m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Zaczynamy od Siewierza choć z tym zamkiem mam problem, bo część źródeł twierdzi, że nie był on częścią Szlaku Orlich Gniazd. Osobiście jestem w stanie zgodzić się z tym twierdzeniem, bo stąd do Jury jednak jest kawałek drogi. Tak czy inaczej, ruiny zamku biskupów krakowskich w Siewierzu prezentują się bardzo ładnie. A nie zawsze tak było, bo zamek jeszcze pod koniec ubiegłego wieku był zamknięty dla turystów. Po 2002 roku był udostępniany sporadycznie turystom, jednak szybko go zamknięto na amen. Obecnie jednak po pracach renowacyjnych i utworzeniu platformy widokowej jest ponownie otwarty. Na dużą pochwałę zasługuję ostatnia rekonstrukcja mostu zwodzonego.
Zamek ma kształt nieregularny z wysuniętym z przodu małym barbakanem i wieżą bramną zwaną szlachecką z licznymi otworami strzelniczymi (tutaj znajduje się platforma widokowa). Widok z wieży nieciekawy więc fotki niet. Żegnamy malowniczą, siewierską ruinę i pędzimy dalej. Docieramy do Jury i tutaj już nie mamy wątpliwości, co do Szlaku Orlich Gniazd. Zamek Bąkowiec w Morsku datowany jest na XIV wiek. Zamku zwiedzać nie można więc pozostaje tylko obejść go dookoła.
Ale warto, bo okolica bardzo malownicza. Zmierzając w kierunku kolejnego zamczyska nie sposób nie zatrzymać się przy pięknej górze Zborów. I oczywiście wleźć na nią. Od 1957 r. człapiemy po terenie uznanym za rezerwat przyrody. Jej bezleśny wierzchołek jest znakomitym punktem widokowym - najwyższym wzniesieniem w byłym województwie częstochowskim - 462 m n.p.m. Porozrzucane dookoła głazy tylko dodają uroku temu miejscu.
Na terenie rezerwatu znajduje się także zamknięty obecnie kamieniołom, w którym pracowali przymusowi robotnicy III Rzeszy. Na zboczach znajdują się skałki o wysokości do 30 metrów, ściany których pokryte są gęstą siatką dróg wspinaczkowych. I kilka fotek z tego pięknego miejsca.
Pod górą natykamy się na, podobno występujące tylko na Jurze, znane wszystkim, żółto-fioletowe kwiatki. Tak. To chyba właściwa nazwa? I docieramy do kolejnych, przepięknych ruin. Ruiny zamku w Mirowie są bardzo popularnym miejscem wypoczynku wśród mieszkańców Śląska. I nie ma się czemu dziwić, bo ta część Jury jest przepiękna.
Mirowskie zamczysko powstało ok. połowy XIV w. za czasów panowania Kazia Wielkiego. Zamek w Mirowie mocno ucierpiał podczas potopu szwedzkiego, kiedy zniszczono znaczną część murów.  Mimo podjętych przez właścicieli prac remontowych powoli popadał w ruinę i ostatecznie został opuszczony w 1787 r. Warownia stała się źródłem kamiennego budulca dla okolicznych mieszkańców, co przyspieszyło jej spustoszenie. A na horyzoncie kolejna warownia. W 2006 r. rodzina Laseckich - obecnych właścicieli zamku - rozpoczęła prace zabezpieczające mające na celu ratowanie tego zabytku.
Obecnie nie jest możliwe zwiedzanie wnętrza zamku, który ze względu na zagrożenie jakie stwarza dla turystów, musiał zostać ogrodzony. Docelowo zamek w Mirowie zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego, planowana jest również częściowa rekonstrukcja zawalonych ścian. Zatem czekamy i ruszamy w dalszą drogę. Docieramy do kontrowersyjnych Bobolic. Królewski zamek w Bobolicach został zbudowany przez króla Polski Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej ok. 1350-1352 roku. W czasie potopu szwedzkiego, w 1657 r., Szwedzi pod dowództwem generała Müllera mocno zniszczyli zamek. W XVII i XVIII w. zamek zaczął popadać w ruinę. Po drugiej wojnie światowej mury zamku zostały częściowo rozebrane i posłużyły do budowy drogi łączącej Bobolice z Mirowem. Ostała ino kamieni kupa. I tu zaczynają się kontrowersje.
Pod koniec XX w., rodzina Laseckich - obecnych właścicieli zamku - podjęła się wyzwania odbudowy tego zamku. W czerwcu 2011 r. relacja z odbudowy pojawiła się w światowych mediach. Oficjalne otwarcie zamku po dwunastu latach prac nastąpiło 3 września 2011 r. Z okazji otwarcia swoje listy gratulacyjne przesłali prezydent RP Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu oraz premier. Odbudowa w kształcie przybliżonym do wyglądu zamku w XVI w., została zrealizowana pomimo braku jakichkolwiek planów, szkiców czy rysunków zamku; jego kształt odtworzono na podstawie zachowanych ruin. Sama rekonstrukcja wzbudzała i nadal wzbudza kontrowersje i krytykę różnych środowisk. Obiekt jest określany jako Disneyland, kiepska atrapa zabytku. Internauci na zamkowych grupach żrą się między sobą, przekonując innych do swych racji. Poniżej zamku powstał kompleks hotelowy, który najładniej wygląda w tym ujęciu :)))
A mnie się rekonstrukcja podobuje bardzo i w d... mam głosy sfrustrowanych krytykantów. Dzięki :)

