m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Od piątkowych godzin porannych widać wzmożony ruch, zakupy na świąteczny czas, słychać utarczki i głośne przekrzykiwania się przy Bramie Damasceńskiej. 

Jesteśmy w centrum arabskiego handlu. Stare Miasto to takie miejsce,  które pozwala poczuć obie kultury: islamską i żydowską. Dlatego dla mnie jest tu wszystko. W piątkowe południe na Starym Mieście można spotkać sznur arabskich mężczyzn. To wyznawcy Mahometa udają się na piątkową modlitwę na Wzgórze Świątynne. O godzinie 13-tej rozbrzmiewa piękny Adhan. Zresztą od czwartej rano co kilka godzin przez cały tydzień słychać w całej okolicy wzywanie na modlitwę. Wtedy można zapomnieć, że jest się w Izraelu. Kiedy muzułmanie modlą się na Wzgórzu suk zamiera, kramy bez obaw pozostawia się nie zamknięte. Czasem młoda duszyczka zastępuje rodzica.
Spotkanie z Mahometem nie jest długie i po kilku chwilach wszyscy wracają do swoich zajęć. 

Cardo Żydowscy mieszkańcy Jerozolimy pracują w piątki tylko do wczesnych godzin popołudniowych. W całym Izraelu na czas Szabatu zamiera miejska komunikacja żydowska. Przylatuję do Tel Avivu w piątki rano i wiem, że zdążę do Jerozolimy dojechać zanim moje autobusy przestaną kursować. Zamykane są urzędy, banki, również sklepy, kawiarnie i restauracje. Możemy wtedy liczyć tylko na arabską kuchnię i komunikację. 
Ja zazwyczaj w sobotę wybieram się arabskim autobusem do Autonomii Palestyńskiej. 
Kiedy zbliża się zachód słońca, robi się spokojniej, ciszej.
Okolica Bramy Damasceńskiej to centrum arabskiego handlu ale i droga, którą pokonują ortodoksyjni Żydzi zamieszkali w dzielnicy Geula, i mieszkańcy ulicy Mea Shearim. To właśnie północną część Jerozolimy zamieszkują ortodoksyjni Żydzi. 
Po tym jak szybko przemykają przez arabski suk widać jaka to dla nich niedogodność religijno - kulturowa ;) 
W Szabat należy się ubrać stosownie. Zawsze przy placu dyżurują - nazywam je aktywistkami - dwie Żydówki, które zwracają uwagę turystkom by zasłoniły ramiona. Aktywistki nie pozwalają podczas Szabatu robić zdjęć. Staram się więc fotografować bardzo dyskretnie, któż by się oparł :)
 
Obserwuję fantastyczną atmosferę. Grupy dziewcząt tańczące i śpiewające znane mi pieśni żydowskie. Jest gwarnie i radośnie.
W pewnym momencie miałam wrażenie, że trwają jakieś zawody - kto śpiewa głośniej - kobiecy sektor czy męski. Prawdziwy pokaz mody, skromność podkreślona mocniejszym makijażem. Jerozolimczycy modlą się spokojnie, w skupieniu. Widać, że te tańczące kręgi tworzą grupy przyjezdnych wyznawców judaizmu, a mieszkańcy miasta z cichym przyzwoleniem przypatrują się tej radości. Ach te dziewczyny, nie potrafią się skupić i zerkają co tam u chłopaków. 
W zeszłym roku parlament izraelski podjął decyzję o wygenerowaniu pod Murem części koedukacyjnej. Problem leży jednak w znalezieniu miejsca, część lewa - ta największa, należy do mężczyzn, na prawo mamy o połowę mniejszy sektor dla  kobiet, i dalej już tylko wykopaliska archeologiczne. Brak miejsca na takie nowości bardzo cieszy rabinów i ortodoksyjnych wyznawców. Sama nie wyobrażam sobie istnienia takiej części mieszanej, tu jestem konserwatywna, no ale mnie i tak nikt nie pyta o zdanie ;)
Jeszcze pędzą pod Mur Zachodni. Na Starym Mieście spory ruch, Żydzi i Arabowie mijają się w spokoju. W Sobotni poranek pustki na ulicach. Dzieciaczki jeszcze w odświętnych koszulkach. Szabesgojka :)
Z Yaffo Street wprost do Bramy Jafskiej Dama postawiła na wygodę. Tylko piątek wygląda tak barwnie, sobotnie zakończenie święta nie jest już tak huczne. I mniej osób można spotkać pod Murem Zachodnim.
Nie ma tłumów ani śpiewów. Zapadł zmrok i można już zapomnieć o szabatowych ograniczeniach. Cardo
Szabat się skończył, słychać kursujący tramwaj, można wstąpić do nielicznie już otwartych kawiarni. Jeśli wybierzecie się kiedyś do Izraela to polecam wizytę w Jerozolimie podczas Szabatu. 
Pozdrawiam :)

najbliższe galerie:

