiego. Rezerwat przyrody Banias ze słynnym wodospadem zaliczany jest do najpiękniejszych miejsc północnego Izraela. Na Golanie strumyk Banias wytryskuje u podstawy góry Hermon - najwyższej góry Izraela, by po przepłynięciu wąwozem około 3,5 km dotrzeć do imponującego wodospadu, największego w Izraelu Park obejmuje również Cezareę Filipową (Dan) - historyczne miasto wymienione w Nowym Testamencie. Znajdują się tam m.in. ruiny świątyni Heroda. Wizyta w Banias to przebywanie w cieniu gęstych, zielonych lasów, chroniącymi przed palącym słońcem latem. Turystyczny szlak w rezerwacie łączy naturę i historię. Imponujący wodospad i strumień, który dostarcza wodę do rzeki Jordan, jednej z najsłynniejszych rzek na świecie, wije się zaledwie kilka kilometrów w dół, zawiera imponujący wachlarz flory i fauny.
Oto szumiące i zburzone wody Jordanu Wodospad Wody rzeki Jordan są niezwykle ważnym zasobem słodkiej wody i z tego powodu kością niezgody pomiędzy Libanem, Syrią, Jordania, Izraelem a Palestyńczykami. Jezioro Genezaret, nazywane także Jeziorem Galilejskim, to piękne Jezusowe Jezioro, o którym rabini mówili: Najwyższy stworzył siedem mórz, ale upodobał sobie Jam Kinneret - czyli Jezioro Genezaret.
Jezioro jest 21 km długie, 10 km szerokie i 50 m głębokie, położone w dodatku aż 212 m poniżej poziomu morza, a otoczone wieńcem zieleni. Pan Jezus przemierzał nieraz jezioro, które przecież nie wiele się zmieniło od tego czasu. Jest to Jezusowe jezioro. To ono, a także otaczające (wówczas gęściej zaludnione) wioski i miasta, były świadkami publicznej działalności Chrystusa. Przemierzając je, głosił radosną nowinę o zbawieniu, o Królestwie Bożym. Znad tego jeziora Jezus powołał apostołów, odrywając ich od dotychczasowych zajęć rybaków, bo stać się mieli odtąd rybakami ludzi (Mk 4,18-22). Mnóstwo też cudów dokonał Jezus na tym terenie. Jezioro Genezaret to najlepszy komentarz do Ewangelii i jedyne prawie miejsce w Palestynie, którego naiwna kultura nie zniekształciła toporem i kielnią, chodzimy po tych samych co Chrystus lakach i skalach, cieszymy wzrok tym samym widokiem. Nad jednym z brzegów Jeziora znajduje się kibuc Ginosar, wraz z pięknym muzeum, w którym znajduje się autentyczna łódź rybacka, jaka była w użyciu w czasach Jezusowych. Łódź tę (wielkości 8,20x2,30 m) odkryto w 1986 r. podczas długo trwającej suszy i wyciągnięto z mułu dna jeziora.
Niektórzy nazywają je morzem, jednak w rzeczywistości jest to jezioro przepływowe, przez które przepływa rzeka Jordan stanowiąca wraz z jeziorem podstawowe źródło wody dla Izraela. Kierując się dalej na południe dotrzemy do Morze Martwego. Jednak wcześniej znajduje się przejście graniczne z Jordanią, a w jego pobliżu leży miejsce uznawane tradycyjnie za miejsce chrztu Chrystusa. Św. Jan Apostoł podaje miejsce, gdzie miał być ochrzczony Jezus: „Działo się to w Betanii po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu” (J 1, 28). Dziś w tym miejscu chrześcijanie odnawiają sakrament chrztu. Rzeka Jordan kończy swój bieg wpadając do słonych wód Morza Martwego. W tym miejscu opady są nieliczne i wynoszą około 100 mm rocznie. Z tego powodu oraz z wysokiego odparowania poziom Morza Martwego stopniowo spada.Jest to widoczne zwłaszcza w jego południowej części.
 Morze Martwe nie jest w rzeczywistości żadnym morzem, tylko śródlądowym jeziorem usytuowanym w najniższym punkcie Ziemi. Położone jest na 400 metrach poniżej poziomu morza, a w najgłębszym miejscu jego dno obniża się o kolejne 400 metrów.  Morze Martwe jest także najbardziej zasolonym zbiornikiem wodnym na ziemi.
Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
WZGÓRZA GOLAN - GÓRALKI I WINO
1pix użytkownik patryk80 odległość 0 km 1pix
WZGÓRZA GOLAN - GÓRA BENTAL
1pix użytkownik patryk80 odległość 16 km 1pix
Izrael-Egipt-Palestyna - III
1pix użytkownik mereks odległość 29 km 1pix
Zielona Galilea - Izrael (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 42 km 1pix
Beiteddine - Pałac Emir Bechir
1pix użytkownik czesita odległość 49 km 1pix
Jezioro Tyberiadzkie
1pix użytkownik ryzykant odległość 50 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 04.04.2017 11:47

Bardzo fajna galeria, z wieloma ciekawymi miejscami. Nie miałeś obaw zapuszczając się tam ? Turystycznie jest bezpiecznie ?
Nie wiem czy kiedykolwiek zapuszczę się w te rejony, ale jeśli tak, to zdecydowanie najpierw udam się nad Jezioro Genezaret.
Zrobiło na mnie chyba największe wrażenie.
Pozdr.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 01.04.2017 10:03

Do Syrii się nie zapuszczaliśmy, już w tym rejonie po obu granicach sytuacja militarna jest napięta, można było za uwarzyć patrole wojskowe i zaminowane tereny. Oczywiście tereny nad Jordanem i jeziorem Galilejskim sa zielone i uprawne zwłaszcza na wiosnę. natomiast woda w Jordanie u zródeł jest czysta co nie można powiedzieć gdy wypływa juz do morza Martwego, zresztą na moich zdjęciach dokładnie to widać.
Pozdrawiam.

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 31.03.2017 14:04

Izrael ma teraz jakieś problemy z Syryjczykami na Wzgórzach Golan. Pamiętam, że jezioro wraz z okolicą wygląda tak "mało izraelsko", jest tam tyle zieleni. A woda w rzece Jordan w części, gdzie odbywają się chrzty nadal nie opadła po powodziach sprzed kilku lat. Ruiny i groty, które pokazałeś nie są mi znane. Ciekawa jestem gdzie jeszcze zawędrowałeś :)
Pozdrawiam :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 31.03.2017 13:44

a w Syrii niebezpiecznie

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 31.03.2017 08:44

Faktycznie i nieco ekscytująca na zbiegu trzech granic Libanu, Syrii i Jordanii .

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 31.03.2017 00:39

Fajna wycieczka.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!