m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (32):

 
Meczet Tzistarakisa (Τζαμί Τζισταράκη) przy placu Monastiráki (Πλατεία Μοναστηρακίου). W czasach osmańskich dzielnicę  zamieszkiwali głównie Turcy. Pamiątką tamtego okresu jest jej handlowy charakter. Warto zagłębić się w jej gwarne i klimatyczne uliczki. Z placu Monastiráki, patrząc w stronę Akropolu, można udać się w lewo i wejść w uliczki pełne sklepików, a właściwie butików z wszelakim dobrem, niestety będących czystą komercją i skierowanych głównie do turystów. To najczęściej widywana na fotkach część Monastiráki - ciasne uliczki wypełnione kolorowymi sklepami. Kupić - nie kupić, przespacerować się można. Na ulicy Pandrossou (οδός Πανδρόσου). W jej pobliżu znajduje się lokal o nazwie Thanasis Kebab (Θανάσης κεμπάπ), gdzie ponoć serwują najlepsze kebaby w stolicy Grecji. Niestety, Monastiráki zwiedzaliśmy po wcześniejszym obżarstwie i degustowanie tego specjału było już ponad nasze siły. Na ulicy Pandrossou. Monastiráki to niewątpliwie jedna z ciekawszych dzielnic w Atenach. Starożytne ruiny przeplatają się tu ze świątyniami chrześcijańskimi oraz z tureckimi meczetami, a każda z budowli, choć jest symbolem innego kręgu kulturowego, wydaje się tu mieć swoje należyte miejsce. Jest tu wiele kafejek, barów, hoteli. Obowiązkowo trzeba tu być.
Pełno tu sklepików, w których można kupić w zasadzie wszystko: ubrania, buty, meble, książki, biżuterię, futra, skóry, ikony, instrumenty muzyczne, antyki, pamiątki i artykuły spożywcze. Plac Monastiráki jest w sezonie niezwykle ruchliwy, choć wyłączony z ruchu samochodowego. Krzyżują się na nim drogi tysięcy turystów, zarówno tych udających się w kierunku biblioteki Hadriana i dalej do rzymskiej agory i Akropolu, tych wybierających się na zakupy w uliczki gęste od sklepików i kramów, tych szukających klimatycznych kafejek i restauracji oraz tych, którzy z tych wszystkich atrakcji właśnie wracają. Tumultu dodaje dodatkowo usytuowana na placu stacja metra. Jedna ze starszych ateńskich kamienic. Jedna z kamienic, widziana z okna naszego hotelu Evripides, który był położony w odległości kilku minut marszu od placu Monastiráki. Hotel był w porządku, ale okoliczne uliczki niezbyt zachęcały do nocnych spacerów. Dekoracja jednej z ateńskich kamienic, przypominająca symbolikę masońską. A taki widok mieliśmy z tarasu, na którym serwowane było śniadanie.
Ten kościół również był widoczny z tarasu hotelowego, ale nie dotarłem do niego i nie wiem, co to za świątynia. To też widok z tarasu hotelowego, ale w stronę przeciwną niż Akropol. Ciekawe, że wiele budynków, nawet w górnych partiach przyozdobione jest różnymi muralami. Z hotelowego tarasu można było podziwiać niezły widok na Wzgórze Nimf (λόφος Νυμφών) z XIX-wiecznym neoklasycznym budynkiem obserwatorium astronomicznego na jego szczycie, wzniesionym na miejscu starożytnego sanktuarium Nimf... ... oraz widok starożytnej Agory. W 399 roku p.n.e. toczył się tu proces Sokratesa, a w tutejszym więzieniu odbyła się egzekucja filozofa. Kilkaset lat później przemawiał tu do Ateńczyków św. Paweł. Współcześnie Agora to obszar na którym znajdują się ruiny różnych budowli, których fragmenty mogą pochodzić z VI w. p.n.e., a nawet V w. n.e. Z zachodniej części rynku można dostać się na niewielkie wzgórze, na którym wznosi się świątynia Hefajstosa i Ateny, najlepiej zachowana, ze wszystkich świątyń doryckich. Warto wspomnieć, że Hefajstejon (Ο Ναός του Ηφαίστου), który przedstawiłem bliżej w pierwszej ateńskiej galerii, w V wieku został zaadaptowany na kościół p.w. św. Jerzego. W czasach osmańskich dzielnica opustoszała i Turcy chcieli kościół rozebrać dla uzyskania materiałów budowlanych. W roku 1660 Mehmed IV (1642-1693) zabronił tego. Już w 1834 roku świątynia została zabytkiem narodowym Grecji.
Na lotnisko jechaliśmy metrem z placu Monastiráki. Była okazja jeszcze raz rzucić okiem na kościół p.w. Matki Boskiej Królowej Świata (Παναγία Παντάνασσα), znany także jako Kościół Zaśnięcia Matki Bożej (Ιερός Ναός Κοιμήσεως της Θεοτόκου), zbudowany w XVII wieku na fundamentach bizantyjskiego kościółka z X-XI wieku... ... i po raz ostatni, na pożegnanie, spojrzeć na górujący nad miastem Akropol. Pora żegnać się z Grecją. Odlatujemy linią Aegean do Warszawy z Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Elefteriosa Wenizelosa (Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών Ελευθέριος Βενιζέλος). Obecny ateński port lotniczy jest położony 25 km na wschód od centrum Aten. Jest największym portem lotniczym Grecji. Port został otwarty w marcu 2001 roku i zastąpił obecnie zamknięty port lotniczy Ateny-Elliniko (Αθήνα-Ελληνικό). Port nosi imię Elefteriosa Wenizelosa (1864-1936), wybitnego kreteńskiego polityka i premiera Grecji, który w sposób szczególny przyczynił się do rozwoju lotnictwa w Grecji w latach 30. XX wieku. Lotnisko ma dwa terminale i dwie drogi startowe o długości 3.800 m i 4.000 m i ma uprawnienia do obsługiwania największych na świecie samolotów pasażerskich Airbus A-380. Na lotnisko można dojechać samochodem z Aten płatną autostradą Attiki Odos (Αττική Οδός), metrem i koleją podmiejską, a także czterema liniami autobusowymi.
Kołujemy na start... ... ... i po kilku minutach jesteśmy już w powietrzu. Do widzenia, Grecjo - Αντίο, Ελλάδα! Choć prawie przez połowę drogi trzęsło niemiłosiernie z racji silnych wiatrów i burzy, to początkowo widoki były przednie.
Później, dużą część lotu odbywaliśmy w chmurach... ... ...
... Dziękuję za uwagę.