 
Szema Jisrael
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Al-Haram asz-Szarif Wzgórze Świątynne
1pix użytkownik tama odległość 0 km 1pix
ZIEMIA ŚWIĘTA - Jerozolima
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Jerozolima mistyczna
1pix użytkownik tama odległość 0 km 1pix
Jerozolima nocą
1pix użytkownik tama odległość 0 km 1pix
Majówka w Jerozolimie
1pix użytkownik tama odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (34):

 
tama użytkownik tama(wpisów:3003) dodano 06.08.2017 20:57

Andred, fajnie że zawitałeś i muszę się przyznać że moja następna tam wizyta będzie w wielkie święto :)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 05.08.2017 19:55

Zdecydowanie lepiej można poczuć atmosferę danego miejsca będąc tam w czasie ich święta czy jakiś ważnych uroczystości.
Mnie się udało być w stolicy Wysp Owczych podczas ich najważniejszego święta a także w Jordanii podczas ramadanu - naprawdę warto.
W Jerozolimie byłem kiedyś bardzo krótko ale oglądając Twoje zdjęcia dobrze ją rozpoznaję i uzupełniam wiedzę o Izraelu i nie tylko.
Pozdr :-)
a

tama użytkownik tama(wpisów:3003) dodano 09.07.2017 14:16

Koniczynko, dziękuję za wpis i serdecznie Cię pozdrawiam :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 07.07.2017 12:12

Włączyłam sobie muzyczkę i obejrzalam Twoją galerię.
Przeniosłam się w zupełnie inny świat, taki mistyczny, duchowy...
Tamo, takie galerie ogląda się z wielką przyjemnością.
Dziekuję za te chwile.
Serdeczności przesyłam.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 03.07.2017 16:44

No to jestesmy umówione, jak bedziesz sie znów wybierała , powiadom mnie.

tama użytkownik tama(wpisów:3003) dodano 02.07.2017 10:50

Ula, jechać z Tobą gdziekolwiek to byłaby wielka przyjemność :) Nie ma sprawy, pokażę Ci takie zakątki, których nie znajdziesz w przewodnikach :)
Najlepszym czasem na wyjazd do Jerozolimy to wiosna i jesień. Lato to upały, choć zeszłego roku miałam w maju ukrop około 36 C, zima to natomiast pora deszczowa. Zima jest najlepsza tylko w Eilacie.
W Jerozolimie czuję się komfortowo, ale to miasto chyba na wszystkich tak działa.
Link po prostu kopiuję, najważniejsze by zaczynał się od liter http://... W tym wypadku skopiował mi się htts i nie działał jak chciałam więc zmieniłam na http.
Dziękuję za komplementy i pozdrawiam :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 02.07.2017 10:33

Tamo z całą pewnością jesteś pasjonatką Izraela. Zabierz mnie na taki jeden Szabat. Wiem , ze byłabyś najlepszym przewodnikiem . Byłam tu juz wczesniej , tylko nic nie pisałam. Bardzo starannie dobrane kadry. Widać, że przeżywasz tam każdą chwile całą sobą:) Gratuluje wiedzy. Mam jeszcze jedno małe pytanie techniczne : jak dodajesz link z You tuba, zżby po kliknięciu otworzył sie? Nie umiem tego

tama użytkownik tama(wpisów:3003) dodano 02.07.2017 09:09

Wasaga, bardzo mnie to cieszy :)
Pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3003) dodano 02.07.2017 09:08

Anek, aktywistki czatują w piątek a w sobotę już dają spokój. W sobotę po zmierzchu jest koniec Szabatu więc już wszystko wolno, stąd mogę spokojnie stanąć i sfotografować te ich kolorowe noce. Teraz właśnie trwa w Jerozolimie jakiś festiwal świetlny, całe miasto ma fantastyczne kolorowe prezentacje świetlne, nawet na zabytkowych murach, dlaczego mnie tam nie ma? :(
Nie jest łatwo robić zdjęcia jak ktoś patrzy nam na ręce, w dodatku mam poczucie winy ;)
Dziękuję i pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3003) dodano 02.07.2017 09:00

