m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
SKANSEN Plenerowa ekspozycja etnograficzna SNM - Muzeum Kultury Ukraińskiej w Svidníku (SKANSEN) - rozpościera się na dziesięciohektarowym terenie w bezpośrednim sąsiedztwie amfiteatru. Cała ekspozycja etnograficzna, otwarta w roku 1982, na podstawie zgromadzonych materiałów prezentuje zwiedzającym kompleksowe przedstawienie warunków życia Rusinów - Ukraińców na Słowacji w minionych wiekach. Tu właśnie skupione zostały zabytki ludowej architektury najbardziej charakterystyczne dla tej części Słowacji. W przeniesionych i odrestaurowanych obiektach zostały umieszczone typowe meble ludowe, inwentarz domowy, tradycyjne sprzęty do pracy oraz przykłady sztuki ludowej. Oprócz głównych rodzajów domostw, w ekspozycji zostały ukazane wszystkie rodzaje tradycyjnych budynków gospodarskich: stodoły, chlewy, spichlerze, szopy, piwnice, studnie oraz inne mniejsze budowle. Obiekty te zostały wykorzystane do prezentacji eksponowanego w nich tradycyjnego sprzętu rolniczego - różnego rodzaju wozów, pługów, bram, koszy na zboże i najróżniejszych innych sprzętów.
Budynki techniczne i gospodarcze reprezentuje młyn wodny, wiatrak, piła wodna i kilka innych małych obiektów. Dążąc do tego, by jak najdokładniej przedstawić ludową kulturę Rusinów - Ukraińców na Słowacji, w ekspozycji przedstawione są również najbardziej podstawowe sposoby pozyskiwania pożywienia - rolnictwo i pasterstwo. Powierzchnia skansenu „dotyka” amfiteatru, gdzie corocznie gromadzą się tysiące ludzi biorących udział w FESTIWALU KULTURY RUSINÓW-UKRAIŃCÓW SŁOWACJI. Od roku 1986 w plenerowej ekspozycji etnograficznej pod nazwą SKARBY LUDU ma miejsce jeden z folklorystyczno-etnograficznych tradycyjnych programów FESTIWALU - - tradycyjne ludowe wesele, zwyczaje wielkanocne, chrzest, prządki, zabawy dziecięce, jarmarki, wiejskie zabawy ludowe, pokazy tradycyjnego rzemiosła ludowego. Podreptamy sobie troszkę po skansenie.
Jakiś biały badyl w oddali co rusz włazi mi w kadr.
Biały badyl robi za mini wieżyczkę. Z budowli o znaczeniu kulturalnym jest drewniana cerkiew (r. 1766) z Novej Polianki (Mergeška) o bogato zdobionym wnętrzu. Opuszczamy piękny skansen i niczym Sherlock Holmes ruszamy na rozwiązanie zagadki białego badyla.
O rzesz ty. Mają rozmach w upamiętnieniu wyzwolicieli. Pomnik Armii Radzieckiej w Svidníku (narodowy zabytek kultury) odsłonięto w roku 1954. Pomnik ma 37 metrów wysokości, a gwiazda na jego szczycie mierzy 3,5 m. Po prawej stronie pomnika znajduje się relief Zwiad Partyzancki w Słowackim Powstaniu Narodowym, po lewej Atak Armii Radzieckiej. Przed pomnikiem stoi czterometrowa rzeźba z brązu „Radziecki żołnierz salutuje nad mogiłą poległych”.
Spadam ze Svidnika w kierunku przejścia w Barwinku. Na granicy miasta kolejna niespodzianka. Pomnik przedstawiający zwycięstwo Armii Czerwonej nad Wermachtem. Trzeba przyznać, że pomnik robi wrażenie, a jest to dopiero początek, bo strzałka wskazuje proponowany kierunek jazdy. Udolie Smrti - Dolina Śmierci. Nie wiedziałem o tej dolinie i nie miałem czasu na szukanie wszystkich czołgów. Dotarłem tylko do wsi Kapisova. I trzeba przyznać, że ta ekspozycja robi wrażenie większe niż niejeden monument. W całej dolinie znajduje się 8 czołgów, działa i lżejszy sprzęt. To tu, w tej dolinie zwanej teraz Doliną Śmierci w roku od 23 do 27 października 1944 r. rozegrała się bitwa pancerna, jeden z epizodów operacji dukielsko-preszowskiej. Jesienią 1944 roku Rosjanie szli na pomoc słowackiemu powstaniu. Nie zdążyli. Właśnie w Dolinie Śmierci, ponad wsią Kapišová kolumna radzieckich czołgów wpadła w niemiecką zasadzkę. Z liczącego 65 maszyn oddziału - zostały dwie. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Svidník - SŁOWACJA
1pix użytkownik wo odległość 2 km 1pix
Łemkowskie cerkwie na Słowacji 1
1pix użytkownik popekpawel odległość 6 km 1pix
Zyndranowa
1pix użytkownik dispar odległość 17 km 1pix
Beskid Niski,  październik 2012 - cz. II
1pix użytkownik satan odległość 18 km 1pix
OLCHOWIEC - Kermesz
1pix użytkownik mocar odległość 19 km 1pix
SŁOWACJA. Bardejov
1pix użytkownik caprio72 odległość 19 km 1pix

