m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Niedzielną wycieczkę objazdową zaczynamy od Skoczowa w powiecie cieszyńskim. Skoczów leży w historycznych granicach regionu Śląska Cieszyńskiego, geograficznie zaś leży na południowym krańcu regionu Dolina Górnej Wisły, będącej częścią Kotliny Oświęcimskiej. Od wschodu, południa i zachodu miasto otacza Pogórze Śląskie. Swoje kroki kierujemy na skoczowski rynek z kolorowymi kamieniczkami oraz Ratuszem. Zabytkowy Ratusz w Skoczowie  znajduje się w zachodniej pierzei Rynku. Zbudowany został w 1797 r. w stylu późnobarokowym, wieżę dobudowano w 1801 r. Przebudowany w 1934 r. Nad skoczowskim rynkiem zawsze powiewa polska flaga oraz gruchają gołębie podobnie jak w Cieszynie. Miasteczko ma swój klimat:) Będąc w Skoczowie wypada wejść na Kaplicówkę czyli wzgórze nad miastem na wysokości 389 mn.p.m. To tutaj znajduje się zabytkowa kaplica Św.Jana Sarkandra, urodzonego w Skoczowie w 1576r.
W kaplicy o skromnym wystroju znajduje się kopia cudownego obrazu Matki Bożej Pompejańskiej. Przed kaplicą ustawiono w 1985 r. Krzyż Papieski na pamiątkę pobytu Jana Pawła II.  Dziesięć lat później papież Jan Paweł II odprawił na wzgórzu mszę ku czci św. Jana Sarkandra. Kaplicówka jest nie tylko miejscem kultu Matki Boskiej Pompejańskiej, ale również miejscem spacerów mieszkańców Skoczowa oraz turystów pragnących ze szczytu podziwiać przepiękną panoramę Beskidów i okolicy. Widok na Beskid Śląski ( Pasmo Czantorii) oraz okolicę z Kaplicówki. Ze Skoczowa wjeżdżamy do Cieszyna zobaczyć najpierw kirkuty.Duży procent mieszkańców Cieszyna stanowili niegdyś Żydzi, dlatego na mapie zabytków znalazły się także dwa żydowskie cmentarze - stary i nowy.Pierwszy z nich powstał w wieku XVII, drugi dwieście lat później.Oba kirkuty w Cieszynie znajdują się poza centrum miasta przy ulicy Hażlaskiej.
Na zdj. Brama Nowego Cmentarza. Byłam na tym kirkucie kilka lat temu i widzę pozytywne zmiany: wykoszona wysoka i sucha trawa po zimie oraz zadbany teren. Dom przedpogrzebowy na nowym kirkucie po rekonstrukcji z wbudowaną tablicą pamiątkową.
Jeden z najładniejszych żydowskich nagrobków - tzw. macewa. W tle piękne stare drzewa porośnięte zimozielonym bluszczem. Cisza panuje na obu kirkutach położonych poza centrum Cieszyna. I tylko słychać wiosną głośny śpiew ptaków. Pierwszy kirkut powstał w Cieszynie w wieku XVII, drugi dwieście lat później.
Na zdj. Dom Przedpogrzebowy na Starym Kirkucie przy ulicy Hażlaskiej. Macewy na starym kirkucie. Stary Cmentarz Żydowski położony jest na wzgórzu,co tutaj wyraźnie widać. Pochylone macewy robią niesamowite wrażenie.
Po wyjściu z żydowskich cmentarzy podążamy na czeską stronę.
Widok z mostu granicznego na rzekę Olzę, dopływ Odry pod Bohuminem. Z dawnego Mostu Przyjaźni kierujemy się do Czeskiego Cieszyna. Z ulicy Hlavni skręcamy do Parku Masaryka (Masarykovy Sady),gdzie wita nas wiosna złotym deszczem oraz krokusami i żonkilami kwitnącymi na trawnikach. Żółte zabytkowe kamienice potęgują wrażenie słonecznego dnia:) Jest i katolicki kościół p.w.Najświętszego Serca Jezusowego jak widać wieża  świeżo po remoncie. Z Parku Masaryka wracamy na ulicę Główną w poszukiwaniu czeskiej secesji:)
Masarykovy Sady - Park Masaryka, pierwszego Prezydenta Republiki Czechosłowackiej w latach 1918 - 1935.
I oto jedna z piękniejszych eklektycznych kamienic również po remoncie:)
Dochodzimy do rynku w Czeskim Cieszynie i oto jest znany nam Ratusz,ale jeszcze bez pelargonii w skrzynkach na oknach jak było latem:) 
Neorenesansowy Ratusz w Czeskim Cieszynie zbudowany w okresie międzywojennym, oddany do użytku 14.04.1929r.

