m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (32):

 
Niewielkie miasto Leonidio (Λεωνίδιο), liczące około 4 tys. mieszkańców, leży w dolinie pomiędzy dwiema stromymi górami z łańcucha Parnon, otaczającymi je od północy i południa. Brzegi przepływającej przez miasto rzeki Dafnon spinają trzy mosty, zaś w pobliżu miasta - w odległości 4 km - znajduje się malowniczy niewielki port o nazwie Plaka. Osada Leonidio ma charakterystyczną i malowniczą architekturę. W celu jej ochrony obowiązują bardzo surowe przepisy dotyczące budowy w granicach miasta. Miasto jest stolicą niewielkiego regionu Tsakonia (Τσακωνιά), wyróżniającego się specyfiką kulturową i lokalnym dialektem wywodzącym się z antycznego języka doryckiego. Uważany jest on za najstarszy dialekt będący do dziś w użyciu, a mówi nim ok. 2.000 osób. Leonidio jest położone w pobliżu antycznej miejscowości Brasiae (Βρασιαί), która pełniła rolę ważnego portu dla Sparty, do zniszczenia go przez Ateńczyków podczas wojny peloponeskiej  w latach 431-404 p.n.e. Starożytny grecki geograf i podróżnik Pauzaniasz (ok. 110 - ok. 180) opisuje okolice dzisiejszego Leonidio jako ogród Dionizosa, ze względu na żyzność ziemi w położonej tu dolinie oraz dawny mit, mówiący o tym, że młody Dionizos został znaleziony na tutejszej plaży, a później wychowany w pobliskiej jaskini. Istnieje również drugi wariant opowieści, związany z tradycją chrześcijańską, mówiący o znalezieniu tu relikwii św. Leonida, od którego wywodzi się nazwa miasta. W średniowieczu Leonidio było jedynie zimowym kurortem dla mieszkańców Prastos (Πραστός), dawnej stolicy Tsakonii. Gdy Prastos zostało zrównane z ziemią w 1826 roku, podczas powstania i greckiej wojny o niepodległość, przez oddziały Kavalali Ibrahima Paszy (1789-1848), jego mieszkańcy, którzy przeżyli to wydarzenie znaleźli schronienie w Leonidio, które w 1845 roku zostało stolicą regionu.
W następnych latach miasto rozkwitło, a wśród jego mieszkańców było wielu zamożnych kupców i marynarzy ściśle związanych z Konstantynopolem i Odessą. Z tego okresu pochodzi wiele pięknych klasycystycznych budynków w mieście. 21 stycznia 1949 roku w mieście miała miejsce jedna z większych bitew greckiej wojny domowej. Dzisiaj Leonidio jest żywym i barwnym miastem, szczególnie latem. Ta niewielka miejscowość uchowała się jakimś cudem przed atakami turystów i dzięki temu zachowała swój naturalny, grecki klimat. Nie ma tu supermarketów tylko małe lokalne sklepiki prowadzone, sądząc po wnętrzach, od pokoleń. Zamiast sklepów z tandetnymi pamiątkami znajdziemy lokale pełne miejscowych produktów spożywczych i pysznych lodów i ciastek. Mają tu naprawdę świetne cukiernie. Miastu dodają uroku stylowe domy i kamieniczki, a ogrody z kwitnącymi pelargoniami i wiciokrzewami, wszechobecne bugenwille i drzewka cytrynowe stwarzają nostalgiczny klimat i nastrój. Mimo, że w gospodarce Leonidio coraz większego znaczenia nabiera turystyka, to głównym źródłem utrzymania ludności pozostaje do dziś rolnictwo. Oprócz owoców cytrusowych, pomidorów i oliwek, najbardziej znanym i szeroko rozpowszechnionym produktem lokalnym są bakłażany tsakońskie, o charakterystycznym słodkawym smaku. Co roku w sierpniu w Leonidio i jego okolicach odbywa się Tsakoński Festiwal Bakłażanów, przyciągający znanych szefów kuchni z całej Europy i zyskujący coraz większą popularność. Można wówczas skosztować wielu potraw z bakłażanów, obejrzeć występy zespołów folklorystycznych, posłuchać muzyki, czy po prostu pospacerować po urokliwych uliczkach miasteczka. Miasto jest znane także z celebracji Świąt Wielkanocnych, podczas których organizowane są pokazy balonów, przyciągające widzów z całej Grecji.
