m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (22):

 
Miasto Liberec zamówiło u Cernego przystanek autobusowy. Zamiast przystanku rzeźbiarz zrobił olbrzymi stół. Przed wojną Liberec był miastem mniejszości niemieckiej. Czechów było tam tylko 7%. W 1938 r Niemcy wygnali stamtąd wszystkich Czechów, a w 1945 r. Czesi dla odmiany wyrzucili wszystkich Niemców.
Przedmioty stojące na stole wg rzeźbiarza ilustrują ciemną historię Liberca. Jest przewrócony żydowski świecznik - tu faszyści spalili pierwszą synagogę w Czechosłowacji. Jest czeski i niemiecki kufel na piwo. W dzbanku stoi mychołówka, bo w libereckim ogrodzie botanicznym jest największy czeski zbiór roślin mięsożernych. Muchy, które roślina wabi, mają na główkach hitlerowskie hełmy. Na talerzu leży odcięta ludzka głowa, w którą wbite są widelec i nóż. To głowa Konrada Henleina, przywódcy powstałej w1935 r Partii Niemców Sudeckich.
Tak więc w Libercu na autobus czeka się pod stołem.
Ale wracajmy do Pragi. Artysta uwagę na siebie zwrócił w 1990 roku, gdy na rynku starego miasta w Pradze postawił cztery i pół metrową rzeźbę, którą zatytułował Quo vadis. Przedstawiała ona samochód Trabant, który zamiast kół miał olbrzymie nogi.
Stojący trabant upamiętniał masowe ucieczki Niemców z NRD, którzy w 1989 roku wdzierali się na tereny zachodnioniemieckich ambasad w różnych miastach min i w Pradze. Wielu uciekając porzucało na ulicach swoje trabanty. Trabant podobno miał jaja i zaraz po postawieniu pomalowano je na czerwono ( tak twierdzi artysta). Plotka głosi, że Niemcy tak wstydzili się kroczącego złotego trabanta, że postanowili go wykupić i ukryć na terenie swojego kraju. Oryginał rzeźby znajduje się obecnie w Lipsku, ale w Pradze w ogrodzie należącym do ambasady niemieckiej można obejrzeć wierną kopię. Černý uwielbia prowokować. Na dziedzińcu Muzeum Kafki znajduje się niezwykła fontanna powstała w 2004 r., którą rzeźbiarz nazwał Sikające postacie.  Dwóch stojących naprzeciw siebie mężczyzn oddaje mocz.
Basen, w którym stoją sikające postacie ma kształt Czech.
Niektóre części rzeźb poruszają się. Niegdyś, aby wprawić je w ruch trzeba było podobno wysłać sms-a. Dziś obsikują wszystko z własnej woli. Pomnikiem pt. „Sikający” David Cerny uczcił wejście Czech do Unii Europejskiej. Na Żiżkovie stoi, widoczna prawie z każdego miejsca Pragi, wieża telewizyjna. Uważana jest za najobrzydliwszą budowlę miasta.  Cerny sprawił, że po wieży pełznie 10 niemowlaków Każdy jest czarny i ma ponad 3 metry długości. Raczkujące niemowlęta stały się kolejnym symbolem Pragi. Na wieży wydają się niewielkie, ale jeśli ktoś chce z bliska zobaczyć jak one faktycznie wyglądają, to winien udać się na wyspę Kampę Niemowlaki raczkują przed wejściem do Muzeum Kampa.
