m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Kiyomizu-dera to buddyjski kompleks świątynny w Kioto, usytuowany nad miastem, na zalesionych zboczach góry Otowa. Odgrywał ważną rolę w historii Japonii przez ostatnie 1000 lat. Budowle zespołu były wielokrotnie niszczone i odbudowywane. Dziś kompleks ten jest jednym z najważniejszych obiektów dziedzictwa kulturowego Japonii i celem licznych odwiedzin turystów. Pełna nazwa kompleksu składającego się z wielu pawilonów brzmi Otowa-san Kiyomizu-dera, co oznacza „świątynię czystej wody góry Otowa”. Pochodzi ona od pobliskiego wodospadu, który powstał na strumieniu wypływającym z zalesionych zboczy. Pierwszą świątynię w tym miejscu założył około 794 r. buddyjski mnich Enchin pod wpływem wizji, w której otrzymał polecenie odszukania źródła czystej wody.
Wewnątrz pawilonu głównego. Malownicze usytuowanie głównego budynku oraz taras wsparty przez sześciopiętrową konstrukcję stanowią główną atrakcję dla turystów i zapewniają piękny widok na miasto i okolicę. W zespole Kiyomizu jest kilka świątyń. Szczególnie warto wspomnieć o chramie shintō Jishu-jinja, poświęconym Ōkuninushi no Mikoto, bóstwu miłości. Obok niego, w odległości 18 m od siebie, stoją dwa kamienie miłości. Zgodnie z legendą, jeżeli ktoś samotny przejdzie z zamkniętymi oczami od jednego głazu do drugiego, powtarzając imię ukochanej osoby, zapewni sobie szczęście w miłości i powodzenie dla związku.
Główny pawilon (hondō) jest poświęcony bogini Kannon. Niestety zasłonięty przez rusztowania. Mundurki szkolne to zjawisko powszechne w Japonii. U stóp głównego pawilonu świątyni znajduje się wodospad Otowa no taki. Jego spadająca woda jest podzielona na trzy strumienie. Uważa się, że picie wody z każdego z nich przynosi inną korzyść: długowieczność, sukcesy w nauce, szczęście w miłości. Pić jednak można tylko z jednego, gdyż inaczej pijący będzie uważany za zachłannego, chciwego.
Obecnie kompleks jest główną świątynią buddyjskiej sekty Hossō-shū (dosł. przejawy zasad), jednej z najstarszych w Japonii, stworzonej przez mnicha Dōshō w 661 r. Japonki w tradycyjnych kimonach szczególnie przyciągają wzrok, nie tylko turystów.
Spotkanie takiej ślicznej pary to niestety rzadkość.
Kilka ujęć ze sklepu z pamiątkami. Ceny tych lalek w USD to ceny widoczne na zdjęciach pomniejszone o dwa zera.
Coś dla panów.

najbliższe galerie:

 
JAPONIA - KIOTO - Gion & Higashiyama
1pix użytkownik madeleine odległość 1 km 1pix
KIOTO oczami Gejszy
1pix użytkownik deemi odległość 2 km 1pix
Japonia cz.  11 - Kioto;  dzień pierwszy.
1pix użytkownik wmp57 odległość 2 km 1pix
JAPONIA- PROLOG
1pix użytkownik martyna odległość 2 km 1pix
W kraju kwitnacej wisni- z wizytą u boskiego lisa
1pix użytkownik kordula157 odległość 2 km 1pix
Rozkosze podniebienia
1pix użytkownik kier odległość 3 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!