W ostatnich latach Leonidio stało się też popularnym ośrodkiem wspinaczkowym, a w okolicznych górach wytyczono wiele tras wspinaczkowych o różnych stopniach trudności - od łatwych do skrajnie trudnych. Wieża budynku mieszczącego siedzibę miejskiej straży pożarnej. W jednym z malowniczych zułków Leonidio. Pomnik Stylianosa Spiridiona Merikakisa (1902-1980) lekarza z Leonidio. Pomnik Manolisa Georgiosa Douniasa (?-1855), pochodzącego z Leonidio marynarza, zasłużonego w wojnie o niepodległość Grecji, zwłaszcza w wyzwoleniu miasta Tripoli na Peloponezie. Do odległego o około 32 km Kosmas droga wiedzie przez malownicze góry Parnon. Mimo, że odległość jest niewielka, to podróż zajmuje około 45-50 minut. Droga jest wąska i kręta, częste serpentyny, brak poboczy i duża ekspozycja na trasie nie pozwalają na rozwinięcie zbyt dużych prędkości.
Po drodze warto zatrzymać się na kilku punktach widokowych... Wracając z Kosmas warto podjechać do malowniczo położonego klasztoru Elona (Μονή Ελώνης). Miejscowa legenda głosi, że pasterze znaleźli na tym miejscu zapaloną świecę oświetlającą ikonę Matki Bożej z Dzieciątkiem. W XIV wieku postawiono tam małą kaplicę, a wkrótce klasztor. Został on spalony przez Turków po nieudanym powstaniu w 1770 roku. Ten, który można oglądać dziś powstał w 1809 roku. My wracaliśmy do Leonidio w nocy, więc zatrzymaliśmy się tylko by podziwiać rozgwieżdżone niebo i delektować się nocną ciszą. W okolicach Kosmas popularnymi zwierzętami hodowlanymi są kozy. ... Kosmas (Κοσμάς) jest małym miasteczkiem, położonym w górach Parnon. Otoczone lasami złożonymi głównie z kasztanowców i sosen, położone jest na wysokości 1.150 m n.p.m. To wystarczająco wysoko, by wyraźnie odczuć różnicę temperatury w stosunku do tej z nie tak odległego wybrzeża. Różnica ta wynosi około 10 stopni. W centrum miasteczka znajduje się duży plac, na którym cień zapewniają okazałe platany, otaczające katedralny kościół p.w. świętych braci Kosmy i Damiana, zwanych w Grecji Anargyroi (Άγιοι Ανάργυροι). Świątynia została zbudowana w 1884 roku na fundamentach wcześniejszej kaplicy pod tym samym wezwaniem.
Według lokalnej legendy miejscowość założył pasterz o imieniu Konstantas. Wypasając kozy w okolicach dzisiejszego Kosmas, zauważył, że jego najlepszy kozioł odłączył od stada i pobiegł napić się wody ze źródła, przy którym pasterz znalazł obraz świętych Kosmy i Damiana. W 1592 roku nazwa Kosmas, nadana na cześć pierwszego z tych świętych została po raz pierwszy wymieniona w liście biskupa Monemvasii, Gennadiosa. Mieszkańcy Kosmas brali udział w greckim powstaniu w 1821 roku i w wojnie o niepodległość kraju, a także w wojnie grecko-włoskiej w 1940 roku. W 1944 roku miejscowość została spalona przez Niemców, a później splądrowana w czasie greckiej wojny domowej. Później została odbudowana i dziś jest niewielkim, ale urokliwym miasteczkiem. W miasteczku jest kilka hoteli i wiele kwater prywatnych, restauracji i kawiarni działających przez cały rok i nastawionych na obsługę turystów odbywających wycieczki po górskich szlakach lub przyjeżdżających tu zimą, by nacieszyć się śniegiem. Pomnik Georgiosa F. Kontopannisa przy rynku w Kosmas. Niestety, nie wiem kim był ten pan... Na skraju placu, niedaleko widocznego na zdjęciu pomnika znajduje się też marmurowa fontanna, w której strumie wody wytryskują z rzeźb przedstawiających paszcze lwów. W okolicy centralnego placu znajduje się słynny sklep z ceramiką oraz kilka sklepów, w których można kupić tradycyjne regionalne wyroby - górskie zioła, suszone owoce, kasztany, miód, a także wino o cudownym bursztynowym kolorze, z którego słyną okolice Kosmas. W jednej z miejscowych restauracji warto skosztować tradycyjnych greckich potraw, takich jak paidakia (grillowane kotleciki jagnięce), hirino brizoles (kotlety wieprzowe), moschari (befsztyki), sikotaria (wątróbka), souvlaki (szaszłyki), moussaka (rodzaj zapiekanki na bazie oberżyny). Jednakże specjalnością miasteczka jest yida (zupa z koziego mięsa przypominająca smakiem rosół, jedzona zwłaszcza zimą), gkougkes (lokalny gruby makaron z serem) oraz pitaroudia (lokalna horta lub szpinak w cieście, które zamiast pieczenia jest smażone lub grillowane).
Z tarasu restauracji, w której raczyliśmy się miejscowymi przysmakami roztaczał się piękny widok na okolicę. Kosmas opuszczaliśmy już po zmroku. Choć chciałoby się jeszcze posiedzieć w którejś z licznych kafejek, czekała nas droga powrotna przez góry do Leonidio i dalej do Tyros...