Trochę tu pusto jak na niedzielne południe. Widać Czesi siedzą w domu,bo to pora obiadowa lub wyjechali za miasto:) Skoro tak,to nic tu po nas i zmierzamy do zabytkowego dworca kolejowego. Dworzec kolejowy w Czeskim Cieszynie to ceglana budowla w stylu neorenesansowym złożona z trzech pawilonów, połączonych między sobą galeriami.
Stacja kolejowa w Cieszynie została otwarta 1 lutego 1869, gdy doprowadzono do niej kolej Koszycko-Bogumińską. Gdy w 1888 uruchomiono linię z Kojetína na Morawach, przez Cieszyn do Kalwarii Zebrzydowskiej (Kolej Miast Śląskich i Galicyjskich), Cieszyn stał się ważnym węzłem kolejowym na Śląsku Austriackim. Przedwojenny mural w Czeskim Cieszynie na jednej z kamienic. Zabytkowa zabudowa przy ulicy prowadzącej nas z powrotem do Polski przez drugi most zwany Mostem Wolności.  Jesteśmy w kilka chwil z powrotem w Polsce.
Pomnik Mieszka I Cieszyńskiego w Lasku Miejskim na jednym ze wzgórz miasta.
Wieżyczka na jednej z zabytkowych kamienic przy ul. Sienkiewicza. Kwitnące magnolie w wielu punktach miasta tworzą swoisty szlak:) Kościół Jezusowy z XVIIIw. to największy ewangelicki kościół w diecezji cieszyńskiej i w Polsce. W kościele znajduje się 3,5 tysiąca miejsc siedzących, ogółem jednak może on pomieścić około 7 tysięcy osób.  Dawne Alumneum przy placu Kościelnym naprzeciwko Jezusowego Kościoła Ewangelickiego.Obecnie Szkoła Podstawowa Towarzystwa Ewangelickiego. Zabytkowy kościół Św.Krzyża przy ul. Szersznika to barokowa świątynia z początku XVIIIw.
Kościół ten powstał w wyniku rozbudowy XVII-wiecznej kaplicy książęcej, podarowanej Jezuitom przybyłym do Cieszyna w 1673 roku. Centrum Cieszyna stanowi malowniczy rynek, przy którym  usadowiła się duża część zabytków w postaci kilkudziesięciu kamienic. Są to np. Dom Narodowy, gdzie rezydowała niegdyś Rada Księstwa Cieszyńskiego czy okazały Hotel Pod Brunatnym Jeleniem z 1912 r. Przy rynku stoi także budynek Ratusza:)
Eklektyczny Dom Narodowy z przełomy XIX i XX w. - ostoja polskości na Śląsku Cieszyńskim. Uroczyste otwarcie Domu Narodowego nastąpiło 30 stycznia 1901r. Zabytkowy gmach Poczty Polskiej był świadkiem niejednego ważnego wydarzenia historycznego na Śląsku Cieszyńskim. Został zbudowany w 1910r. na miejscu dawnego klasztoru sióstr elżbietanek, nosi znamiona secesji.  Przy rynku stoi także budynek ratusza. Oryginał powstał w XV w., lecz  strawiony niejednym pożarem, nie dotrwał do naszych czasów. Dziś podziwiać możemy tu budynek o klasycystycznej fasadzie, wzniesiony w 1845 r. Od tego czasu podmieniono jedynie banię. Zabytkowy Hotel pod Brunatnym Jeleniem również po renowacji. Cieszyński Rynek zawsze wita nas i żegna słoneczną pogodą. Lubimy tu wracać co jakiś czas. Najpiękniejsza zabytkowa kamienica przy ulicy Głębokiej prowadzącej z rynku do Góry Zamkowej.
Powoli wracamy pod Wzgórze Zamkowe i widoczny z daleka Zameczek Myśliwski Habsburgów z 1840r.,w którym obecnie działa szkoła muzyczna. Przed zamkiem pomnik Legionistów Śląskich Poległych za Polskę zwany potocznie Cieszyńską Nike, został odnowiony w 2005r. Ulica Zamkowa ze wspaniałymi eklektycznymi kamienicami stojącymi bezpośrednio przed Mostem Przyjaźni. W drodze powrotnej zaglądamy do Grodźca,malowniczej wsi w pow.cieszyńskim skuszeni widokiem zamku z drogi. 
Zameczek w Grodźcu został zbudowany w latach 1542-1580 przez kasztelana cieszyńskiego Macieja Grodeckiego (Grodzieckiego) herbu Radwan i jego syna Henryka. Budowla powstała na miejscu wcześniejszej warowni. W 1650 r. po śmierci ostatniego z rodu Grodzieckich - Krzysztofa, syna Henryka - zamek przeszedł na własność rodziny Marklowskich herbu Wieniawa. W kolejnych latach budowla przechodzi w ręce Jana Dama z Biedrzychowic, Karola Jerzego Sobka, Henryka Ferdynanda Larisch, by ponownie powrócić we władanie rodu Marklowskich. W kolejnych wiekach zamek wielokrotnie zmienia jeszcze właścicieli, a wielu z nich dokonuje licznych przebudów.  W 1927 r. zamek wraz z okolicznymi ziemiami kupuje dr Ernest Habicht, przyjaciel marszałka Józefa Piłsudskiego.
To w Grodźcu wg tablicy pamiątkowej umieszczonej na zamku, Wacław Grodecki urodzony w 1535r. właśnie tutaj, stworzył mapę Polski ( zm. w 1591r.) Zamek w Grodźcu otacza piękny stary park z kobiercami wiosennych kwiatków i takimi dorodnymi drzewami. Dziękuje za wspólna wycieczkę:)

