m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Jaśliska mają ciekawą i burzliwą historię.Dokument lokacyjny dla Jaślisk wydał w 1366 r. Kazimierz Wielki.W 1434 r. Jaśliska weszły w skład klucza,należącego do biskupstwa przemyskiego.W 1506 r. stały się siedzibą komory celnej o ważnym znaczeniu na szlaku handlowym z Węgrami. Celem podniesienia obronności,otoczono miasto w XVI-XVII wieku murami,których wysokość dochodziła do czterech metrów.Po gruntownej przebudowie na początku XIX wieku traktu przez Przełęcz Dukielską,na który przeniosła się zdecydowana większość ruchu tranzytowego,miasto zaczęło podupadać.W 1934 roku Jaśliska utraciły prawa miejskie. Układ urbanistyczny okolic Rynku jest pamiątką po miejskiej przeszłości Jaślisk.W Rynku zbiegają się trzy jaśliskie ulice.Najważniejsza z nich,zwana Węgierską,to dawny trakt węgierski wychodzący z Jaślisk w kierunku wsi Czeremcha i Medzilaborców.Pozostałe dwie,to prowadząca na wschód Wolańska (zwana także Lwowską) i prowadząca na zachód Daliowska (zwana Krakowską).Obie te nazwy pochodzą od najbliższych miejscowości do których prowadzą - Woli Niżnej i Daliowej. Jeszcze do niedawna atrakcją był kilkusetletni ratusz stojący na Rynku.Niestety - na początku XXI wieku został za zgodą konserwatora zabytków rozebrany,a jego miejsce zajął bunkier z pustaków,który kształtem ma imitować stary ratusz. Przykład dawnej drewnianej zabudowy małomiasteczkowej.Budynki pochodzą z połowy XIX wieku,o konstrukcji przysłupowej (dach opiera się nie na ścianach,a na narożnych słupach). Jaśliska,ulica Węgierska - droga do Lipowca i Czeremchy.
Jaśliska,ulica Węgierska. Jaśliska,ulica Węgierska. Południowe obrzeża Jaślisk. Najcenniejszym zabytkiem Jaślisk jest późnobarokowy kościół - sanktuarium pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej,z łamanego kamienia,wzniesiony w latach 1724-1765. Kościół otoczony jest pięknymi lipami,topolami i modrzewiami.
Widok od strony rynku. Kościół jest jednonawowy z dwoma kaplicami bocznymi.Nawa jest szersza i wyższa od prezbiterium.W ołtarzu głównym znajduje się uchodzący za cudowny,obraz Matki Boskiej Jaśliskiej,koronowany przez Papieża Jana Pawła II w czerwcu 1997 roku podczas mszy w Krośnie.
Matka Boża z obrazu w Jaśliskach różnie bywa nazywana : Matką Bożą Wniebowziętą,Różańcową,Jaśliską,Pocieszenia,wreszcie Królową Nieba i Ziemi.Turyści nazywają Ją Przewodniczką na drogach,ścieżkach i zakamarkach życia oraz Opiekunką na górskich szlakach. Na cmentarzu parafialnym znajduje się duża kwatera żołnierska,w której pochowano 525 żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej poległych w czasie I wojny światowej. Z tablicy informacyjnej stojącej przy cmentarzu można się dowiedzieć,że w Jaśliskach były 3 lazarety austriackie,a zmarłych chowano obok kościoła.Natomiast,kiedy Jaśliska były w rękach rosyjskich,ci z kolei chowali żołnierzy przy cerkwi w Daliowej.Obecna kwatera w Jaśliskach jest wynikiem skomasowania tych pochówków. Na południe od Jaślisk,ok. 600m od rynku,przy drodze do Lipowca,wznosi się murowana kaplica mszalna,ciesząca się w miasteczku i okolicy wielkim kultem.Nazywa się Na Łamańcu. Kaplica Na Łamańcu. W ołtarzu kaplicy znajduje się rzeźbiony wizerunek Chrystusa na krzyżu.Tło dla krzyża stanowi malowidło przedstawiające Golgotę i płaczące postacie.Wszystko jest utrzymane w ciemnych,ponurych tonach.
Przy tej samej drodze,tylko bliżej Jaślisk,znajduje się trzykondygnacyjna kaplica Boża Męka,z akcentami w postaci gzymsów układanych z różnej grubości kamiennych płytek.Mierzy ok. 5m wysokości,na szczycie żelazny krzyż. Druga część galerii - okolice Jaślisk

