m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Jadąc drogą uwagę naszą przykuły kózki. Wkrótce było ich więcej... ... i musieliśmy przerwać jazdę. Zwłaszcza, że ciekawskie zwierzaki zaczęły zaglądać do środka. Naszym pierwszym celem był Smolnik nad Sanem. Stoi tu jedyna z zachowanych w Bieszczadach cerkiew zbudowana w stylu bojkowskim. Zbudowano ją w 1791 roku. Po II wojnie światowej tereny te zostały włączone do ZSRR. Pod koniec lat czterdziestych w okolicach miasteczka Bełz ( o którym śpiewała Magda Umer ) odkryto złoża węgla.
Stalin zdecydował wówczas, że węgiel nie należy się Polsce i przyłączył do ZSRR ziemie z bogactwami naturalnymi, a nam jako rekompensatę oddał kawałek bieszczadzkich górek.
Te ziemie przypadły Polsce ale mieszkający tu ludzie musieli wyjechać. Opuszczona cerkiew niszczała. Na początku lat siedemdziesiątych cerkiew przekazano parafii rzymskokatolickiej i przeprowadzono niezbędne remonty. We wnętrzu nie zachowało się oryginalne wyposażenie. Dwie ikony powstałe w 1547 ze smolnickiej cerkwi znajdują się obecnie w Muzeum Sztuki Ukraińskiej we Lwowie.
Kapliczka przy cerkwii. Wokół pozostałości cmentarza. W 2013 roku cerkiew w Smolniku  została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Widok spod cerkwi na okoliczne wzgórza.
Kolejny przystanek to Chmiel. Stoi tu greckokatolicka cerkiew z 1906 roku. Po 1951 roku opuszczona mieściła magazyn OSP. W 1968 roku podczas kręcenia Pana Wołodyjowskiego planowano spalić cerkiew aby uzyskać ładny plan zdjęciowy. Szczęśliwie protesty garstki konserwatorów spowodowały zaniechanie tego pomysłu. W 1969 roku świątynię przejął kościół katolicki. Wyremontowano ją w latach 1970-77. Znajdziemy tu kilka starych nagrobków. Oraz najstarsza w Bieszczadach płyta nagrobna. Płyta powstała w 1641 roku i pierwotnie znajdowała się w świątyni.
Tablica zawiera inskrypcję w języku cerkiewnosłowiańskim poświęconą Fieronii z Dubrawskich Orlickiej. W 2004 roku udało się ją przetłumaczyć. Michniowiec. Stoi tu greckokatolicka cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy z 1863 roku. Świątynia ma oryginalną architekturę. Wewnątrz podobno dostosowany do kształtu cerkwi częściowo zachowany półkolisty ikonostas. Oryginalna jest także stojąca w sąsiedztwie dzwonnica z1904 roku. W Michniowcu stoi kilkanaście charakterystycznych przydrożnych krzyży.
Jeden z nich przy samej cerkwi. Od 1971 jest to kościół katolicki pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Niedaleko leżą Bystre ( tzw. koło czarnej) . Stoi tu cerkiew greckokatolicka, zbudowana w 1902 roku. Projektował ją lwowski architekt w tzw. narodowym stylu ukraińskim. ( jest to jedyna zachowana tego typu świątynia z pięciu istniejących przed wojną). Kiedy w 1951 roku nastąpiła regulacja granic i mieszkańców wywieziono do ZSRR cerkiew zaczęła niszczeć. W roku 1962 roku większość wyposażenia świątyni wywieziono do Łańcuta, aby zabezpieczyć je przed kradzieżą. Niestety i tu nie udało się nam dostać.
W progu płyta nagrobna z wytartą stopami wiernych inskrypcją. Niedaleko cerkwi znajduje się zabytkowy cmentarz. Obecnie prowadzone są prace zabezpieczające i renowacja stojących tu krzyży. stąd te niebieskie ubranka.
W Czarnej stoi drewniana greckokatolicka cerkiew pw. św. Wielkiego Męczennika Dymitra z 1834 roku. Od roku 1951 pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
3 dni w Bieszczadach
1pix użytkownik nola76 odległość 2 km 1pix
Lutowiska - cmentarz
1pix użytkownik mirek52 odległość 4 km 1pix
Bieszczady - cerkwie
1pix użytkownik traper odległość 6 km 1pix
Bieszczadzkie krajobrazy 6/10  Dwernik, Chmiel, Smolnik
1pix użytkownik waaw odległość 6 km 1pix
PL-Z połonin do bieszczadzkich cerkwi
1pix użytkownik filmdil odległość 9 km 1pix
Bieszczady Połonina Caryńska
1pix użytkownik kabaczek odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1093) dodano 02.06.2017 11:18

