m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Do Holandii wybraliśmy się głównie po to, żeby obserwować migrujące wczesną wiosną ptaki. Keukenhof był tylko jednym z punktów programu, bogatego w atrakcje wyjazdu o charakterze przyrodniczym.  Mimo iż odwiedziliśmy wiele wspaniałych miejsc, park wywarł ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach naszej grupy. Całkiem zasłużenie nosi on miano najpiękniejszego wiosennego ogrodu na świecie. W tym roku został otwarty dla zwiedzających 23 marca. 21 maja - po ośmiu tygodniach - zostanie zamknięty i nie będzie dostępny dla publiczności aż do kolejnej, 69. edycji. W 1949 roku grupa dwudziestu plantatorów roślin cebulowych wyszła z inicjatywą, by w parku w stylu angielskim w miejscowości Lisse zorganizować pokaz kwiatów. Burmistrz Lejdy pomysł zaakceptował i wiosną 1950 po raz pierwszy można było podziwiać rosnące na tym terenie najpiękniejsze odmiany tulipanów, hiacyntów i narcyzów.  Wystawa okazała się ogromnym sukcesem. Obejrzało ją 236 000 osób.
Od tego czasu co roku w ostatniej dekadzie marca ogród otwiera swe podwoje. W ciągu niespełna dwóch miesięcy odwiedza go 800 000 turystów z całego świata. Keukenhof stało się w ciągu kilkudziesięciu lat największą atrakcją Holandii. Park zajmuje powierzchnię 32 ha. Do dyspozycji spacerowiczów jest 15 km ścieżek, z których można podziwiać barwne kobierce. Dzień cały nie starczy, by zajrzeć w każdy wart odwiedzin zakątek, a kuszą jeszcze różne knajpki i kafejki. Mając do dyspozycji niespełna 3 godziny zrezygnowałam z wizyt we wszelkich sklepikach. Sprzedawane w nich są zarówno pamiątki, jak i cebulki - nie tylko wiosennych kwiatów ogrodowych, ale też amarylisów rozświetlających wnętrza w ciągu zimowych miesięcy. Świadomie odpuściłam również wystawę storczyków w pawilonie Beatrix i pokazy florystyczne w Oranje Nassau. Zdecydowałam, by wstąpić tylko do Willem-Alexander - hali, w której prezentowano rozmaite odmiany tulipanów.
Chciałam szybko ją obejść, ale... ... zaczęłam przyglądać się poszczególnym kultywarom i niestety... przepadłam.  Efekty, jakie uzyskują ogrodnicy w wyniku zabiegów hodowlanych są zdumiewające. Jak tu przejść obojętnie obok takiego biało-zielonego tulipana papuziego (Super Parrot),... ... czy różowej słodkości z płatkami o igiełkowych białych brzegach, sprawiającej wrażenie oszronionej (Fringed Family)? Yellow Cilesta. Tulipany pochodzą z Azji - z gór Tienszan leżących na pograniczu Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu i Chin.
Sundowner. W Persji prawdopodobnie uprawiano je już w X w. Do Europy zostały sprowadzone w XVI w. z Imperium Osmańskiego. Za początek rozwoju przemysłu tulipanowego w Holandii uznaje się rok 1594, gdy zaczęto je uprawiać w ogrodzie botanicznym Uniwersytetu w Lejdzie. Marie Jo. W XVII w. kwiaty te wzbudzały powszechny zachwyt, a Holendrzy wprost oszaleli na ich punkcie. Rzadkie odmiany stały się synonimem bogactwa. Każdy, kto chciał należeć do elity, musiał mieć ogród z tulipanami. Popyt na poszukiwane odmiany podbijał ceny cebulek. Płacono za nie niewyobrażalne sumy. Verona Sunrise. Najwyższą w historii cenę osiągnęła cebulka Semper Augustus. Sprzedano ją za równowartość okazałego domu w Amsterdamie. Na początku 1637 roku, po trwającej kilka lat gorączce, nastąpił krach. Drumline. Fali bankructw nie było końca, a bogaty wcześniej kraj przez wiele lat podnosił się z kryzysu. Tulipomania uważana jest przez ekonomistów za pierwszą znaną bańkę spekulacyjną. Avant Garde. Semper Augustus, którego kielich tworzyły białe płatki poprzecinane krwistoczerwonymi smugami był zarażony wirusem pstrości tulipana. Ustalono to w wyniku badań prowadzonych w latach 60. XX w. Hodowanie tulipanów zakażonych wirusem TBV jest obecnie zabronione. Sprawcą największego w historii zamieszania w świecie roślin była w istocie choroba przenoszona przez mszyce. Obecnie znanych jest ok. 120 gatunków botanicznych tulipana, a liczba odmian uprawnych przekracza 15 tys.