Ak, to będzie galeria taka że aż mnie się nie podoba, ale spoko ;)

tama użytkownik tama(wpisów:3003) dodano 02.07.2017 08:59

Magdaleno miło mi :) Zdjęcie 15 zrobiłam przez dziurę w płocie, Soniak ma tak wąski obiektyw, że dałam radę się wcisnąć ;)
Pozdrawiam :)

ak użytkownik ak(wpisów:6251) dodano 02.07.2017 08:57

spoko, Twoje zdjęcia przemawiają :)

tama użytkownik tama(wpisów:3003) dodano 02.07.2017 08:54

Ak, ale ostrzegam że będzie niebawem galeria bez opisów ;)
Dzięki i pozdrawiam :)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:681) dodano 01.07.2017 19:57

Z przyjemnością spaceruję z Tobą po Jerozolimie i podglądam tamtejsze życie i zwyczaje. Pozdrawiam

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2739) dodano 01.07.2017 18:10

No i jestem, akurat w piątek po południu by na spokojnie obejrzeć, przeczytać i jeszcze raz obejrzeć. Galeria jest świetna, zdjęcia po zmierzchu są bardzo dobre, chyba aktywistki nie są aż tak czujne że przegapiły jak fotografujesz. Zatem im jestem wdzięczna:) Pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 01.07.2017 09:41

Baaardzo lubię Twoje opowieści o Jerozolimie. Nigdy mnie tam nie ciągnęło, ale Twoja fascynacja jest zaraźliwa, więc kto wie;-)
Świetnie podpatrujesz mieszkańców (15 ulubione). Dużo super zdjęć, szczególnie tych robionych po zmroku. Z pary 11-12, zdecydowanie wybieram 11.
Pozdrawiam:-)

ak użytkownik ak(wpisów:6251) dodano 30.06.2017 21:45

Super galeria , jest w niej wszystko, piękne portrety , sytuacje i miejsca, opisy.
Pozdrawiam serdecznie :)

tama użytkownik tama(wpisów:3003) dodano 29.06.2017 21:36

Przemysław, w takim razie jest mi tym bardziej miło, że zajrzałeś do mnie :)
Ja również lubię zdjęcie 34, a dziewczynka "robi kadr".
Myślę, że mieszkańcy Jerozolimy doskonale wiedzą że są fotografowani o każdej porze dnia i nocy. I widać, że godzą się to okazując obojętność. Ale kiedy wyczuwam wyraźną niechęć - rezygnuję ze zdjęcia. Połowa ludzi, których tam spotykam to turyści z aparatami.
Dziękuję za spotkanie i pozdrawiam serdecznie :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6208) dodano 29.06.2017 15:33

Zdecydowanie nie mój klimat, ale byłoby nieuczciwością nie przyznać, że dużo zdjęć z naprawdę wysokiej półki. Nawet więcej niż dużo. I wcale nie 11, ani 12, lecz jeśli chodzi o podobne, to już raczej np. 33. Także sąsiednie 34: usiłuję sobie wyobrazić to zdjęcie tylko z dziewczynką maszerującą torami po niemal pustej ulicy. świetne! I wiele innych, których nie wymienię. Ludzie nie zdający sobie sprawy z tego, że są fotografowani - niby banalna sprawa i kwestia przypadku, a jednak nie. Masz ciekawy sposób patrzenia. I choć powiedziałem, że nie mój klimat - gratuluję! I pozdrawiam!