Lucy, Halszka, U-optymisty dziękuję za odwiedziny.
Z tego co zauważyłem najciekawsze cerkwie i te które znajdują się na szlaku architektury drewnianej
http://www.drewniana.malopolska.pl/
http://sad.podkarpackie.travel/
przynajmniej w sezonie są udostępnione do zwiedzania.
I rzeczywiście jest w tych miejscach magia.
Pozdrawiam.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 02.06.2017 10:39

Piękna galeria,a zabytkowe cerkwie urocze,zwłaszcza ta w Smolniku nad Sanem:) Dobrze,że udało się ją uratować:) Jak to dobrze,że ocalasz te miejsca od zapomnienia i dzielisz się z nami. Pozdrawiam serdecznie:)

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 01.06.2017 21:50

wszystkie drewniane kościoły mają swój niepowtarzalny urok - szkoda, że tam rzadko można do nich wejść lub zajrzeć chociaż przez kratę - pozdrawiam

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3059) dodano 31.05.2017 22:38

Sielsko i nastrojowo, podobało się 😊. W zeszłym roku byłam w Smolniku -urocze miejsce.Pozdrawiam.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1093) dodano 31.05.2017 20:27

Sniezko cieszę się, że się podobało.
Popek czekam na relację z Sanoka. Ja nie miałem okazji go zwiedzać, ale może kiedyś... Cerkiew w Rozdzielu - nie słyszałem, ale internet wie wszystko... I... Rzeczywiście nie ma klasycznego łemkowskiego wyglądu.
Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3644) dodano 31.05.2017 17:55

Dokładnie tak. Pokażę tę z Sanoka w relacji ze skansenu. A kolejna zabytkowa, bojkowska cerkiew z Serednicy została w ostatniej chwili uratowana i przeniesiona do Rozdziela na Łemkowszczyźnie. Tę również pokażę w letniej galerii. Choć ona nie przypomina kształtem tej ze Smolnika.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3352) dodano 31.05.2017 17:25

Lubię takie galerie, z których bije tyle spokoju.
Pozdrawiam:)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:680) dodano 31.05.2017 17:00

No i całe szczęście, że wraca się do starych tradycji. Pamiętam, jak w czasach szkolnych włóczyliśmy się po Pieninach i żywiliśmy się świeżym buncem kupionym w bacówkach i popijaliśmy to żentycą ... i komu to przeszkadzało.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1093) dodano 31.05.2017 16:46

Wasaga myślę, że te kozy to znak naszych czasów. Chodziły sobie wolno ale na którymś z okolicznych gospodarstw była informacja o sprzedaży "kozich" produktów. Mieszkańcy szukają możliwości zarobienia i regionalne kozie czy owcze sery to jedna z atrakcyjnych możliwości.

Popek dziękuję za odwiedziny. Za chwilę poprawię informacje dotyczące lokalizacji Smolnika ale i Bystrego bo i on występuje w dwóch miejscach w Bieszczadach.
Przygotowując galerię korzystałem z przewodnika Bieszczady dla prawdziwego turysty wydawnictwa Rewasz. W nim jest informacja, że to jedyna zachowana w Bieszczadach cerkiew bojkowska. Ale zaraz jest jeszcze uzupełnienie, że drugą z okolic pogórza a dokładnie z Grąziowej przeniesiono do skansenu w Sanoku, gdzie można ją oglądać.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3644) dodano 31.05.2017 16:03

Wreszcie galeria bliska memu sercu. Skąd wziąłeś informację, że to jedyna cerkiew w stylu bojkowskim? W przypadku Smolnika dobrze jest podawać pełną nazwę, czyli Smolnik n/Sanem. W zachodnich Bieszczadach znajduje się Smolnik n/Osławą, gdzie znajduje się murowana, łemkowska cerkiew.

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:680) dodano 31.05.2017 13:34

Uwielbiam drewniane kościoły. Kilka lat temu też robiłam objazd bieszczadzkich drewnianych cerkwi. Nie udało mi się jednak nigdy tam spotkać pasących się i włóczących po drogach stad kóz czy owiec. Zawsze kojarzy mi się to z bardziej południowoeuropejskimi klimatami. Fajna i ciekawa galeria. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!