m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Wenecja to miasto położone na licznych bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim. Wokół Wenecji znajduje się Laguna Wenecka wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z tego względu jest to miasto kanałów - w większości transport odbywa się drogą wodną lub pieszo. Ruch samochodowy możliwy jest tylko na obrzeżach Wenecji. Najpopularniejszym środkiem lokomocji jest vaporetto (tramwaj wodny). W XX wieku wyspy połączono linią kolejową i drogą szybkiego ruchu. Nasz autokar został na parkingu na stałym lądzie.. ..do miasta dotarliśmy drogą wodną.
Wenecja jest znanym na całym świecie ośrodkiem turystycznym i kulturalnym. Bywa określana najpopularniejszym ośrodkiem turystycznym Włoch. Turystyka stanowi podstawę gospodarki miasta i jest głównym źródłem zatrudnienia i dochodów mieszkańców miasta. Bardzo stary i szanowany zawód gondoliera, który był dawniej podstawą transportu miejskiego, w czasach współczesnych służy głównie klienteli turystycznej.
Zabytki[edytuj]
Od IX - X wieku Wenecja rozwijała się dzięki rozwojowi handlu - była ona bowiem dogodnie położona przy szlakach handlowych z Europy do Bizancjum. Miasto bardzo wzbogaciło się na handlu i stało się jedną z morskich potęg na Morzu Śródziemnym. Obecnie Wenecja jest ustawicznie podtapiana. Stare budynki, atakowane przez zanieczyszczone morze, ulegają zniszczeniu.
Dzwonnica św. Marka (wł. Campanile di San Marco) - najwyższa budowla Wenecji, wysoka na 99 metrów. Pierwsza konstrukcja została zbudowana już w na początku IX wieku, ale nie zachowała się. Obecną konstrukcję w pierwszej wersji wzniesiono pod koniec XI wieku, następnie została ona podwyższona w wieku XII; później była wielokrotnie przebudowywana, ostateczny kształt uzyskując w wieku XVI. Wieża zegarowa (wł. Torre dell'Orologio) znajduje się przy placu św. Marka w Wenecji. Zaprojektował ją Mauro Codussi. Została zbudowana w latach 1496 - 1506 obok budynku Starej Prokuracji (do 1499 ukończono część środkową, boczne dobudowano siedem lat później).
Bazylika św. Marka (wł. San Marco) zbudowana została w Wenecji przy placu św. Marka dla pochowania relikwii św. Marka. W 828 roku kupcy weneccy wykradli jego szczątki z Aleksandrii i przywieźli na lagunę. Pomysł pochowania ciała ewangelisty związany jest z legendą, zgodnie z którą Marek podczas podróży morskiej do Rzymu zatrzymał się na lagunie. Tu ujrzał anioła, który słowami: Pax tibi, Marce evangelista meus, ujawnił jemu miejsce pochowania. Pałac Dożów (wł. Palazzo Ducale) - gotycka siedziba władców i rządu Wenecji.
W pierwszym okresie miał charakter obronny. Pierwsza budowla powstała na miejscu bizantyjskiego zamku w 814 roku. Zniszczył ją pożar wywołany podczas powstania przeciwko doży w 976.
Odbudowana w XI wieku, była wielokrotnie rozbudowywana i przebudowywana. Doża Sebastiano Ziani wprowadził wiele radykalnych zmian. Zmienił układ funkcjonalny pałacu Dożów (m.in. polecił zbudować osobny budynek tzw. Starej Prokuracji przy placu św. Marka, do którego przeprowadzono wyższych rangą urzędników). Kolejne istotne zmiany zostały wprowadzone w okresie od 1309 do 1424 r. Piazzetta była nieoficjalnym miejscem spotkań polityków oraz widownią egzekucji. Kaźnie odbywały się pomiędzy dwiema kolumnami ustawionymi w pobliżu nadbrzeżnego bulwaru.
Kolumny przywieziono z Konstantynopola w XII wieku. Na szczycie jednej z nich stoi posąg św. Teodora, a na drugiej - lew św. Marka (symbol republiki weneckiej) wykonany z brązu. Plac św. Marka w Wenecji (wł. Piazza San Marco) - znajduje się w najstarszej części Wenecji i jest najbardziej znanym placem tego miasta.
Jego historia zaczyna się w IX wieku i wiąże się z budową pierwszej bazyliki św. Marka. W tym czasie plac ograniczał się do niewielkiego obszaru znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki. Przez teren obecnego placu przepływał jeden z kanałów weneckich, dzieląc go na dwie części, z których jedną zajmował sad klasztoru św. Zachariasza. Pod koniec XII wieku plac został powiększony do obecnych rozmiarów. Przebudowa wiąże się ze spotkaniem papieża Aleksandra III z cesarzem Fryderykiem I Barbarossą. Bazylika św. Marka
Bazylika św. Marka Bazylika św. Marka Dzwonnica św. Marka Na szczycie wieży umieszczono dwa posągi Maurów uderzających co godzinę w dzwon. W wieży umieszczono mechanizm zegara astronomicznego. Pokazuje on nie tylko godziny ale także pory roku, fazy księżyca i położenie słońca w kolejnych znakach zodiaku. Bazylika św. Marka

najbliższe galerie:

 
Włochy - Canal Grande w Wenecji
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
Wenecja (1)
1pix użytkownik muzelea odległość 0 km 1pix
Italia,   ti amo tanto.  .  .  (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Włochy - Wenecja (bez znieczulenia)
1pix użytkownik marioli odległość 0 km 1pix
WŁOCHY-WENECJA-MURANO-BURANO
1pix użytkownik olaf43 odległość 0 km 1pix
Italia - Twarze Wenecji
1pix użytkownik marucha odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:602) dodano 15.07.2017 21:26

Wenecja zawsze jest ładna i tłoczna, niestety...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!