najbliższe galerie:

 
Greckie wakacje 2017 - Tyros i okolice
1pix użytkownik achernar-51 odległość 9 km 1pix
ROK 2014 UWAŻAM ZA ZAMKNIĘTY : ) )
1pix użytkownik afrodyta odległość 20 km 1pix
Spetses-Grecja
1pix użytkownik zielaz odległość 27 km 1pix
Grecja - Peloponez - Epidauros
1pix użytkownik irena2010 odległość 36 km 1pix
Sparta, Grecja
1pix użytkownik voyager747 odległość 40 km 1pix
Grecja - Peloponez - Nafplion
1pix użytkownik irena2010 odległość 43 km 1pix

komentarze do galerii (24):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5584) dodano 07.10.2017 10:43

Jeśli tak, to jest to faktycznie mikroklimat... Pozdrawiam. :)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:718) dodano 07.10.2017 02:27

To, że temperatura powietrza spada wraz z wysokością to oczywista oczywistość ( 0,5 stopnia/100 m). Tam jednak jest znacznie chłodniej niż w okolicy na podobnej wysokości np w pobliskim klasztorze Elonas, który też położony jest wysoko. :) Pozdr

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5584) dodano 07.10.2017 01:18

Wasaga - ten mikroklimat powoduje znaczne wyniesienie terenu nad poziom morza, ale fakt, że jest tam chłodniej niż na wybrzeżu. Pozdrawiam. :)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:718) dodano 06.10.2017 00:48

Napić się w upalny dzień zimnej kawy frappe na platiji pod platanami w Kosmas ... bezcenne. Podobno panuje tam miejscowy mikroklimat i w czasie letnich upałów w Kosmas jest znacznie chłodniej niż w sąsiednich miejscowościach położonych poniżej. Pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5584) dodano 27.09.2017 19:37

Gabi - dziękuję, cieszę się, że "serial" Ci się podoba... Pozdrawiam. :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 27.09.2017 12:34

