m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Wszyscy kojarzą Grecje z morzem i pieknymi plażami. Zagori to inna strona Grecji, mało rozreklamowana. Warto tu przyjechać i zobaczyć niesamowite góry, spokojne wioski o bogatej i mało znanej historii, kamienne mosty i bujną roślinność. Rzeka Voidomatis wije się wśród wapiennych skał. Wielką atrakcją Zagori są liczne końskie mosty . Pierwszym kamiennym mostem na jaki trafiliśmy był most Kokkoris na rzece Voidomatis. Zanim w latach 50-tych XX wieku wybudowano tu nowocześniejsze drogi te mosty wraz ze starymi brukowanymi dróżkami dla wielu wsi były jedynym połączeniem ze światem.
...
Mosty te bywają jedno, dwu a niekiedy i trzy przęsłowe jak ten trzyprzęsłowy most Kalogeriko ( most mnicha ) w okolicach Kipi. Należy do jednych z najciekawszych. 
Nie zawsze jest tutaj tyle wody. My miałyśmy szczęście być tutaj gdzy schodziły jeszcze z gór wody roztopowe. Zdarzają się też mostki maleńkie i całkiem niepozorne. Większość wiosek jest prawie nietkniętych komercjalizacją i posiadają swoją niepowtarzalną atmosferę tak jak widoczne tu Koukouli. Wzdłuż wybrukowanych uliczek stoją charakterystyczne kamienne domy otoczone na wpół obwarowanymi murami, z charakterystycznymi zadaszonymi werandami. życie płynie tu leniwie
mieszkańcy czują się bezpiecznie - domy często zamykane są tylko na drewniany skobel. Podobnie leżca kilka kilometrów dalej wioska Kapesovo.
Jak wszędzie w Grecji głównym centrum życia wioski jest platija. Obok Kapesowa rozpoczyna się Wąwóz Mezaria . Mezaria to jeden z bocznych wąwozów odchodzących od głównego wąwozu Vikos. Zbocza wąwozu usłane są fantazyjnymi formacjami skalnymi. W oddali majaczą zaśnieżone szczyty.
Wysokogórska droga z Kapesova do Vradeto w najwyższym punkcie osiąga ponad 1550 m npm. Zbliżamy się do największej atrakcji tego regionu - Wawozu Vikos. Wąwóz Vikos można zwiedzać od dołu wędrując jego dnem. Z większości miejscowości leżących wzdłuż kanionu prowadzą znakowane szlaki. Większe wrażenie jednak robi podziwianie go z góry z wyznaczonych punktów widokowych. Jednym z takich punktów jest Oxia, leżący na wschodnim zboczu kanionu. 
Ta kamienna ścieżka prowadzi do naturalnie powstałego balkonu. Szeroka początkowo ścieżka już przy samym punkcie
widokowym staje się wąska i mocno eksponowana. Czyż nie jest to oszałamiający widok ?
Wąwóz Víkos w 1991 r. został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa jako największy kanion na Ziemi, ze względu na największy współczynnik głębokości, czyli stosunek głębokości do szerokości między ścianami na krawędziach. Ma 12 km długości, 900 m wysokości i zaledwie 1100 m odległości między brzegami. Vikos jest drugim co do długości wąwozem w Europie( po Samarii na Krecie ).
Od 1975 r na obszarze Wąwozu
Vikos i sąsiednich terenów utworzono park narodowy. Po nasyceniu się widokami ruszamy w dalszą drogę Po drodze mijamy miejsce zwane kamiennym lasem. Sporo tu fantazyjnych formacji skalnych. I w końcu docieramy do przycupniętej na zboczu wioski Monodendri.
Niektóre osady sprawiają wrażenie dość wyludnionych, w innych mieszka kilka rodzin. Ale są też takie, które złapały wiatr w żagle i zaczynają się rozwijać dzięki turystyce. Do takich miejscowości korzystających z rozwijającej się tu turystyki należy właśnie Monodendri.
W wielu miejscowościach domy popadły z biegiem lat w ruinę, a właściciele czy to wymarli, czy też wywędrowali szukać łatwiejszego życia gdzieś w świecie.
Monodendri jednak ten los nie spotkał, należy do jednych z najlepiej zachowanych w zachodnim Zagori. Na końcu platii zaczyna się szeroka, brukowana około kilometrowa ścieżka, która doprowadza do opustoszałego ale otwartego klasztoru Agia Paraskevi. Grecja jest państwem wyznaniowym, więc zawsze na budynkach religijnych flagom cerkiewnym towarzyszą flagi państwowe . Wewnątrz znajduje się mały kościółek, ozdobiony pięknymi polichromiami na ścianach.
Klasztor przyczepiony jest niczym orle gniazdo na samej krawędzi wąwozu. W samej wiosce tuż przy platiji jest też nowszy kościół ... Większość wiosek przyklejona jest do zboczy gór. Tak jest i w przypadku Monodendri. 
Aby dotrzeć na platiję czyli do centrum wioski, samochód należy zostawić przy
głównej szosie i dalej należy wędrować piechotą wąskimi kamiennymi ścieżkami, wśród murów otaczających domostwa, ok.
jednego kilometra. W całym regionie można też spotkać porozrzucane samotnie, małe, urocze, kamienne kościółki. Na drugim końcu wąwozu Vikos leżą dwie malownicze wioski Megalo i Mikro Papigo. To kolejny cel naszej podróży. 
Aby tam dotrzeć trzeba jednak pokonać krętą drogę z licznymi agrafkowymi serpentynami
... i przekroczyć malowniczą rzekę Voidomatis. Nad obiema miejscowościami górują olbrzymie wapienne ściany zwane Pyrgi czyli wieże.
Megalo znaczy po grecku duży. Więc jak nazwa wskazuje wioska Megalo Papigo jest większa. Znajduje się tu ok 50 domów. W większości mieszczą się w nich tawerny, kafenijo i pensjonaty. ... Domy sprawiają wrażenie jakby zbudowano je w średniowieczu, ale pochodzą głównie z przełomu XVIII i XIX w.
Obie miejscowości
nastawione są na turystów. Stąd prowadzą znakowane ścieżki do wąwozu i w góry. Parę kilometrów wyżej leży druga, równie malowniczo położona wioska Mikro Papigo. Tutaj jednak nie udaje nam się już dotrzeć. Zaczyna zapadać zmierzch i trzeba wracać do cywilizacji. 
Jeśli kiedyś drogi zaprowadzą Was w rejon północnej Grecji zajrzyjcie tu koniecznie, gdyż coraz mniej jest takich miejsc w Europie. Dziękuję za uwagę.

