m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Przy tylickim rynku stoją obok siebie dwa kościoły: drewniany zabytkowy z XVII w. pod wezwaniem Św.Św.Apostołów Piotra i Pawła ( na zdj.) oraz parafialny p.w.Najświętszej Marii Panny ( murowany). Drewniany kościół parafialny z 1612 roku pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, zarejestrowany jako zabytek pierwszej klasy. Zabytkowy kościółek drewniany ukryty za parawanową dzwonnicą i wśród zieleni drzew latem. Parawanowa dzwonnica drewnianego kościółka Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Dzwonnica i malownicze drzewo ( lipa) - pomnik przyrody przed wejściem do kościółka. Kościół św. św. Piotra i Pawła został zbudowany w 1612 roku za sprawą biskupa Piotra Tylickiego. Kościół ma konstrukcję zrębową o ścianach oszalowanych poziomo. Dwuspadowy dach nad nawą i prezbiterium pokryty został blachą. Nad nawą i usytuowaną przed nią kruchtą umieszczono barokową wieżyczkę sygnaturkową z latarnią o konstrukcji słupowo -
 ramowej. Wieża ma wąskie piętro dzwonowe i zakończona jest hełmem baniastym o zgeometryzowanych połaciach.
W skład wyposażenia wnętrza wchodzą również ambona, chrzcielnica, barokowe organy pochodzące z XVIII w., a także rokokowy krucyfiks na belce tęczowej oraz kilkanaście obrazów, feretronów i rzeźb z XVIII-XIX w. W 1612 r. biskup Tylicki nadał miejscowości razem z prawami miejskimi herb. Przedstawiał on dwie głowy patronów miasta św. Piotra i św. Pawła. Wejście do zabytkowego kościółka Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
W skład wyposażenia wnętrza wchodzą również ambona, chrzcielnica, barokowe organy pochodzące z XVIII w., a także rokokowy krucyfiks na belce tęczowej oraz kilkanaście obrazów, feretronów i rzeźb z XVIII-XIX w. Drewniany kościół parafialny p.w. Św.Św.Apostołów Piotra i Pawła. Ulica prowadząca do tylickiego rynku. Małomiasteczkowy charakter Tylicza,który kiedyś był miastem,a z czasem utracił prawa miejskie i obecnie jest tylko wsią.
W XVIIw. biskup Tylicki nadał miejscowości razem z prawami miejskimi herb. Przedstawiał on dwie głowy patronów miasta św. Piotra i św. Pawła. Domy stojące szczytami przy tylickim rynku. Zabudowa Tylicza przy rynku.
Domy stojące szczytami przy tylickim rynku. Zielony skwer na tylickim rynku Muzeum Dziejów Tylicza w budynku Domu Kultury na rynku,stojącym w miejscu dawnego ratusza.
Muzeum składa się z kilku sal wypełnionymi skarbami historii związanymi z Tyliczem i jego mieszkańcami. Część eksponatów pochodzi z prywatnych kolekcji mieszkańców użyczonych na rzecz muzeum.
Parafialny murowany kościół p.w. Najświętszej Marii Panny stojący przy rynku naprzeciwko drewnianego zabytkowego kościółka. Kościół parafialny p.w.Najświętszej Marii Panny od strony Tylickiej Golgoty i ścieżek różańcowych.
Golgota położona na wzniesieniu za nowym kościołem parafialnym Tylicza stanowi jedną z największych atrakcji turystyki nie tylko pielgrzymkowej w okolicy Tylicza i Krynicy Zdrój. Zatrzymaj się na chwilę w biegu dnia codziennego… Pospaceruj ścieżkami Maryjnymi aż do Tylickiej Golgoty, poczytaj, pomyśl naciesz się widokiem cudownego krajobrazu Beskidu Sądeckiego a wszystko w cieniu kościoła parafialnego Tylicza. Figura Najświętszej Marii Panny na dróżkach różańcowych. Za kościołem p.w. Imienia Maryi w Tyliczu wybudowano dróżki różańcowe - kapliczki połączone dziesiątkami różańcowymi, nad którymi króluje Golgota przypominająca swym kształtem obraz wieży Babel. Figura Chrystusa Króla w Tylickiej Golgocie.
Golgotę urządzono kilka lat temu na kilkuhektarowej działce tuż za nowym kościołem w Tyliczu. Dróżka w stronę Tylickiej Golgoty.
Na wzgórzu, wzdłuż ścieżek umieszczono tablice z cytatami oraz mądrościami ludowymi oraz pomniki m.in. Jana Pawła II, Kardynała Wyszyńskiego, ks. Jerzego Popiełuszki, biskupa Piotra Tylickiego, czy króla Kazimierza Wielkiego. Jedna z kapliczek z wieloma tabliczkami zawierającymi cytaty oraz mądrości ludowe.  Tylicka Golgota przyciąga gości z całej Polski. Pospacerujmy w milczeniu i zadumie ...
....... Widok z Golgoty na kościół i dróżki różańcowe. Tylicka Golgota zbudowana z kamieni. Ścieżka na szczyt prowadzi dookoła budowli,a po drodze zaglądamy do kilku wykutych grot,czytamy tabliczki,podziwiamy krajobraz ... ... spoglądamy w górę nad głowę ...  Co rusz trafiamy na jakieś zagłębienia z różnymi symbolami religijnymi i narodowościowymi. Jedno z nich to patriotyczna grota, a tam sporych rozmiarów orzeł i pięćdziesiąt postaci historycznych ważnych dla naszego narodu jak np.: Mieszko I, Kazimierz Wielki, Św. Kinga, św. Faustyna, o. Maksymilian Kolbe, Papież Jan Paweł II. Golgota służy pogłębianiu wiary i patriotyzmu, ale stała się też turystycznym hitem. Tylicka Golgota przyciąga gości z całej Polski.
Jesteśmy na szczycie Golgoty.
Z wysokości Golgoty spoglądamy na przebyte ścieżki ... ... i podziwiamy krajobraz Tylicza oraz panoramę Beskidu Sądeckiego. Panorama Beskidy Sądeckiego z Golgoty.
Widok na Tylicz z Golgoty. Panorama Tylickiej Golgoty zapada nam na długo w pamięci.
Rocznie Tylicką Golgotę odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób. Krajobrazem Beskidu Sądeckiego żegnamy ten piękny teren.

