m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (41):

 
Wokół nas przedwiośnie. Przed nami Stowięcino. Znajduje się tu barokowy kościół p.w. Św. Stanisława Biskupa. Przysadzista wieża jest wcześniejsza niż reszta świątyni. Pochodzi z XV wieku. Do jej budowy wykorzystano kamienie polne. Sam kościół pochodzi z XVIII wieku. Kolejna wieś to Borzyno. Stoi tu pałac rodziny von Wobeser i von Below.
Jego początki sięgają XVI (?) wieku. Potem został przebudowany w stylu eklektycznym w połowie XIX w. Podobno wewnątrz zachowało się sporo - część piecy kaflowych, boazerie, stolarka. Obecnie własność prywatna. Wiejska droga prowadzi nas do... ... wsi Szczypkowice. Stoi tu pochodzący z I polowy XIX wieku dwór (pałac). Pierwsza wzmianka o Szczypkowicach pochodzi z 1469 roku. Tutejszy majątek należał do rodzin von Stojentin, von Podewils i do 1945 roku von Blankensee. Elewacja ogrodowa.
Trudno tu znaleźć ślady dawnej świetności. Obecnie ogród i parkowy staw to raczej dzikie uroczysko. W sąsiedztwie zabudowania folwarczne. Z bliska widać, że starano się aby nawet budynki gospodarcze miały piękną formę. Żegnamy Szczypkowice i zabytkowy dwór któremu grozi zagłada. Wiejska droga... ...i piękne krajobrazy.
Przed nami pałac w Wykosowie. Choć pierwsze wzmianki o tej wsi znajdziemy już w dokumentach z 1315 roku to obecny pałac zbudowano w 1870 roku. Obecnie stanowi własność prywatną. Przed nami kolejna duża wieś Główczyce.
Stoi tu zbudowany w połowie XIX wieku neogotycki pałac. W latach 1910-11 nastąpiła rozbudowa pałacu. Od II poł XV w. do końca 1945 r. tutejszy majątek znajdował się w posiadaniu zamożnego rodu von Puttkamer. Jeszcze w latach 90-tych w pałacu można było podziwiać oryginalną stolarkę i część wyposażenia. Niestety w 1995 roku wybuchł pożar który poważnie uszkodził zabytek. Pałac obecnie znajduje się w rękach prywatnych. Widok na kościół w Główczycach przez bramę prowadzącą na teren pałacowy.
Kolejnym etapem naszej wycieczki były Kluki, ale im poświęcę oddzielną galerię. Na koniec odwiedziliśmy nadmorskie Czołpino.  Znajduje się tu tzw Osada Latarników. Powstała ok 1871 roku. Mieszkali tu latarnicy i stąd codziennie chodzili na wydmy gdzie stała latarnia. Obecnie ma tu powstać muzeum latarnictwa. Latarnia morska Czołpino została zbudowana w 1875 roku na najwyższej okolicznej wydmie (56 m n.p.m) w odległości około tysiąca metrów od brzegu. Jest ona najbardziej oddaloną od skupisk ludzkich tego rodzaju budowlą. Koniec dnia spędzamy nad morzem.
Na koniec mijamy dawny budynek ratowników morskich tzw Czerwoną Szopę.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Polska - Kluki
1pix użytkownik maria37 odległość 7 km 1pix
Kluki, skansen wsi Słowińskiej
1pix użytkownik vipepol odległość 7 km 1pix
Pomorze cz.  6 Kluki
1pix użytkownik kabaczek odległość 7 km 1pix
Polska - Kluki - Muzeum Wsi Słowińskiej
1pix użytkownik kryjan odległość 8 km 1pix
Kluki - Skansen wsi słowińskiej
1pix użytkownik seerene odległość 8 km 1pix
PDŚJ 5 Łeba - Smołdzino
1pix użytkownik kabaczek odległość 11 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:862) dodano 06.04.2017 09:51

Dziękuje za odwiedziny, komentarze i oceny.
Pozdrawiam.

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:604) dodano 05.04.2017 09:28

pięknie pokazane pomorze, szkoda tylko tych niszczejących budynków.
kiedyś odwiedziłam latarnię w Czołpinie.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2131) dodano 05.04.2017 08:42

Śledzę te Twoje pomorskie wyprawy i z przyjemnością poznaję tereny, które są mi absolutnie nieznane.
To co mi się od razu rzuciło w oczy, to płaski jak stół, teren. Dla mnie ciekawy, bo na południu to przewaga pagórków, a tak płaskie miejsca zdarzają się rzadko.
No i widoki mnie tym razem zachwyciły bardziej niż dwory czy pałace. Taka 8 czy 18... super :-) Urokliwe chmurki.
Pozdr.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 04.04.2017 22:43

Lubię takie objazdowe i edukacyjne wycieczki:) Zawsze można coś nowego zobaczyć i zwiedzić,a i krajobrazy się zmieniają po drodze. Pogoda widzę dopisała tym razem - jest błękit i są białe malownicze obłoki:) Z wymienionych miejscowości znane mi jest tylko Czołpino z latarnią oraz Kluki ( ze słyszenia). Pozdrawiam!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!