m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Ruszamy spod hotelu w stronę Wzgórza Gelarta. Bardzo blisko znajduje się stadion Ferencvarosu. Wzgórze Gellerta to jedno z kilku wzgórz, na których położony jest Budapeszt. W połowie wysokości, wśród drzew można zauważyć pomnik przedstawiający biskupa Gellerta, który w jednej dłoni trzyma krzyż, a drugą ma skierowaną w geście ewangelizacji. Po kilku latach do posągu dobudowano kolumnadę i postaci pogan pragnących nawrócić się na wiarę katolicką. Spod pomnika wypływa wodospad. Góra Gellerta ma specyficzny mikroklimat - na południowym stoku warunki przypominają kraje takie jak Maroko lub Tunezja (wysokie temperatury, duże nasłonecznienie), na stoku północnym kraje skandynawskie (brak światła słonecznego). Z tego powodu rośliny porastające różnią się znacznie od siebie - drzewa figowe (zasadzone jeszcze w czasach tureckich) mieszają się z roślinnością subalpejską.
Wzgórze Gellerta jest widoczne praktycznie z każdej strony Budapesztu, głównie za sprawą pomnika kobiety z gałązką palmową. Nie da się go zignorować i co najważniejsze - nie warto. Taką panoramę miasta można zobaczyć tylko tam. Gellért był biskupem, który na rozkaz pierwszego króla Węgier, Stefana ochrzcił pogańskich Madziarów. Po śmierci króla niezadowoleni z przebiegu akcji poganie, zamknęli Gellért w beczce i zrzucili ze skały. W miejscu śmierci biskupa, nad wodospadem postawiono jego posąg. W czasach świętej Inkwizycji uważano górę za miejsce spotkań czarownic i ta legenda trwała do połowy XVIII wieku. W 1851 roku, Habsburgowie postawili cytadelę na szczycie wzgórza, która spełniała funkcję kwatery wojsk austriackich. Dziś natomiast można zwiedzić muzeum i restaurację.
Obok niej powstała jedna z najbardziej znanych dyskotek w Budapeszcie. Czy wzgórze jest kobietą? Okazuje się, że tak. Najbardziej widoczną jego częścią jest właśnie pomnik, przedstawiający kobietę, trzymającą w podniesionych rękach gałązkę palmową - symbol zwycięstwa. Pomnik Wolności robi wrażenie dzięki swoim 40 m wysokości. Widok ze szczytu wzgórza jest oszałamiający. Zakola rzeki, mosty, monumentalne budowle, a potem Wzgórza Budańskie i przedmieścia Pesztu łączące się w zamglonym, odległym horyzoncie. Aby zdobyć wierzchołek, trzeba albo dostać się do Móricz Zsigmond körtér i wsiąść do autobusu #27, który jedzie na szczyt, albo wspiąć się jedną ze ścieżek prowadzącą od posągu lub Hotelu Gellérta (10-15 min). Po drodze mija się małą kapliczkę w pieczarze na wzgórzu od strony rzeki. W czasach komunizmu pozostawała ona zamknięta i dopiero niedawno odrestaurowali ją Paulini z udziałem polskich uchodźców z lat 1939-1945. Wzgórze Gellerta to niby zwykła górka nad rzeką, a jednak mieszkańcy okolicy zawsze mieli o niej złe zdanie.
A to czarownice miały tutaj odprawiać swoje straszne rytuały w czasie sabatu, a to rzezimieszki mieli czyhać na samotnych przechodniów, a to wreszcie po tych zboczach w XV w. poganie stoczyli do Dunaju beczkę z zamkniętym w środku biskupem Gerardem Sagredo (zwanym po węgiersku Sagredo Gellért). To od jego imienia pochodzi obecna nazwa wzgórza, które w średniowieczu określano mianem Kelen-hegy (Wzgórze Kelen).
W XVIII w. miejsce przestało się aż tak źle kojarzyć. Zbocza wzgórza porastały winne krzewy, a leżąca u jego podnóża dzielnica Tabán była dość znaczącym ośrodkiem produkcji wina. W tym samym czasie funkcjonowała tu kalwaria, a procesje z okazji Wielkiej Nocy były niezwykle popularne wśród okolicznych mieszkańców. Wnętrze góry kryje system jaskiń. Jedna z nich, zwana Jaskinią Wzgórza Gellérta lub Jaskinią św. Iwana, znajduje się u podnóża wzgórza, nad Dunajem, nieopodal Hotelu Gellért. Funkcjonuje tu kaplica, a nabożeństwa odprawiają zakonnicy paulini.
Ze szczytu cały Budapeszt widać jak na dłoni. Dlatego przewodnicy turystyczni radzą, by zwiedzanie stolicy Węgier rozpocząć od Góry Gellérta. Dzięki panoramie miasta i mapie możemy poznać położenie poszczególnych dzielnic.
Na Górę Gellérta najlepiej wchodzić schodami od strony Dunaju. Wtedy bowiem, na poszczególnych miejscach widokowych Budapeszt coraz bardziej odkrywa przed nami swoje uroki. Wcześniej warto obejrzeć pomnik cesarzowej Sissi stojący pod estakadą, na skwerku. W latach 1850-1854, po upadku węgierskiej Wiosny Ludów, zaczęto na wzgórzu wznosić potężną austriacką cytadelę (Citadella), zaprojektowaną przez generała Emanuela Zitta (według innej wersji projektował ją generał Julius Jacob von Haynau). Długa na 220 metrów i szeroka na 60, z murami dochodzącymi do 16 metrów grubości miała wybić z głowy obywatelom Budy i Pesztu ewentualne kolejne próby buntów przeciw Habsburgom. Obiekt już w trakcie budowy uważany był za przestarzały. W 1897 symbolicznie dokonano wyłomu nad główną bramą i przekazano twierdzę władzom miasta.
W 1945 została zdobyta po gwałtownych walkach przez Armię Czerwoną. Dzisiaj jest doskonałym punktem widokowym, mieści się w niej muzeum, restauracja, dyskoteka oraz schronisko młodzieżowe. Znajduje się również na liście dziedzictwa UNESCO wraz ze Wzgórzem Zamkowym i promenadami naddunajskimi.
Pomnik Wolności. Oprócz twierdzy na szczycie znajduje się Pomnik Wolności (Szabadság-szobor), wzniesiony w 1947 i przez długie lata poświęcony żołnierzom radzieckim poległym w walce o Budapeszt. Przedstawia on 14-metrową kobietę z brązu trzymającą palmowy liść, ustawioną na 26-metrowym postumencie. Projektantem był Zsigmond Kisfaludi Strobl. Według legendy pomnik pierwotnie miał upamiętniać Istvána Horthyego de Nagybánya, syna Miklósa Horthyego, który zginął na froncie wschodnim w 1942 (był pilotem). W pierwotnej wersji zamiast liścia palmy kobieta miała trzymać w rękach śmigło. Nie wiadomo jednak, na ile ta historia jest prawdziwa. Po 1989 z pomnika usunięto komunistyczne symbole (m.in. czerwoną gwiazdę) oraz napis dziękujący Armii Czerwonej za wyzwolenie miasta - obecnie pomnik ma uniwersalne przesłanie i upamiętnia wszystkich, którzy polegli za Węgry. Spod pomnika rozpościera się panorama południowych i wschodnich dzielnic stolicy. Z okolic Cytadeli roztacza się wspaniały widok na miasto. Wzdłuż kamiennych murów ustawiono repliki dział wykorzystywanych do obrony wzgórza podczas II wojny światowej oraz tablice z fotografiami ukazującymi rozwój miasta na przestrzeni ostatnich stuleci.
U wlotu Mostu Elżbiety, stoi wielka statua męczennika otoczona półkolistą kolumnadą, a u stóp góry biją ciepłe źródła zasilające kąpieliska, na przykład w słynnym hotelu Gellért z początku XX wieku. O przedwojennych balach debiutantów odbywających się w hotelu dotąd w mieście krążą legendy, podobnie jak o pobytach największych gwiazd opery, teatru czy filmu.
Góra, wpisana w 1987 roku na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO, słynie z dużej ilości jaskiń. Największa pełni rolę zakonu Paulinów. Kilka lat temu odkryto kolejną podczas budowy domu. Spacer drogą odbijającą w kierunku zachodnim od Cytadeli pozwoli nam poznać dzielnicę pięknych willi otoczonych starymi ogrodami. Wiele z nich czasy świetności ma za sobą, inne przechodzą remonty i konieczne naprawy.

