m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Park Etnograficzny w Sanoku należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie (malownicze położenie na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich dość wiernie odzwierciedla fizjografię Podkarpacia). Pod względem ilości obiektów jest największym skansenem w Polsce. Początek skansenu nie ma z zabytkami nic wspólnego, bo, podobnie jak w Nowym Sączu, utworzono tu replikę Miasteczka Galicyjskiego. W przeciwieństwie do sądeckiej, ta prezentuje budownictwo wschodniej Galicji, a więc drewniane. Sądeckie Miasteczko jest murowane. Obydwie repliki bardzo mi się podobają i zachęcam do odwiedzenia obydwu miejsc.
a obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski) wraz z Podkarpaciem.
Poszczególne grupy etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie) posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne znakomicie dostosowane do fizjografii terenu. Odtwarzając typowe układy zabudowy wsi i zagospodarowania zagród na terenie Muzeum zgromadzono ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku, gdzie obok budynków mieszkalnych, mieszkalno-gospodarczych i gospodarczych, w Parku znajdują się również obiekty sakralne (XVII-wieczny kościół, dwie XVIII-wieczne cerkwie bojkowskie, jedna okazała cerkiew łemkowska z samego początku XIX w. i kilka malowniczych kapliczek), budynki użyteczności publicznej (szkoła wiejska, zajazd) oraz obiekty przemysłowe (młyn wodny, wiatraki, kuźnie). Zarówno świątynie jak i większość budynków mieszkalnych oraz gospodarczych, posiadają w pełni urządzone i udostępnione do zwiedzania wnętrza (m.in. warsztaty rzemieślnicze: tkackie, garncarza, kołodzieja, wytwórcy drewnianych łyżek, koszy wiklinowych itp.). Na terenie Parku Etnograficznego urządzono wspaniałą stałą ekspozycję malarstwa ikonowego pt. Ikona karpacka, na której zaprezentowano ponad 220 ikon (od XV do XX w.), ukazujących pełny rozwój tego typu malarstwa w strefie polskich Karpat. Park Etnograficzny jest malowniczo położony na wzniesieniu nad rzeką San. Zajmuje rozległy, ciekawie ukształtowany teren. Zalesione pagórki poprzecinane wąwozami i kręte ścieżki, prowadzące do zabytkowych cerkwi, po chwili zmieniają się w łany zbóż i szerokie drogi, biegnące wśród pobielanych chat i ogrodów pełnych kwiatów.
Zdarza się, że nagle, zza kępy drzew wyłania się przeciwległy brzeg rzeki z panoramą miasta, majaczącą w oddali. Takie zagospodarowanie przestrzeni stwarza warunki dla sesji fotograficznych czy zdjęć filmowych. Gościła tu zresztą niejedna ekipa filmowa: m.in. twórcy „Jak daleko stąd, jak blisko” Tadeusza Konwickiego oraz ekranizacji „Pałacu” Wiesława Myśliwskiego. Spacerując po Parku natkniemy się na kapliczki i pasieki, studnie rzeźbione w pniu drzewa i zagrody ze zwierzętami gospodarskimi. Wszechobecna zieleń sprawia wrażenie niekontrolowanej przyrody szaleńczo obłapiającej przechodnia. Mimo, że Park posiada oznakowaną trasę zwiedzania, warto wybrać się na mniej konwencjonalny spacer - zboczyć ze ścieżki, pobłądzić między chałupami, przysiąść na progu chaty lub ławce w zagrodzie. Obecnie, na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego znajduje się około stu pięćdziesięciu obiektów budownictwa drewnianego, pochodzących z okresu od XVII do XX wieku.
Muzeum Budownictwa Ludowego powstało w 1958 roku, dzięki zaangażowaniu ówczesnego wojewódzkiego konserwatora zabytków, Jerzego Tura, oraz pierwszego dyrektora placówki, Aleksandra Rybickiego. Ogromny wkład mieli też członkowie Rady Naukowej: Roman Reinfuss, Ksawery Piwocki, Gerard Ciołek, Ignacy Tłoczek i Adam Fastnacht itd.. Wszyscy oni, uczestniczyli w powstawaniu pierwszego, tak dużego parku etnograficznego w Polsce. W przyszłości miał on stanowić wzór dla innych muzeów na wolnym powietrzu w kraju. Dziś muzeum posiada bogate archiwum oraz specjalistyczną bibliotekę. Od początku swojego istnienia prowadziło działalność wydawniczą, w ramach której, do dziś ukazują się czasopisma: „Materiały Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku” i „Acta Scansenologica”, a także publikacje o charakterze naukowym oraz popularnonaukowym. Przedmiotem zainteresowań badawczych Muzeum stały się grupy etnograficzne Bojków i Łemków (ludność ruska), Pogórzan (ludność polska) oraz Dolinian (polsko-ruska), zamieszkujące obszar południowo-wschodniej Polski. Region ten, od setek lat stanowił obszar pogranicza: geograficznego, państwowego, etnicznego i religijnego.
Cechuje go nie tylko bogactwo, różnorodność, eklektyzm (np. w stylistyce przedstawień religijnych), ale również trudna historia. Wspomniane grupy (oraz Żydzi i Romowie/Cyganie) ucierpiały na skutek pierwszej i drugiej wojny światowej, a przymusowe przesiedlenia okresu powojennego (m.in. w ramach Akcji „Wisła” w 1947 roku oraz „zatrzymanie taborów” w 1964 roku), doprowadziły do trwałych przemian ludnościowych. Zaangażowanie muzealników pozwoliło uratować przed zniszczeniem domy, gospodarstwa, przedmioty pozostawione przez właścicieli, a także ocalić cenne cerkwie, ikony i utensylia liturgiczne. Tym sposobem, Muzeum zgromadziło w magazynach ponad trzydzieści jeden tysięcy artefaktów kultury ludowej, mieszczańskiej, dworskiej, sakralnej oraz judaiki prezentowane szerszej publiczności na wystawach czasowych. Będąc w sanockim muzeum warto obejrzeć m.in. kolekcję ikon z okresu od XV do XX wieku. Tutaj od siebie dodam, że jest to cudowna cerkiew łemkowska, przeniesiona z Ropek, graniczących z Hańczową.
Z jednej strony boli, że znalazła się tak daleko od macierzy lecz z drugiej, cieszy fakt, że została uratowana, bo należała do jednych z najpiękniejszych na Łemkowynie. Na koniec polecam obejrzenie galerii bez opisów. Uwagę zwracają zwłaszcza piękne cerkwie bojkowskie.