Mają one nieproporcjonalnie duże głowy, a zamiast twarzy płaskorzeźby kodów kreskowych. Niemowlaki przed muzeum wyglądają tak samo jak te, które pełzną po wieży telewizyjnej, ale tu można obejrzeć je z bliska. Na wysokości dachów, nad ulicą 
Husovą wisi człowiek w garniturze. Jedną ręką trzyma się stalowej szyny przymocowanej do dachu kamienicy.To Zygmunt Freud. Cerny nazwał ją po prostu Wisielec Freud urodził się w mieście Příbor, które obecnie znajduje się na terenie Czech, a zakończył życie samobójstwem.
Wisząca figura wygląda tak, jakby właśnie chciała popełnić samobójstwo. Rzeźba wisiała już w wielu miastach. Można ją było także oglądać w Polsce. Prezentowana była we Wrocławiu przy okazji wystawy współczesnej rzeźby czeskiej. Na Placu Wacława stoi jeden z najbardziej znanych pomników czeskiej stolicy pomnik Świętego Wacława. Josef Václav Myslbek, najważniejszy czeski rzeźbiarz wieku XIX i XX, pracował nad nim przez ponad trzydzieści lat.
Pomnik jest symbolem czeskiej państwowości, ale również swego rodzaju miejscem, wskazującym na konieczność zachowania podstawowych wartości kulturowych i duchowych narodu. Rzeźba Koń to parodia tego „najświętszego” czeskiego pomnika. Koń Cernego, który znajduje się pasażu Lucerna jest martwy, wisi do góry nogami i tylko święty jest w tej samej pozie co na pierwowzorze, tu siedząc na brzuchu konia. Černý początkowo chciał, aby jego praca znajdowała się w dolnej części placu Wacława, ale władze miejskie nie wyraziły zgody. Porozumiał się zatem z właścicielami Lucerny i umieścił tam rzeźbę. Ponoć ma ona wisieć…, póki w Czechach nie przywrócona zostanie monarchia.
To chyba najnowsze dzieło Cernego. Ogromna mechaniczna głowa Franza Kafki stoi od paździenika 2014 roku w pobliżu centrum handlowego Quadrio. Głowa bardzo przypomina wcześniejsze dzieło Cernego, zatytułowane Metamorphosis, które znajduje się w Charlotte, w Północnej Karolinie. Mierząca 10,6 metra głowa pisarza składa się z 42 ruchomych paneli wykonanych ze stali nierdzewnej, o łącznej wadze 39 ton. 42 ruchome chromowane warstwy poruszają się zarówno synchronicznie jak i każda w innym kierunku.
Cała choreografia, którą mogą podziwiać przechodnie, trwa 40 minut. Głowa Franza Kafki wykonuje w tym czasie 15 różnego typu ruchów. Do kilku miejsc gdzie stoją prace Davida Cernego nie udało mi się trafić z braku czasu. Do innych trafiłam, ale okazało się, że jego prac już tam nie ma, jak np In Utero na ul. Dlouha czy galeria Amo Ya obok Mostu Karola.
Ciągle można zobaczyć Nogotyłki czyli Włazidupki w muzeum Futura i różowy czołg w Muzeum Wojskowym. Ale to już przy innej okazji.

