m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Sierpień to czas błogiego lenistwa. Poprad w Andrzejówce wolno toczy swe wody. Boćki na łąkach Mochnaczki pożywienia mają pod dostatkiem. Nie mając naturalnych wrogów czują się tutaj jak u siebie w domu. Bo są u siebie. A ja mogę spokojnie ruszać na dalsze zwiedzanie. Cerkiew pw. Opieki Najświętszej Marii Panny w Bielance.
I kompletny ikonostas z 1783 roku. Nowa, prawosławna cerkiew w Bielance. Ładna ale nie dorównuje urodą swej drewnianej sąsiadce. Banica w letniej szacie. Murowana cerkiew we Florynce służy dziś katolikom. Florynka w historii Łemków jest tak samo ważna jak Tylawa. W wyniku schizmy tylawskiej większość Łemków zaczęła przechodzić na prawosławie. We Florynce natomiast zaczęły się pierwsze, niepodległościowe ruchy i marzenia o niepodległym państwie, Republice Floryńskiej. W wyniku zdecydowanej postawy Państwa Polskiego z planów nic nie wyszło. Cerkiew w Jastrzębiku skryta za drzewami. Docieram do Krempnej, bo wiem, że wreszcie drzwi cerkwi stoją otworem.
Nie niepokojony przez nikogo wchodzę do całkowicie pustej cerkwi. I tu zaskoczenie. Nie wie czy zainstalowana jest gdzieś fotokomórka ale po minucie mojej bytności z głośników poleciały chóry cerkiewne i rozpoczęła się prawosławna msza. Świetny pomysł. Wewnątrz kompletny ikonostas z 1835 roku. Zostawiam za sobą krempniańskie cudeńko i ruszam w dalszą drogę. Po raz pierwszy docieram do Myscowej. Znajduje się, wybudowana w 1796 roku, cerkiew p.w. św. Paraskewy. Cały ten teren jest przeznaczony do zalania, ma tu bowiem powstać zbiornik wodny. Mam nadzieję, że ten zabytek zostanie przeniesiony w bezpieczne miejsce. Bajeczna cerkiew w Klimkówce nie miała tyle szczęścia i została przez barbarzyńców wysadzona w powietrze. Wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO cerkiew w Owczarach powstała w 1653 roku. Staruszka trzyma się świetnie.
Wewnątrz kompletny ikonostas z XVIII wieku. Piękna cerkiew w Skwirtnem również otworzyła się dla zwiedzających. Jest to jedna z piękniejszych cerkwi zachodniołemkowskich. Wnętrze nie miało tyle szczęścia. Z oryginalnego ikonostasu zachowały się jedynie ikony namiestne. To te największe. Reszta została rozkradziona. Wiejska chata w Smerekowcu. Cerkiew w Smerekowcu jest jedną z nielicznych, do której nie udało mi się zajrzeć.
Świątkowa Mała. I Świątkowa Wielka. Chyrowa w letniej szacie. Cerkiew w Tyliczu służy dziś jako kaplica cmentarna. Bezpośrednie sąsiedztwo Krynicy Zdrój sprawia, że odwiedzających to miejsce jest więcej niż w przypadku pozostałych cerkwi, często leżących na odludziu.
A że cerkiew wewnątrz piękna, to i turystów nie brakuje. Cerkiew w Złockiem również nie może narzekać na brak turystów. Złockie jest dziś częścią Muszyny, a ta mieścina bardzo się rozwinęła turystycznie. Ikonostas w tej cerkwi zawsze będzie budził we mnie zachwyt. Są na Łemkowynie miejsca bardzo smutne jak choćby Bieliczna. Do tej wsi nie powrócili Łemkowie i nie została zasiedlona przez Polaków.
Znajdujący się obok cerkwi, niszczejący cmentarz przypomina o tragedii mieszkańców tych ziem. Kolejną opustoszałą wsią jest Radocyna. W ruinach tej szkoły już nigdy nie usłyszymy gwaru łemkowskich dzieci. Niszczejące kapliczki również świadczą o niegdysiejszych mieszkańcach.
Z Radocyną sąsiadowała wieś Długie. I tutaj łemkowski cmentarz przypomina o mieszkańcach tych ziem. Długie również nie zostało zasiedlone. Te tereny są dziś dzikie choć chętnie odwiedzane przez prawdziwych miłośników Beskidu Niskiego.
Do wsi prowadzą charakterystyczne drzwi, opowiadające o jej historii i smutnym końcu mieszkańców. C.d.n.

najbliższe galerie:

 
Wiosna na Łemkowynie 2
1pix użytkownik popekpawel odległość 1 km 1pix
Beskid Niski - Hańczowa Bieliczna
1pix użytkownik kabaczek odległość 2 km 1pix
KRZYŻ
1pix użytkownik kabaczek odległość 2 km 1pix
Beskidzka ślicznotka
1pix użytkownik vivi odległość 4 km 1pix
Beskid Niski - Wysowa Zdrój
1pix użytkownik kabaczek odległość 4 km 1pix
Małopolskim Szlakiem Cerkwi Łemkowskich 2
1pix użytkownik popekpawel odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (17):

 
popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 05.09.2017 07:41

Kabaczku. Będzie za jakiś czas :)
Witaj Lucy. Łemkowyna zawsze była i będzie urocza :)
Śnieżko. Takich nostalgicznych miejsc jest znacznie więcej.
Dziękuję Optymisto za odwiedziny :)

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 04.09.2017 20:48

Przyjemny spacer po nieznanych terenach - :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3379) dodano 04.09.2017 19:28

Piękna galeria z nostalgiczną końcówką. Pozdrowionka!