najbliższe galerie:

 
Beskid Sądecki - Muszynka Fricka Tylicz
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Tylicz rozmodlony.
1pix użytkownik popekpawel odległość 1 km 1pix
CERKIEWKI
1pix użytkownik pawelwoo odległość 3 km 1pix
Szlakiem beskidzkich cerkwi I
1pix użytkownik mgfoto odległość 4 km 1pix
Krynica Zdrój
1pix użytkownik gpiotrek1 odległość 5 km 1pix
Zima na Łemkowynie
1pix użytkownik popekpawel odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (27):

 
halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 24.04.2017 08:20

Dziękuję Agra za wizytę w moim Tyliczu:) Latem wśród zieleni wszystko wydaje się być ładniejsze:)
Pozdrawiam!

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 22.04.2017 21:56

Ładnie dzięki Tobie przypomnieć sobie Tylicz .U ciebie jest ładniejszy niż ogladałem go w realu ( byłem w sanatorium w Muszynie i jezdziłem szlakiem cerkiewek wokoł Krynicy ) Jak byłem w Tyliczu było po deszczu nisko zalegajacymi chmurami.Pozdrawiam

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 18.04.2017 21:17

Witaj Wielkopolanko:) To miłe,że zajrzałaś do mojego Tylicza:)
Jeśli los kiedyś rzuci Cię w te malownicze strony Beskidów,to warto z Krynicy objechać teren:)
Pozdrawiam serdecznie:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 18.04.2017 21:14

Witaj Optymisto:) Miło było Cię gościć w moich skromnych progach:)
Tak,mamy wiele pięknych miejsc w naszej Polsce:)
Dobrze,że możemy zwiedzać w realu i wirtualnie,bo na wszystko nam chyba życia braknie.
Pozdrawiam poświątecznie:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 18.04.2017 21:11

AK, to miłe,ze zdążyłeś tu zajrzeć jeszcze przed świętami:)
Mam nadzieję,ze już odpocząłeś po trudach przy stole :)))
Cieszę się,ze ta zieleń Cię uspokoiła,bo za oknem robi się biało ...
Pozdrawiam poświątecznie:)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1967) dodano 18.04.2017 10:27

Piekna galeria tym bardziej , że mi te tereny obce...widoki z Gollgoty przecudne...
pozdrawiam:)

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 15.04.2017 17:41

Tyle pięknych miejsc jest w naszej Polsce - szkoda, że nie zdążę wszystkich odwiedzić - ale mogę na pewno wirtualnie - dziękuję

ak użytkownik ak(wpisów:6366) dodano 14.04.2017 17:07

Halszko z miłą chęcia przespacerowałem sie ale dopiero teraz , po tyrce w kuchni ... ciastach, pisankach, sałatkach , białych kiełbasach, dorabianiu spirytusu i innych jajców w majonezie ... uffff co za ulga patrzeć na wspaniałą galerię :D
Pozdrawiam serdecznie :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 13.04.2017 22:55

