m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Uniwersytet Wrocławski ma ponad 300 letnią historię.Powstał w XVI wieku na miejscu zburzonego dużo wcześniej średniowiecznego zamku piastowskiego, z inicjatywy cesarza Leopolda I Habsburga. Odbicie w budynku Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Fontanna z Szermierzem na placu przed Uniwersytetem. Gmach główny Uniwersytetu jest największym barokowym budynkiem Wrocławia.Fasada ma 171 m długości.Góruje nad nią wieża zwana matematyczną lub astronomiczną - z tarasem widokowym.
Budynek Uniwersytetu Wrocławskiego posiada wspaniały barokowy portyk z posągami personifikującymi cztery cnoty kardynalne. Wejście główne prowadzi przez ozdobny portal z balkonem,na balustradzie którego umieszczono rzeźby z XVIII wieku przedstawiające postacie czterech cnót: (od lewej ) Sprawiedliwość z mieczem,Męstwo ze złamaną kolumną,Mądrość oraz Wstrzemięźliwość z dzbanem. Pięknie zdobione drzwi głównego wejścia do Uniwersytetu. Linia 17 południka przecinająca gmach Uniwersytetu została symbolicznie przedłużona na plac przed budynkiem.
Pomnik '' Ku czci Zwierząt Rzeźnych '' - grupa rzeźb zwierząt na ulicy Stare Jatki.Dzieło ma upamiętniać rolę,jaką na przestrzeni wieków pełniły jatki. Na kamieniczce Jaś autoportret wrocławskiego grafika i rzeźbiarza Eugeniusza Get - Stankiewicza,który miał tu swoją pracownię. Dom Miedziorytnika - praca '' Zrób to sam '' tego samego autora - to zestaw składający się z młotka,gwoździ,krzyża i figury Jezusa.
 '' Jaś i Małgosia '' - dwie średniowieczne kamieniczki przy północno - zachodnim narożniku wrocławskiego Rynku połączone są ze sobą arkadą.Kamieniczki '' Jaś '' nieco mniejsza i '' Małgosia ''  powstały w XV wieku. Współczesną nazwę '' Jaś '' i '' Małgosia '' nadali kamieniczkom osadnicy ściągający do Wrocławia po II wojnie światowej,widząc w domkach dwie postacie trzymające się za ręce: Jasia i Małgosię z bajki braci Grimm. Rynek we Wrocławiu jest jednym z największych rynków staromiejskich Europy. Zabudowę otaczającą Rynek stanowią budynki pochodzące z różnych epok historycznych. Wrocławski Rynek zajmuje obszar nieregularnego prostokąta i został wytyczony już w pierwszej połowie XIII wieku.
Na wrocławskim Rynku uwagę zwraca charakterystyczna fontanna wg.projektu prof.Alojzego Gryta,zainstalowana w 1996 r. Fontannę tworzą pionowo ustawione szklane płyty,oblewane strugami wody i podświetlane od dołu. Postawienie fontanny wzbudziło wiele kontrowersji,gdyż inicjatywa była forsowana przez ówczesnego prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego,wbrew historykom sztuki i konserwatorowi zabytków.Początkowo fontanna miała być zamontowana na 2 lata,ale istnieje do dziś.
Ratusz we Wrocławiu to piękny obiekt będący symbolem tego miasta.Późnogotycka budowla stojąca pośrodku wrocławskiego Rynku jest jednym z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce i jednym z najcenniejszych zabytków Wrocławia. Misternie zdobiona fasada Ratusza zachwyca swą urodą.Ratusz powstawał w kilku etapach na przestrzeni około 250 lat,od końca XIII wieku aż po XVI stulecie. W piwnicach Ratusza znajduje się słynna Piwnica Świdnicka - jedna z najstarszych restauracji w Europie.
Hala Stulecia to jedno z największych dzieł architektury XX wieku.Oryginalna konstrukcja Maxa Berga znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 2006 r. Monumentalna Hala Stulecia została otwarta w 1913 r.Wielofunkcyjna przestrzeń,oryginalna konstrukcja,klimatyczna i przestrzenna lokalizacja to jej atuty. Kompleks Hali Stulecia jest miejscem największych wystaw,konferencji,wydarzeń kulturalnych i sportowych. W Hali Stulecia oglądaliśmy m.in. prace Magdaleny Abakanowicz jednej z najwybitniejszych artystek XX wieku.

najbliższe galerie:

 
Wrocław wzdłuż Odry
1pix użytkownik mieczysaw odległość 0 km 1pix
Wrocław nocą
1pix użytkownik mieczysaw odległość 0 km 1pix
WROCŁAW ... by night
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Wrocław cz. II - Domy Towarowe z początku XX w. - 2014 r
1pix użytkownik magdar odległość 0 km 1pix
Wrocław - cz.III
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Wrocław -Synagoga pod białym bocianem.
1pix użytkownik elise odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3909) dodano 24.02.2018 09:35

Olazim,Andred...fajnie,że zajrzeliście.
Pozdrawiam Was serdecznie:)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 18.02.2018 23:37

Może i kiedyś ta fontanna budziła kontrowersje ale teraz jest bardzo charakterystycznym punktem wrocławskiego Rynku.
Wieża Eiffla też budziła kontrowersje i po Expo miała zostać rozebrana.
Wrocław fajny jest i to mówię ja.....Łodzianin :-)
Pozdr,
andred

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 16.02.2018 14:31

Pięknie pokazałaś rynek i kamieniczki/byłam latem ale nie wszystko można zobaczyć/myślę że uda się również w tym roku-bardzo na to liczę-pozdrawiam.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3909) dodano 16.02.2018 12:46

Dziękuję za sympatyczne komentarze.
Pozdrawiam Was serdecznie:)

ak użytkownik ak(wpisów:6358) dodano 16.02.2018 07:32

Tereso jak zwykle pięknie i ciekawie zapodany detal :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5621) dodano 16.02.2018 00:07

Ładnie pokazane detale architektoniczne i zakątki Wrocławia. Minęło już kilka lat od mojej ostatniej wizyty w tym mieście. Twoja galeria przypomniała mi jego piękno... Dzięki! Pozdrawiam :)

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 15.02.2018 18:31

Być może uda mi się jeszcze tam wrócić :)

elise użytkownik elise(wpisów:979) dodano 15.02.2018 17:48

Piękny Wrocław w twojej galerii i w rzeczywistości. Te rzeźby to widziałam na ulicy świdnickiej(fot46)Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!