Skala barw kwiatów jest bardzo bogata - od białej poprzez żółtą, różową, pomarańczową i czerwoną do fioletowej i niemal czarnej. Nie ma tylko tulipanów o czysto niebieskim okwiecie. Niebieskie za to są hiacynty. Z hali pełnej tulipanów wpadłam wprost w ich objęcia. XVII-wieczny tulipanowy krach nie nauczył zbyt wiele Holendrów. Sto lat później oszaleli na punkcie tych właśnie kwiatów. Niebywała rozmaitość kolorów i upojny zapach, który towarzyszy łanom hiacyntów, to połączenie wprost niesamowite. W Keukenhof zachwycają nawet trawniki. Tworzone są każdego roku na nowo ze specjalnych jasnozielonych gatunków traw, rozświetlających mroczne zakątki w cieniu drzew. Fragmenty zadeptane przez tłumy zwiedzających zastępowane są niezwłocznie pasami świeżej darni. W parku na pełen etat zatrudnionych jest przez cały rok trzydziestu ogrodników. W ciągu trzech jesiennych miesięcy wysadzają oni ręcznie do gruntu 7 mln cebulek, spośród których 4,5 mln to tulipany.
Cebulki dostarczane są za darmo przez stu renomowanych holenderskich plantatorów. Dla każdego z nich tworzone są projekty rozmieszczenia roślin przy uwzględnieniu czasu kwitnienia, wysokości i koloru kwiatów. To jest fragment zagospodarowany przez Kapiteyn Group, o czym informuje zielona tabliczka. Największy podziw turystów wzbudzają barwne wstęgi. Po zakończeniu sezonu cebulki są wykopywane i... NISZCZONE! Taka jest umowa z ich dostawcami. Wykorzystywane są jako pokarm dla zwierząt. Te maleństwa na pierwszym planie to narcyzy łuskowate Oxford Gold. Po tulipanach i hiacyntach narcyzy stanowią trzeci najliczniejszy rodzaj kwiatów na rabatach w Keukenof. Znanych jest ponad 10 tys. odmian uprawnych narcyzów. Ich płatki mogą mieć nie tylko żółtą lub białą barwę, ale też pomarańczową, łososiową czy różową. Odwiedzając ogród na początku kwietnia nie zawsze można mieć pewność, że klomby będą tryskać kolorami. Aura czasem płata figle. Tak było w 2013. Z powodu przedłużającej się zimy jeszcze w połowie kwietnia kwiaty nie chciały się rozwinąć. Organizatorzy ratowali sytuację zwożąc z Francji skrzynie pełne różnobarwnych tulipanów i rozstawiając je wzdłuż ścieżek, by choć trochę zmniejszyć rozczarowanie gości. Rok 2017 był na szczęście łaskawy. Wzrok cieszyły nie tylko rośliny cebulowe, ale też...
... kwitnące drzewa. W parku rośnie 2500 drzew w 87 gatunkach. Serce mogą skraść zarówno magnolie jak i... ... wiśnie piłkowane. Krzewów też rośnie tu mnóstwo. W czasie mojej wizyty królowały forsycje i powoli zaczynały dochodzić do głosu rododendrony. Tajemnicą urody rabat utrzymującej się przez dwa miesiące jest warstwowe sadzenie cebul. Krokusy są w pełni kwitnienia, ale pomiędzy nimi ukazują się już posadzone nieco głębiej tulipany. Podobnie jest na klombie ze śnieżnikiem lśniącym. Cebule sadzone są czasem nawet w trzech warstwach. Pod krokusami wczesne odmiany tulipanów, a niżej późne. O ile tylko pogoda nie zrobi psikusa, to można napawać się urodą Keukenhof zarówno w marcu jak i w maju. Nie jestem nawet pewna, czy początek sezonu nie jest ciekawszy, choć miłośnicy tulipanów wybiorą z pewnością jego końcówkę. Ostatnie dziesięć dni jest też najlepszą porą na wizytę w Lisse dla wielbicieli lilii. Rokrocznie odbywa się wtedy w pawilonie Willem-Alexander największa na świecie wystawa tych kwiatów.
Jeśli sądzicie, że w grupie miłośników awifauny nie było takich, którzy zamiast w ziemię wpatrywali się w korony drzew, to jesteście w błędzie. W Keukenhof żyją aleksandretty obrożne i udało nam się je dojrzeć. Te duże zielone papugi sprowadzone w ostatnich latach w liczbie 100 tys. do UE zaadaptowały się do nowego środowiska. Uciekinierzy tworzą na wolności dzikie stada. Papugi żyją już w stu europejskich miastach. W Polsce też się pojawiły. Ilość gości odwiedzających każdego roku Keukenhof jest ogromna. Nawet w dzień powszedni widać przy wejściu tłumy. Na szczęście ogród jest na tyle rozległy, że można znaleźć w nim... ... bezludne zakątki i delektować się pięknem roślin w otoczeniu stawów, kanałów, oczek wodnych i fontann. Ogród w Lisse jest też największym parkiem rzeźb w Holandii, w którym oczywiście nie mogło zabraknąć rzeźby cebulki tulipanowej.  Wiele roślin jest pięknie przystrzyżonych w kształt brył geometrycznych. Największym magnesem są jednak łąki kwiatów cebulowych. Warto się tu wybrać dla widoku rzeki szafirków,...
... czy łanów śnieżycy. Jeśli komuś mało, to tuż obok są całe pola kwitnących hiacyntów, narcyzów i tulipanów. Wrażenia niezapomniane!