najbliższe galerie:

 
Cieszyn - nasz polski
1pix użytkownik romana odległość 0 km 1pix
Spacerkiem po Cieszynie
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Cieszyn
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Polskie Miasta - CIESZYN
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Cieszyn po raz drugi
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Cieszyn
1pix użytkownik kazelot odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (34):

 
halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 12.04.2017 12:37

Rozmusiaki:) Ziemia Cieszyńska jest piękna i ciekawa,ale Wy dobrze o tym wiecie i na pewno tu często zaglądacie całą rodzinką:) Pozdrawiam wiosennie przedświątecznie:)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 09.04.2017 20:57

No wycieczka jak się marzy :)))
Supcio,znajome miejsca :)
Pozdrawiam !

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 08.04.2017 12:18

Balkon mam i żona coś tam sadzi, ja tylko cebulę na szczypior :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6104) dodano 08.04.2017 12:15

A mnie po tarasie właśnie dzikie kaczki łażą i zaglądają przez okno do domu. Chyba znudziło im się moczenie w stawku i chcą sie ogrzać...;)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 08.04.2017 12:03

Może masz balkon i tam coś posadź z pomocą koleżanki-małżonki:)
Trochę zieleni i kwiatków w skrzynkach i doniczkach umili widoki:)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 08.04.2017 11:48

A ja nie mam ogrodu :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6104) dodano 08.04.2017 11:46

Niestety, wiem. Ja wprawdzie magnolii nie mam, ale z bólem patrzę, jak deszcz niszczy mi sasanki i forsycje. A właśnie pięknie kwitną...

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 08.04.2017 11:15

Przemku, magnolie kwitną w moim ogrodzie,ale obawiam się,że krótko,bo im deszcze szkodzą.
A tak poważnie,to w Cieszynie też rozkwitały,ale mam tutaj tylko na 1 zdjęciu,bo szliśmy innym szlakiem:)
Pokazałam tym razem parę innych ciekawych miejsc ze Śląska Cieszyńskiego:) Pozdrawiam:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6104) dodano 08.04.2017 09:07

A magnolie gdzie?...;)
W mojej wsi już widziałem, zakwitły...:))
Serdecznie pozdrawiam i udanego dnia, choć pogoda dziś raczej paskudna, niestety...:))

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 07.04.2017 21:55

Kordula. Dziękuję za wizytę i komentarz:) Pozdrawiam!

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5758) dodano 07.04.2017 20:32

Jak zwykle starannie, interesujaco:))
Okolice znane mi dobrze. W końcu z woj ślaskiego jestem:))
Pozdrawiam:)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 07.04.2017 18:18

Ja kawy nie pijam tylko herbatę, moja żona to kawoszka :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 07.04.2017 18:02

Mnie zdarza się usiąść tu rano z kawą i na spokojnie poczytać i obejrzeć galerię jeszcze raz. Albo wieczorem:)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 07.04.2017 17:52

Tak, ja nie trunkuję za bardzo, ale to ja :) Nie wiem czy nowy user do Ciebie zajrzy, on chyba ogląda tylko galerie z miejsc gdzie był, a nie wiem czy tu był.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 07.04.2017 17:49

Otóż to! I tak się wszyscy nawzajem uzupełniamy i to jest tutaj super:)
Wszyscy podróżujemy po świecie i kraju wirtualnie i za darmo:)
Nie trzeba daleko wychodzić z domu i można siedzieć przy kawie czy innym trunku:)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 07.04.2017 17:42

Każdy obieża co może :) Jedni świat, inni kraj i to jest ok.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 07.04.2017 17:39

Warto poznawać nasze polskie ziemie,bo mamy piękne krajobrazy i wiele ciekawych miejsc:) Marcin1980 ma rację:)
Sławku, więcej wiary w ludzi, naszych znajomych na OŚ. Zapraszam nowego usera Optymistę do moich albumów.
Co prawda portal ma nazwę "Obieżyświat",a nie "Obieżykraj",ale ja właśnie jestem raczej "obieżykrajowcem":)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 07.04.2017 17:32

