m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Jesteśmy w najsłynniejszej dzielnicy gejsz w Kioto - Gion. Spotykamy maiko. To uczennica na gejszę. Termin maiko występuje tylko w Kioto. Jak poznać maiko? Ubrana w kimono z długimi rękawami,
długi pas obi zawiązany w węzeł, bogate ozdoby do włosów, klapki na 10-15cm koturnie wydrążone w środku i z zamocowanym dzwoneczkiem, który dzwoni podczas chodzenia.
Fryzur maiko ma kilka, na różne okazje i stopnie wtajemniczenia. Maiko zawsze czesze swoje naturalne włosy, nigdy nie nosi peruki. Ponieważ wykonanie fryzury jest bardzo kosztowne, maiko chodzi do fryzjera co 5-7 dni. Aby nie zniszczyć misternego uczesania, musi spać z podłożoną pod szyję podkładką z laki, na której jest mała poduszeczka - makura. Jeśli podkładka w nocy się przewróci, fryzura zostanie zniszczona. Makijaż maiko: twarz i szyja pobielone,
usta pomalowane karmazynową szminką, lecz tak, by wyglądały na mniejsze i przypominały kształtem pączek róży (maiko w pierwszym roku pracy malują tylko dolną wargę),
oczy obrysowane czernią i różem,
brwi zaznaczone są czernią, a od dołu karmazynem,
młodsza maiko maluje różem policzki.
O tym, że jest bardziej doświadczoną maiko, stanowi mniejsza liczba ozdób we włosach, kimono z mniejszą liczbą wzorów a także przewaga koloru białego nad czerwonym na kołnierzyku. Teraz trochę o gejszy. Gejsza czyi geiko to osoba (obecnie wyłącznie kobieta) w Japonii o umiejętnościach artystycznych, bawiąca gości rozmową, tańcem, śpiewem i grą na instrumentach. Potrafi prowadzić ceremonię parzenia i picia herbaty. Jest ubrana w tradycyjny strój. Zanim kobieta zostanie gejszą, musi przejść sześcioletni okres bycia maiko.
Słowo geisha składa się z wyrazów: gei (sztuka) i sha (osoba). Pierwsze gejsze wywodziły się ze środowiska prostytutek. Pierwsza kobieta, która nazywała siebie gejszą, była prostytutką z Fukagawa i pojawiła się około 1750 roku. Ta maiko ( po czym poznałem, że to nie geiko? ) wyglądała na trochę podstarzałą. Pilot wyjaśnił, że maiko można pozostać długo i nigdy nie awansować na geiko. Kilka fotek z japońskiej cepeliady. Tu panie grają na tradycyjnych instrumentach. Te dwie panie pokazały nam jak ułożyć ikebanę.
Taniec smoka, czy jakoś tak. Tych trzech gości opowiedziało historyjkę. której pointy już nie pamiętam. Miło było posłuchać japońskiej mowy w wydaniu teatralnym. Dwie maiko pokazały taniec, któremu daleko było do naszego poloneza, kujawiaka, mazura. Szczęśliwie udało się nie zasnąć.
Trzech gości ubranych na czarno ( jeden z odsłoniętą twarzą ) biegało po scenie z jedną lalką, bardzo wyraziście ją poruszjąc. Spektakl się skończył, wieczór zapadł, wracamy do hotelu już po zmroku. Z czasem gejsze wyspecjalizowały się pracując wyłącznie jako tancerki. Błędny wizerunek gejszy jako prostytutki na Zachodzie wziął się jednak przede wszystkim stąd, że Amerykanie okupujący Japonię po drugiej wojnie światowej korzystali z usług japońskich prostytutek (tzw. geisha girls), które często stylizowały się na gejsze (których tam w owym czasie się nie spotykało). To dwie porządne japońskie dziewczyny w tradycyjnych kimonach.
Gejsze zamieszkują w domach zwanych okiya, a chadzają na przyjęcia głównie do tradycyjnych herbaciarni ochaya. Gejsze są ekspertkami ceremonii herbacianej. Początkowo ubierały się bardzo skromnie, choć ze smakiem. W opinii Japończyków uchodziły za ideał bijin (pięknej kobiety). Gejsze odgrywały znaczącą rolę w gospodarce i polityce Japonii. W okresie Meiji mówiono, że ambitny urzędnik powinien mieć dwa cele w życiu: wziąć za żonę gejszę i zostać ministrem. U nas ( z racji baraku gejsz i dostatecznej ilości stanowisk ministerialnych ) trzeba posadzić drzewo, zbudować dom i spłodzić syna. W ostatnich latach gejsz przybywa, głównie w Kioto. Spowodowane to zostało promocją tradycji przez rząd Japonii i coraz łatwiejszy dostęp do pełnienia tego zawodu. Gejsze są ważnym elementem japońskiej kultury.
Niestety, nie udało nam się dostrzec żadnej gejszy. Nie biegają po ulicach, przemieszczają się z okiya do miejsca docelowego taksówkami. Zobaczyć turyście na własne oczy gejszę graniczy z cudem. Na koniec kilka pstryków z nocnego Kioto. Ostatnie trzy galerie pochodzą z jednego dnia podczas pobytu w Kioto. I to jeszcze nie koniec zdjęć z tego miasta. Myślę, że Kioto jest ciekawszym miastem od Tokio.

najbliższe galerie:

 
KIOTO oczami Gejszy
1pix użytkownik deemi odległość 3 km 1pix
W kraju kwitnacej wisni- z wizytą u boskiego lisa
1pix użytkownik kordula157 odległość 3 km 1pix
Japonia cz.  12.  - Kioto;  Kiyomizu-dera.
1pix użytkownik wmp57 odległość 3 km 1pix
JAPONIA - KIOTO - Gion & Higashiyama
1pix użytkownik madeleine odległość 4 km 1pix
Japonia cz. 17 - Kioto: chram Fushimi Inari.
1pix użytkownik wmp57 odległość 4 km 1pix
JAPONIA - KIOTO - Fushimi Inari Taisha
1pix użytkownik madeleine odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2325) dodano 24.08.2017 23:06

Lucy56 - to fajnie, że ciekawie.
Licja - ok. godziny... i dobrze, że nie więcej.
Pipol - dźwięki w stylu kocich, marcowych miałknięć przerywane nieartykułowanymi wrzaskami raczej nie pozwalały na zaśnięcie. To chyba była opera pekińska.
Snieżka - podziwiam Twoje poczucie humoru. Pilot w skrócie powiedział o czym to będzie. To powtarzane pewnie od lat widowisko pod turystów cieszy się ciągle powodzeniem. Sala była pełna.
Dziękuję wszystkim i pozdrawiam serdecznie.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3379) dodano 24.08.2017 19:52

Rozumiesz po japońsku czy tłumaczyli te występy?

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 24.08.2017 12:57

Nas kiedyś zabrali w Pekinie do teatru od razu po przylocie, ledwo dałem radę utrzymać przytomność ;)))
pozdro

licja użytkownik licja(wpisów:477) dodano 24.08.2017 12:52

Witaj! No i co ja mam powiedzieć/ Co galeria to ciekawiej!!! Ile czasu trwał spektakl? Pozdrawiam:))))

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3088) dodano 24.08.2017 11:19

Ciekawie 😊

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!