najbliższe galerie:

 
Greckie wakacje 2017 - Ateny (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Ateny - wypad na frytki z sosem feta 2016
1pix użytkownik blackcat84 odległość 0 km 1pix
Greckie wakacje 2017 - Ateny (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Ateny(1) - trochę historii
1pix użytkownik perelka odległość 1 km 1pix
Dzień na Akropolu
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Ateny - miasto, Pireus i stadiony
1pix użytkownik dzustka odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6356) dodano 06.10.2017 21:51

muszę nadrobić , chwilę mnie nie było :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5611) dodano 06.10.2017 21:45

Wasaga, Tereza - dziękuję za towarzyszenie mi w tej podróży i cieszę się, że moje galerie pozwoliły przywołać Wam miłe wspomnienia z Grecji. Pozdrawiam. :)

Paweller75 - życzę Ci tego z całego serca, bo do Grecji warto wracać. Pozdrawiam. :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3891) dodano 06.10.2017 13:13

Achernar-51...fajnie spędziliście wakacje.
Pięknie to wszystko pokazałeś,a zwłaszcza opisałeś.
Doceniam ogrom pracy włożony w opracowanie galerii.
Pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7527) dodano 06.10.2017 12:37

Ja w Atenach spędziłem parę godzin i takich bazarków to już nie było szans odwiedzić ..., ale mam nadzieję, że kiedyś wrócę na dłużej ..., pozdrawiam:)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:725) dodano 06.10.2017 00:21

No i koniec pięknej podróży. Dzielnie Ci towarzyszyłam podczas całej wycieczki. Większość miejsc znałam z autopsji, ale w kilku pokazanych przez Ciebie nie byłam. Natomiast dowiedziałam się z Twoich galerii wiele ciekawych, nowych rzeczy, o których nie wiedziałam. Dzięki za takie drobiazgowe i ciekawe prezentacje. Mam duży sentyment do Peloponezu, bo sporo czasu tam spędziłam przed laty, więc z tym większą przyjemnością oglądałam tą część Grecji widzianą w Twoim obiektywie. Duża dycha za całokształt. Pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5611) dodano 05.10.2017 17:36

Iwonka55 - dziękuję, że śledziłaś moją grecką podróż i miło mi, że przypomniałem też znane Ci miejsca. Pozdrawiam. :)

Voyager747 - dzięki. Pozdrawiam. :)

Afrodyta - kiedyś pożegnanie musi nadejść. Urlop, niestety, nie jest z gumy. Mam nadzieję, że nie był to ostatni pobyt w pięknej, słonecznej i cieplutkiej Grecji. A Twój sentyment doskonale rozumiem. Ja zawsze z pewnym rozrzewnieniem oglądam galerie z Lombardii, gdzie spędziłem niemal 2 lata... Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 05.10.2017 13:13

Szkoda, że pożegnałeś Ateny. Grecja, to kawałek mojego życia, więc z przyjemnością śledzę galerie z tego regionu. Dziękuję za cudowne wspomnienia.
Serdecznie pozdrawiam.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 05.10.2017 12:57

a ja obejrzałem też chętnie te w których nie byłem

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 05.10.2017 09:19

z wielką przyjemnością obejrzałam całą Twoją podróż po Grecji, szczególnie te miejsca, w których byłam dawno temu.
Ciekawa relacja, super opisana, dziękuję.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!