m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Ratusz we Wrocławiu - późnogotycki budynek na Rynku,jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce. Ratusz powstawał w kilku etapach na przestrzeni około 250 lat ( od schyłku XIII w. aż po wiek XVI ). Od początku swojego istnienia Ratusz był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych i miejscem reprezentacyjnym,gdzie władze Wrocławia podejmowały dostojnych gości. Tradycja ta kontynuowana jest do dzisiaj.W murach Ratusza gościli najważniejsi światowi przywódcy,monarchowie,duchowni,artyści. Budowla jest dwukondygnacyjna,podpiwniczona i zaprojektowana na planie wydłużonego prostokąta,z wieżą i kilkoma przybudówkami.Jego misternie zdobiona fasada zachwyca swą urodą. W podziemiach Ratusza znajduje się jeden z najstarszych lokali gastronomicznych w Europie - legendarna '' Piwnica Świdnicka''.
Nazwa piwnicy pochodzi oczywiście od słynnego piwa świdnickiego.Pijalnia powstała w XIV w. Rzeźba misia na konarze drzewa z wystawionym językiem stoi przy wejściu do Piwnicy Świdnickiej.Dzieło wykonano wg.projektu berlińskiego artysty Ernsta Geygera.
Rynek - średniowieczny plac targowy.Jest to drugi ( po Krakowie ) największy plac Europy. Zabudowę otaczającą Rynek stanowią budynki pochodzące z różnych epok historycznych. Centralna część Rynku zajmuje blok śródrynkowy,składający się z Ratusza,Nowego Ratusza oraz licznych kamienic. Fontannę wybudowano na zlecenie byłego prezydenta miasta - Bogdana Zdrojewskiego,dlatego obiekt popularnie zwany jest '' Zdrojem ''.
To szklane cudo wybudowane w 1996 r. miało cieszyć oczy tylko przez dwa lata,a gości na Rynku już ponad dwadzieścia,na dobre wpisując się w miejski obraz malowniczych kamieniczek,urokliwej wrocławskiej Starówki. Pomnik Aleksandra Fredry wykonany został w 1879 r. przez L.Marconiego.Pierwotnie postawiony we Lwowie,potem przeniesiony do Wilanowa,a następnie do Wrocławia,gdzie w 1956 r. w 80 rocznicę śmierci pisarza został ponownie odsłonięty. Krasnale Wrocławia mają związek z powstaniem Pomarańczowej Alternatywy,która za swoje symbole przyjęła kolor pomarańczowy oraz postacie krasnali.
Wrocławskie krasnale są pod opieką Papy Krasnala - ojca założyciela krasnalskiej braci.Jego pomnik stanął w 2001 r. w miejscu happeningów Pomarańczowej Alternatywy.Ufundowany został przez Agorę ( Wydawcę Gazety Wyborczej ). Fragment pomnika ofiar Katynia wzniesiony w latach 1994-2000, zaprojektowany przez Tadeusza Tchórzewskiego. Pomnik Juliusza Słowackiego wg.projektu Andrzeja Łętowskiego wzniesiony w 1984 r.
Budowa Rotundy Panoramy Racławickiej wg.projektu Ewy i Marka Dziekońskich trwała od 1961 do 1985 r.Charakterystyczna rotunda rozszerzająca się ku górze jest główną częścią budynku.Jej konstrukcja opiera się na 24 betonowych słupach nośnych,a ściany złożone są z modułów w formie klinów. Panorama Racławicka ukazuje artystyczną wizję przebiegu bitwy pod Racławicami.Jej stworzenie uczciło setną rocznicę Powstania  Kościuszkowskiego. Wykonanie '' Panoramy Racławickiej '' powierzono popularnym wówczas malarzom - Janowi Styce i Wojciechowi Kossakowi.Pomagało im kilku innych artystów. Kompozycja zdumiewa rozmachem i bogactwem szczegółów.Realistyczna scenografia sprawia,że oglądający ma wrażenie jakby znalazł się w ogniu bitwy. Ogromne malowidło ma 114 m długości i 15 m wysokości.Prace nad dziełem trwały 9 miesięcy.Stale eksponowano je we Lwowie.Po raz pierwszy zaprezentowano je w 1984 r. Gdy po zakończeniu II wojny światowej Lwów znalazł się w granicach Związku Radzieckiego,Panorama Racławicka przewieziona została do Wrocławia,a komunistyczna władza nie udostępniła jej publiczności.
Dzieło Styki i Kossaka przechowywane w złych warunkach stopniowo niszczało.Dopiero w 1980 r. podjęto prace nad odrestaurowaniem malowidła.Panoramę Racławicką udostępniono publiczności w 1985 r.

najbliższe galerie:

 
Wrocław wzdłuż Odry
1pix użytkownik mieczysaw odległość 0 km 1pix
Wrocław -Synagoga pod białym bocianem.
1pix użytkownik elise odległość 0 km 1pix
Wrocław - cz.II
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Wrocław nocą
1pix użytkownik mieczysaw odległość 0 km 1pix
WROCŁAW ... by night
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Wrocław cz. II - Domy Towarowe z początku XX w. - 2014 r
1pix użytkownik magdar odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 01.03.2018 15:54

Achernar-51...mi również Wrocław się bardzo podoba.
Dzięki za wizytę.Pozdrawiam serdecznie:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5584) dodano 28.02.2018 12:33

Zgadzam się z Pawellerem, że Wrocław jest super. I bardzo ładnie go pokazałaś... Pozdrawiam. :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 26.02.2018 12:28

Paweller75...dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7472) dodano 25.02.2018 00:08

Z tymi krasnalami fajnego pomysła mieli, dzieciaki mieli niezłą frajdę ..., miasto mega fajne ..., pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!