Paweller, to jest oczywista oczywistość,że z góry zawsze lepiej widać:)
Może kiedyś przypadkiem będziesz w Krynicy-Zdroju,to zahacz o Tylicz:)
Pozdrawiam świątecznie:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 13.04.2017 22:53

Paweł. Specjalnie opuściłam tutaj cerkiew,bo mam ją wklejoną w albumie o cerkwiach Beskidu Sądeckiego:) Nie chciałabym powtarzać,ale skoro tak uważasz,to może coś zmienię. Mnie ten teren i tak się bardzo podoba i chyba tam wrócimy za rok.Został nam przecież skansen w Nowym Sączu:)
Familokami to mi raczej nie zaimponujesz,ale już od dawna mam chrapkę na te zabytkowe śląskie budowle z czerwonej cegły i lyczę na Ciebie jako przewodnika po moim województwie:) W ten weekend pogoda nieciekawa i wyc. trzeba odłożyć:(

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7578) dodano 13.04.2017 22:20

Tak sobie myślę, że jak ja bym się tam przypadkiem kiedyś udał, to Golgotę musowo trza zobaczyć ..., z góry to zawsze lepiej widać:)))
Pozdrawiam:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 13.04.2017 20:14

Halina. Mniej pierwszych fotek, a zamiast nich fotki z cerkwi i wszystkie atrakcje Tylicza na wyciągnięcie ręki. Dlaczemu opuściłaś w tej galerii ten piękny zabytek? Przeca bylimy tam? P.s. Znalazłem takie familoki, że zwariujecie z Piotrem. Musimy się tam razem wybrać.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 13.04.2017 18:12

Dzięki Śnieżko za dobre słowo:) Czekam na Twoje nowe albumy:)
Pozdrawiam świątecznie:)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3437) dodano 13.04.2017 18:08

Halszko, ślicznie! Zwłaszcza fotka z wizytówki ładniutka:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 13.04.2017 17:56

Przemku, myślę,że Tobie spodobałby się klimat tego miasteczka, a zwłaszcza te zielone beskidzkie krajobrazy:)
Pogoda nam dopisała,ale to był koniec lata:) A dzisiaj słońce też już wyszło,ale wszak kwiecień plecień:)
Pozdrawiam świątecznie:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 13.04.2017 17:49

Achernar, przy następnej okazji zajrzyj do Tylicza,bo jest bardzo malowniczy:)
Pozdrawiam świątecznie:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6363) dodano 13.04.2017 14:05

Kolejna w tym tygodniu "na czasie". I myślę, że podobałoby mi się w Tyliczu. Zdj. 32,37,39,42 bardzo, jak tu czasem mówią "podobające". W przypadku niektórych z nich dla jeszcze lepszego efektu pomyślałbym o formacie 16:9 - wtedy pokryją całą szerokość ekranu...:))
I co jeszcze mi się podoba? - pogoda. Bo jak patrzę za okno, to... no dobra, nie powiem co...;)
Serdecznie i mimo wszystko słonecznie i ciepło pozdrawiam!

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 13.04.2017 11:08

ciekawe czy miłośnicy polskich galerii do Ciebie zajrzą, pewnie nie :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5670) dodano 12.04.2017 23:53

Ładnie położona ta miejscowość. Kiedyś przejeżdżałem, ale bez zwiedzania. A szkoda... Pozdrawiam. :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 12.04.2017 22:19

W sumie też pasuje :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 12.04.2017 22:02

Muszę poszperać w necie,czyje to słowa,bodajże znanego polskiego poety czy pisarza :)
Na innym portalu admin stwierdził,że Beskidy to nie barok,a czysty romantyzm:) Coś w tym jest:)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 12.04.2017 21:59

Coś w tym jest, ja lubię barokowe wnętrza, ale parę znajomych mi osób woli gotyk.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 12.04.2017 21:55

... Ktoś powiedział, że Tatry to gotyk, Beskidy zaś – barok. Ów barok widzimy nie tylko w kształcie Beskidów, lecz spotkać go można na całej tej ziemi. Skądkolwiek na nią spojrzeć, płynie w miękkich – falistych – łagodnych liniach, i płynie, zdawałoby się na skraj świata...

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 12.04.2017 21:52

teraz wizytówka lepsza

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 12.04.2017 21:44

Dobrze, że zielone a nie czarno-szare :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 12.04.2017 21:40

Tak, te zielone beskidzkie górki i góreczki urzekają:)
Zaraz zmienię wizytówkę:) Dzięki:)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 12.04.2017 21:26

Widoki z góry, super

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!