m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Druga część października to już typowa jesień. Dachy Jabłonki lśnią w jesiennym słońcu. Taterki widziane z Podwilka pokrywają się powoli bielą. A biały szczyt Babiej zapowiada chłodne dni i często mroźne noce. Drugą perełką tych ziem, po zabytkowym kościele w Orawce, jest Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej malowniczo położony u stóp Babiej Góry pokazuje budownictwo i kulturę mało znanego w Polsce regionu - Orawy.
Usytuowane w rozległym parku budynki pokazują życie chłopów o różnym statusie materialnym oraz życie szlachty. Oprócz zagród prezentowane są budynki przemysłu wiejskiego: folusz, kuźnia, olejarnia i tartak. Uroku temu muzeum na wolnym powietrzu dodają przecinające go górskie strumienie. Muzeum położone jest w górnej części Zubrzycy Górnej przy drodze wiodącej na przełęcz Krowiarki. Jego historia zaczyna się w 1937 roku, gdy ostatni spadkobiercy sołtysiej rodziny Moniaków przekazali swój majątek albo II. Rzeczypospolitej, albo Skarbowi Państwa polskiego w celu stworzenia w tym miejscu muzeum. Rozbudowywany w ciągu stuleci sołtysi dwór, którego najstarsze skrzydło pochodzą z XVII wieku wraz z otaczającym go parkiem stanowią trzon muzeum.
Muzeum zostało otwarte dla zwiedzających dopiero w roku 1955, po śmierci Joanny Wilczkowej, dziedziczki dworu i ostatniej potomkini, która zamieszkiwała dwór rodu Moniaków. Ona oraz Hanna Pieńkowska, będąca Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków z Krakowa, tworzą panteon postaci zasłużonych dla Orawskiego Parku Etnograficznego. Od 1955 roku do parku stopniowo dołączano kolejne przyległe tereny. Jednym z najwcześniej przyłączonych fragmentów była ziemia Misinców wraz ze znajdującą się na niej zagrodą, tworząc w ten sposób ekspozycję in situ (czyli „w miejscu” - w tym przypadku chodzi o budynek stojący na swoim oryginalnym miejscu). Niegdyś była to tylko tradycyjna orawska chałupa sąsiadująca z muzeum, teraz jest ważnym punktem na trasie spaceru po nim. Muzeum cały czas się rozwija.
Ostatnie inwestycje związane są z przeniesieniem bacówki oraz pięknego drewnianego kościółka Matki Boskiej Śnieżnej z Tokarni, ale planowane są kolejne. Orawa nie należy do największych regionów w Polsce, jest za to wyjątkowo ciekawym obszarem, zarówno pod względem kultury jak i krajobrazu. Położona pomiędzy Podhalem a Liptowem, na pograniczu Polski i Słowacji była terenem zamieszkałym przez oba narody, przez co stała się przedmiotem politycznych sporów. Obecnie na terytorium Polski znajduje się część Górnej Orawy malowniczo usytuowanej na zboczach Beskidu Wysokiego. Występuje tu charakterystyczne budownictwo drewniane, czyli tak zwane „orawskie chaty z wyżką”. Są to budynki mieszkalne z nadbudowanym piętrem, służącym do celów gospodarczych (zwykle jako spichlerz). Na piętrze, wzdłuż, biegnie przedwysce będące rodzajem galerii, wykorzystywanej często do suszenia np. lnu. Na galerię można wspiąć się schodami umieszczonymi na zewnątrz budynku.
