m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Dzień 6 - Jedziemy shinkansenem do Hiroszimy. Główną atrakcją tego miejsca jest wyspa Itsukushima, zwana także Miyajima, na którą dostajemy się promem. Wyspa znajduje się na Wewnętrznym Morzu Japońskim, na zachód od Hiroszimy. Itsukushima Jinja to chram shintō, który wraz z charakterystyczną tori jest jednym z głównych symboli Japonii. Widok z promu. Miejscowość, w której znajduje się słynny chram nazywa się Hatsukaichi.
Na wyspie zadomowiły się jelonki, które chętnie przyjmują pożywienie od licznych turystów. Chram znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Część budynków i przedmiotów została uznana przez rząd japoński za skarby narodowe. Brama istnieje od 1168, chociaż obecna konstrukcja pochodzi z 1875. Charakterystyczny widok bramy unoszącej się na wodzie można zobaczyć tylko w czasie przypływu. W czasie odpływu jest otoczona mułem i można podejść do niej pieszo z wyspy. W czasie odpływu popularne jest zbieranie w pobliżu bramy owoców morza.
Torii jest zbudowane z drewna kamforowego, ma 16 m wysokości, a jego nadproże mierzy 23 m długości. Dla zapewnienia dodatkowej stabilności zbudowano ją w stylu czterech nóg
Zwiedzający wkładają w szpary nóg tori monety i wypowiadają życzenie. Chram wywodzi swoje początki z VI wieku, a w obecnej formie istnieje od 1168, dzięki funduszom dostarczonym przez wodza Kiyomori Taira.
W dawnych czasach przeciętni ludzie nie mogli postawić stopy na wyspie. Przybywali łodzią, przepływając pod bramą, która wydawała się pływać. Zachowanie czystości sanktuarium jest tak ważne, że aż do 1878 nie zezwalano w nim na żadne urodziny lub śmierci. Pogrzeby na wyspie są zabronione. Zmarłych przewozi się na ląd stały, aby ich tam pochować, a krewni muszą przed powrotem na wyspę odbyć obrzęd oczyszczenia, jako skażeni śmiercią. Konstrukcja świątyni, opierająca się na pomostach zbudowanych nad zatoką, wiąże się z dawnym statusem wyspy jako świętej ziemi. Świątynia składa się z licznych budynków, w tym pawilonów modłów, oczyszczenia i ofiar. Na wyspie w okolicy świątyni spotykamy młodych Japończyków...
... bardziej zainteresowanych bliskim kontaktem z jelonkami niż samą świątynią. Cóż, prawie jak u nas. Drugim punktem naszej wizyty w Hiroszimie jest Park Pokoju. Pomnik Pokoju albo Kopuła Bomby Atomowej - to budynek-pomnik, upamiętniający zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki. Budynek zaprojektowany jako centrum wystawowe przez czeskiego architekta Jana Letzla został ukończony w kwietniu 1915. W sierpniu tego samego roku został oddany do użytku. Eksplozja po zrzuceniu bomby atomowej 6 sierpnia 1945 miała miejsce w bezpośredniej bliskości hali. Hipocentrum znajdowało się ok. 150 m od niej. Był to jedyny tak blisko położony budynek, który nie uległ całkowitemu zniszczeniu. Został on zabezpieczony jako Pomnik Pokoju w stanie, w jakim znajdował się bezpośrednio po wybuchu. W 1996 r. Kopuła Bomby Atomowej została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Miejsce upamiętniające hipocentrum wybuchu bomby atomowej.
Hipocentrum to punkt na powierzchni Ziemi położony dokładnie pod miejscem wybuchu w atmosferze np. bomby atomowej. Pomnik poświęcony dzieciom poległym w wybuchu bomby atomowej oraz zmarłym wskutek choroby popromiennej. Dzwon Pokoju. Na koniec Pomnik Pokoju po zmierzchu. 6 sierpnia 1945 rok godz. 8:15 - warto zapamiętać. Ponieważ Japonia nie przyjęła warunków bezwarunkowej kapitulacji od Amerykanów historia powtórzyła się w Nagasaki 9 sierpnia 1945 roku o godz. 11:02

najbliższe galerie:

 
Itsukushima
1pix użytkownik kier odległość 1 km 1pix
Inna Itsukushima
1pix użytkownik kier odległość 3 km 1pix
Hiroshima i Miyajima
1pix użytkownik polyanna odległość 15 km 1pix
Hiroshima-miasto z przeszłością
1pix użytkownik szukajackoncaswiata odległość 17 km 1pix
Beppu - miasto gorących źródeł
1pix użytkownik polyanna odległość 138 km 1pix
Japonia Kurashiki
1pix użytkownik licja odległość 170 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5537) dodano 03.09.2018 11:36

Ciekawa galeria. Na ogół wszyscy pokazują Itsukushimę podczas przypływu, gdy torii znajduje się w wodzie. Nie wiedziałem, że podczas odpływu tak popularne jest tam zbieranie owoców morza. Mała "redakcyjna" uwaga do fotki 42. Japonia nie mogła przyjąć warunków bezwarunkowej kapitulacji, jako że kapitulacja nie przewidywała żadnych warunków (właśnie dlatego była ona "bezwarunkowa" - "unconditional"). Po prostu Japonia odrzuciła propozycję kapitulacji. A reszta absolutnie się zgadza - tak jak napisałeś... Pozdrawiam. :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2354) dodano 22.07.2017 11:33

Już miałam Cię pytać co to za drzewo użyto na budowę bramy, ale kilka zdjęć później mi dpowiedziałeś, zatem sobie tylko o tym drzewie doczytałam. Niesamowite że potrafi dożyć do 1000 lat.
Zostawiłeś też swoją monetę ?
Pozdr.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2277) dodano 11.07.2017 15:36

Pipol, sądząc po ilości zebranych "owoców" - ad usum internum.
Pozdrawiam.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9038) dodano 11.07.2017 08:53

Pomnik Pokoju robi duże wrażenie.
Ciekawe czy ci zbieracze odpływowi to wysłannicy restauracji czy dla siebie ;)
pozdro

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2277) dodano 10.07.2017 19:56

Patryk80 - dziękuję za odwiedziny i komentarz.
Pozdrawiam.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4828) dodano 09.07.2017 17:06

Widzę, że i Polacy wetknęli "swoje 3 grosze" a raczej 10 groszy w szpary nóg tori ;) Ciekawa prezentacja, refleksyjna bardzo pod koniec

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2277) dodano 05.07.2017 15:38

Do Ciebie co nabijasz licznik odwiedzin - to zwykła zazdrość czy bezdenna głupota?
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!