m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Wałbrzych zaintrygował mnie pewnego dnia podczas podróży do Czech. Wyglądałem przez okno wagonu kolejowego i oczom moim ukazał się jakiś niesamowity widok. Co to jest?!...To Wałbrzych! Te ok. 120 tys. miasto położone jest w pięknej kotlinie otoczonej z każdej strony zalesionymi pasmami górskimi. Pierścień górski wokół Wałbrzycha tworzą Góry Kamienne, Góry Wałbrzyskie oraz Pogórze Bolkowsko-Wałbrzyskie. Mimo tak ciekawego położenia rozwój turystyczny w mieście następuje bardzo powoli. Dlatego też mogą Państwo mieć problemy ze znalezieniem noclegu w rozsądnych cenach. My wylądowaliśmy w Harcówce. Miejsce położone doskonale na wzgórzu w Parku Miejskim z genialnym wręcz widokiem, jednak  w obecnej chwili, jak by to rzec...wymagające lekkiego liftingu. Ale tanie :) i posiadające fantastyczny personel, w którego skład wchodzą zacni panowie, no powiedzmy....o niełatwych życiorysach.  Absolutnie obowiązkowym punktem do zobaczenia będąc w Wałbrzychu jest Muzeum Techniki i Przemysłu znajdujące się w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Urządzone w budynkach byłej kopalni Julia jest jednym z największych zrewitalizowanych obiektów tech.- przemysłowych w Europie. Robi naprawdę wielkie wrażenie. Szczególnie utkwiły mi w pamięci zdjęcia szatni łańcuchowej mieszczącej się w wielkiej hali, gdzie obecnie odbywają się m.in. koncerty.
Otóż odzienie robocze górników było zaczepiane na łańcuchy i wyciągane pod sufit, gdzie wielkie dmuchawy zainstalowane przy ścianach osuszały je. Szafek nie było sensu instalować, ponieważ z powodu wielkiej wilgotności na przodku odzież była ciągle przemoczona i szybko by zbutwiała. Na hali zamontowane były setki łańcuchów, a wraz z zawieszonymi na nich ubraniami całość wyglądała jak jakaś surrealistyczna rzeźnia. Ale pewnie to tylko moja chora wyobraźnia. Otwarcie Centrum Stara Kopalnia w 2014 roku jest jednym ze światełek powolnego ciągle ożywienia gosp.-turystycznego w mieście. Oczywiście dużym impulsem powodującym zainteresowanie się Wałbrzychem przez szersze grono turystów było rzekome zlokalizowanie złotego pociągu. No, ale jak na razie można go jedynie obejrzeć na wizualizacjach. Najlepiej w pubie Złota Stacja. A wracając do realu, to w latach 90-tych ubiegłego wieku po upadku górnictwa i całych gałęzi przemysłu z nim związanych region dotknęła prawdziwa katastrofa ekonomiczna. Niewidzialna ręka rynku była w tym przypadku wyjątkowo surowa. Bezrobocie sięgnęło 40%. Nastąpiła totalna degradacja, a zagłębie wałbrzyskie, mimo że starsze i posiadające węgiel wyższej jakości, niż Górny Śląsk zaczęło być kojarzone z tzw. biedaszybami.
Cóż, było niewesoło. Pewnie wiele wałbrzyskich zaułków mogłoby nam niejedno o tym opowiedzieć, gdyby na przeszkodzie nie stała ich wrodzona niemota. Wałbrzych nie bez kozery do zakończenia II wojny światowej zwał się Waldenburg (z niem. Leśne Miasto). To miasto wprost tonie wśród lasów. Szczególnie okazale prezentuje się Śródmieście, gdzie wśród wzgórz nie widać żadnego blokowiska. Rzadkość wśród miast naznaczonych kilkoma dekadami komunizmu. Jeżeli chodzi o okolice Wałbrzycha, to wprost trudno zdecydować się, gdzie się wybrać, tyle wokół ciekawych miejsc. Dzięki dogodnemu połączeniu kolejowemu postanowiliśmy wybrać się w Rudawy Janowickie. To niewysokie ale bardzo malownicze górki leżące ok. 30 km na zachód od Wałbrzycha. Na niewielkim terenie można podziwiać panoramę Karkonoszy z Krzyżnej Góry, przejść się szlakiem po Sokolikach, skałkach popularnych wśród wpinaczy oraz... ...odwiedzić unikatowe w skali europejskiej kolorowe jeziorka, które wypełniają wyrobiska dawnych kopalń. Na zdjęciu najbardziej efektowne z nich Purpurowe Jeziorko, które swą barwę zawdzięcza składowi chemicznemu ścian i dna wyrobiska bogatych w związki miedzi i żelaza a przede wszystkim pirytu. Dla zainteresowanych jeziorka znajdują się w pobliżu pięknej sudeckiej wioski Wieściszowice, której architektura oraz okoliczności przyrody, jak żywo przypominają rumuńską Bukowinę.
Tak sobie błądząc po okolicy, zupełnie przypadkowo trafiamy na kolejne, a kto wie czy nie najciekawsze miejsce w Rudawach. To Miedzianka, rozsławiona przez Filipa Springera w reportażu pod takim tytułem. Było to ponoć jedno z najładniejszych sudeckich miasteczek. Obecnie są tu pola a na miejscu rynku pozostał kościół tonący wśród drzew i chaszczy. Jednym słowem uroczysko. Ale takie uroczysko plus. A tym plusem jest powstały tu w 2014 roku niewielki browar.Oprócz tego, że wytwarza się tam doskonałe piwa, to jeszcze jest restauracja z tarasem, z którego rozpościera się cudowna panorama Rudaw z Karkonoszami w tle. Najlepiej kontemplować ten widok z kuflem Cycucha Janowickiego w dłoni. Polecam ;) Oddalając się od Wałbrzycha, ale ciągle w zasięgu można odwiedzić Karkonosze. Trochę tu tłumnie, ale Śnieżne Kotły leżące u podnóża Wielkiego Szyszaka warto odwiedzić. Zaskakuje tu poszarpany tatrzański krajobraz. W dniu dzisiejszym klimatu temu miejscu nadają też kikuty martwych drzew, pamiątka kwaśnych deszczy z lat 80-tych XX wieku. Gdyż w regionie klęskę ekonomiczną lat 90-tych poprzedziła katastrofa ekologiczna lat 80-tych. Koniec XX wieku dla tej części kraju, to naprawdę nie był dobry czas. Kilka dni w mieście i okolicach pozwala jedynie liznąć co nieco z miejscowych ciekawostek. A przecież w Wałbrzychu znajdują się też tajemnicze podziemne kompleksy (m.in. w Książu), gdzie miały się znajdować się fabryki wojskowe, a być może pracowano nad bronią atomową. Dziś już wiemy, że Niemcy taką posiadali, choć bardzo niedoskonałą i na całe szczęście nie byli w stanie jej użyć. Ale to już inna opowieść. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