komentarze do galerii (17):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 11.09.2017 20:05

dokładnie i ty też nie wygrasz, za cienki jesteś

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3563) dodano 11.09.2017 20:05

Oczywiście, że pojmuję. Z zakompleksionym i niedouczonym idiotą jeszcze nikt nie wygrał :)))))

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 11.09.2017 20:03

dopóki będziesz do mnie szczekał, to nie spadnę, pojmujesz ?

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3563) dodano 11.09.2017 20:02

To spadaj kmiocie z moich galerii. Aż żal, że nie ma tu opcji jak na FB, dzięki której można blokować karaluchy.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 11.09.2017 19:56

Weź sobie swoje wywody zachowaj dla siebie, nie znasz mnie i daruj sobie te brednie. Nic nie będę kasował i guzik ci do tego, możesz pozazdrościć tylko.
Nie pisz nic do mnie, to nie będę ci odpisywał, to chyba też potrafisz zrozumieć czy nie ?
Chiny i Kanada to świat, tak samo Azerbejdżan itp. nie było w szkole ?
Nie wszedłem tu, bo urzekły mnie twoje wspaniałe zdjęcia, tylko dlatego, że znowu po raz kolejny zamieściłeś tu swoją idiotyczną kłamliwą i niekonsekwentną mantrę.
Wyzywaj dalej, pokaż jaki jesteś mądry.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3563) dodano 11.09.2017 19:49

Pokłóć się jeszcze z kimś, kasuj powoli swe galerie i zapowiadaj głośno, że odchodzisz, dzieciaku, czekając aż inni zacznę cię prosić byś pozostał :))))) Może i jesteś dorosły ale mentalnie jesteś gówniarzem na poziomie przedszkolaka :)))) I wali mnie to czy mnie nie lubi mnie kilka osób, kilkadziesiąt czy kilkaset. Napisałem ci wyraźnie, że nie musisz wchodzić na moje galerie i będzie spokój. Nawet średnio inteligentna osoba złapała by w mig, o co chodzi. Idiota nigdy nie pojmie nawet tak prostego przekazu.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 11.09.2017 19:39

O i teraz już piszesz jak on, dokładnie tak samo i jesteście siebie warci. Chciałem cię poinformować, że też nie jesteś lubiany przez parę osób. I z tego co pamiętam to cię jeszcze nigdzie nie wyzwałem, a wierz mi, że potrafię. Napisz jeszcze coś o moim dziadku barsolisie 2.0 :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3563) dodano 11.09.2017 19:33

Posłuchaj kretynie. Nie zamierzam wyliczać z iloma osobami na tym portalu się żarłeś, bo bez tego żyć nie potrafisz. Tak przy okazji, szczere wyrazy współczucia dla rodziny. Do tego dochodzi fakt, że bezczelnie przeinaczasz słowa byle tylko dopiąć swego i cieszyć się jak bezmózgi szczeniak, że mogłeś komuś dopiec. Nie podoba się? Wypad z moich galerii. Ja do twoich też wchodzić nie będę, bo z dobrą jakością mają niewiele wspólnego. Sayonara.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 11.09.2017 19:19

Dobrze, że o nim wspomniałeś, bo to co piszesz, to bardzo podobne do jego wywodów:Polska najpiękniejsza, świat słaby, nie jadę, bo nie ma po co. On dokładnie jak ty powtarza to samo w kółko.
Wroga w tobie ? A po co mi taki ? Mam lepszych jak chociażby wspomniany przez ciebie turysta kulturowy.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3563) dodano 11.09.2017 18:41

