m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
Antequera z daleka wyglada malowniczo, ale która andaluzyjska miejscowość tak nie wygląda. My jednak Antequerę ominęłyśmy i pojechałyśmy 13 kilometrów dalej do rezerwatu El Torcal de Antequera. Ogromny, wysoko położony płaskowyż pokryty jest skałami wapiennymi, wygładzonymi przez lodowiec i porośnięty bujną roślinnością. Rezerwat przypomina nasze Błedne Skały w Górach Stołowych czy Skalne Miasta w Czechach. Gdy my tam byłyśmy wejście na teren rezerwatu był bezpłatny Przy wejściu stoją tablice informujące o trasach jakimi można tutaj wędrować oraz o budowie geologicznej tego terenu.
Na obszarze rezerwatu wytyczonych jest kilka tras. Ścieżki są wprawdzie słabo oznakowane, jednak między skałami można krążyć i przez kilka godzin podziwiając fantastyczne kształty. Od naszych Gór Stołowych skały te różnią się skalą wielkości,
budową geologiczną i sposobem powstania. Rezerwat utworzono w 1978 roku i zajmuje on powierzchnię około 17 km kwadratowych.

Mamy tu do czynienia z wapieniami karbońskimi,
które w wyniku zjawisk krasowych utworzyły te fantazyjne formy skalne. Niektóre z nich swoim wyglądem przypominają zwierzęta, inne wręcz rozległe kamienne miasta.
Wystarczy tylko uruchomić fantazję. ... El Torcal de Anteguera to jeden z największych obszarów krasu powierzchniowego w Europie. Warto zajrzeć tu wiosną
bo wtedy ziemia jeszcze nie jest wypalona andaluzyjskim słońcem i cieszą oko wszechobecne kolorowe kwiatki ... Czas ruszać w dalszą drogę Kolejną atrakcją okolicy jest wąwóz El Chorro czyli Garganta del Chorro. El Chorro to właściwa nazwa małej wsi, która znajduje się w malowniczej części prowincji Malaga, ok 60 kilometrów od jej stolicy.
Miejscowość położona jest w malowniczym, górskim terenie. Okoliczne jeziora i rzeki w swoisty sposób zdobią tereny w okolicach El Chorro, ale to nie one są przyczyną zainteresowania aktywnych turystów. Plan sytuacyjny można sprawdzić na mapie zrobionej w andaluzyjskim stylu Największą atrakcją tego rejonu jest bowiem wąwóz, utworzony przez rzekę spływającą ze szczytów pobliskich gór. Skały tutejszego wąwozu należą do jednych z najbardziej stromych w całej Europie. W okolicy znaleźć można ponad 1500 ubezpieczonych dróg wspinaczkowych, co czyni to miejsce istnym rajem dla wszystkich Kwitnące jakarandy niewątpliwie dodają urody temu miejscu. Największą atrakcją wąwozu jest Caminito Del Rey czyli Ścieżka Króla. Szlak został zbudowany w latach 1901 - 1905 i używany był do transportowania materiałów i ludzi pomiędzy dwiema elektrowniami znajdującymi się po obu stronach wąwozu El Chorro. Zaczęto go używać dopiero na początku 1920 roku, kiedy został oficjalnie otwarty przez króla Alfonsa XIII, który to przeszedł całą jego długość. Od tego też czasu funkcjonuje nazwa Ścieżka Króla. El Caminito del Rey to jedna z najniebezpieczniejszych i zarazem najbardziej spektakularnych górskich dróg. Ścieżkę poprowadzono na wysokości ok. 100 m wzdłuż wapiennych ścian, w których rzeka Guadalhorce wyżłobiła potężny kanion. Klify wznoszą się w najwyższym miejscu nawet na 700 metrów. Ścieżka Króla nie przetrwała próby czasu - po kilkudziesięciu latach wiele odcinków szlaku runęło w przepaść, pozostawiając pojedyncze stalowe wsporniki wbite w skałę.
Przejście El Caminito del Rey stało się wyzwaniem dla miłośników adrenaliny. Kilkanaście osób zginęło podczas prób pokonania trasy. Po śmierci pięciu osób w latach 1999-2000 władze zamknęły ścieżkę. Władze z roku na rok przekładały termin rozpoczęcia odbudowy, ale ciągle brakowało funduszy. Gdy byłyśmy tam w 2007 roku ścieżka dostępna była tylko dla doświadczonych alpinistów. Przeciwległa (lewa) ściana wąwozu jest w kilku miejscach przecięta mostami i wykutymi w skale tunelami, którymi wiedzie linia kolejowa Malaga-Sevilla. 
I właśnie te tunele były alternatywną możliwością przejścia wąwozu. Przewodniki pisały, że pociąg jeździ tędy tylko kilka razy dziennie. Śmiałkowie wędrowali tunelami i zamieszczali w internecie niesamowite zdjęcia. Nas też kusił wąwóz. W końcu po to tu przyjechałyśmy. Siedziałyśmy na skałach i deliberowałyśmy wejść czy nie wejść. Obok nas przeszedł po torach jakiś samotny chłopak. A u nas klasyczna sytuacja chciałaby i boi się. I gdy już podjęłyśmy decyzję na tak i miałyśmy wchodzić do tunelu, nadjechał pociąg, którego teoretycznie miało tu nie być. Tak nas przestraszyła ta sytuacja, że zrezygnowałyśmy z całej eskapady. Później po powrocie przeczytałam, że w tunelach było na tyle dużo miejsca, że pociąg krzywdy by nie zrobił. Tym bardziej, że maszyniści świadomi możliwości spotkania tu ludzi po wjeździe bardzo zwalniali. I tak się skończyła nasza heroiczna wyprawa do wąwozu. W tej sytuacji wsiadłyśmy w samochód i objechałyśmy cały masyw dookoła, aby zobaczyć jak wygląda to z drugiej strony.
Rzeka Guadalhorce tworząca przełom w wąwozie
el Chorro wpływa do jezior znajdujących się po drugiej stronie
gór Są to jeziora zaporowe na których wybudowana jest elektrownia. Wokół jeziora porastają łąki, a w powietrzu unosi się zapach dzikich ziół - tymianku, rozmarynu. Gdy już wszyscy stracili nadzieję to nagle w 2013 roku w końcu znalazły się fundusze i zaczęto remont Ścieżki Króla. Władze lokalne oraz miasto Malaga, pokryły koszty remontu, które wyniosły ponad 5,5 miliona euro. 26 marca 2015 roku szlak został ponownie otwarty. Przez pierwsze pół roku wstęp był bezpłatny. Teraz jednak za bilet trzeba już zapłacić. Liczba wejść na ścieżkę jest limitowana, więc aby mieć pewność załapania się na zwiedzanie trzeba zrobić rezerwację przez internet i to ze sporym wyprzedzeniem, bo chętnych jest dużo.
Tak więc mam pretekst żeby znowu wybrać się do Andaluzji. Czas się żegnać z wąwozem i ruszać dalej bocznymi drogami Andaluzji na poszukiwanie nieodkrytych cudów tej krainy.