najbliższe galerie:

 
Budapeszt - ponownie
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
BUDAPESZT / CZ. 4
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Budapeszt 10 - Wzgórze Zamkowe
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Budapeszt -Wzgórze Gellerta i. . . . . . . smaczny gulasz.
1pix użytkownik olazim odległość 0 km 1pix
Budapeszt - panorama z Góry Gellerta
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Budapeszt
1pix użytkownik caroline95 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
olazim użytkownik olazim(wpisów:2269) dodano 05.04.2017 15:50

Piękne i ciekawe miasto/byłam zauroczona/więc z przyjemnością wszystko sobie przypominam-chętnie pojechałaabym jeszcze raz-pozdrawiam.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2354) dodano 05.04.2017 09:09

Zawsze chętnie oglądam wszystkie galerie z Budapesztu, bo mam do tego miasta ogromny sentyment. Dawno temu tam byłam. Jesienią stuknie 10 lat i coś czuję, że muszę tam wrócić, choć w zasadzie Węgry staram się odwiedzać w miarę regularnie.
W zeszłym roku relaksowałam się nad Balatonem, który w ostatnich latach wypiękniał. W tym planuję Węgry Północne.
Ech... Polak, Węgier dwa bratanki. Coś w tym jest... :-)
W Budapeszcie byłam jakieś 5 dni i zobaczyłam nie mało. Ale z całą świadomością wiem, że to niewielka część tego, co można tam zobaczyć.
Pozdr.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 04.04.2017 22:44

w obecnej szkole, to chyba 6

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 04.04.2017 22:32

Dzięki, Halszka, że doceniłaś mój wysiłek. Pocieszam się myślą, iż iwonka55 uważała, że tak jak kiedyś w szkole - 5 to najwyższa ocena. :-) Pozdrawiam serdecznie.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 04.04.2017 22:23

Piękne miejsce!:) Sporo ciekawostek zapodałeś pod zdjęciami i uważam,że ta galeria zasługuje na więcej niż tylko 5pkt.
Zwiedzałam kiedyś Budapeszt w grupie z polskim przewodnikiem,ale wszystkich info nie pamiętam.
Z chęcią wrócę przy okazji do Budapesztu,bo to piękne miasto:) Pozdrawiam!

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:624) dodano 04.04.2017 20:38

Wzgórze Gelerta to dobra miejscówka na podziwianie panoramy miasta.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!