m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Pomnik Elizy Orzeszkowej w Grodnie (biał. Бюст Элізы Ажэшкі) - pomnik dłuta rzeźbiarza Romualda Zerycha ustawiony w 1929 w Parku Miejskim w Grodnie. Obecnie znajduje się przy ul. Orzeszkowej. Pomnik powstał z inicjatywy miejscowych stowarzyszeń, m.in. Towarzystwa im. Elizy Orzeszkowej. Jego projekt wykonał rzeźbiarz Romuald Zerych. Podczas odsłonięcia pomnika w dniu 20 października 1929 obecny był jego twórca oraz najwyższe władze lokalne i państwowe. W czasie II wojny światowej pomnik został ukryty, a w 1949 ustawiony na skwerze przy ul. Orzeszkowej opodal domu pisarki.
Muzeum Elizy Orzeszkowej w Grodnie (biał. Дом-музэй Элізы Ажэшкі) - muzeum Elizy Orzeszkowej znajdujące się w Grodnie przy ul. Orzeszkowej 17, działające w dwudziestoleciu międzywojennym, ponownie otwarte w 2001. Dom został wzniesiony w latach 60. XVIII wieku przy ówczesnej ul. Rozkosz według projektu architekta J. Mesera dla pracowników grodzieńskich manufaktur Tyzenhauza. Na przełomie XIX i XX wieku należał do adwokata Stanisława Nahorskiego - drugiego męża Elizy Orzeszkowej. Sama pisarka mieszkała w nim od 1894 aż do swojej śmierci w 1910. Miały tu powstać takie utwory jak Ad astra, Argonauci i Gloria victis.
W latach 20. w domu przy ul. Murawiowskiej (przemianowanej na ul. Orzeszkowej) otwarto Muzeum poświęcone pisarce.

Po II wojnie światowej lokal zajmowała stacja krwiodawstwa, następnie oddział Związku Pisarzy Białorusi, w którym pracowali m.in. Wasil Bykau i Aleksiej Karpiuk. W budynku, mieszczącym również filię biblioteki dla młodzieży im. Karskiego, utworzono w 1967 niewielką izbę pamięci poświęconą Orzeszkowej. W 1976 w związku z poszerzaniem ulicy obiekt rozebrano i ustawiono w 1979 kilka metrów dalej.

W latach 90. Związek Polaków na Białorusi zażądał eksmisji Związku Pisarzy z dworku i ponownego otwarcia działającego do 1939 Muzeum Elizy Orzeszkowej.  Ostatecznie Muzeum wznowiło działalność 6 czerwca 2001, głównie staraniami Tadeusza Malewicza i Marii Ejsmont.
W latach 2008-2009 budynek przeszedł restaurację, a 11 kwietnia 2009 Muzeum zostało ponownie udostępnione zwiedzającym.
Grób Elizy Orzeszkowej i jej męża Stanisława Nahorskiego.
Cmentarz Farny w Grodnie, położony na wzgórzu opadającym ku rzece Niemen, zachował się w stosunkowo dobrym stanie Najbardziej znaną osobą tam pochowaną jest polska pisarka Eliza z Pawłowskich Orzeszkowa - Nahorska. Spoczywa wraz ze swoim drugim mężem, Stanisławem Nahorskim. Pogrzeb Elizy Orzeszkowej, zmarłej 18 maja, odbył się 23 maja 1910 r. Wzięło w nim udział przeszło 15 tysięcy osób, mimo starań władz rosyjskich by ograniczyć udział młodzieży i nie dopuścić aby stał się patriotyczną manifestacją.

najbliższe galerie:

 
GRODNO - ZABUDOWA DREWNIANA
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix
Grodno i Grodzieńszczyzna
1pix użytkownik grzegorz86 odległość 1 km 1pix
GRODNO 2
1pix użytkownik wo odległość 2 km 1pix
GRODNO - SACRUM 2
1pix użytkownik wo odległość 2 km 1pix
Г Р О Д Н А
1pix użytkownik bartekplk odległość 2 km 1pix
GRODNO - SACRUM 1
1pix użytkownik wo odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:980) dodano 30.07.2017 11:27

Ciekawie.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 26.07.2017 15:04

Z wielką przyjemnością zajrzałam do Muzeum Elizy Orzeszkowej w Grodnie:)
Dziękuję za ten album i pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!