Witoldston odpisał, że nie mogą ręcznie ingerować w oceny, czyli nie pomogą, sorry

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 27.09.2017 11:55

Zgadzam się z Kordulą, stworzyłeś serial, który nawet wielokrotnym bywalcom w Grecji uświadamia jak wiele ten kraj ma do zaoferowania,
pozdrawiam

ak użytkownik ak(wpisów:6305) dodano 26.09.2017 14:55

Achernarze być może tak lecz znam charakter i klimat takich śródziemnomorskich miasteczek, czy francuskich, hiszpańskich i myślę , że te greckie nie odbiegają od średniej zbyt wiele. Co by mnie tam interesowało, to te antyczne kamyki, wspaniałe, których w Hiszpanii trochę można spotkać ale nie aż tak wiekowych jak w Grecji.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5584) dodano 26.09.2017 14:30

Dziękuję wszystkim za wizytę.

Kordula157 - nie wiem, być może ten serial jest za długi, ale Grecja jest turystycznie bardzo atrakcyjna, więc jeszcze trochę odcinków będzie. Pozdrawiam. :)

AK - i miasteczka i okolice z pewnością przypadłyby Ci do gustu. Pozdrawiam. :)

Lucy56 - ta brytyjska pogoda wcale mnie nie dziwi. Kilka razy sam trafiłem na piękne słoneczne dni w Londynie. Pozdrawiam. :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3079) dodano 26.09.2017 14:14

Przemku obyś zdążył, bo koniec tyg.ma być chłodniejszy :( a ja jestem tylko 122 km od Londynu 😊.Pozdrawiam serdecznie i życzę tego "dogrzania ".

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 26.09.2017 13:58

prognozy mówią o 18, 19 st.C na najbliższe dni

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 26.09.2017 13:21

specjalnie poszedłem sprawdzić, termometr pokazuje 21.4 a Flightradar pokazuje 19 st.C w WAW

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6266) dodano 26.09.2017 13:19

Nie wierzę. Może w skali F...:((

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 26.09.2017 13:18

no dzisiaj u nas 20 st.C

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6266) dodano 26.09.2017 12:52

Lucy,
miód na moje zziębnięte nie tylko serce - w piątek lecę do Londynu. Nigdy nie pomyślałbym, ze ugrzeję się na Wyspie...:)))))

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 26.09.2017 12:43

wiem, ale nie chciałem tak, nic nie odpisał admin i nie zrobił szkoda, że u się nie chce :(

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3079) dodano 26.09.2017 12:05

Mnie się podoba także Twój grecki serial ale niewiele mam czasu aby teraz komentować.Oglądam i pozdrawiam ze słonecznej brytyjskiej wyspy.Brzmi niewiarygodnie ale pogoda nas rozpieszcza😀.

ak użytkownik ak(wpisów:6305) dodano 26.09.2017 09:34

bardzo miłe miasteczka :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 26.09.2017 09:29

A mnie nie odmówił. Poprawił tego samego dnia.
Achernarze stworzyłes mega serial. Bardzo solidna z Ciebie firma. Podróz miałes wspaniałą:))
Nie mam teraz czasu na komentarze. Wpadam na portal z doskoku. Za całośc masz u mnie wielka 10:)) POzdrawiam serdecznie))

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6266) dodano 26.09.2017 08:55

Z adminem trochę cienko to widzę: mnie tak stało się jakieś pół roku temu, ewidentna pomyłka. Mimo usilnych prób, niestety, odmówił...
Pozdrawiam!

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5584) dodano 26.09.2017 07:10

Sławku, nie ma problemu, przecież to zabawa i w sumie nie jest to najważniejsze. Pozdrawiam. :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 26.09.2017 00:15

napisałem do admina, może da się poprawić, przepraszam

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 26.09.2017 00:12

Coś się zablokowało, a potem mi wskoczyła 1ynka :(

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 26.09.2017 00:10

eh... sorry, źle mi się kliknęło, chciałem 10, wybacz

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!