m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Jałta ... Krym nierozerwalnie kojarzy nam się z Jałtą,natomiast gdy myślimy o Jałcie to natychmiast widzimy złe karty historii dla nas zapisane ... I faktycznie tak jest,bo to właśnie  w tym nieopodal,zaledwie 3 km od Jałty leżącym Pałacu w Liwadii,panowie Stalin,Churchill i Roosevelt dokonali ... wszyscy wiemy czego ... Przy tym właśnie stole to zrobili. Sam pałac jakoś szczególnie nie porywa ... Ale blisko 40 ha terenu pięknego parku już tak.Dla ciekawskich dodam,iż widoczna marmurowa fontanna została przywieziona z Turcji dla upamietnienia zwycięstwa Rosjan nad Turkami w 1878 roku.
W Liwadii jako że była to posiadłośc carska mieli przyjemnośc mieszkać również ostatni carowie Rosji. Obok pałacu,aby carskie nogi zmęczenia pewnie nie zaznały,wybudowano Cerkiew Podwyższenia Krzyża. Tak naprawde to przebudowana w stylu bizantyjskim katolicka kaplica Potockich. Niestety w srodku nie wolno było wykonywacć zdjęć - a szkoda,bo ładna . W środku znajduje się ikonostas z białego marmuru i wrota carskie z brązu. Pierwsze skojarzenie z Jałtą mamy za sobą,prawda ?
Przeszłością zwłaszcza złą żywić się nie wolno,ale pamiętać należy ... Nastrój i klimat potrafią udać szlachcice przygrywający patriotyczne pieśni zarówno w języku polskim jaki ukraińskim . Jałta ... Tak jak w pierwszej kolejności Jałta wiemy z czym sie kojarzy,to tuż za plasuje się właśnie Ono - Jaskółcze Gniazdo,chyba najbardziej znany fragment krajobrazu Gaspry. Na tle tego wspaniałego z daleka obiektu młode Rosjanki ( a i nie tylko ) przyjmują pozy wszelakie do wspólnego zdjęcia. Wąski,urwisty cypel,nieporosnięty roślinnością,z wiszącym nad przepaścią zameczkiem,stanowi bardzo malowniczy zakatek południowego wybrzeża.
A od drugiej strony,wejścia do portu strzeże skała Parus . Co do roamantyczności zamku,to pomimo tego,iż bardzo chciałem go zobaczyć,to przyznaję się,ze zaznałem zawodu.Romantyczny to może i kiedyś był,natomiast po bliższych oględzinach to nie bardzo rozumiem nad czym jest ten zachwyt.Ani jakos mocno nie wystaje poza skały,ani nie ma w sobie nic z potęgi ... no i ta masa ludzi.No nie tak sobie wyobrażałem ten symbol Krymu. Za to Parus i jego okolice bardziej mi przypadły do gustu. Symbol może i kiepski,ale zdjęcia sobie nie odmówiliśmy ;) Jałta ... W Jałcie wszyscy cisną do Liwadii i na Jaskółcze Gniazdo,a jest przecież jeszcze inna Jałta ...
Ładna i wesoła Jałta ... Historią carską owiana Jałta ... Portowa Jałta ... I to nie byle jak portowa ;) :) Jest Jałta miejska ...
A gdy zgłebisz bardzie jej uliczki,to żadna do siebie niepodobna ... Jest Jałta cerkiewna. Poświęciliśmy Jałcie cały dzień,włazilismy w najbrudniejsze uliczki i blokowiska i znaleźliśmy kilka naprawdę wartych uwagi Monasterów... Czy warto odwiedzić Jałtę ? Myślę,ze tak,ale starajcie się przysłowiowo tylko liznąc Jaskółcze Gniazdo,bo w okolicy jest o wiele więcej wartościowych rzeczy :) Na przykład Sobór Aleksandro - Newski,budowla w stylu staroruskim,wzniesiona dla uczczenia pamięci cara męczennika Aleksandra II. Naszą uwagę jednak najbardziej pochłonęła ormiańska świątynia Ripsime i jej też poświęcam na koniec najwięcej uwagi
Monumentalny budynek położony na wysokim wzgórzu,na który niestety trzeba sie wdrapać po schodach . A propos schodów ... po Krymie mam jakis uraz do nich ... tam po prostu wszedzie były schody !!! Duzo schodów ;( Świątynia wzniesiona została ku czci Ripsime,która z kolei była córką fundatora świątyni Ter -Gukasjana. Za wzorzec posłużyła jej średnioweiczna cerkiew św.Ripsime w Eczmiadzynie z 618 roku jak by co . Ormiańskie świątynie maja cos w sobie,dlatego lubie je oglądać . I tu było przynajmniej na czym oko zawiesić :)
:) :) Nie wolno było robić zdjęć w środku,ale Pan kościelny na chwile zamknął oczy :) :) :) I tak to dobiegła końca nasza kolejna krymska przygoda ...
Zegnamy Jałtę a już teraz zapraszam do kolejnych w przyszłości krymskich odsłon :) Dziekuję i pozdrawiam odwiedzających !

najbliższe galerie:

 
Jałta i okolice
1pix użytkownik knaga odległość 0 km 1pix
Jałta
1pix użytkownik witoldson odległość 0 km 1pix
JAŁTA I OKOLICE
1pix użytkownik zielonadesign odległość 2 km 1pix
Krym - Jałta/Liwadia
1pix użytkownik daleko_stad odległość 4 km 1pix
Jałta i Jaskółcze Gniazdo
1pix użytkownik olazim odległość 4 km 1pix
Krym 1964
1pix użytkownik szustakowskimieczyk odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (18):

 
rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4813) dodano 18.05.2017 20:23