1) Ścieżka historyczno-krajobrazowa Na węgierskim trakcie.
Początek ścieżki przy drodze Tylawa-Komańcza,na wysokości Jaślisk (przedłużenie d. ulicy Daliowskiej).Wiedzie tzw. Górą św.Jana,osiągając 520m npm.Kończy po 2,5 km, w Szklarach,obok przystanku PKS. U podnóża góry mijamy kapliczkę,zwaną Na Sołtystwie.Według ludowej tradycji została wzniesiona nad cudownym źródełkiem,zawierającym leczniczą wodę.Obecny kształt przybrała w latach 80-tych XX wieku. Z kulminacji grzbietowej możemy podziwiać wspaniałe panoramy, Dolina Jasiołki,w dali grzbiet graniczny. Kapliczka U Jana. Jest poświęcona św. Janowi Nepomucenowi - patronowi od złej wody i dobrej sławy.
Wieść gminna niesie,że powstała w I połowie XVIII wieku.Jest zbudowana z płaskich kamieni.Jej pierwotny wygląd został zatarty.Jest otynkowana,pobielona.W 2003 roku poddano ją renowacji i nakryto czterospadowym gontowym daszkiem. Końcowy fragment Ścieżki - zejście do Szklar. W drodze powrotnej ze Szklar do Jaślisk, trudno przeoczyć cerkiew w Daliowej.

Widok ze zboczy Kamarki (630m npm). Cerkiew greckokatolicką pw. św. Paraskewy w Daliowej zbudowano w 1933 roku,w miejscu poprzedniej,która spłonęła (w 1931 r.). Obecny budynek cerkiewny jest przykładem XX-wiecznej architektury łemkowskiej,nawiązującej wówczas do tradycji architektury dawnej Rusi.
Odremontowana w 1995 roku,dzięki finansowej pomocy Łemków ze Stanów Zjednoczonych. 2) Wejście na Kamień nad Jaśliskami (857m npm).

Z przystanku autobusowego w rynku kierujemy się na wschód ulicą prowadzącą do Woli Niżnej.Na zakręcie ulicy w lewo - schodzimy w prawo,przekraczając pot. Bełcza.Dalej idziemy drogą na południe,mijając z lewej nową szkołę i boisko piłkarskie.
Droga,czasem ścieżka,wiedzie wznoszącym się łagodnie zboczem przez trawiaste pustki,ku lasom okrywającym wyższe partie szczytu. Łąki u podnóża Kamienia.
Na gęsto zarośnięty szczyt pniemy się wprost bez ścieżki.Pewna umiejętność orientacji w terenie wysoce wskazana. Całkiem przypadkowo trafiam na jeden z nieczynnych kamieniołomów. W końcu docieram do szczytu,na którym jest usypany z kamieni duży kopiec,a do drzewa przybito tabliczkę z nazwą i wysokością szczytu. Wierzchołek Kamienia jest oddalony o ok. 700 m od polsko-słowackiej granicy,którą biegnie dobrze znany turystom niebieski szlak Grybów-Nowy Łupków.
Z Kamienia schodzę drogą graniczną z niebieskimi znakami,w kierunku płd.-zach.,ku przełęczy Beskid.Niebawem (ok.1 km),szlak skręca w prawo w dolinę potoku Bełcza. Ścieżką,później drogą leśną,dochodzimy do bitej drogi prowadzącej z Jaślisk do przełęczy Beskid.Stoi tu nietypowy znak drogowy : z jednej strony nazwa wsi Czeremcha,z drugiej nazwa rumuńskiego miasta Babadag,i odległość do niego - 1034km. Między Czeremchą a Lipowcem,krzyż po wschodniej stronie stronie drogi. Zabudowania b. PGR w Lipowcu.Smutna pamiątka po polityce gospodarczej PRL-u.