Marcin 1980 dzięki za dobre słowo:) Pozdr.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1971) dodano 07.04.2017 14:38

Piękna okolica, którą warto poznawać jak widać.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 07.04.2017 14:00

Tyle ostatnio galerii z Polski, ciekawe czy miłośnicy tu trafią... pewnie nie.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 07.04.2017 13:42

Tak, teraz już wiem i wiem gdzie to się zaznacza przy tworzeniu galerii. Skoro wiem, to też będę korzystał z tego udogodnienia :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 07.04.2017 13:32

Oczywiście,jak wielu innych userów:)
Ost. galerię poddałam ocenom na próbę:)
Sam wiesz,że to nie ma sensu. Pozdr.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 07.04.2017 13:28

Wyłączyłaś ocenianie?

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 07.04.2017 12:38

Charie, a propos zamku we wsi Grodziec, to jest on prywatny,ale nie wygląda na zamieszkały i hotelu tam nie ma. Zwiedzać na razie też nie ma czego,ale może to się zmieni z czasem. A może ja wszystkiego nie wiem o tym miejscu. Nast. razem zasięgnę języka na miejscu:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 07.04.2017 12:35

AK, a wiesz,że ja o tym Cieszyńskim Browarze dowiedziałam się z lokalnej TV?
Sami tam nie trafiliśmy,bo wejście z drugiej,tej stromej strony pod Wzgórzem Zamkowym:)
Następnym razem nie popuszczę,bo tam nawet podają zupę piwną:)

ak użytkownik ak(wpisów:6184) dodano 07.04.2017 12:11

No no ! na browar pod zamkiem ! to już całkiem interesujące ! , ja mam na dzisiejszy wieczór kilka litrów żubra ... jakoś pluchę trzeba zabijać w Górkach Sowich :DD

charlie użytkownik charlie(wpisów:2212) dodano 07.04.2017 12:09

dzięki halszka :-) Zaglądnęłam. Rzeczywiście, będzie co zwiedzać w Cieszynie :-)
Pozdr.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 07.04.2017 11:35

AK, oczywiście,że piękna nasza Polska cała:)
Polecam zwiedzić nie tylko Dolny Śląsk,ale piękny Śląsk Cieszyński:)
Każdy tu znajdzie coś dla siebie. Jest i Browar Cieszyński pod Górą Zamkową:)
A góry i zieleń dookoła:) Pozdrawiam wiosennie:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 07.04.2017 11:32

Charlie,do Cieszyna zawsze warto zajrzeć z kilku powodów: jest to lekcja historii dla Twoich dzieci zwłaszcza na Wzgórzu Zamkowym z Rotundą i Wieżą Piastowską ( tutaj nie zamieściłam,ale podałam w opisie link do poprzedniej galerii z Cieszyna), piękny spacer po mieście położonym na kilku wzgórzach, koniecznie lody i ciastka w rynku w przytulnej knajpce lub w Cafe Muzeum w Pałacu Larischa nieopodal rynku ( podobno dawna okrągła stajnia teraz z rzeźbami i obrazami). Cieszyn czeka na turystów:) Pozdrawiam:)
Podaję link do poprzedniej galerii z Cieszyna z Rotundą i lekcją historii http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=22256

ak użytkownik ak(wpisów:6184) dodano 07.04.2017 11:11

no i proszę jaka piękna nasza Polska ! :))) ....
teraz troszkę pada ale jak tylko przestanie to biorę się za zwiedzanie "dziur" Dolnego Śląska ! (no i oczywiście lasów !) :DD
Pozdrawiam serdecznie :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2212) dodano 07.04.2017 10:50

Ja już od dawna się do Cieszyna przymierzam, ale głównie po to by zobaczyć rotundę.
Dzięki Twojej galerii wiem, co w Cieszynie warto zobaczyć jeszcze :-)
Fajny spacer, ładne kamieniczki. Zamek w Grodźcu wygląda intrygująco. Ciekawe czy można go zwiedzać czy to teraz hotel...
Pozdr.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 07.04.2017 00:13

Słusznie, pogoda była super, ale już nie jest. To może jeszcze wrócisz.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 07.04.2017 00:06

Żal było siedzieć w taką pogodę w domu. Pojechaliśmy ze znajomym Obieżyświatem:)
Tę kamienicę nr 44 ( nr wg adresu) zawsze pstrykamy,bo jest fotogeniczna:)
A w Czeskim Cieszynie przegapiliśmy tę najpiękniejszą secesyjną.Trzeba tam wrócić:)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 07.04.2017 00:00

Pogoda wymarzona, kamienica z 43 super, obejrzałem z przyjemnością.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!