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3088) dodano 04.09.2017 17:34

Powiem tak :najwięcej boćków w BOCIANOWIE 😉a już na pewno lubią zaglądać do EWB w Pentowie k/Tykocina!
Urocza ta Twoja Łemkowyna. Pozdrawiam.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1147) dodano 04.09.2017 09:06

Kolejna miła dla oka galeria.
A choć pogoda za oknem niezachęcająca to liczę, że może w przyszłości będzie i "Jesień na Łemkowynie".
Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 04.09.2017 08:26

Pawle. Nie wiem gdzie boćków jest najwięcej? Ważne, żeby wszędzie czuły się dobrze :)))
Halina. Z pewnością tak będzie choć nacjonalisty trend powoli dociera i do Beskidu Niskiego. Coraz więcej tablic z łemkowskimi nazwami wsi jest niszczonych. Oby tylko na tym się skończyło :(
Dzięki Achernar. Pozdrawiam :)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:723) dodano 03.09.2017 23:41

Paweller teraz ponoć najwięcej bocianów jest na Węgrzech. Jechałam kiedyś przez taką wieś (ulicówkę) gdzie wzdłuż drogi na każdej latarni było bocianie gniazdo. Oczywiście zamieszkane. Ale nas na szczęście ciągle jeszcze bociany lubią odwiedzać. :)
Satan no to już jestem ciekawa Twojej relacji z "moich" gór. Ciekawe jakimi ścieżkami będziesz wędrował.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 03.09.2017 23:32

Przepiękne okolice i cerkiewki. Na pewno warto się tam wybrać... Pozdrawiam. :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 03.09.2017 21:11

Malownicze tereny i cerkwie:) W Bielance obie piękne,a w Krempnej cudo z każdej strony:) Tylicz,Skwirtne i Złockie widziałam,a do pozostałych cudeniek mam zamiar kiedyś dojechać. Oby przetrwały i błyszczały nowym blaskiem:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 03.09.2017 20:59

Cerkwie przezacne, a bociany pewnie że są u siebie, chociaż jak byłem w Alzacji to tam mówili, że to ich kraina ..., to w sumie teraz to nie wiem, jak to z nimi jest:)))
Pozdrawiam:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 03.09.2017 20:52

To będziesz miał po czym łazić :) Całe Sudety?

satan użytkownik satan(wpisów:3227) dodano 03.09.2017 20:27

Druga strona, czyli...Sudety, ale też mocno konesersko ;-)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 03.09.2017 17:20

Ak, Wo. Cieszę się, że się wam podobało. Pozdrówki.
Satan. BN czy jakaś inna kraina?
Wasago. Niedziela nie ma tu nic do rzeczy, gdyż cerkiew w Tyliczu służy dziś mieszkańcom jako kaplica cmentarna. Jeżeli w danym roku została wyznaczona do zwiedzania przez miłościwych urzędników z Krakowa, to ją zwiedzisz. Jeśli nie, będzie zamknięta na 4 spusty. W Muszynce byłem wiele razy i potwierdzam, że jest piękna :) Przez Muszynkę zawsze przejeżdżałem, gnając na Słowację aby zaliczyć tamtejsze cerkwie łemkowskie :)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:723) dodano 03.09.2017 15:48

Ja też widziałam "na żywo" znacznie więcej miejsc z tej galerii, niż z poprzednich. Cerkwi w Owczarach bardzo dobrze zrobiło wpisanie na listę Unesco. Jest pięknie odnowiona. Gdy ja tam byłam parę lat temu to brama się rozsypywała, a grzyb zżerał mury. Nie podoba mi się natomiast sposób odremontowania Tylicza. W środku niestety nie byłam, bo mimo niedzieli zamknięte było na 4 spusty, ale byłyśmy w środku w sąsiedniej Muszynce. Wnętrze równie piękne jak w Tyliczu. No i co tu więcej powiedzieć ... galeria piękna, jak zwykle. Pozdrawiam

satan użytkownik satan(wpisów:3227) dodano 03.09.2017 15:03

90% miejscówek tym razem jest mi znana ;-)
Niestety w środku tych cerkwi nie miałem sposobności oglądać.
Zacności i....serdeczności, bo ja za 2 dni biorę plecak, namiot, karimatę, maszynkę i robię sobie 9 dni marszu... :-D

Do "zobaczyska" po powrocie. :-P

wo użytkownik wo(wpisów:366) dodano 03.09.2017 11:52

pięknie tu i piękne fotki. pozdrawiam

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 03.09.2017 11:25

niezmiennie ładne cerkiewki i krajobrazy przy nich :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!