najbliższe galerie:

 
Albania - droga z Korczy do Gjirokastry
1pix użytkownik nola76 odległość 25 km 1pix
Greckie wakacje 2017 - Ioannina
1pix użytkownik achernar-51 odległość 36 km 1pix
7000 km, 7 państw i miesiąc w podróży (23) Bałkany 2013
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 39 km 1pix
Albania w 6 dni
1pix użytkownik nola76 odległość 43 km 1pix
Grecja - Metsovo czyli z wizytą u greckich górali
1pix użytkownik wasaga odległość 45 km 1pix
Albania - Syri i Kalter
1pix użytkownik nola76 odległość 45 km 1pix

komentarze do galerii (17):

 
wasaga użytkownik wasaga(wpisów:718) dodano 04.08.2017 00:28

Cieszę się, że mogłam pokazać Wam coś nowego i może zachęcić do odwiedzenia tych rejonów. A na pewno warte są odwiedzin. Ostatnio panuje wielka moda na Albanię, a okazuje się, że mało kto wie jak wiele atrakcji jest kilkadziesiąt kilometrów dalej w starej poczciwej Grecji. Surykatko wąwóz Vikos uchodzi za jeden z najgłębszych wąwozów na świecie i faktycznie robi wrażenie potężnego. W okolicy jest jeszcze kilka innych "mniejszych" ale niewiele mniej potężnych niż Vikos.
Woja, Surykatko dziękuję Wam za odwiedziny i pozdrawiam

woja użytkownik woja(wpisów:565) dodano 03.08.2017 17:01

Wow! Ale niesamowite miejsca odkryłaś!
Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7300) dodano 22.07.2017 20:47

Ależ odkrycie! zupełnie nieznane mi zakątek świata. O tym wąwozie nic nawet nie słyszałam. jak dla mnie bomba! przepiękny ten wąwóz i uroczy klimat kamiennych wiosek.zabieram sobie ku pamięci tę super galeryję :)))
pozdrawiam :))

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:718) dodano 22.07.2017 09:36

Plaże też są niedaleko i to niekiedy bardzo piękne, np w Pardze nad morzem Jońskim. Można zatem tak planować aby i wilk był syty i owca cała. Pozdrawiam

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:733) dodano 22.07.2017 06:48

miejsce nietuzinkowe ... dobrze,że takie greckie zakamarki pokazujesz,bo nie każdemu dane będzie tam zajrzeć ... moja piękniejsza połowa ma parcie na plażę i to w zasadzie wyklucza wyjazd w te rejony. Fajna galeria - 42 powala ... pozdrawiam !