najbliższe galerie:

 
Skansen w Sanoku (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Sanocki skansen i powrót do przeszłości.
1pix użytkownik anikm odległość 0 km 1pix
Park Etnograficzny w Sanoku
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Polska - Sanok - Muzeum Budownictwa Ludowego
1pix użytkownik maria37 odległość 0 km 1pix
Skansen w Sanoku
1pix użytkownik elle odległość 0 km 1pix
Podkarpacki szwendacz: SanOK
1pix użytkownik sniezka odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (22):

 
popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 28.10.2017 07:11

Dzięki Ak :)

ak użytkownik ak(wpisów:6184) dodano 27.10.2017 18:51

Jeszcze raz sobie tu wpadłem na piwo... fajna ciepła galeria.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 23.10.2017 19:04

Witaj Harmony. Jeżeli nie byłaś jeszcze, koniecznie się wybierz :)
Cześć Śnieżko. Wiem, że miejsce Ci znane :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3340) dodano 23.10.2017 18:09

Hej, hej:)
Miejsce bardzo mi bliskie, super pokazane:) Miodzio!
Pozdrowienia:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2618) dodano 23.10.2017 17:20

W zeszłym roku miałam w planach ten skansen, ale weszło przede mną kilka grup kolonijnych dzieci i zrezygnowałam ze zwiedzania :)
Muszę się tam wybrać, gdyż przypomniałeś/pokazałeś jakie to piękne miejsce.
Pozdrawiam :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 22.10.2017 20:05

Wasago 112*998 :))) Wydział psychiatrii. Tam popka leczą :)))))

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:664) dodano 22.10.2017 19:53

