m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Budynek Nadleśnictwa Tuchola w Gołąbku. Gołąbek znajduje się kilka kilometrów od Tucholi. 8 km od Tucholi, na terenie Nadleśnictwa Gołąbek znajduje się ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Jelenia Wyspa. Długość ścieżki wynosi 3,5 km. Wiedzie ona przez niezwykle urokliwy fragment rezerwatu Bagna nad Stążką. Plan przyrodniczo - dydaktycznej ścieżki.
Można powiedzieć, że ścieżka Jelenia Wyspa to esencja Borów Tucholskich. Szlak jest dobrze oznakowany i nie sposób się zgubić.  Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna wyznaczona jest  w południowo-wschodniej części Tucholskiego Parku Krajobrazowego nad rzeką Stążką. Wzdłuż ścieżkij wyznaczonych zostało 10 zaopatrzonych w tablice informacyjne przystanków. Jedna z urokliwych kładek przecinających rzekę.
 Pokonanie trasy zajmuje około jednej godziny. Ścieżka rozpoczyna się i kończy się nieopodal siedziby Nadleśnictwa Tuchola w Gołąbku. Ścieżka biegnie w ten sposób, by przedstawić zwiedzającym charakterystyczne dla Borów Tucholskich zbiorowiska roślinne. Są tu typowe dla Borów Tucholskich bory sosnowe z domieszką brzozy i świerka, olsy, łęgi i torfowiska oraz niezwykle malownicze, chronione rezerwatem bagna rzeki Stążki. Jedno z licznych mrowisk.
Zamieszkujące w nich mrówki są drapieżnikami i przyczyniają się do ograniczania liczebności szkodliwych owadów leśnych, np. strzygoni choinówki, poprocha cetyniaka, barczatki sosnówki. Znaleźć tu można drzewa w różnych stadiach rozwojowych, od siewek, poprzez nalot, podrost, do dojrzałych okazów. Obserwujemy tu powalone, złamane drzewa, które stanowią środowisko życia dla wielu organizmów. Jedna z dziesięciu tablic informacyjnych.
Do najbardziej interesujących fragmentów ścieżki należą torfowiska. Zaobserwować tam można m.in. torfowisko wysokie i przejściowe z charakterystycznymi roślinami: bagnem zwyczajnym, rosiczką okrągłolistną, turzycą nitkowatą, żurawiną błotną czy wełnianką pochwowatą, a także torfowisko niskie z turzycowymi murawami, chronionymi storczykami i rzadkim oczeretem Tabernemontana. Platforma widokowa,z której można obserwować zwierzęta i ptactwo. Widok na rzekę Stążkę z wieży widokowej na ścieżce Jelenia Wyspa.
Z wieży widokowej możemy zaobserwować, przy odrobinie szczęścia, bytujące nad bagnami żurawie. My to szczęście mieliśmy :) Stążka to jedna z najczystszych rzek Borów. Na kolejnych przystankach możemy pogłębić wiedzę o dokarmianiu leśnych zwierząt. Paśnik-magazyn, w którym gromadzona jest karma na całą zimę. Dziki dokarmia się przez cały rok, w celu zatrzymania ich jak najdłużej w lesie, gdyż przyczyniają się do zmniejszenia populacji szkodliwych owadów leśnych, zjadając ich poczwarki i larwy.
Lasy w Borach Tucholskich to głównie monokultury sosnowe. Na kolejnym etapie wędrówki możemy dokształcić się o zwalczaniu szkodników drzew.Pułapka na korniki. Stążka należy do najczystszych rzek Borów Tucholskich, jej czyste wody obfite w płocie, okonie i liny upodobały sobie wydry.
Rzeka Stążka to lewobrzeżny dopływ Brdy o wyjątkowej czystości wody. W Gołąbku warto także obejrzeć znajdujący się po przeciwnej stronie drogi ogród dendrologiczny, w którym rośnie wiele rozmaitych gatunków drzew i krzewów. Fragment trasy wiedzie krętą kładką niczym w Plitwickich Jeziorach :)
Dziękuję za odwiedziny :)

najbliższe galerie:

 
Tuchola
1pix użytkownik tereza odległość 7 km 1pix
Akwedukt Fojutowo,  tam gdzie krzyżują się rzeki
1pix użytkownik King_Kong odległość 7 km 1pix
Galeria pod chmurką, czyli Kaszuby i Kujawy
1pix użytkownik dreptak odległość 9 km 1pix
Bory Tucholskie-Wielki Kanał Brdy
1pix użytkownik tereza odległość 10 km 1pix
Bory Tucholskie-Okoniny Nadjeziorne
1pix użytkownik tereza odległość 11 km 1pix
BYSŁAW - VI PLENER MALARSKO RZEŹBIARSKI.
1pix użytkownik jurswierek odległość 12 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
charlie użytkownik charlie(wpisów:2354) dodano 08.05.2017 09:05

Fajne tereny. Nigdy w Borach nie byłam, bo trochę za daleko, ale sporo dobrego o nich słyszałam. Ponoć najlepiej wybrać się tu jesienią :-)
Pozdr.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 07.05.2017 10:23

Jak widać nasza przyroda ma dużo do zaoferowania.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 06.05.2017 20:02

Piękne miejsce pokazałaś. Będę pamiętała o tym rezerwacie gdy wybiorę się któregoś dnia w te rejony.
Pozdrawiam :)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:681) dodano 06.05.2017 01:25

Ciekawy spacer. Niestety Bory Tucholskie są strasznie daleko ode mnie i pewnie szybko w tamte rejony nie zawitam. Pozdrawiam

mirak użytkownik mirak(wpisów:271) dodano 05.05.2017 22:35

Muszę wpisać ten zakątek jako miejsce do odwiedzenia

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!