m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Skansen jest poświęcony Słowińcom - ludności zamieszkałej na wybrzeżu głównie w okolicach jezior Gardno i Łebsko. Była to grupa pod względem etnicznym należąca do Kaszubów. Miała swój język i własną kulturę. Na początku XX wieku tereny te poddawano intensywnej germanizacji. Ostoją tradycji był m.in. kościół. W wielu wsiach odprawiano nabożeństwa w języku słowińskim. Niestety po II wojnie światowej tutejszych mieszkańców uznano ze element germański i zmuszono do wyjazdu do Niemiec. W celu zachowania pamięci o historii i tradycji mieszkańców tych ziem stworzono w Klukach Muzeum Wsi Słowińskiej. Słowińskie stroje ludowe. Tutejsza ciekawostka. Tereny te należały do bardzo podmokłych. Aby ułatwić koniem chodzenie w grząskim terenie zakładano im klumpy - specjalne drewniane buty.
Dzięki nim zwierzętom było łatwiej wykonywać wszystkie prace w tym trudnym terenie. Także dzisiaj możemy tu spotkać czworonożnych mieszkańców wsi. Konie należą do odpornej na trudne warunki atmosferyczne rasy zimnokrwistej. Większość gospodarstw skansenu stoi w swojej pierwotnej lokalizacji. Inne pochodzą z nieistniejących już wsi Kluki Ciemińskie, Kluki Żeleskie i Pawełki. Dzięki zachowanemu wyposażeniu możemy zobaczyć jak dawniej żyli Słowińcy. Nie należeli oni do najbogatszych - tu zamiast podłogi gliniane klepisko.
Po skansenie zostaliśmy oprowadzeni przez przemiłą Panią przewodnik. Od czasu do czasu są tu organizowane imprezy w trakcie których możemy sami spróbować słowińskiego życia. Chaty z okresu międzywojennego są wyraźnie bogatsze. Niestety po wojnie większość mieszkańców zmuszono do wyjazdu do Niemiec.
W ich miejsce przybyło wielu uciekinierów z okolic Wileńszczyzny. Stąd na ścianie obrazek Matki Boskiej Ostrobramskiej. Tereny te jednak miały swój trudny mikroklimat. Nie wszyscy nowi mieszkańcy byli mu w stanie podołać. Duża wilgotność uniemożliwiała istnienie tradycyjnych piwnic. Zamiast nich do przechowywania części płodów rolnych wykorzystywano np trzcinowe szałasy. W 1958 roku powstała idea aby zachować ślady po dawnych mieszkańcach Słowińcach. W 1963 roku powstało tutaj pierwsze muzeum obejmujące na początek tylko jedna zagrodę. W latach siedemdziesiątych XX wieku zaczął się wielki wyścig.
Wówczas ciągle jeszcze liczne tradycyjne budynki szachulcowe zaczęto wyburzać. Muzealnicy walczyli aby jak najwięcej z nich zachować i włączyć do muzeum. Dzięki tym ludziom muzeum składa się dziś z kilku zachowanych tradycyjnych gospodarstw. Budynek dawnej szkoły. W drodze do Kluk wart zatrzymać się przy jedynym zachowanym cmentarzu słowińskim. Został on założony pod koniec XVIII wieku. Oprócz wielu żeliwnych krzyży stoi tu niewielki monument poświęcony poległym w I wojnie światowej.
Nie zapominajmy że Kluki leżą na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Warto więc zrobić krótki spacer ze wsi do jeziora Łebsko. Zapraszam na kilka zdjęć dzikiej przyrody.
W sąsiedztwie jeziora platforma widokowa. I widok z niej.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Polska - Kluki - Muzeum Wsi Słowińskiej
1pix użytkownik kryjan odległość 0 km 1pix
Polska - Kluki
1pix użytkownik maria37 odległość 0 km 1pix
Kluki - Skansen wsi słowińskiej
1pix użytkownik seerene odległość 0 km 1pix
Kluki, skansen wsi Słowińskiej
1pix użytkownik vipepol odległość 1 km 1pix
Słowiński Park Narodowy
1pix użytkownik duszka odległość 3 km 1pix
Pomorze cz.  5
1pix użytkownik kabaczek odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:861) dodano 24.04.2017 11:29

Jeszcze raz dziękuję. Przed nami długi weekend i jak ktoś nie wie gdzie go spędzić może warto odwiedzić nasze Pomorze. W Klukach będzie organizowane "Czarne Wesele". Zapewne warte zobaczenia. A jeśli się szuka spokoju, samotności, wyciszenia, ale i emocji walki z wiatrem i falami (choćby patrząc na nie z brzegu) to przyjazd nad morze poza sezonem jest świetną przygodą.
Licja i Kordula dziękuję za odwiedziny.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5730) dodano 23.04.2017 16:43

Nie przepadam za skansenami. Choc ten musze przyznac przemawia do mnie. Moze to przez pore roku w której go odwiedziłeś. Sennie, sielsko, mozna sie wyciszyc. Ja osobiscie zrezygnowałabym z powtórzeń. Ale jak sobie przypominam , juz to u Ciebie pisałam. Solidna z Ciebie firma:)) Pozdrawiam:))

licja użytkownik licja(wpisów:404) dodano 23.04.2017 14:57

Witaj! Byłam tam raz w życiu. Bardzo mi się podobało, chętnie bym tam wróciła. TO DZIĘKI TOBIE i TWOJEJ galerii mogłam to miejsce jeszcze raz odwiedzić. Bardzo CI dziękuję!!! Największe wrażenie zrobiły na mnie "końskie buciki". To właśnie tam widziałam je po raz pierwszy. Byłam kiedyś w lecie, a więc w sezonie, koło wejścia był kiosk z pysznym słowińskim chlebem (jest specyficzny) i pączki domowej roboty, pychota, polecam:)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:861) dodano 22.04.2017 19:18

Dziękuję za wszystkie miłe komentarze. Rzeczywiście odwiedzając ten piękny kawałek Polski warto poświęcić trochę czasu i zobaczyć ten piękny skansen. Można tez spróbować trafić na jedną z organizowanych tu imprez folklorystycznych.
Pozdrawiam.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3301) dodano 22.04.2017 17:45

Bardzo mi się podoba, zwłaszcza to, jak pokazałeś skansen. pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 22.04.2017 12:42

Skanseny to moje ulubione klimaty:) Obejrzałam i poczytałam z ciekawością,bo tam jeszcze nie byłam,ale zajrzę na pewno przy okazji.Sporo ciekawostek zapodałeś,za co dziękuję:) Pozdrawiam!

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2744) dodano 22.04.2017 08:54

Przesympatyczne klimaty,które bardzo lubię.Pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 21.04.2017 20:58

Byłam kiedyś blisko, ale nie dotarłam do tego skansenu bo zwyczajnie o nim nie wiedziałam A szkoda bo to ciekawe miejsce jak widzę :)
Pozdrawiam :)

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:604) dodano 21.04.2017 20:43

ja też lubię skanseny, ten w Klukach to chyba jeden z pierwszych jaki w życiu widziałam, więc mam do niego sentyment i chętnie powspominałam.

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:763) dodano 21.04.2017 20:43

fajny spacer dziękuję

charlie użytkownik charlie(wpisów:2131) dodano 21.04.2017 14:29

Bardzo lubię takie miejsca. Gdy tylko mam możliwość odwiedzenia jakiegoś skansenu, decyzja zawsze jest szybka :-)
Gdy w końcu dotrę nad nasze polskie morze, będę już wiedziała dokąd koniecznie się udać.
33 super :-)
Pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!