najbliższe galerie:

 
Klimaty Andaluzji - Caminito del Rey.
1pix użytkownik ru_da odległość 3 km 1pix
La Huma
1pix użytkownik morasko odległość 3 km 1pix
   HISZPANIA - Ścieżka Króla
1pix użytkownik kordula157 odległość 5 km 1pix
domy Hiszpania
1pix użytkownik tom odległość 21 km 1pix
MIASTO RONDA
1pix użytkownik wania odległość 30 km 1pix
BENALMADENA PUEBLO
1pix użytkownik wania odległość 31 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 30.07.2017 22:42

Takie odkrywanie nowych ciekawych miejsc się ceni, brawo za wyprawę, podobało się ..., pozdrawiam:)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 30.07.2017 10:38

Odkryłaś piękne miejsca.
Ja będąc tam tylko tydzień, byłam stanowczo za krótko. Wrócę tam jeszcze kiedyś na dłużej, bo to piękny zakątek.
Pozdrawiam.

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:723) dodano 30.07.2017 00:23

Aga, Hiszpania ma tyle do zaoferowanie, że życia by nie starczyło, żeby we wszystkie te ciekawe miejsca pojechać na wakacje. My tylko liznęłyśmy Andaluzję, zupełnie omijając jej wschodnią część - wioski troglodytów, półpustynię koło Almerii, mini Hollywood gdzie kręcono westerny, nie mówiąc już o trekingach w najwyższych górach Hiszpanii Sierra Nevada. A jest jeszcze 16 innych wspólnot autonomicznych poza Andaluzją i każda ma coś ciekawego do zobaczenia. Spróbuję się spiąć i coś jeszcze sklecić z Andaluzji. Pozdrawiam Aga

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 29.07.2017 21:05

Poza Barceloną reszta kraju jest mi zupełnie obca. Skały w rezerwacie faktycznie przypominają te z gór Stołowych. Dawny szlak Ścieżki Króla przyprawia mnie o dreszcze...
Z nadzieją wyczekuję następnej odsłony - może andaluzyjskich miejscowości ? :))))
Pozdrawiam
Aga

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:723) dodano 28.07.2017 12:40

Nola gdy my tam byłyśmy w 2007 r to na ścieżkę bez sprzętu i przygotowania wspinaczkowego wejść się już nie dało. Ale do tej pory żałuję, że nie przekonałam moich koleżanek i że nie weszłyśmy do tunelu. Te fioletowe drzewa to jakarandy. W czerwcu cała Andaluzja zatopiona była w ich fiolecie.