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3352) dodano 28.06.2017 19:05

Tama, masz rację, z tą "b..." to nie było zbyt mądre sformułowanie;)

tama użytkownik tama(wpisów:3003) dodano 27.06.2017 22:34

Śnieżko, w odniesieniu do tego kraju nie używamy takich brzydkich słów jak "b...a" :D
Edukacyjna galeria... starałam się coś wspomnieć o tradycji szabatowej ale to takie u nich rozbudowane, że jednak wolę przekazać swoje spostrzeżenia.
Zdjęcia nocne czasami wychodzą mi lepiej niż dzienne, najmniej sobie mój sprzęt radzi w słońcu.
Dziękuję, że zawitałaś pod Mur :)
Pozdrawiam :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3352) dodano 27.06.2017 22:04

Rewelacja! Super uchwyceni ludzie (wielki podziw za odwagę) i niesamowite foty zrobione po zmroku. Nie wspomnę już o warstwie opisowej/ edukacyjnej. Dla mnie bomba! Pozdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:3003) dodano 27.06.2017 21:44

Tak tłumaczą te słowa komentatorzy Tory, więc nie bądźmy nadgorliwi skoro Bóg tego nie chce :)

Mnie zawsze pociągała żydowska tematyka a sam Izrael to był dla mnie jak kosmos. Jak pojechałam pierwszy raz to przepadłam. Do nauk ich wiary nie zaglądam zbyt głęboko, jest to bardzo skomplikowana materia. Interpretacje Tory czasem trudno zapamiętać. Ale jest wiele ciekawostek. Za to społecznie to kraj arcyciekawy a w dodatku wszyscy, którzy tam jeżdżą czują się fantastycznie.

Miło, że zajrzałaś do mnie :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 27.06.2017 21:20

No ale ten cytat nic nie mówi o tym, że inni nie mogą przestrzegać szabatu. Albo, że czyniąc to w jakiś sposób urażają Boga. No chyba, że w późniejszych wiekach narosły jakieś inne interpretacje, podobnie jak w chrześcijaństwie.

Przy okazji tej galerii przyznam też, że wcześniej nigdy nie interesowałam się tematyką Izraela, Żydów i ich religii. Jednak Twoje prezentacje sprawiły, że chyba chciałabym poznać ich życie, religię i kulturę trochę bliżej. Muszę więc jeszcze raz po kolei przejrzeć i poczytać Twoje galerie. No i następne też będę teraz już pilnie śledzić :)
Pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3003) dodano 27.06.2017 20:53

Romana, pewnie nie docenią :)

Powszechna opinia opiera się na cytacie z Księgi Wyjścia, gdzie Bóg prawi Mojżeszowi "A ty powiedz synom Izraela: ale przestrzegajcie Moich Szabatów bo to jest znak między Mną a wami na wasze pokolenia, abyście wiedzieli że Ja jestem Bogiem, który was uświęca"

Pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3003) dodano 27.06.2017 20:45

Achernar, ja też byłam kiedyś w Tel Avivie w Szabat, w dodatku podczas święta Purim, ale kto tam obchodził Szabat tradycyjnie? Chyba jednostki :)
Wszystkie święta żydowskie pewnie najpiękniej celebrowane są jednak w Jerozolimie. I już w planie mam jedno z nich :)
Dziękuję za wizytę i pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3003) dodano 27.06.2017 20:35

Pipol, tu głebia a tam ogień, dla każdego coś innego ;)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 27.06.2017 20:34

A dlaczego nie można dokładnie przestrzegać reguł szabasowych będąc gojem ? Czy Żydzi nie docenią wtedy, że taki ktoś robi to bo stara się uszanować ich tradycję ?
Pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3003) dodano 27.06.2017 20:34

Gabi, klimacik jest fantastyczny, raczej na wesoło. To jest takie zjawisko, że sami mało wierzący Żydzi traktują to jako pewną atrakcję.
Pozdrawiam :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5540) dodano 27.06.2017 20:30

Bardzo fajna galeria. Byłem kiedyś na wystawie w Tel-Avivie, która trwała dwa tygodnie, miałem więc okazję przeżyć w "Erec Israel" dwa szabaty, z tego jeden w Jerozolimie, ale takie obrazki mam tylko w pamięci, nie na zdjęciach. Pozdrawiam. :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9039) dodano 27.06.2017 20:10

fajniejsza głębia w 11

gabi użytkownik gabi(wpisów:2670) dodano 27.06.2017 18:59

Pięknie i bardzo sugestywnie przedstawiłaś ten dzień, doskonale oddałaś ich odrębność, religijną żarliwość i ogólnie panujący klimat, świetna prezentacja Magda,
pozdrawiam

tama użytkownik tama(wpisów:3003) dodano 27.06.2017 18:55

Pipol, a większe branie miała 12 :)
Czołg... dobre :D
Pozdrawiam :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9039) dodano 27.06.2017 18:32

11 ulubione :)
gość w czołgu na foto 1 wymiata :)
pozdro

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!