m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Monastyr Rusanu (Rusanu, Świętej Barbary) położony jest w centrum Meteorów na wysokiej skale, zajmując całą jej niewielką powierzchnię. Aby się do niego dostać, należy przejść po kamiennych, niezbyt stromych stopniach i po dwóch solidnych mostkach nad przepaścią. Geneza jego tradycyjnej nazwy jest nieznana. Przypuszcza się, że pochodzi od imienia ascety Roussanosa, żyjącego niegdyś na skale, choć również nie jest wykluczone, że upamiętnia dwóch mnichów ruskich, którzy jakoby go wybudowali. Druga nazwa monastyru brzmi Ajia Warwara (czyli św. Barbara), a święto tej patronki (4 grudnia) jest tam obchodzone szczególnie uroczyście, chociaż główna świątynia (katolikon) poświęcona jest Przemienieniu Pańskiemu. Za zgodą władz kościelnych postawili na nich nowe budynki: katolikon i cele. Wiadomo również, że w XVI wieku w monastyrze działała pracownia przepisywania manuskryptów. Podczas II wojny światowej monastyr został obrabowany. Z bogatej biblioteki manuskryptów zachowało się jedynie 50 sztuk przechowywanych obecnie w klasztorze Świętego Stefana.
Monastyr został ponownie otwarty w 1971. W latach 80. XX w. przeprowadzono gruntowny remont i rekonstrukcję obiektu, a w 1988 klasztor został przekazany zakonnicom. Klasztor Warłama (gr. Μονή Βαρλαάμ = Moni Warlaam) stoi na drugiej co do wysokości skale Meteorów (na najwyższej znajduje się Wielki Meteor), prowadzą do niego schody o około stu stopniach. Został założony w 1350 przez pustelnika Warłama (stąd nazwa), który wspiął się na wierzchołek i wybudował trzy kościółki, cele i cysternę na wodę. Po jego śmierci miejsce opustoszało na 200 lat.
Odbudowy świątyni i klasztoru podjęli się zamożni bracia-zakonnicy Teofanis i Nektarios Apsarades z Janiny w 1517. Transport materiałów trwał podobno dwadzieścia dwa lata, a sama budowa - dwadzieścia dni. W tym czasie stanął katolikon pod wezwaniem Wszystkich Świętych, kościółek Trzech Hierarchów i wieża. W końcu XVI i na początku XVII w. na terenie klasztoru działały renomowane pracownie kopiowania manuskryptów oraz haftu sakralnego. W początkach XIX w. zbudowano schody i drewniane mostki, które zastąpiły system drabin nad przepaściami. Po długich latach opuszczenia i zaniedbania monastyr rozpoczął nową egzystencję w 1961, kiedy powtórnie zaludnili go mnisi, wśród których znajdowali się m.in. późniejsi hierarchowie Greckiego Kościoła Prawosławnego.  W 2008 w monastyrze mieszkało siedmiu mnichów. Podczas gruntownego remontu na przełomie XX i XXI w. rozbudowano i unowocześniono zaplecze mieszkalne oraz pracownie, a także odnowiono zabytkowe budynki. Główna świątynia klasztorna pod wezwaniem Wszystkich Świętych została zbudowana w 1548. Ma formę trójkonchowej budowli z dwiema kopułami nad nawą i narteksem.  Dwie boczne absydy po bokach nawy przeznaczone były dla kantorów. We wnętrzu zwraca uwagę bogato rzeźbiony drewniany ikonostas, trony biskupa i opata oraz relikwiarz i pulpit, wszystkie ozdobione inkrustacjami z macicy perłowej i kości słoniowej.
Odrestaurowane malowidła na ścianach datowane są na 1548 (dzieła Franko Katelano; mają one wszystkie charakterystyczne cechy malarstwa tego artysty: szczegółową opisowość i analizę historycznych faktów, wraz z żywym realizmem) i 1566 (autorstwa Jerzego i Franka Kontari). Malowidła w nawie przedstawiają Madonnę z Dzieciątkiem, Pantokratora jako Sędziego Sprawiedliwego (w kopule głównej), ewangelistów (w pendentywach), uzbrojonych świętych (w absydach po obu stronach nawy) oraz wiele scen z życia Chrystusa (w górnych partiach ścian). W narteksie przedstawiono głównie postacie świętych (Chrystus w otoczeniu aniołów i duchów niebieskich widnieje w kopule). Na zachodniej ścianie przedsionka znajduje się niecodzienne malowidło, przedstawiające pustelnika Zissisa lamentującego nad otwartym grobem ze szkieletem Aleksandra Wielkiego, stanowiące alegorię przedstawiającą nietrwałość ludzkiego żywota oraz przemijalność sławy i bogactwa. Kaplica pod wezwaniem Trzech Hierarchów, wzniesiona w 1627, ma freski pochodzące z 1637 o charakterystycznych cechach okresu późnobizantyjskiego z pierwszej połowy XVII w.