najbliższe galerie:

 
PRAHA [ MOST KAROLA]
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Czechy - Praga (klasycznie)
1pix użytkownik marioli odległość 0 km 1pix
Praga - Most Karola
1pix użytkownik knfred odległość 0 km 1pix
czeskie impresje / Praga /
1pix użytkownik zielas odległość 0 km 1pix
PRAHA - miasto nad Wełtawą
1pix użytkownik seferino odległość 0 km 1pix
Czechy - PRAHA cz.3
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
wasaga użytkownik wasaga(wpisów:718) dodano 18.10.2017 20:58

Ja podobnie jak Ty w Pradze byłam już kilkakrotnie i szukałam jakiegoś pomysłu na zwiedzanie. Od godziny 10 wszędzie był już dziki tłum ludzi, więc postanowiłam zejść z utartych ścieżek, tym bardziej, że David Cerny ciekawił mnie już od dawna. Dziękuję za wizytę i pozdrawiam.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 12.10.2017 10:06

Dopiero teraz "wpadłam" na Twoją galerię. Szkoda, gdyż pewnie więcej miejsca w czasie ostatniego pobytu w Pradze poświęciłabym na szukanie dzieł artysty.
Jak to mówią: "co się odwlecze, to nie uciecze", więc jestem pełna nadziei, że jeszcze uda mi się to zrobić.
Pozdrawiam :)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:718) dodano 02.07.2017 22:52

No cóż artysta mocno ekscentryczny, ale i społeczeństwo czeskie tolerancyjne. Nie w każdym kraju taka twórczość byłaby akceptowana.
Tama, dziękuję za wizytę i pozdrawiam

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 30.06.2017 12:15

Przyznam, że nigdy nie interesowałam się tym artystą, choć te niemowlaki czasami gdzieś u kogoś na zdjęciach spotykam. Nie da się ukryć, że artysta mocno zaakcentował swój indywidualizm ;)
Pozdrawiam :)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:718) dodano 29.06.2017 15:39

Cieszę się, że Was zainspirowałam.
Przy następnej okazji postaram się dotrzeć do miejsc, na które tym razem nie starczyło czasu i uzupełnić galerię. Pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 28.06.2017 09:27

Świetny temat przewodni do łażenia po Pradze! Szkoda, że zabrakło czasu na zgromadzenie całej kolekcji. Pomysł na zwiedzanie bardzo mi się spodobał i chętnie kiedyś powłóczę się tym tropem.
Pozdrawiam:-)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1133) dodano 27.06.2017 11:53

Inspirująca galeria. Planując wizytę w Pradze na pewno do niej wrócę.
Pozdrawiam.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 26.06.2017 22:52

Wasago, jeśli mój wpis Cię uraził, to przepraszam, nie było to moim zamiarem. Mnie on jednak rozśmieszył, stąd mój komentarz.

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:718) dodano 26.06.2017 20:17

Mocar ... hmm, pozostawię ten wpis bez komentarza

Koniczynko, jakoś mnie takie stwierdzenia nie śmieszą. Dzięki za wizytę

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:718) dodano 26.06.2017 20:12

Achernar błąd w nazwisku poprawiłam. Dzięki za sprostowanie info o powstaniu partii. Pozdrawiam :)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:718) dodano 26.06.2017 20:09

Anek koń wisi w Pałacu Lucerna, na Chrystusa nie trafiłam, a nawet nie bardzo wiem o co chodzi. Może masz na myśli rzeźbę "Syn boży - model do sklejania"? Z tego co wyczytałam rzeźba ta jest w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Diego. Chyba, że chodzi o coś innego. To może podrzuć link chętnie sobie poczytam.
Pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5584) dodano 26.06.2017 19:41

Ciekawa galeria i z przyjemnością ją obejrzałem. Może warto poprawić drobny błąd w nazwisku przywódcy Partii Niemców Sudeckich (Sudetendeutsche Partei), o którym piszesz przy okazji fotki 3. Otóż, nazywał się on Henlein, a nie Hanlein. Myślę, że wdała tu się zwykła literówka. Jak piszesz, partia ta powstała w 1935 roku, chociaż, nie do końca... W 1935 roku przyjęła ona tę nazwę, bo wcześniej (od 1 października 1933) istniała jako Front Ojczyźniany Niemców Sudeckich (Sudetendeutsche Heimatfront). Pozdrawiam. :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 26.06.2017 18:40

Hihihi Mocar, dobrze to ująłeś.
Ciekawe odkrycie Pragi.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2777) dodano 26.06.2017 15:43

No oczywiście po co im Chrystus, teraz moda na allacha :(

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2746) dodano 26.06.2017 15:29

a wiesz...często myślałam o takim spacerze, patrzę, patrzę i nie widziałam większości jego dzieł, miałam przyjemność tylko widzieć konia z 18 i dwóch Panów z 6. Zabrakło Chrystusa, skoro masz konia to i on powinien być, chyba że go zdjęto?

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!