m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Ruś Szlachtowska to najdalej na zachód wysunięte tereny, na których żyli Łemkowie. W obrębie Pienin były to tylko 4 wioski. Jedną z nich były Jaworki. Pozostała po Łemkach greckokatolicka cerkiew wzniesiona w 1798 roku. Drugą wsią była Szlachtowa. Pozostałością po Łemkach jest wielka cerkiew wzniesiona w latach 1895-1920. Mijamy Szczawnicę i Krościenko i wjeżdżamy do miejscowości Grywałd. Kościół pomocniczy św. Marcina w Grywałdzie datowany jest na 2. poł. XV w. Znajduje się na trasie Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Kościół, reprezentuje starszy typ kościołów drewnianych w Małopolsce. Głównym akcentem budowli jest wieża, szeroko posadowiona, o ścianach silnie zwężających się ku górze, z wydatnie nadwieszoną izbicą. Pieniny to niezwykle malowniczy region naszego kraju.
Jest to mała, skalista grupa gór, ciągnących się od Czorsztyna do Szczawnicy. Za Sromowcami przebija je Dunajec, tworząc wśród nich kilka dużych zakrętów, którymi wije się do Szczawnicy i to jest ich część najpiękniejsza. Najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym szczytem są Trzy Korony. To tutaj zaczyna się najpiękniejsza część spływu Dunajcem.
Pod Trzema Koronami rozłożyły się Sromowce Niżne. A w nich trafiamy na kolejny zabytek. Kościół św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych powstał zapewne w 1513 r. Kościół oparty jest na konstrukcji zrębowej i pionowym szalunku z listowaniem. Nawa i prezbiterium mają taką samą szerokość i nakryte są jednolitym, wielopołaciowym dachem gontowym. Cenny zabytek stanowi gotycki tryptyk z końca XIV w. z kopią rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
Dwa skrzydła tryptyku z XV w. oraz gotycka chrzcielnica drewniana z XVI w. przeniesione zostały do nowego kościoła. Po drugiej stronie Słowacja. I tam też się udajemy, przekraczając kładkę. Czerwony Klasztor to jedna z najsłynniejszych budowli sakralnych usytuowanych w Pieninach. Jego budowę nakazano magistrowi Kokoszowi Berzeviczemu jako zasądzone zadośćuczynienie za popełnione morderstwo. Aby odkupić swoje winy miał on wznieść 6 klasztorów i zamówić 4000 mszy za spokój duszy zmarłego.
Budowa klasztoru (zwanego początkowo Lechnickim) rozpoczęta została w 1330 roku. Klasztor choć znajdował się na terenie Węgier cieszył się opieką Polski - zwłaszcza donacjami królowej Jadwigi oraz Kazimierza Wielkiego. Otrzymał on m.in. prawo do połowu ryb na obu brzegach Dunajca, młyn na polskiej stronie oraz kontyngent soli z Wieliczki. Początkowo zabudowania klasztoru wykonane były z drewna. W 1360 roku zostały jednak zastąpione przez budynki ceglane oraz kamienne, wzniesione zgodnie z zasadami stylu gotyckiego. W XIV wieku Czerwony Klasztor składał się z jednonawowego kościoła z dwiema kaplicami bocznymi oraz zabudowań zarówno o charakterze klasztornym jak i gospodarczym. Nazwa klasztoru nie jest tajemnicą. Pochodzi ona od koloru nieotynkowanych początkowo ścian, które wykonane były pierwotnie z czerwonej cegły.
To właśnie dzięki nim ta ciekawa budowla sakralna przeszła do historii jako „Czerwony Klasztor”.  Najbardziej okazałym budynkiem kompleksu jest gotycki Kościół Św. Antoniego z końca XIV wieku, który został w znacznej mierze zrekonstruowany w stylu barokowym. Jak ten czas leci.
Weszliśmy do Czerwonego Klasztoru latem, a wychodzimy jesienią. Element kładki łączącej dwa państwa. Kilka jesiennych fotek i dziękuję za uwagę.

najbliższe galerie:

 
Pieniny . Spływ  Dunajcem
1pix użytkownik warusek odległość 1 km 1pix
Czerwony Klasztor
1pix użytkownik baron odległość 1 km 1pix
Dunajec - spływ część 1
1pix użytkownik maryush odległość 1 km 1pix
Sromowce Niżne
1pix użytkownik taliah odległość 1 km 1pix
Spływ Dunajcem
1pix użytkownik wmp57 odległość 2 km 1pix
Pieniny
1pix użytkownik afredx odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3644) dodano 10.02.2018 07:34

Rozmusiaku. W takim razie czekam na relację :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4770) dodano 08.02.2018 17:55

Z przyjemnością przespacerowałem sie po pienińskich perełkach :)
Byłem w zeszłym juz roku,ale do zdjęć jeszcze nie doszedłem,a jest ich sporo ...
Pozdrowionka !

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3644) dodano 03.02.2018 05:53

Cześć Śnieżko. Pamiętasz w ogóle coś jeszcze? :)))
Cześć AK. Pozdrówki :)

ak użytkownik ak(wpisów:6251) dodano 31.01.2018 10:27

pięknie

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3352) dodano 29.01.2018 19:28

Przypomniałeś mi szkolną wycieczkę z podstawówki. Ale mi się miło zrobiło:)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:681) dodano 28.01.2018 22:49

Kopy stawia się także w miejscach trudno dostępnych, tam gdzie maszyny nie mogą wjechać. Np na stokach o dużym nachyleniu. :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3644) dodano 28.01.2018 21:05

To prawda Wasago. Nawet na Orawie czy Spiszu ze świecą takich szukać. Nie można mieć jednak do rolników pretensji, że ułatwiają sobie pracę. To, co nam tak bardzo się podoba, dla nich jest mordęgo. Prawdopodobnie najbiedniejsi dziś stawiają jeszcze kopy.
Tak Optymisto. Spływ Dunajcem to obowiązkowy punkt wycieczki choć Ty miałeś szczęście i Twój był dłuższy. Nie było jeszcze wtedy zalewu Czorsztyńskiego.
Witaj Marcinie. Bardzo. Pieniny są jedyne w swoim rodzaju.
Eljot. Przepraszam :(

eljot użytkownik eljot(wpisów:533) dodano 28.01.2018 13:45

Szkoda, że takie ładne zdjęcia są w małym formacie.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 28.01.2018 09:38

Urokliwe miejsce na spacery przy pięknej przyrodzie.

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 27.01.2018 21:48

W tym pięknym zakątku Polski byłem raz w latach 60/70 ub.w. i wspomnienia zostały ze spływu Dunajcem. Dziękuję za przypomnienie - pozdrawiam

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:681) dodano 27.01.2018 21:14

Mam duży sentyment do Pienin i zawsze z przyjemnością oglądam stąd zdjęcia. Patrząc na zdj. 7-9 aż czuje się zapach świeżego siana. Takie kopy siana to chyba można już tylko na tych terenach spotkać. A Trzy Korony prezentują się dumnie w każdej porze roku. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!