m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Obszar zamkowy zdecydowanie odróżnia się od reszty miasta. Klimatyczne średniowieczne i barokowe uliczki, knajpki i kawiarnie, piękna zabudowa oraz brak pośpiechu - wszystko to odnajdziemy na Wzgórzu Zamkowym. Wzgórze jest bardzo popularne wśród turystów, w środku dnia przy głównych atrakcjach możemy spodziewać się tłumów. Warto zaplanować na odwiedziny do kilku godzin, nawet jeśli nie planujemy wchodzić do muzeów ani płatnych atrakcji. Wejście na teren zamku jest darmowe, płatne są natomiast muzea. Pierwsza rezydencja w tym miejscu została zbudowana prawdopodobnie już w XIII wieku. Przez kolejne wieki kompleks był niszczony (w trakcie wojen z Turkami) i przebudowywany.
W 1578 roku na terenie zamku (który w tamtym czasie był używany jako arsenał przez siły tureckie) miał miejsce wybuch niemal doszczętnie niszczący zamek w starej postaci. Finalne zniszczenia miały miejsce w 1686 roku, gdy zamek został odbity z rąk tureckich przez wojska Habsburgów.
Zamkowym. W XVIII wieku, w trakcie ponownego panowaniu Habsburgów, rozpoczęto budowę nowego barokowego kompleksu pałacowego, który jednak został po raz kolejny zniszczony w trakcie walk o niepodległość w latach 1848-1849. Po odzyskaniu niepodległości rozpoczęła się rekonstrukcja i odbudowa zamku. Niestety, po raz kolejny kompleks został bardzo poważnie zniszczony podczas II Wojny Światowej i doprowadzony niemal do ruiny.
W środku nie zachowały się apartamenty królewskie ani inne sale wykorzystywane przez rodzinę królewską.
Zamek po wojnie odbudowano jednocześnie zmieniając jego wcześniejszy wygląd. v Dzisiaj w środku mieszczą się dwa muzea, Muzeum Historii Budapesztu (w środku zobaczymy piękną kaplicę zamkową) oraz Węgierska Galeria Narodowa.
Dzisiaj możemy spacerować po dziedzińcu zamkowym, który jest zarazem dobrym punktem widokowym na Budapeszt. Świetnym miejscem obserwacyjnym na miasto są mury, po których możemy swobodnie spacerować. Wchodzimy na nie schodami, możemy jednak skorzystać również z windy.
 Węgierska Galeria Narodowa (węg. Szépművészeti Múzeum) to kilkanaście tysięcy dzieł sztuki, zaczynając od X wieku aż do dziś, wystawionych na kilku piętrach i wielu salach. Bogata jest zwłaszcza kolekcja obrazów od XIX wieku w górę.
Na ostatnim piętrze Galerii można wejść na kopułę, która jest najwyższym punktem widokowym Wzgórzu Jesteśmy świadkami zmiany warty.
Sama fasada zamku specjalnie nie zachwyca, wyjątkiem jest tu jednak znajdująca się na tyłach zamku piękna fontanna przedstawiająca polowanie króla Macieja Korwina. Fontanna jest stosunkowo młoda, jej budowa zakończyła się w 1904 roku i była częścią prac rekonstrukcyjnych Pałacu Królewskiego.

najbliższe galerie:

 
Budapeszt 07 - Wzgórze Gelerta
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Budapeszt -Wzgórze Gellerta i. . . . . . . smaczny gulasz.
1pix użytkownik olazim odległość 0 km 1pix
BUDAPESZT / CZ. 4
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Budapeszt - ponownie
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
Budapeszt - panorama z Góry Gellerta
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Węgry , Budapeszt  cz. 2 /3
1pix użytkownik warusek odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
gosia5885 użytkownik gosia5885(wpisów:39) dodano 03.09.2019 11:39

Świetne ujęcia. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!