Witaj Rozmusiaku. Słowacja ma kilka takich drewnianych perełek. Pozdrawiam :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3563) dodano 11.09.2017 18:40

Mnie nie interesuje w co wierzysz, a w co nie? Barsolis się na chwilę schował więc szukasz nowego wroga? Wybacz ale z twoimi humorami nie zamierzam polemizować.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4457) dodano 11.09.2017 18:39

Drewniane klimaty bardzo lubię,a o tym miejscu nie wiedziałem.
No i biały badyl tez robi wrażenie,ale to juz norma :)
Pozdrawiam !

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 11.09.2017 18:04

ok, wszystko zwiedziłeś, tylko nie masz znikąd zdjęć, powiedzmy, że uwierzyłem. Też przeczytałem wiele chorych treści wyprodukowanych przez ciebie, a parę tutaj nawet przytoczyłem. W Kanadzie, Chinach, Meksyku, Japonii, Brazylii, Argentynie, Australii itp. też byłeś ? Na pewno byłeś, a w Afryce też ? Wszędzie byłeś, a zdjęcia masz tylko z okolic domu. Niech tam będzie, nie obchodzi mnie to.
Wcale cię nie zamierzam atakować, bo po co miałbym to robić. Nie pisz po prostu tych głupot i się nie odezwę więcej. Raz, dwa, trzy ok. można przymknąć oko, ale ty to robisz przy każdej okazji. Nie podróżujesz, ok, twoja sprawa, tylko nie dziw się, że inni podróżują, bo to portal o podróżach.
Tak czy owak świat jest ciekawy i żałuj, że go nie zwiedzasz.
Cieszę się, że cię rozśmieszyłem swoją osobą, tak czy owak nie zamienił bym się z tobą.
Baw się dalej.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3563) dodano 11.09.2017 16:21

Voy. Wstałeś lewą nogą z łóżka? Europę Zachodnią zwiedziłem prawie całą gdy jeszcze nie interesowało mnie branie aparatu do ręki. Twoje wywody jakobym nigdzie nie był są śmieszne jak cały Ty. Możesz mnie atakować ile chcesz ale nie zamierzam wchodzić w jakikolwoiek dyskusje z Tobą, ponieważ zbyt wiele chorych treści, wyprodukowanch przez twą osobę, miałem okazję czytać na tym portalu.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 11.09.2017 15:16

Nie widzisz swojej niekonsekwencji w tych wywodach ? Piszesz, że daleki świat przestał cię interesować, a dwie galerie dalej zachwycasz się Kanadą albo Chinami.

użytkownik popekpawel(wpisów:3157) dodano 08.09.2017 07:27 Usuń

Jak będę fotografem, to Cię skrytykuję za to i za tamto. Dopóki jestem fotopstrykiem liczy się dla mnie przekaz, a ten powala. Być w takim miejscu to marzenie.

Nie rozumiem tego, albo marzenie albo nieciekawie. Kanada i Chiny to jest daleki świat.

Nie każdy musi podróżować po świecie, bo albo nie ma kasy, albo nie zna języków, albo nie ma zdrowia., albo nie potrafi zorganizować, albo boi się latać. itp. itd. powodów jest wiele, nie wnikam, ale po co te głupie teksty co chwila ?
Za bardzo nie pozwiedzałeś tego świata, a ciągle piszesz, że znudził Ci się zachód, że nie wchodzisz na galerie z Hiszpanii, że jakby Akropol, to byś nie wszedł, że Madryt i Barcelona to słabe, a nigdzie nie byłeś.
Widziałem tego już całe tony.
Ja np. nie piszę wszędzie, że galerie z Polski są nieciekawe, bo to nie jest prawda, są ciekawe i z Polski i ze świata.
Możesz np. napisać, że moje galerie z Hiszpanii, Grecji czy LA są słabe, ale po co generalizować, że świat jest nieciekawy ?
Świat jest ciekawy i zapewniam cię, że się mylisz.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3563) dodano 11.09.2017 07:26

Daleki świat już dawno przestał mnie interesować. Wolę krok po kroku odkrywać bliskie mi tereny :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 10.09.2017 23:55

Paweł. Ty zawsze coś ciekawego znajdziesz i pokażesz, niekoniecznie w dalekim świecie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!