m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Rotunda św. Jerzego (Rotunda Galeriusza) jest najstarszą budowlą zachowaną w Salonikach. Jej początki datuje się na początek IV wieku. Zbudował ją cesarz Galeriusz, z zamiarem umiejscowienia w niej swojego mauzoleum. Nigdy jednak budowla nie pełniła tej funkcji, ze względu na to, że cesarz zmarł na obczyźnie.
Na początku rotunda była częścią większego kompleksu pałacowego cesarza, wraz z Łukiem Galeriusza, który wzniesiony był w 297 roku dla uczczenia zwycięstwa cesarza nad Persami.
Przez następne kilka wieków rotunda pełniła funkcję chrześcijańskiego kościoła pod wezwaniem św. Jerzego. Wierni zadbali o odpowiedni wygląd i charakter rotundy, jeszcze w IV wieku dobudowali prezbiterium, apsydę, przedsionek. Wewnętrzne ściany zostały bogato przyozdobione mozaikami. Dopiero w 1590 roku, kiedy Grecja była pod panowaniem Osmańskich Turków, rotunda została przekształcona na jeden z najważniejszych meczetów w mieście. Obecnie pozostał po nim minaret.
Mieściło się tu także muzeum paleochrześcijańskie. Każdy etap w historii budowli, odciskał na jej kształcie charakterystyczne cechy.
W efekcie czego, dziś możemy oglądać przepiękne malowidła różnorakich gatunków ptaków, portrety świętych i rzymskich żołnierzy-męczenników. Mury rotundy pełne są przepięknych ornamentów. Na sklepieniu kopuły podziwiać można anioły i głowę mitycznego feniksa.
Kiedy w 1978 roku Grecję nawiedziło silne trzęsienie ziemi, konieczne były prace remontowe w rotundzie. Obecnie ponownie jest udostępniona zwiedzającym.
Bizantyjski kościół Agios Panteleimonas (św. Pantaleona) w Salonikach został zbudowany na przełomie XIII - XIV wieku, prawdopodobnie jako katholikon nieistniejącego już klasztoru.

Świątynię wzniesiono z cegły i kamienia na planie krzyża z podwyższoną kopułą główną i niższą kopułą nad narteksem. W 1548 roku została przez Turków przekształcona w meczet (Ishakiye Camii), a funkcję kościoła chrześcijańskiego przywrócono mu w 1912 roku, kiedy Grecja przejęła Saloniki (z tego też roku pochodzi obecne wezwanie kościoła).

Wewnątrz zachowało się trochę oryginalnych malowideł. Nie zachował się za to dobudowany przez Turków minaret meczetu. Świątynia otoczona murem, ma zaciszny, nastrojowy dziedziniec, na którym stoi studnia do rytualnych, muzułmańskich ablucji. Kościół Agios Panteleimonas jest wpisany na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO.
Agia Sofia w Salonikach jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta. Budowa świątyni miała miejsce po pierwszym soborze powszechnym w Nicei, zwołanym przez cesarza Konstantyna Wielkiego w 325 roku. Ustalenie dokładnej daty erygowania cerkwi jest dużym problemem. Możliwe, że została zbudowana w tym samym czasie, co kościół Mądrości Bożej w Konstantynopolu. Jednak dominuje pogląd, że kościół Agia Sophia w Salonikach został zbudowany prawdopodobnie pod koniec VIII wieku. Budynek obecnego kościoła nie był pierwszym, który stanął w tamtym miejscu. Wykopaliska archeologiczne ujawniły pozostałości zarówno budowli rzymskich jaki i bazyliki wczesnochrześcijańskiej. Świątynię wybudowano na wzór Kościoła Mądrości Bożej z Konstantynopola.
Po opanowaniu Salonik przez sułtana Murada II w 1430 roku, kościół został przekształcony w meczet. W północnej części fasady można zobaczyć fragmenty minaretu. Po upadku imperium osmańskiego świątynia powróciła do kościoła prawosławnego. W 1890 roku kościół został zniszczony przez pożar. Poważnych zniszczeń dokonało trzęsienie ziemi, które nawiedziło miasto w 1978 roku.
Do wnętrza wchodzi się przez przedsionek, gdzie znajdują się niedawno odkryte malowidła z postaciami świętych, pochodzące z XI wieku. Świątynia ma formę przejściową pomiędzy wczesnochrześcijańską bazyliką na planie prostokąta, a bizantyjskim kościołem z kopułą na planie krzyża greckiego. Zmiany w architekturze bizantyjskiej widoczne są już za czasów Teodozjusza II. Nawy stawały się krótsze, rozbudowywano absydę i transept. Następowała zmiana proporcji. Nawa środkowa została przykryta kopułą. Wnętrze jest niezwykle przestronne, podzielone jest na nawę główną i dwie nawy boczne, odgrodzone kolumnami i filarami. Nad nawą główną wznosi się kopuła o średnicy 10 metrów, którą pokrywa piękna mozaika przedstawiająca Wniebowstąpienie. W centralnej części widać postać Chrystusa, siedzącą na tęczowym tronie, unoszoną do nieba przez dwóch aniołów i udzielającą błogosławieństwa.
Mozaiki w kopule pozostały niezniszczone mimo pożaru i trzęsienia ziemi, które nawiedziło miasto. Kopuła została ostatnio odnowiona; reszta wnętrz została pokryta nowymi tynkami po pożarze w 1917 r.
Kolejna mozaika w absydzie przedstawia Matkę Boską zasiadająca na tronie z Dzieciątkiem. Mozaika datowana jest na XII wiek; zastąpiła wcześniejszy krzyż z okresu ikonoklazmu (tj. ruchu religijnego przeciwstawiającego się czci obrazów i figur religijnych). Uwagę zwracają również duże złote żyrandole, znajdujące się w nawie głównej. Pochodzą one z czasów współczesnych.

najbliższe galerie:

 
Tesaloniki (Grecja)
1pix użytkownik romario odległość 0 km 1pix
GRECJA - TESALONIKI - Η   Θ  2
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Grecja - Saloniki cz. 1
1pix użytkownik marioli odległość 1 km 1pix
POKOCHAJ NIEBO 8.  SALONIKI-WARSZAWA
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
GRECJA - TESALONIKI - Η  Θ
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
Saloniki
1pix użytkownik keith_1989 odległość 1 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!