W większości budynków mieszkalnych urządzone są wystawy tematyczne. Można więc między innymi podziwiać warsztat tkacki (chałupa Paś-Filipka z Jabłonki) czy wczuć się w atmosferę wesela orawskiego (chałupa Dziubka z Kotliny Orawsko-Nowotarskiej). Wyposażenie chałup różni się też w zależności od zamożności zamieszkujących je w przeszłości gospodarzy. Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy to nie tylko miejsce, w którym można się przenieść w czasie czy puścić wodze wyobraźni. To też miejsce, w którym toczy się życie naukowe. Muzeum posiada bibliotekę z katalogiem on-line (http://www.orawa.eu/Biblioteka.html), wydawany jest „Rocznik Orawski” i inne publikacje związane z Orawą. Wiedzę na temat regionu i muzeum można pogłębić również podczas lekcji muzealnych, zajęć edukacyjnych, wieczorów tematycznych czy wystaw czasowych. Jednym z bardziej interesujących corocznych wydarzeń jest lipcowe Święto Borówki.
W programie imprezy są konkursy, degustacje, pokazy warsztatów rzemieślniczych oraz technik artystycznych, koncerty, i występy artystyczne. Są takie miejsca, do których trzeba wracać wiele razy. Do Zubrzycy trzeba nie tylko ze względu na ciekawy program corocznych imprez, ale po prostu po to, by spędzić dzień na łąkach wiosną usianych kwiatami, by w letnie popołudnie odpocząć w cieniu olbrzymich drzew parku, a jesienią łapać mieniące się wszystkimi kolorami opadające liście i wreszcie zimą zadumać się nad ciszą chat zasypanych śniegiem. Ależ się namęczyłem, pisząc o skansenie. Kopiuj-wklej to jednak katorżnicza praca. Tekst: Maria Piechowska. http://www.skanseny.net/skansen/zubrzyca_gorna Pod ostatnim zdaniem podpisuję się jednak obiema ręcami i obiecuję, że pokażę łąki usiane kwiatami, letnią sielankę i cudne chaty zasypane śniegiem :) Z Podwilkiem graniczy wieś Spytkowice. Leży ona tuż przy granicy z Orawą i jest z nią kulturalnie związana. Znajduje się tu, leżący na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej, kościół pw. Niepokolanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, wzniesiony w 1758 roku.
 Jest to budowla w konstrukcji zrębowej, o ścianach oszalowanych pionowo z listwowaniem. Nad nawą mieści się wieżyczka sygnaturkowa o charakterze barokowym, zakończona hełmem o spłaszczonej bani, z latarnią i cebulką. Kościół nie ma wieży. Wystrój kościoła pochodzi z 2. poł. XVIII w. Na szczególną uwagę zasługuje obraz Ukrzyżowanie z 1619 r. (zakrystia), posąg Chrystusa Zmartwychwstałego z XVIII w. oraz rokokowa ambona. W pobliżu kościoła znajduje się drewniana, izbicowa dzwonnica konstrukcji słupowej. Orawskie krajobrazy zachwycają na każdym kroku.
Cisza, spokój i łagodność terenów potrafią uspokoić największego nerwusa. Zabytkowy kościół p.w. św. Marcina w Podwilku, zbudowany w 1767 roku. Jak to często bywa na terenach górskich, zima zaatakowała w nocy bez uprzedzenia. Okoliczne pola i pagórki pokryły się bajkową bielą.
Kościół w Orawce w prawie zimowej szacie. I Taterki w oddali, widziane z Lipnicy Wielkiej, już całe w bieli. Nie oszukujmy się jednak. Ten śnieg na Orawie, długo się nie utrzyma. C.d.n.

