m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Dzień 7 - Odwiedzamy deszczowe Nagasaki. Pomnik kobiety z dzieckiem a na cokole dokładna data wybuchu bomby atomowej. Pomnik w miejscu hipocentrum wybuchu bomby atomowej. Fat Man zabił 75 tysięcy ludzi i zniszczył blisko połowę miasta. W przeciwieństwie do uranowej bomby Little Boy zrzuconej na Hiroshimę bomba Fat Man, która spadła na Nagasaki, była wykonana z plutonu. Według pierwotnego planu zbombardowane miało zostać miasto Kokura, ale ponieważ było ono zasłonięte przez chmury, zdecydowano się zrzucić ją na cel rezerwowy, na Nagasaki. Szczęście jednych stało się przyczyną tragedii drugich. Kolejny nalot atomowy z użyciem bomby „Fat Man II” był przygotowywany na 17-18 sierpnia. 15 sierpnia cesarz Hirohito wygłosił orędzie, w którym ogłosił zawieszenie broni. 2 września na pokładzie pancernika USS „Missouri” Japonia podpisała akt „bezwarunkowej kapitulacji”.
Za czasów szogunatu rodu Tokugawa, w czasie wewnętrznej izolacji kraju od 1639 r. do okresu Meiji, Nagasaki było jedynym portem, w którym Japończycy mogli się kontaktować z cudzoziemcami (poprzez faktorię Dejima). Początkowo wykorzystywanym przez Portugalczyków, potem Holendrów, Koreańczyków i Chińczyków. Jeszcze przed wprowadzeniem izolacji, w wyniku kontaktów z portugalskimi i hiszpańskimi misjonarzami (jezuici, franciszkanie), a zwłaszcza w wyniku działalności Franciszka Ksawerego Nagasaki stało się centrum japońskiego chrześcijaństwa, a następnie miejscem prześladowań chrześcijan za czasów Hideyoshi Toyotomiego (ukrzyżowania w 1597 Męczenników z Nagasaki) oraz siogunów rodu Tokugawa. Katedra Urakami, także Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - główna świątynia archidiecezji Nagasaki w Japonii.
Oryginalna świątynia, zbudowana w 1895, została kompletnie zniszczona w 1945, w wyniku wybuchu bomby atomowej. Była największą katedrą w Azji Wschodniej. Obecna świątynia została zbudowana w 1959 w innym już miejscu. 
Konsekwencją prześladowań i następujących po nich powstań chrześcijan było wyrzucenie misjonarzy katolickich oraz popierających ich Portugalczyków. Ich miejsce zajęli zainteresowani jedynie handlem Holendrzy, którzy otrzymali w użytkowanie sztuczną wyspę Dejima w zatoce Nagasaki.Obecnie przed katedrą można zobaczyć popiersie Jana Pawła II, które stoi tu na pamiątkę wizyty papieża w Nagasaki. Park Pokoju  - park na północ od hipocentrum bomby atomowej w Nagasaki. W Parku zobaczymy przede wszystkim wielką rzeźbę wykonaną przez japońskiego artystę, która ma budzić refleksję i skłaniać do medytacji. Mężczyzna o rysach różnych ras, wskazuje na niebo, skąd przyszło zagrożenie, drugą ręką nas uspokaja. Nogę ma postawioną w takiej pozycji, aby móc wstać i iść udzielać pomocy. Zapraszam na deszczowy spacer pośród symbolicznej sztuki, której jedynym celem jest apoteoza POKOJU na świecie.
Polski wkład w postaci rzeźby Mariusza Kulpy. Rzeźba „Kwiat życia i pokoju”, w Parku Pokoju, podarowana została przez Polskę w 1986 roku.
Po drugiej stronie Parku Pokoju na przeciw pomnika mężczyzny, usytuowana jest fontanna pokoju. Woda to jest to, co najczęściej przewijało się w relacjach ofiar. Bezpośrednio po ataku, ocalałym najbardziej chciało się pić i pito skażoną, radioaktywną wodę, pogarszając swój stan. Jedziemy na szczyt wzgórza gdzie będziemy spacerować po Ogrodach Glovera.
Thomas Blake Glover był szkockim przedsiębiorcą, który w znacznym stopniu przyczynił się do modernizacji japońskiej gospodarki. Miał swój udział w powstaniu stoczni, z której później wyrosła firma Mitsubishi. Rezydencja Glovera w Nagasaki była położona w niezwykle malowniczym miejscu, na wzgórzu z widokiem na całą zatokę. Obecnie znajduje się tu muzeum - właśnie Ogród Glovera. Jego dom jest najstarszym zachowanym w Japonii, domem w zachodnim stylu.
Ekspozycja przedmiotów wykorzystywanych w obrzędach świątecznych i religijnych w Japonii. Smok przywędrował do Japonii z Chin. Tradycja przemieszana z nowoczesnością.
Kolacyjka w tej restauracji była pyszna. Jeszcze zakupy świeżutkich bułeczek i powrót do hotelu. Gdzie u nas można spotkać taką obsługę w hipermarketach?

najbliższe galerie:

 
Ocenarium
1pix użytkownik polyanna odległość 107 km 1pix
Beppu - miasto gorących źródeł
1pix użytkownik polyanna odległość 162 km 1pix
Inna Itsukushima
1pix użytkownik kier odległość 283 km 1pix
Itsukushima
1pix użytkownik kier odległość 284 km 1pix
Japonia cz.  9 - Hiroshima.
1pix użytkownik wmp57 odległość 284 km 1pix
Hiroshima-miasto z przeszłością
1pix użytkownik szukajackoncaswiata odległość 299 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!