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:718) dodano 19.07.2017 22:41

Satan, Koniczynko, miło mi, że się Wam podobało. Grecja ma jeszcze sporo takich ciekawych, słabo spenetrowanych przez turystów miejsc. Warto trochę poszukać, bo później jest się czym pozachwycać. Dziękuję Wam za wizytę i pozdrawiam :)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:718) dodano 19.07.2017 22:38

Vivi, sądzę, że na pewno tam Ci się spodoba. Oglądałam Twój wąwóz Kalypso, do którego niestety nie udało mi się dotrzeć. Można powiedzieć, że trochę podobne klimaty. Grecja taka trochę zapomniana, z boku od utartych szlaków. Pozdrawiam

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 19.07.2017 21:23

Wąwozy cudownej urody, miejscówki z "duszą" i domki na skobelki, super miejsca zaprezentowałaś.
Bardzo podobająco.
Pozdrawiam.

satan użytkownik satan(wpisów:3209) dodano 18.07.2017 20:58

Ale fajną Grecję pokazałaś! Trochę za Pawłem powiem, że te "oklepane" miejsca są piękne i warte zobaczenia, ale prawdziwym smaczkiem są takie miejsca!

Pozdrawiam.

vivi użytkownik vivi(wpisów:488) dodano 18.07.2017 14:03

Bardzo lubię takie miejsca jak pokazałaś. W ten rejon już od dawna się wybierałem
a teraz już wiem że muszę tam być i to szybko aby zobaczyć Vikos i te przepiękne
wioski jeszcze zanim dotrze tam komercja.
Pozdrawiam

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:718) dodano 18.07.2017 11:49

Rozmusiaki polecam Ci ten rejon Grecji. Myślę, że tutaj Wam też by się podobało. Jest czym oko nacieszyć, a i powłóczyć się można. Pozdrawiam

Glockerko dziękuję za wizytę i polecam inne galerie z tego rejonu. Planuję dodać jeszcze jedną z Epiru. Pozdrawiam

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 18.07.2017 00:26

Cudowne widoki. Dziękujemy za odkrycie takiego miejsca! Pozdrawiam.:-)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 17.07.2017 20:53

Lubię taki klimat z dala od zatłoczonych,skomercjalizowanych miejsc.
Pokazujesz fajny i ciekawy kawałek Grecji.
Zapisuję w pamięci ;)
Pozdrawiam !

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:718) dodano 17.07.2017 20:53

Lubię wyszukiwać takie nieoczywiste miejsca, o których nie wspominają przewodniki, albo tylko o nich napomykają. Meteory też są cudem natury, techniki i nie wiem czego jeszcze, ale to już inna bajka.
Dziwi mnie tylko, że są tacy Obieżyświatowie, którzy twierdzą, że co nie jest opisane w przewodniku to nie jest warte oglądania i z uporem lansują te swoje przemyślenia.
Fajnie, że Ci się podobało i mam nadzieję jeszcze kiedyś znowu Cię zaskoczyć. To rewanż za pokazywanie galerii z miejsc mi prawie nieznanych. ;) Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 17.07.2017 19:39

Gdybyś zapodała Meteory, Saloniki, Ateny, plaże czy słynne białe domki nawet bym tu nie wszedł, bo mam taki przesyt. Ty jednak znalazłaś taką perełkę, że klękajcie narody. Te wąwozy i wioski są cudowne.

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:718) dodano 17.07.2017 13:58

Ta droga prowadzi do Megalo Papigo. Gdy zobaczyłam ją na zdjęciach przed wyjazdem, wiedziałam, że muszę się nią przejechać. Tych kamiennych mostków w okolicy jest kilkadziesiąt. Są w lepszym lub gorszym stanie, ale wszystkie bardzo malownicze. Pozdrawiam

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6784) dodano 17.07.2017 13:32

Fajne te kamienne mostki. Wąwóz robi wrażenie, a widoki piękne:) Jechałabym tą drogą z 42:) pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!