najbliższe galerie:

 
Polska_2015 - BOBOLICE/odbudowane Orle Gniazdo
1pix użytkownik charlie odległość 0 km 1pix
Zamki PL -  Bobolice
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
 Rowerem po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
1pix użytkownik szy odległość 0 km 1pix
POLSKA Zamek w Bobolicach
1pix użytkownik paweller75 odległość 0 km 1pix
ZAMEK BOBOLICE - Szlakiem Orlich Gniazd
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Polska - Jura Krakowsko-Częstochowska - Bobolice, Mirów
1pix użytkownik maria37 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (34):

 
popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3531) dodano 26.08.2017 10:32

:))))

ak użytkownik ak(wpisów:5924) dodano 26.08.2017 07:59

mi trzy ... co do Bobolic, to obiekt został odbudowany z pietyzmem i z zachowaniem jak najbardziej autentycznego wyglądu. Nawet gonty były wykonywane wg dawnych technologii i internauci mogą sobie gadać co chcą. Rekonstrukcja wież i budynków oraz murów nie pozwoliła by na zbyt wielkie zmiany choćby ze względu na statykę obiektu, który nie jest nowy ! Tylko rekonstruowany na wiekowym założeniu. To nie Disneyland, a piękny polski zamek. Tym co myślą inaczej to radzę kupić gumowy młotek, a jeśli ich nie stać, to niech walną sobie barana o mury obronne Bobolic :DDD

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3531) dodano 26.08.2017 07:41

AK. Mnie jeszcze dwa zostały i korona będzie zaliczona :)

ak użytkownik ak(wpisów:5924) dodano 25.08.2017 08:13

Piękny szlak, piękne foty... dużą część odwiedziłem osobiście ale jeszcze nie wszystko :)
Pozdro.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3531) dodano 25.08.2017 06:29

Wierzę Patryk. Pod warunkiem, że nie będzie to tylko zima z nazwy :)

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:763) dodano 24.08.2017 17:25

<popekpawel> do wszystkich stron w necie staram się podchodzić z pewną rezerwą - dzięki za link - pozdrawiam

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4763) dodano 24.08.2017 13:12

Ruiny zamku w Mirowie są jeszcze bardziej popularnym miejscem wypoczynku wśród mieszkańców Zagłębia ;) Polecam wejście na górę Zborów zimą, gdy jest dużo śniegu. Ja kiedyś właśnie wszedłem w takich warunkach, super sprawa

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3531) dodano 24.08.2017 06:56

Witaj Marcin. To prawda, że warto, bo są piękne.
Cześć Paweł. Myślałem, że Tobie najbardziej przypadnie do gustu góra Zborów :)
Optymisto. Zbyt wiele razy przejechałem się na Wiki aby sugerować się tą stroną. Tam każdy może pisać, co chce. Może lepiej tutaj? http://www.orlegniazda.pl/

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:763) dodano 23.08.2017 22:26

jakby ktoś nie wiedział https://pl.wikipedia.org/wiki/Szlak_Orlich_Gniazd ... a chciał wiedzieć ? lub wiedzieć więcej :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7214) dodano 23.08.2017 22:03

Ciekawe zestawienie ruin wszelakich ..., ale dla mnie i tak Bobolice the best ..., pozdrawiam:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1899) dodano 23.08.2017 13:19

Piękny zakątek naszego kraju. Warto odwiedzać takie miejsca.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 23.08.2017 07:07

Masz rację Optymisto, też o tym kiedyś słyszałam. Dlatego też te Orle Gniazda były zlokalizowane zawsze na wzgórzach. Będzin faktycznie jest na wzgórzu, ale już nie na Jurze, za to zamek w Siewierzu zlokalizowany jest zupełnie odmiennie od innych zamków. Leży w zagłębieniu terenu i gdy się o nim nie wie można go wręcz nie zauważyć.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3531) dodano 23.08.2017 06:20

Miałoby to sens Optymisto.

