m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Jeżeli ktoś uważa, że trasa z Muszyny do Piwnicznej jest najeżona zbyt wieloma zakrętami, zawsze może wybrać drogę na skróty. Minie granicę w Leluchowie i wjedzie do Polski w Piwnicznej. A po drodze trafi na piękne zamczysko. Nad miastem Stara Lubownia w północno-wschodniej części regionu Spisz na wapiennym wierzchołku  o wysokości 711 m.n p.m. wznosi się Zamek Lubownia (Hrad Ľubovňa). W przeszłości spotykały się tu koronowane głowy państw, były w nim ukryte polskie skarby koronacyjne, był w nim więziony Maurycy Beniowski, słynny szlachcic, podróżnik i król Madagaskaru. Zamek powstał na przełomie XIII - XIV wieku. W okresie jego budowy należał do systemu grodów przygranicznych na północy starych Węgier. Oprócz obrony granicy polsko-węgierskiej strzegł ważnej drogi kupieckiej, która wiodła doliną rzeki  Poprad do Polski.
W 1412 roku w zamku Lubownia doszło do historycznego spotkania węgierskiego króla Zygmunta Luksemburskiego z  polskim władcą Władysławem II. Gród dostał się pod zastaw w ręce polskich królów i stał się siedzibą polskich naczelników, czyli pełnomocnych zarządców miast spiskich w  zastawie. W wyniku wielkiego pożaru w 1553 roku Zamek Lubownia po przebudowie uzyskał nowocześniejszy wygląd renesansowej twierdzy.  Po oddaniu spiskich miast Węgrom znaczenie zamku zmalało, zaczął upadać  i zamieniać się w ruiny. W ramach odnowy zamku udało się go pomyślnie zrekonstruować, a aktualnie mieści się w nim ekspozycja Muzeum Zamkowego. W 1991 roku została odnowiona i ponownie wyświęcona  kaplica zamkowa, w której odbywają się msze święte.
I kilka obrazków ponad dachami zamku. Taterki oczywiście strzeliły focha. Pieniny nie mają z nim problemu.
Pod zamczyskiem kolejna perełka. Muzeum Architektury Ludowej. Najcenniejszym eksponatem w skansenie jest kościółek greckokatolicki z Matysovej, pochodzący z 1833 roku. W tym drewnianym kościółku z ikonostasem pod wezwaniem św. Michała Archanioła, odbywają się do dnia dzisiejszego, podczas znaczących świąt kościelnych nabożeństwa w obrządku wschodnim.
Na muzeum składa się zespół zabudowań wiejskich pochodzących z okolicznych wsi, który wraz z zamkiem tworzy niepowtarzalną pod względem pejzażu  i pełną wrażeń scenerię. Zespół wiejskich domów w skansenie przypomina malowniczą osadę - podzamcze i dokumentuje rozwój budownictwa ludowego z okolicznych terenów. Udostępnia 25 drewnianych obiektów zrębowych, pochodzących z okresu od pierwszej połowy XIX wieku do pierwszego ćwierćwiecza XX wieku. Oprócz domów chłopskich, reprezentujących tradycyjną kulturę mieszkalną i prezentujących pracę rolnika w gospodarstwie, znajdują się tutaj w skansenie również objekty wykorzystywane pod względem gospodarczym tylko przy sezonowych zajęciach rolniczych. Częścią składową ekspozycji są takie obiekty jak na przykład: warsztat kowalski, gajówka, szkoła czy młyn wodny ze Sulína.
I jeszcze kilka fotek ze skansenu. Dziękuję za uwagę.

najbliższe galerie:

 
Ľubovnianska vrchovina,  Ľubovniansky hrad
1pix użytkownik doracz odległość 0 km 1pix
STARA LUBOVNA
1pix użytkownik sniegu80 odległość 0 km 1pix
Stara Lubovna
1pix użytkownik mirak odległość 0 km 1pix
STARA LUBOVNA
1pix użytkownik grzechu odległość 0 km 1pix
Stará Ľubovňa -  Zamek
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Stara Lubovnia
1pix użytkownik admian odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3563) dodano 21.08.2017 06:41

Witaj Paweller. Dzięki. mnie się tam bardzo podoba :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7218) dodano 20.08.2017 17:22

Ładnie tam ..., i na górze i na dole ..., pozdrawiam:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3563) dodano 20.08.2017 08:06

Witaj Wasago. Pojechałaś normalną drogą na Żegiestów. Szkoda, że nie było ładnej pogody :( Ja w niedzielę byłem w Nowym Sączu ale nie miałem na nic czasu. Poniedziałek zrobiło się ładnie dopiero od 14 więc zwiedziłem kilka pałaców na Śląsku, a w piękny wtorek cieszyłem oczy Beskidem Śląskim :)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:628) dodano 19.08.2017 23:03

Zaraziłeś mnie tą Twoją Łemkowyną i korzystając z długiego weekendu pojechałam sprawdzić czy faktycznie jest tam tak ładnie jak na Twoich zdjęciach ;). Przejechałam jednak tą piękną drogą z zakrętami w dolinie Popradu, więc Stara Lubovna mnie ominęła. Może następnym razem ... Twoja prezentacja zachęca do odwiedzin i tamtych rejonów. A pogody zazdroszczę, bo ja tyle szczęścia nie miałam. Pozdrawiam

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3563) dodano 17.08.2017 08:50

Halina. Też go kiedyś zwiedzałem przy brzydkiej pogodzie i przyznam, że ciężkie chmury dodały mu uroku :)
Pozdrawiam Jaśko. Te tereny po słowackiej stronie są piękne.

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:728) dodano 17.08.2017 00:47

fajne miejsce ... intryguje mnie zwłaszcza możliwość zajrzenia w stronę Tatr czy Pienin ... warto będzie tam zajrzeć przy dobrej pogodzie. Pozdrawiam serdecznie !

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 16.08.2017 22:58

Pięknie!:)) Zwiedzałam kiedyś ten słowacki zamek,ale w deszczu i bez cyfrówki:(
I w tym deszczu przegapiłam taki śliczny skansen. Trzeba tam wrócić:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3563) dodano 15.08.2017 06:58

Ave S. Coś zaczyna mi kaprysić. Wczoraj wykręciła mi numer w Olszynie i zaczęło padać gdy chciałem wleźć na ruiny zamku. Przez tą francę korona Szlaku Orlich Gniazd dalej nie zdobyta :)
Witaj Archenar. To prawda. Słowacy bardzo o nie dbają.
Cześć Śnieżko. Fajnie, że wpadłaś :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3312) dodano 14.08.2017 19:46

Bardzo tu popkowo:D Miejsca piękne i pięknie sfotografowane. Mam ulubieńca - 27.
Pozdrowienia:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5055) dodano 14.08.2017 19:00

Bardzo sympatyczne miejsce. Pozdrawiam. :)

satan użytkownik satan(wpisów:3080) dodano 14.08.2017 12:52

Fajne klimaty, piękne plenery i jak zwykle pogoda...dopisała ;-)
Byłem kilka razy w pobliży, ale jakoś nigdy nie wstąpiłem. Muszę nadrobić, bo ciekawe to miejsce.

Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!