najbliższe galerie:

 
HOLANDIA - KEUKENHOF 2
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Holandia Keukenhof
1pix użytkownik licja odległość 0 km 1pix
Holandia - Keukenhof najpiękniejszy wiosenny ogród świata.
1pix użytkownik anikm odległość 0 km 1pix
HOLANDIA - KEUKENHOF 3
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Holandia-Lisse-Keukenhof
1pix użytkownik maria37 odległość 0 km 1pix
KEUKENHOF - Zbiorowe zaklinanie wiosny
1pix użytkownik youngatheartme59 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (22):

 
magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 27.04.2017 09:10

Dziękuję pięknie za komentarze, oceny i gratulacje. Cieszę się, że Wam się podobało i miło mi niezmiernie, że galeria została wyróżniona:-)

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1354) dodano 25.04.2017 10:27

Widać po Twojej galerii kwiaty nie są tylko wdzięczne do wręczania ,hodowania-ale też fotografowania.Pozdrawiam ciepło

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3358) dodano 24.04.2017 18:01

Magdaleno, wielką mi przyjemność sprawiłaś tą galerią. Piękne kadry! Pozdrawiam:)

gregy użytkownik gregy(wpisów:626) dodano 24.04.2017 17:03

Aaaaaale kolorowo, bardzo ładnie :-). Gratulacje.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7377) dodano 24.04.2017 12:52

Gratulejszyn:)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3072) dodano 24.04.2017 03:22

Gratuluję 😊.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6132) dodano 23.04.2017 17:03

Wiosna, ach gdzie TY? Dzis znów u nas deszcz ze sniegiem, więc takie pola kwiatowe bezcenne. Szafirki i hiacynty przepiekne. Co roku kolezanka mnie namawia na Holandię. A jak sójka, wybrac sie nie mogę. Pozdrawiam:))

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1926) dodano 23.04.2017 08:50

Przepiękna galeria..pospacerowałam sobie i to kilka razy po tym cudownym parku i od rana lepiej czuje się po tym spacerze..
Juz od dawna tam wybieram się ale wybrać się nie mogę...dzięki za te galerię ....
pozdrawiam serdecznie...