Z pewnością temat Kamienia zasługuje na obszerniejsze potraktowanie.Zabrakło miejsca na cmentarze z I Wojny Światowej,opuszczone wsie łemkowskie : Lipowiec i Czeremcha oraz dawne kamieniołomy. 3) Przełęcz nad Szklarami - d. wieś Kamionka - wąwóz pot. Kamionka - Tylawa

Z przełęczy ruszamy na płn.-zach. wyraźną drogą grzbietową. Tuż obok przełęczy stoi słupowa kapliczka,której powstanie datowane jest na XVIII wiek.Jest z twardego piaskowca,z którego ongiś wyrabiano kamienie do młynów i żarna,być może dzięki temu oparła się niszczącej sile czasu.
Powoli znikają z naszego krajobrazu punkty sieci triangulacyjnej... Z lewej masywny Piotruś (731m npm),pokryty bujnymi lasami,stromo opadającymi w doliny. Opuszczamy drogę,trawiastym zboczem schodzimy w dolinę,gdzie mieściła się dawna wieś Kamionka.Przed wojną liczyła 65 domostw (wg mapy WIG w skali 1:100 000,z 1938 r.). Niewiele pozostało śladów po wsi Kamionka.
Zarośnięty cmentarz z pojedynczymi nagrobkami, kapliczka stojąca po lewej stronie drogi do Zawadki Rymanowskiej. Po kilkuset metrach mijamy okazałe gospodarstwo agroturystyczne.Tuż za nim,przy odrestaurowanej kapliczce,skręcamy w lewo,w kierunku lasu.
Jedną z wielu,raczej nieznanych atrakcji przedstawianych okolic,jest dolinka-parów pot. Kamionka (do którego właśnie doszliśmy),który opływa z północy stromizny Piotrusia,po czym przełamuje się od płn.-zach. głębokim i ciasnym kanionem,między Piotrusiem a grzbietem Kamieńca (519m),który oddziela go od Jasiołki,płynącej u zachodnich jego stoków. Meandrując,okrąża Kamieniec jeszcze od południa i dopiero niżej łączy się z Jasiołką.W części kanionu,niezmiernie dzika,malownicza sceneria warta jest obejrzenia.Trasę przecina biało-żółty szlak,biegnący z Dukli, przez Zawadkę Rymanowską,Piotrusia,do Leśniczówki Stasiane.

Dziękuję wszystkim za cierpliwość.

najbliższe galerie:

 
Lato na Łemkowynie 1
1pix użytkownik popekpawel odległość 2 km 1pix
Wiosna na Łemkowynie 3
1pix użytkownik popekpawel odległość 6 km 1pix
Zyndranowa
1pix użytkownik dispar odległość 6 km 1pix
Beskid Niski - Wisłoczek
1pix użytkownik mirak odległość 8 km 1pix
Beskidzkie klimaty jesieni
1pix użytkownik qbalon odległość 10 km 1pix
Źródła Jasiołki
1pix użytkownik qbalon odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:169) dodano 13.10.2017 23:57

Halszka,Sniezka,Lucy56,ak,u-optymisty,popekpawel,achernar-51 - bardzo wszystkim dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze...Pozdrawiam

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3088) dodano 13.10.2017 02:38

Miło się wędrowało i b."ciepła" galeria.Pozdrawiam.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3379) dodano 12.10.2017 20:32

Mój region:) Miło, że go pokazujesz. Dzięki!

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 12.10.2017 19:54

Piękne pejzaże - sam miód... Pozdrawiam.:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 12.10.2017 18:40

Kochany Beskid Niski :) Aż mi się cieplej na serduchu zrobiło :)

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 12.10.2017 18:16

Piękne te nasze góry i doliny oraz rozsiane po nich małe urokliwe miejscowości - super :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 12.10.2017 10:16

Piękne tereny na wędrówkę:) Sporą dawkę historii zamieściłeś.Zadumałam się ...

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 12.10.2017 09:23

fajna galeria (jak zwykle do porannej kawuni) ... wróciłeś do korzeni czy tylko odwiedziny ? :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!