Dzięki Marcinie ;)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 17.05.2017 14:33

Jak zawsze super pokazane i opowiedziane.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4813) dodano 15.05.2017 16:36

Dziewczyny,podziękować :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4813) dodano 15.05.2017 16:35

Michał ;D

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 12.05.2017 12:43

Tak,Jałta to bardzo łakomy kąsek:) Bardzo żałuję,że tam nie byłam przed laty:)
"Łastoczkino Gniezdo" znane wszystkim,ale Sobór i Ormiańska Świątynia przecudnej urody:))
Ładnie podkręciłeś kolorki,zwłaszcza błękit:)) Pozdrawiam majowo:)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3421) dodano 11.05.2017 20:21

hahahahaha!!! Otwierając galerię wiedziałam, po prostu wiedziałam, że będzie biedronka.
Od czasu pamiętnej galerii Krym kojarzy mi się z Wami i biedronką :D

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 11.05.2017 20:09

Wstyd pisać, ale w Jałcie byłam jeszcze za czasów głebokiej komuny. To był mega wyjazd, załatwiany po znajomości w PTTK. Przez cały czas pilnował nas jakis tajniak. Ach , dziwne to były czasy, ale wspominam je z rozrzewnieniem.Pozdrawiam:)

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 11.05.2017 20:00

22 wymiata :D Chcialem kiedys zobaczyc Krym ale chyba juz moge o tym zapomniec :) Przynajmniej moge zobaczyc Twoj Krym i bardzo mi sie tam podoba :)

Pozdrawiam
Michal

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4813) dodano 11.05.2017 19:54

Dziękuję wszystkim za wspólny spacer po Jałcie :)
Pozdrawiam i również dziekuję za ciekawe komentarze :)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 11.05.2017 16:17

Moja galeria z Jałty dużo skromniejsza/robiłam starym aparatem i trochę wcześniej/Bradzo chcialabym znależć się tam jeszcze raz -miaeszkaliśmy na Krymie w Epatorii ,było wspaniale ,dużo zwiedzaliśmy ale teraz patrzyłabym inaczej i na inne rzeczy-Twoja galeria wzbudzila dużo miłych wspomień-pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7326) dodano 11.05.2017 12:45

jak zwykle obejrzałam z ciekawością. faktycznie, mi też ta ormiańska świątynia najbardziej przypadła do gustu. wypasiona!
ale oczywiście najlepsze zdjęcie to to "biedronkowe".

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 11.05.2017 08:33

Hmm... Morze Czarne na Twoich fotkach wcale na czarne nie wygląda :-) Wręcz przeciwnie - jego kolor mocno przyciąga wzrok.
Fajnie zaprezentowałeś Krym i Jałtę.
Na niektórych zdjęciach albo niebo zbyt mocno podkręcone (9, 35), albo mój monitor zakłamuje kolory. Ale generalnie - super.
Ogrzałam się przy Twojej galerii. Takiego właśnie słońca brakowało mi przez ostatnie dni :-)
Pozdr.

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 11.05.2017 08:20

ładne miasteczko, z przyjemnością obejrzałam, bo już chyba nie pojadę...

tereza użytkownik tereza(wpisów:3891) dodano 11.05.2017 06:25

Miałam w planach Krym,ale w obecnej sytuacji to raczej niemożliwe
do zrealizowania.Fajna relacja.Pozdrawiam:)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:725) dodano 10.05.2017 23:36

Ale się rozmarzyłam. Byłam w Jałcie w 1980 roku. Mieszkaliśmy pod Jałtą i popołudniami często pływaliśmy stateczkiem do Jałty. W porcie przy nabrzeżu zawsze stały wielkie, kilkupiętrowe wycieczkowce. Najbardziej wypasionym budynkiem był hotel Jałta stojący obok portu ( ciekawe czy jeszcze jest). Do dzisiaj gdzieś u rodziców w domu stoi gipsowy posążek liwadijskiego lwa. "Łastoczkino gniezdo" też często odwiedzaliśmy. I wtedy było tam romantycznie (przynajmniej tak mi się wydawało). Ludzi nie było wcale, za to można się tam było napić dobrej kawy zaparzanej w specjalny sposób - w tygielku i trzymanym w gorącym piasku. W nowych czasach bardzo chciałam się wybrać ponownie na Krym, ale jakoś tak się ciągle nie składało. Wyjazd odkładałam z roku na rok, aż stało się co się stało. I w obecnej sytacji na razie się nie wybieram ... chociaż mi żal. Dzięki, że mogłam sobie powspominać dziecięce lata. Pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5610) dodano 10.05.2017 23:33

Oglądając Twoje galerie z Krymu, nie mogę odżałować, że nie zdążyłem się tam wybrać. A przed putinowskim "anschlussem" miałem kilka zaproszeń od mojego kijowskiego przyjaciela, ale zawsze odkładałem to na później... Pozdrawiam. :)

satan użytkownik satan(wpisów:3242) dodano 10.05.2017 23:03

Fajnie! Krym od dawna przykuwał moją uwagę. Miałeś fart i szczęście, że zdążyłeś przed "rusyfikacja". Teraz pozostało pooglądać dobre fotki ;-)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3105) dodano 10.05.2017 22:53

Jak zwykle sympatycznie oprowadzona "wycieczka"😊.Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!