Spośród zabudowań klasztornych na uwagę zasługują też: stary refektarz, dawne hospicjum, kaplica świętych Kosmy i Damiana, wieża wyciągowa z gankiem, kołowrotem i siecią oraz piwnica, w której stoją ogromne drewniane cysterny na wodę.

W starym refektarzu zamienionym na muzeum zgromadzono misternie zdobione przedmioty liturgiczne, ornaty i ikony. Na uwagę zasługuje Biblia należąca niegdyś do cesarza bizantyjskiego, Konstantyna Porfirogenety, z jego własnoręcznym podpisem oraz misternie zdobiony kodeks z XI w. W sumie w klasztorze przechowywanych jest 269 kodeksów i liczne manuskrypty.
Między katolikonem a furtą klasztorną znajduje się dawna kuchnia klasztorna, w której wnętrzu urządzono niewielką wystawę historyczną zawierającą czarno-białe fotogramy i stare przedmioty ilustrujące przeszłość Meteorów.
Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego (gr. Μονή Αγίου Νικολάου Αναπαυσά = Moni Ajiu Nikolau Anapafsa) - najmniejszy ze współcześnie działających klasztorów w Meteorach. Położony jest w zachodniej części Meteorów, tuż ponad wioską Kastraki, na szczycie wąskiej 80-metrowej skały, pomiędzy ruinami monasterów św. Jana Chrzciciela i Pantokratora. Prowadzi do niego osiemdziesiąt bardzo stromych stopni. Dość trudne, strome podejście oraz maleńkie rozmiary budowli sprawiają, że należy on do rzadziej odwiedzanych przez turystów. Słynie (oprócz typowych zabytków) z niezwykłych pejzaży formacji skalnych, których widok roztacza się z jego tarasu. Ajos Stefanos (Świętego Stefana),

najbliższe galerie:

 
Greckie wakacje 2017 - Meteory
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Meteory -Grecja 2014
1pix użytkownik darkopolo odległość 0 km 1pix
METEORA -Μ ε τ έ ω ρ α
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Grecja - Meteory
1pix użytkownik omektron odległość 1 km 1pix
Meteory
1pix użytkownik jo_ta odległość 1 km 1pix
Meteory - wiszące klasztory (Grecja)
1pix użytkownik beata odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 20.08.2017 17:25

Lubię to miejsce, byłem dwa razy, miło powspominać ..., pozdrawiam:)

wo użytkownik wo(wpisów:374) dodano 14.08.2017 10:58

dziękuję Halinko. zachęcam!! pozdrawiam :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 13.08.2017 15:37

Meteory to moje marzenie:) Pięknie je przedstawiłeś z bogatymi opisami:)
Dziękuję za wirtualną wycieczkę i pozdrawiam!

wo użytkownik wo(wpisów:374) dodano 12.08.2017 21:24

lucy56, achernar-51, gabi, u-optymisty - serdeczne dzięki. pozdrawiam

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:915) dodano 12.08.2017 20:52

niesamowite budowle, tereny i miejsca :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 12.08.2017 20:48

Dzięki Twojej galerii widzę ile straciłam. My zwiedzaliśmy je w deszczu i mgle. Świetnie pokazałeś niezwykłe położenie.
pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5703) dodano 12.08.2017 15:58

Podczas tegorocznego urlopu w lipcu mieliśmy okazję odwiedzić także i Meteory. Za jakiś czas przedstawię je także we własnej galerii. Na razie z dużą przyjemnością obejrzałem Twoją - miło było przypomnieć sobie niedawno odwiedzane miejsca. Zauważyłem drobny błąd w opisie klasztorów - mianowicie patronem ostatniego jest św. Szczepan (pierwszy męczennik chrześcijański), a nie św. Stefan (król węgierski). Być może błąd wynika stąd, że greckie imię Stefanos (podobnie jak w języku niemieckim Stephan) odnosi się do obu - i Szczepana i Stefana. Pozdrawiam. :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3131) dodano 11.08.2017 23:08

Piękne są i w pięknym miejscu.Robią wrażenie.Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!