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:763) dodano 22.08.2017 22:11

O ile pamiętam z przewodnika lub słów przewodnika wszystkie zamki na SzOG posiadały wspólną więź - były widoczne ( z jednej wieży widoczne były dwa sąsiednie ) co umożliwiało przekazywanie przez wartowników sygnałów świetlnych o ewentualnych zagrożeniach. Dlatego zamki w Siewierzu i Będzinie mogą być wątpliwe co do zaliczenia ich do tego szlaku.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3531) dodano 22.08.2017 21:10

Cieszę się, Wielkopolanko, że i Ty podzielasz to zdanie, bo na forach miłośników zamków większość jest opinii krytycznych, a Polacy jako naród uwielbiają narzekać na wszystko, co im nie pasuje :)
Witaj Andred. Na Jurze prawie każdy był ale myślę, że wszyscy lubimy wracać do pięknych miejsc. Pozdrawiam Cię również :)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 22.08.2017 12:44

Dawno, dawno temu zwiedzałem te zamki...jeszcze przed odbudową w Bobolicach i przed zakazem wstępu w Mirowie.
To były czasy! Górę Zborów zdobyłem nie raz wyznaczając nowe trasy :-)) To były czasy!
Wspomnienia mam związane z wyjazdami na Jurę takie, że obdarzyć można by nie jednego forumowicza ;-) .....To były czasy!
Ale jest co wspominać i dzięki za jeszcze jedną, wprawdzie tylko wirtualną ale bardzo przyjemną wycieczkę na Jurę.
Pozdrawiam
andred

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1826) dodano 22.08.2017 09:23

Piękna i malownicza galeria...Jurę darzę sympatią...bardzo mi tam podoba się i chciałabym wrócić...a co odbudowy Bobolic to mam takie samo zdanie co Ty.....
pozdrawiam serdecznie:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3531) dodano 22.08.2017 06:55

Romano. Masz racja. Ja już planuję jednodniowy wypad na jesień, jeżeli tylko się uda :)
Halina. Jesienna powtórka konieczna :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 21.08.2017 23:19

Szlak Orlich Gniazd to wg mnie jeden z najpiękniejszych szlaków w Polsce:) Kto nie był niech żałuje i nadrabia zaległości,bo naprawdę warto:) Jura przyciąga jak magnes i turystów pieszych, i rowerzystów,bo szlaki widokowe i ten zdrowy mikroklimat:) I Jura rzecz jasna dla wszystkich miłośników zamków,ruin oraz skałek czy pstrągów:)
Białe skałki i ostańce oraz zamki i ruiny oraz morze zieleni aż po horyzont jak te widoki z Góry Zborów czy ruin w Olsztynie:) Kto może niech jedzie poza weekendem czy po sezonie lub przed ze względu na te tłumy pod zamkami,a nie pożałuje:) Pozdro!

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:728) dodano 21.08.2017 21:25

Złoty Potok to rzut beretem ... fajny spacer : Brama Twardowskiego,źródła Elżbiety i Zygmunta i obiad w Pstrągarni Raczyńskich ... dosyć ciekawy i z fajna panoramą przez staw jest pałac Raczyńskich w Janowie ... też po drodze :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 21.08.2017 20:52

Klasyka :) Nie zliczę ile razy bywałam w tych wszystkich zamkach. Szlak Orlich Gniazd poznałam już jako małolata. Razem z siostrą zaglądałyśmy do każdego zakamarka w okolicach zamków na szlaku i zdobywałyśmy wszystkie możliwe skałki wokół Góry Zborów, pasma w Rzędkowicach i wiele jeszcze innych skałek. Do dzisiaj mi został sentyment do Jury. Uwielbiam się tam powłóczyć po skałkach i zamkach, ale staram się bywać tam poza sezonem gdy nie ma już dzikich tłumów.
Pozdrawiam :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3531) dodano 21.08.2017 19:49

Do Olsztyna wybrałem się w zeszły poniedziałek ale pogoda była pod psem więc zmieniłem trasę podróży. W Koszęcinie już się wypogodziło, a w Brynku, Toszku i Pławniowicach było super. Natomiast Olsztyn chcę zaliczyć razem z ruinami i rezerwatem w Ostrężniku, a do tego potrzebuję suchego podłoża :)