najbliższe galerie:

 
Zubrzyca Górna - skansen orawski.
1pix użytkownik jo_ta odległość 0 km 1pix
Orawa
1pix użytkownik halszka odległość 0 km 1pix
Orawski Park Etnograficzny
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
Orawa 3
1pix użytkownik popekpawel odległość 6 km 1pix
Orawa 1
1pix użytkownik popekpawel odległość 6 km 1pix
Beskid Żywiecki - Polica
1pix użytkownik romana odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (20):

 
popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 13.12.2017 07:31

Witaj Dispar. To prawda. Z tych ziem nie dobywają jęki wygnanych.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5305) dodano 12.12.2017 20:59

Dawno już w skansenie nie byłem. Trzeba to naprawić.
To też taka kraina łagodności, tylko z mniej tragiczną historią.
Mam sentyment do tych stron.
Podobało się.
Pozdrawiam:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 12.12.2017 19:18

Cześć Kabaczku. Ja marzę aby tam jak najszybciej wrócić. Myślę o całym południu Małopolski :)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:975) dodano 12.12.2017 08:35

Lubię się z Tobą szwendać po małopolskich okolicach.
Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 12.12.2017 07:37

Rozmusiaki, Nola. Dziękuję bardzo za wizytę i pozdrawiam Was serdecznie :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6693) dodano 11.12.2017 23:06

Przyjemny, słoneczny spacer:) pozdrawiam:)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 11.12.2017 19:06

Galeria drewnem pachnąca :)
Super !
Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 11.12.2017 18:22

Witaj Wasago. Niedługo będą te bardziej znane, bo kończę opisywać Chochołów i Kluszkowce :)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:664) dodano 10.12.2017 21:06

Tereny mało mi znane, więc z tym większą przyjemnością pospacerowałam sobie z Tobą po Orawie. Pozdrawiam

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 10.12.2017 20:42

Witaj Wielkopolanko. Cieszę się, że piękna Orawa się spodobała :)
Caprio. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)
Kordulo. Ten utwór jest wizytówką Orawy choć ja wolę twórczość innego Orawianina, którego największym przebojem jest - Bo jo cię kochom :)))
Optymisto. Dziękuję za dobre słowo i pozdrawiam :)

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:884) dodano 10.12.2017 16:15

Taka galeria nie może się nie podobać, spacer po słonecznej Orawie to sama przyjemność :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5759) dodano 10.12.2017 15:33

https://www.youtube.com/watch?v=fwAIZdIo4Mg , zawsze mi sie kojarzy z tą muzyczką. Byłam kiedys na fajnym festynie. Ładnie ja pokazałes:))

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 10.12.2017 10:11

Kolejna piękna odsłona tego regionu w Twoim wydaniu.
Pozdrawiam.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1876) dodano 10.12.2017 09:26

Piękna Orawa w obu Twoich odsłonach....widoki bajkowe a architektura drewniana zawsze mnie zachwyca...spacer po Orawie cudowny.....
pozdrawiam:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 10.12.2017 09:24

Witaj Achernarze. W razie czego służę dwiema miejscówkami, choć wyjechać do Ani zimą często graniczy z cudem :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5344) dodano 09.12.2017 21:57

Obie galerie z Orawy są super. Nie znam tego regionu, choć kilka lat temu wracając z Tatr przejechaliśmy przez Orawę i zwiedzilismy piękny kościół w Orawce. Na pewno, jeśli będe miał okazję, to chętnie wrócę tam na dłużej. Twoja relacja na pewno do tego zachęca. Pozdrawiam. :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2938) dodano 09.12.2017 19:44

Bywam tam teraz rzadziej,ale ilekroć jestem w pobliżu zaglądam😊.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 09.12.2017 19:29

Cześć Ak. Nie wiem ale cieszę się, że się podobało :)))
Witaj Lucy. Wczoraj uciąłem sobie pogawędkę z Lucyną. Moją przyjaciółką i opiekunką kościoła w Orawce. Chyba się niedługo wybiorę, bo zaczynam tęsknić. Może też się kiedyś wybierzesz? :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2938) dodano 09.12.2017 15:31

Miodzio dla mego serducha 😊, moja ukochana Zuburzyca i cała Orawa.Nie zliczę ile razy tam mnie gnało,do prawie identycznego domku jak na 24,bo miałam do kogo.Dziś "moja"chałupa nie do poznania ale uwielbiam tamte strony.Pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6184) dodano 09.12.2017 12:53

Miło się łazi , Ty wiesz co mi do kawy zapodać ! :DD

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!