Charlie, oglądałam zdjęcia z nowej ścieżki. Nie odnawiano starej, tylko wybudowano nową nieco powyżej. Dodano także szklane podesty, aby móc oglądać to co pod stopami, wiszący most itp. Adrenalina gwarantowana, a widoki powalające. Marzy mi się, żeby tam wrócić ... ale jest tyle miejsc do zobaczenia.

Pozdrawiam

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 28.07.2017 11:30

Bardzo fajny ten wąwóz, też bym się zastanawiała iść czy nie iść?:) Piękne te fioletowe drzewa:) pozdrawiam:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 28.07.2017 10:18

Świetne miejsca. Bardzo mi się spodobała fotka 10. Fantastycznie wyglądają skały. Tak jakby ktoś układał jeden plaskaty kamien na drugim, urzeczywistniając tym samym swoją wizję dzieła sztuki.
O Ścieżce Króla kiedyś czytałam, że faktycznie było to mocno niebezpieczne miejsce. Dobrze że znalazły się fundusze na odnowienie.
Znalazłam też w necie filmik: http://podroze.onet.pl/aktualnosci/el-caminito-del-rey-niebezpieczna-gorska-sciezka-kolo-el-chorro-w-hiszpanii-odnowiona/7qcmb
Ogladajac to miałam wrażenie jakbym sama tamtędy szła. Całe szczęście że to tylko wirtualne przejście, bo w realu, w takich warunkach nigdy przenigdy bym nie poszła. Aż takiej adrenaliny to mi nie potrzeba :-)
Ale widoki z góry zniewalające.
Pozdr.

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:723) dodano 28.07.2017 01:44

Jasko faktycznie w 2015 Ścieżka Króla została ponownie otwarta. Pisałam o tym w tekście pod zdjęciami.

Ha, ha Śnieżko znam to z autopsji, też mam w swoim otoczeniu samych geografów i geologów. Wąwóz El Chorro to faktycznie jedna z najciekawszych przyrodniczych atrakcji Andaluzji.

Ak na dolmeny nie starczyło już czasu. Właściwie El Torcal oglądałyśmy już rzutem na taśmę. Jeśli trzeba wybierać to atrakcje przyrodnicze mają u mnie priorytet przed wykopaliskami.
Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za wizytę.

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 27.07.2017 19:25

bardzo fajna wyprawa , szkoda, że ominęliście dolmeny, są tam w okolicy :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3379) dodano 27.07.2017 18:57

Takie zbaczanie z utartych szlaków jest najlepsze. To El Chorro to perełka. Piękne krajobrazy i ta ścieżka króla... Skalne miasto też świetne, mam znajomych - geografa i geologa, którzy godzinami mogliby się wpatrywać w wyżłobienia w skałach.
Pozdrawiam:)

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:733) dodano 27.07.2017 18:07

El Chorro z jakarandami wymiata ... Caminito del Rey podobno już jest wyremontowany ... pięknie !

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:723) dodano 27.07.2017 11:40

Barbaro ja uwielbiam jeździć bocznymi drogami. Zawsze można trafić na coś ciekawego. Jak tylko mogę to omijam autostrady. Zawsze mam przy sobie dobrą, papierową mapę, z której można odczytać znacznie więcej niż na nawigacji. A na miejscu widać znacznie więcej niż gdy się ogląda tę samą mapę w domu. Przynajmniej ja tak mam. Pozdrawiam

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:723) dodano 27.07.2017 11:36

Popekpawel w Andaluzji jest mnóstwo takich miejsc mniej znanych, a ciekawych. Właściwie każde mijane miasteczko warte jest uwagi. Do tego dochodzą piękne góry. My byłyśmy 3 tygodnie i udało nam się zobaczyć tylko zachodnią część Andaluzji i to też nie bardzo dokładnie.

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 27.07.2017 09:47

Warto zjechać z utartego szlaku:)

Pozdrawiam

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 27.07.2017 07:41

I takie odkrywanie najbardziej lubię. Miejsca mało znane, a niejednokrotnie piękniejsze niż te, pełne turystów.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!