m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Sobór Opieki Matki Bożej - prawosławny sobór katedralny w Grodnie. Główna świątynia eparchii grodzieńskiej i wołkowyskiej Egzarchatu Białoruskiego Patriarchatu Moskiewskiego.

Obiekt został wzniesiony w 1907 w stylu pseudoruskim ku czci żołnierzy rosyjskich poległych w wojnie rosyjsko-japońskiej. Świątynia posiada fasadę główną, apsydę i fasadę boczną. Od 1961 posiada tytuł soboru. Trójnawowa świątynia z pięcioboczną apsydą i bocznymi kaplicami. Nad fasadą wznosi się wysoka na 39,5 m ośmiokątna dzwonnica zwieńczona namiotowym dachem i makówką. Nad ołtarzową częścią góruje nieduży czworobok z pięcioma wieżyczkami zwieńczonymi makówkami. Boczne kaplice nakryto namiotowymi daszkami z makówkami.
Cerkiew Narodzenia NMP i klasztor bazylianek. Barokowa, zbudowana w pierwszej połowie XVIII wieku według projektu arch. J. Fontany, restaurowana w latach 1979-85. Bazylianki osadzono tu w 1633 roku, przy katedralnej cerkwi pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny (Prieczistieńskiej), spalonej podczas inkursji moskiewskiej w 1654 roku. Pierwotnie zabudowania klasztoru były drewniane. Po kasacie unii w 1839 roku klasztor zajęły prawosławne mniszki z Różanegostoku. Po II wojnie światowej cerkiew i klasztor zostały zamknięte. W 1959 w monasterze przebywało 28 mniszek i 30 posłusznic. Rok później władze radzieckie zmusiły zakonnice do opuszczenia Grodna i przeniesienia się do Żyrowic.

Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Bogarodzicy zbudowana została w 1726 roku. Jest to świątynia na planie krzyża, z centralną dużą kopułą zwieńczoną latarnią, oraz dwiema czworobocznymi wieżami nad skrzydłami transeptu, nakrytymi barokowymi hełmami. Fasadę dekorują pilastry i trójkątny fronton.
Do cerkwi przylega dwukondygnacyjny korpus klasztorny na planie litery „L”, zbudowany w 1751 roku. Narożniki budynku zdobią pionowe pasy boni, a na szczytach znajdują się trójkątne frontony. W skład zespołu wchodzi także dwukondygnacyjny budynek gospodarczy z 1891 roku.
Na dziedzińcu klasztornym odsłonięto resztki fundamentów katedralnej cerkwi Prieczysteńskiej z XII wieku. W latach 1970-92 w budynkach klasztornych mieściło się muzeum historii religii. Część budynków monasterskich w Grodnie została zwrócona Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu w 1992. Cerkiew Świętych Borysa i Gleba w Grodnie - najstarsza cerkiew prawosławna w Grodnie, w jurysdykcji eparchii grodzieńskiej i wołkowyskiej Egzarchatu Białoruskiego. Jedyny zachowany zabytek architektury staroruskiej sprzed najazdu mongolskiego na zachodniej Białorusi. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1138. Była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. W 1853 w wyniku osunięcia się skarpy niemeńskiej zawaliły się południowa ściana i apsyda. Na wniosek metropolity wileńskiego i litewskiego Józefa cerkiew została zamknięta dla celów kultowych, a jej wyposażenie przeniesione do innej świątyni. 
Uszkodzona cerkiew została zabezpieczona i odremontowana z funduszy wydzielonych przez cara Aleksandra II.

W 1948 władze radzieckie urządziły w budynku cerkiewnym muzeum.
Przywrócenie obiektowi funkcji kultowych nastąpiło w 1991r. Na cmentarzu prawosławnym.
Wielka Synagoga w Grodnie, zwana Nową lub Chóralną. W 1572 roku w Grodnie pojawił się rabin Morduchaj ben Abraham Jaffe urodzony w Pradze. Z jego inicjatywy, w latach 1575-1578 wzniesiono pierwszą murowaną synagogę. Budynek ten spłonął podczas pożaru w 1617. Wkrótce król Polski Zygmunt III Waza zezwolił Żydom na budowę nowej na tymże miejscu gdzie stara była. Obecna synagoga powstała, po pożarze starej w 1899, w latach 1902-1905 w stylu eklektycznym i mauretańskim. W 1941 po wkroczeniu wojsk niemieckich wnętrze synagogi zostało zdewastowane. Synagoga znajdowała się wtedy na terenie getta utworzonego przez Niemców.
W 1944 władze sowieckie zamknęły synagogę, a jej wnętrze wykorzystywano jako magazyn. W 1991 została zwrócona gminie żydowskiej w Grodnie, która ją częściowo wyremontowała i z powrotem dostosowała do funkcji kultowych. Dawna synagoga

najbliższe galerie:

 
GRODNO 2
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Г Р О Д Н А
1pix użytkownik bartekplk odległość 0 km 1pix
Grodno
1pix użytkownik maca odległość 0 km 1pix
GRODNO - ZABUDOWA DREWNIANA
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix
Białoruś - Grodno - suplement
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 1 km 1pix
GRODNO - SACRUM 1
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 25.07.2017 21:58

Zwiedzałam Grodno z grupą polskiej młodzieży jakieś 10 lat temu,ale głównie zabytki na wysokim brzegu Niemna:) W cerkwi Borysa i Gleba byliśmy świadkiem wesela, a Sobór widzieliśmy tylko z zewnątrz. W pięknym kościele farnym wysłuchaliśmy opowieści rodzinnej pewnej starszej Polki,która z maleńkimi dziećmi nie zdążyła przenieść się do Polski po wojnie.Bardzo się ucieszyła,że może po polsku z nami porozmawiać:) Domek muzeum Elizy Orzeszkowej też zdążyliśmy tylko zobaczyć:)

elise użytkownik elise(wpisów:984) dodano 25.07.2017 21:04

Moja ukochana Babcia i Mama urodziły się w Grodnie. Nigdy tam nie byłam znam tylko z opowiadań. Pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5734) dodano 25.07.2017 15:27

Lubię kresowe miasta. Przez Grodno miałem okazję jedynie przejeżdżać podczas służbowej podróży do Nowogródka. Szkoda, że nie było czasu i okazji by choć trochę zobaczyć to interesujące miasto z tak licznymi śladami polskości. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!