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:728) dodano 21.08.2017 19:40

strona,na której sprawdzałem podawała akurat takie dane,ale w sumie dla stricte amatorów zwiedzania to nie jest aż takie istotne ... jeżeli chodzi o potencjalne punkty widokowe na wschód i zachód słońca to ciekawe jest wzgórze zamkowe z ruinami w Olsztynie ... można połączyć z pobytem w Złotym Potoku :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3531) dodano 21.08.2017 19:19

Jaśko. Ciebie zostawiłem na koniec, bo tu muszę napisać trochę więcej. Piszesz, że będziński zamek jest na SzOG ale tutaj jest ten sam problem, co z Siewierzem. Wiele osób neguje ten fakt, a i oficjalna strona SzOG, pomija go na swej liście. Tak więc w przypadku tych dwóch warowni nie wiem jaka jest prawda. Dla mnie obydwa mogą być na tej liście, bo im ich więcej tym lepiej, a będzińskie zamczysko jest super. Byłem zresztą na chwilę jakieś dwa tygodnie temu. Tylko niech władze zrobią coś wreszcie z żulami na wzgórzu parkowym, bo aż się przykro robi gdy widzi się ich bezkarnie chlejących jabole.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3531) dodano 21.08.2017 19:15

Cześć Śnieżko. Wpisałaś się gdy dawałem odpowiedzi :) Wszystkie zamki na Jurze są super i wszystkie warte odwiedzin :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3531) dodano 21.08.2017 19:15

Witaj Mocar. Dziękuję za wizytę i pozdrawiam.
Cześć Pipol. Dzięki :)
Pamiętam Optymisto. Wspomniałeś mi o tym w którejś z moich jurajskich galerii. Pozdrawiam :)
Witaj Achernarze. Chyba wszyscy pamiętamy, bo nie było to znowu tak dawno. Jednak z ruiny powstał :)
Witaj Lucy. Mam nadzieję, że spacer był przyjemny? :)
Ave Satan. Jura czeka na Ciebie i nie będziesz zawiedziony. Wygospodaruj trochę czasu jadąc na Sądecczyznę :) A pogoda? W Morsku zaczęło się bardzo chmurzyć i myśleliśmy, że to koniec na ten dzień ale poprosiłem pogodę na bok i załatwiłem sprawę. Na górze Zborów znowu zaczęło świecić słoneczko :)))

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3301) dodano 21.08.2017 19:09

Fajna trójeczka z samolotem:)
Nie znam tych miejsc, ale wszystkie bym chętnie odwiedziła. Każdy zamek super, ten kontrowersyjny też.
pozdrowienia:D

satan użytkownik satan(wpisów:3067) dodano 21.08.2017 19:01

Ciekawe miejsca, dla mnie niestety wciąż nieznane :-(
Ładna i staranna prezentacja. I znów z dobrą pogodą...

:-P

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2748) dodano 21.08.2017 16:53

Dołączyłam do spacerku i pozdrawiam 😊.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:4954) dodano 21.08.2017 16:07

Też obejrzałem z przyjemnością, zwłaszcza że byłem tam strasznie dawno, gdy zamek w Bobolicach był jeszcze ruiną. Pozdrawiam. :)

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:763) dodano 21.08.2017 15:40

przyjemnie powspominałem - w Mirowie i Bobolicach byłem dwukrotnie w 2010 i 2011 r. - pozdrawiam

pipol użytkownik pipol(wpisów:8817) dodano 21.08.2017 14:49

bardzo ciekawa galeria, miło się spacerowało :)
pozdro

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:728) dodano 21.08.2017 09:04

faktycznie są rozbieżności co do zamku w Siewierzu,ale skoro będziński zamek jest na SzOG to skłaniałbym się do tego,że siewierski również powinien być ! Jakoś ten siewierski wypadł mi z orbity potencjalnych plenerów na zachód tudzież wschód słońca ... pięknie w zachodzącym słońcu prezentują się ruiny zamku w Mirowie - punkt obserwacyjny ze skałek jest idealnie ulokowany. Co do Bobolic jestem tego samego zdania co Ty ... gustownie odnowiony,bez żadnych ekstrawaganckich ozdobników .. no ale wszystkim nie dogodzisz :)) fajna galeria i dzięki za siewierską podpowiedź :) miłego dnia !!

mocar użytkownik mocar(wpisów:2629) dodano 21.08.2017 08:47

Ciekawie i pięknie .
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!