m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Podczas zwiedzania Budapesztu nie można ominąć jednej z największych atrakcji tego miasta, czyli Baszty Rybackiej. Znajduje się ona w dzielnicy Várkerület w pobliżu Zamku Królewskiego w Budapeszcie. Jej nazwa pochodzi od średniowiecznego cechu rybaków, którzy bronili w tym miejscu murów. Basztę w stylu neoromańskim wzniesiono między 1895 a 1902 rokiem. Architektem odpowiedzialnym za wygląd budynku był Frigyes Schulek. Baszta zwraca na siebie uwagę przede wszystkim niezwykle jasnymi murami oraz pięknymi, drobiazgowymi dekoracjami.
Z wież Baszty Rybackiej roztacza się zapierający dech w piersiach widok. Można z nich dostrzec Górę Gellerta, a także, oczywiście, Dunaj. Można stąd następnie dotrzeć na wybrzeże Dunaju schodami, mijając kolejne ogrody. Baszta Rybacka to jeden z symboli Budapesztu. Z jej tarasów można obserwować przeciwległy brzeg Dunaju, z górującą nad miastem kopułą Bazyliki św. Stefana. Dawniej był to fragment murów obronnych miasta.
Obecnie szerokimi schodami można z baszty zejść na dół, na teren Wodnego Miasta. Oprócz dużej wieży widokowej, są również małe wieżyczki. Przy baszcie stoi kilka pomników, m.in. konny posąg św. Stefana czy św. Jerzego walczącego ze smokiem, fontanna oraz Kościół Macieja. Baszta Rybacka zlokalizowana jest na placu św. Trójcy na Wzgórzu Zamkowym. Aby tu się dostać można przyjechać kolejką sikló lub autobusem nr 16 z centrum Pesztu.
Dla lubiących spacer polecamy dojechać metrem do stacji Betthyany ter. Baszta Rybacka „czeka” na Was po małej wspinaczce ulicami m.in. Fo Utca oraz Donati utca. Baszta Rybacka posiada dwa tarasy - dolny jest otwarty dla turystów przez całą dobę, natomiast górny otwierany jest do zwiedzania między 9 a 20.
Baszta Rybacka posiada sporo tarasów i balkonów, które można zwiedzić bezpłatnie. Jeśli pragniecie jednak mieć lepszy widok z wyższego tarasu, to zapłacić będziecie musieli ok. 10 PLN (dorośli)/ ok. 5 PLN (studenci). Dla posiadaczy Budapest Card, Baszta Rybacka dostępna jest 10% taniej.
Baszta Rybacka - dlaczego 
Zachwyćcie się przepięknym Dunajem płynącym u stóp Wzgórza Zamkowego oraz panoramą Pesztu z monumentalnym budynkiem Parlamentu.
Baszta Rybacka, jednak to nie tylko punkt widokowy - dla smakoszy kawy polecamy przepyszną espresso w kawiarni na dolnym tarasie baszty.
Baszta Rybacka powstała jako część zabudowy miasta uświetniającej 1000lecie państwa Węgierskiego. Siedem wież bastionu symbolizuje 7 mitycznych wodzów Madziarskich, a pomnik przedstawia pierwszego króla Węgierskiego - Stefana. Tuż obok niej znajduje się Kościół św. Macieja. Baszta Rybacka zbudowana została jako taras widokowy, choć wcześniej zabudowa tego miejsca miała iście militarne znaczenie - stanowiła obronę północnej części Wzgórza Zamkowego.
Dlaczego Baszta Rybacka posiada taką nazwę?
Istnieje kilka teorii - jedna z nich mówi, że pochodzi ona od rybaków, którzy w średniowieczu zamieszkiwali pobliskie Vizivaros (Wodne Miasto). Podobno w czasach wojny służyli jako strażnicy murów miejskich. Inna historia mówi o tym iż miejscu dzisiejszej baszty znajdował się targ rybny.
Baszta Rybacka kryje w sobie również wyjątkową kapliczkę św. Michała. Otwarto ją dla turystów w 2013 roku, jednak pierwsze wzmianki o miejscu świętym w tym miejscu pochodzą już z 1443 r.

najbliższe galerie:

 
Budapeszt - Baszta Rybaków
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
BUDAPESZT - WZGÓRZE ZAMKOWE
1pix użytkownik przemyslaw odległość 0 km 1pix
BUDAPESZT - wieczór na Zamkowym Wzgórzu
1pix użytkownik przemyslaw odległość 0 km 1pix
WĘGRY Budapeszt
1pix użytkownik paweller75 odległość 0 km 1pix
Budapeszt - Baszta Rybacka i Kościół Macieja
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Budapeszt wzgórze zamkowe
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
robson użytkownik robson(wpisów:397) dodano 06.04.2017 10:31

Oczywiście chodziło mi o wrażenie dla patrzącego na Dunaj z Baszty Rybackiej. Wiadomo, że Dunaj płynie w drugą stronę i w rzeczywistości jest odwrotnie - opływa Wyspę Małgorzaty i wtedy z dwóch odnóg Dunaju robi się jedna, węższa.

robson użytkownik robson(wpisów:397) dodano 06.04.2017 10:26

Tak, niewątpliwie świetnie wybrali sobie Węgrzy miejsce na stolicę. Dużo uroku dodaje też Wyspa Małgorzaty. Powoduje, że Dunaj, który przed wyspą ma ok. 350 metrów szerokości, opływając ją z obu stron osiąga od brzegu do brzegu prawie kilometr szerokości. Z jednego Dunaju nagle robią się dwa, w dodatku z wielką wyspa pośrodku :-) Dzięki za komentarze i pozdrawiam serdecznie.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2212) dodano 06.04.2017 09:44

Z Baszty zaiste jest piękny widok na zakole Dunaju i Parlament. Lubię to miejsce.
I tak tylko powiem, że wcale nie trzeba wchodzić na górny taras i płacić za widok, który absolutnie niczym się nie różni od dolnego.
Szkoda kasy. Lepiej za te 10 zeta pójść na lody. Albo gulasz :-)
Pozdr.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 05.04.2017 23:32

Biała Baszta Rybacka w Budapeszcie mnie zachwyciła:)
Byliśmy kilka lat temu na początku maja przed tłumami.
Dzięki za przypomnienie tego pięknego miejsca:) Pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!