najbliższe galerie:

 
CHEŁMSKO ŚLĄSKIE 1
1pix użytkownik afrodyta odległość 2 km 1pix
Zawory –  Skałki Gorzeszowskie (Głazy Krasnoludków)
1pix użytkownik waaw odległość 2 km 1pix
Chełmsko Śląskie - czyli wstyd Polski.
1pix użytkownik dispar odległość 2 km 1pix
Dolnośląskie wakacje (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 2 km 1pix
CHEŁMSKO ŚLĄSKIE
1pix użytkownik afrodyta odległość 2 km 1pix
Skalne Miasto - cud natury
1pix użytkownik wujryszard odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 09.07.2017 16:48

byłem w tym mieście kilkakrotnie http://www.turystykapolska.entro.pl/walbrzych-454-p.html ale w muzeum nie - do nadrobienia. Potwierdzam, że okolica warta zwiedzenia a samo miasto też :)

jezier użytkownik jezier(wpisów:40) dodano 02.07.2017 15:48

Widok z Harcówki zdecydowanie rekompensował jej drobne felery ;). Ak, uwierz mi, że przy dłuższym pobycie jeszcze bym sporo wycisnął. Tylko nie wiem, czy zdrowie by pozwoliło ;)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3687) dodano 02.07.2017 09:04

Takimi widokami jak na 4 Harcówka prawie może zrekompensować niedoskonałości swej bazy noclegowej;-) Bardzo zachęciłeś do odwiedzenia Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Fajna prezentacja. Pozdrawiam:-)

elise użytkownik elise(wpisów:981) dodano 01.07.2017 20:16

Ciekawa galeria. Mieszkam w pobliżu na stałe. Miło mi było oglądać teraz z Luksemburga, Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 01.07.2017 20:03

Bardzo podobająca się galeria z miasta. Nie wiedziałem, że Wałbrzych jest taki ładny. Zawsze mówiło się tylko o zamku Książ, a miasto pomijano milczeniem. Jak widać, niesłusznie. Szyby kopalni piękne.

ak użytkownik ak(wpisów:6366) dodano 01.07.2017 20:00

Osobiście Wałbrzycha nie lubię ale galeria jest w porzo, robiłeś co mogłeś. Z tego miasta chyba nie da się więcej wycisnąć :DD

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:730) dodano 01.07.2017 17:56

Ciekawe spojrzenie na Wałbrzych i okolice. Szkoda, że miasto tak zostało zaniedbane i zniszczone. Na szczęście powoli podnosi się z upadku. Okolica faktycznie też obfituje w wiele atrakcji. To także dobra baza wypadowa w przygraniczne rejony Czech. Z nastaniem wakacji historie ze "złotym pociągiem" są na nowo rozkręcane przez media,więc może znowu w tym roku dotrą turyści w te rejony. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!