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7377) dodano 23.04.2017 08:43

Witaj Magdaleno ..., każda taka galeria z krainy tulipanów, wiatraków i chodaków cieszy moje oko ..., chciałem tam właśnie się wybrać, nawet były już plany, ale jak co roku skończyło się właśnie na planach, tulipany muszą jeszcze poczekać. Bardzo fajna prezentacja ..., pozdrawiam:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 23.04.2017 06:41

Bardzo dziękuję za Wasze komentarze:-)
W Holandii było wiosennie, ale zimno, czyli całkiem tak, jak teraz u nas.
Keukenhof jest przepięknym miejscem i wszystkim serdecznie polecam wizytę w tym ogrodzie.
Pozdrawiam:-)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 22.04.2017 20:49

Hurra, wiosna!
Magdaleno, pokazałaś nam wiosnę w najpiękniejszej szacie.
Cudowne są te kolorowe kobierce kwiatowe.
Pozdrawiam wiosennie.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3072) dodano 22.04.2017 08:20

Pojedyńcze kwiatki także piękne 😉.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3072) dodano 22.04.2017 08:18

"Łoszałamiające"są te kwiatowe dywany.Pozdrawiam😊.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2361) dodano 21.04.2017 15:59

Przepiękna, czarująca, barwna i oszałamiająca jest Natura.
Na takie właśnie widoki cierpliwie czekamy całą długą zimę.
Zazdroszczę wyprawy :-) I gratuluję :-)
Pozdr.

ak użytkownik ak(wpisów:6259) dodano 21.04.2017 14:20

pięknie kwiatowo i kolorowo w Twej galerii :)
(az mnie do lasu ciągnie :DD )
Pozdrawiam:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 21.04.2017 14:14

Przepiękne miejsce.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2684) dodano 21.04.2017 12:04

Pięknie, dołączam do " chcę wrócic", nie dziwię się, że Cię to miejsce tak zachwyciło. Ślicznie Ci wyszły te pojedyncze zdjęcia unikatów,
pozdrawiam

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6220) dodano 20.04.2017 23:09

Więc jednak Keukenhof! A myślałem, że za wcześnie! No tak, ale w tym roku wszystko jest znacznie wcześniej, a w Holandii tym bardziej. Gratuluję i cieszę się, że tam byłaś! Ja byłem chyba trzy albo czterokrotnie, już nie pamiętam, za każdym razem byłem zachwycony i za każdym razem razem trafiałem na inny aspekt, bo to nie tylko tulipany, ale także inne cebulowe i nie tylko, bo np. także różaneczniki.!
No dobra< a teraz obejrzę i przeczytam, bo to był taki pierwszy odruch jak zobaczyłem galerię...:)
Ale już biję wielkie brawo!

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:624) dodano 20.04.2017 22:14

ja wiedziałam, że tam jest pięknie, ale żeby aż tak? Cudowne zdjęcia, od razu powiało wiosną. Wyobrażam sobie te pachnące hiacynty, to musi być niesamowite...

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 20.04.2017 22:13

Szkoda, że zapachów nie czuć tutaj.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 20.04.2017 22:09

Obejrzałam z wielką przyjemnością:) Piękna kolorowa i wiosenna galeria na dobranoc:)
Zaraz doczytam. Gratuluję podróży do Holandii i pozdrawiam:)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 20.04.2017 22:01

Pięknie i pachnąco, kolorowo.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!