Popekpawel to zdradź mi ten numer. Ja też chętnie wyślę SMS-a i zapłacę, żeby załapać się na słoneczną pogodę ;). Sanocki skansen znam tylko wirtualnie. Pięknie go pokazałeś. Może i mnie kiedyś uda się tam dotrzeć. Póki co podelektuję się Twoją galerią. Pozdr

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 22.10.2017 18:55

Witaj Kabaczku. Dawno temu obiecałem Ci pokazać w tym skansenie bojkowską cerkiew. Oto i ona choć wiem, że musiałeś czekać :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 22.10.2017 18:55

Klavertjevier. Dziękuję za miłe słowa. Starzy userzy tego portalu wiedzą, że wysyłam płatnego smsa na pogodynkę i zamawiam słońce. Usługa płatna ale warto :)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:971) dodano 22.10.2017 18:54

Dziękuję za wirtualny spacer po skansenie, który koniecznie trzeba zobaczyć.
Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 22.10.2017 18:53

Obiecuję :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5758) dodano 22.10.2017 18:47

Szkoda. Troche większe trzeba wrzucać. Ja wrzucam 2100 x1400. Ale po 20 wgranych , 21 wgrasz większa? haha

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 22.10.2017 16:54

Przez takie miejsca kultura ludowa wciąż żyje.
Popku, nie wiem jak Ty to robisz, ale pogodę masz zawsze super.
Oglądanie Twoich galerii sprawia mi przyjemność, są dobrze dopracowane i pokazują miejsca niesamowicie urokliwe.
Pozdrawiam serdecznie.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 22.10.2017 16:15

Witaj Wo. Warto. Jeden z piękniejszych w kraju :)
Marcinie. Ja również :)
Cześć Archenarze. Wiem, że byłeś, bo widziałem Twoją galerię. I masz rację, że jest super :)
Witaj Kordulo. Zaskoczyłaś mnie. Nie zwróciłem na to uwagi. Myślałem, że pomniejszenie do ok 1024 piks. nie będzie miało wpływu na wielkość. Teraz to już musztarda po obiedzie, bo w poczekalni jeszcze jakieś 20 galerii pomniejszonych w ten sam sposób :(
Cześć Janku. One są wszystkie na wyciągnięcie ręki :)
Ak. To chyba bardzo późno :))))
Halina. Koniecznie się z Piotrem wybierzcie. A może kiedyś razem? Jest cudnie :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 22.10.2017 12:49

Bardzo wypiękniał ten skansen:) Bylismy tam jakieś 30 lat temu w epoce analoga i fotek czarno-białych. Trzeba będzie kiedyś wrócić na emeryturze:) Drewniane Miasteczko Galicyjskie zachwycające podobnie jak cerkiewki:) Nacieszyłam oczy:)

ak użytkownik ak(wpisów:6184) dodano 22.10.2017 11:30

super do porannej kawuni (późno wstałem :D )

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:733) dodano 22.10.2017 10:40

Paweł ... gratuluję determinacji w tropieniu tych pięknych miejsc ! piękne kadry i opis - pozdrawiam serdecznie !

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5758) dodano 22.10.2017 10:20

Pokazujesz nam swiat , który już odszedł. Świat za którym człowiek tęskni.
Dobrze przynajmniej, ze skanseny są.
Chałupinki przecudnej urody.
Takie widoki w realu , w małych ilosciach sa na Podlasiu jeszcze. Przekonałam sie o tym w tym roku.
Mam prośbę, Paweł, wstaw choć raz większe zdjecia. Odbiór tych wspaniałych miejsc bedzie jeszcze lepsza:))
Pozdrawiam:))achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5344) dodano 22.10.2017 10:17

Skansen sanocki jest super. Mieliśmy okazję zwiedzić go trzy lata temu i polecam go każdemu. Miło było sobie przypomnieć to miejsce dzięki Twojej galerii. Pozdrawiam. :)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1971) dodano 22.10.2017 09:14

Lubię odwiedzić takie miejsca.

wo użytkownik wo(wpisów:299) dodano 22.10.2017 07:25

oczywiście nie byłem... miało być

wo użytkownik wo(wpisów:299) dodano 22.10.2017 07:24

nie byłe. widzę, że warto tu zajrzeć. pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!