m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Odkopany w XIX wieku skarbiec Atreusza. Miejsce to bardziej znane jest jako grób Agamemnona. Grób ten zainspirował Juliusza Słowackiego, który w swym sławnym wierszu nazwał go grobowcem „sławy, zbrodni i pychy”. Powstanie skarbca datuje się na 1330 r. p. n. e. Historycy jednak uważają, że skarbca nie należy łączyć z Agamemnonem, ponieważ grobowiec powstał 100 lat przed panowaniem tego władcy. Do budowli prowadzi dromos, czyli wycięta w stoku wzgórza aleja o długości 36 metrów. Ma imponujące rozmiary. Ogromne kamienne bloki zostały połączone bez zaprawy. Wewnątrz jest komora grzebalna w kształcie ula o średnicy 14,5 metra i wysokości ponad 13 metrów. W komorze tej złożono szczątki niezidentyfikowanego króla. Złożono tez zapasy jedzenia, broń i sprzęt potrzebny w podróży w zaświaty. Pomieszczenie zamykała brama złożona z dwóch masywnych skrzydeł. Nad wejściem do grobowca jest nadproże z bloku skalnego o długości 9 metrów i wadze 120 ton. Świadczy to o niezwykłych umiejętnościach mykeńskich architektów. Obok głównej komory jest małe pomieszczenie, w którym znaleziono ślady pochówku innych osób. Skarbiec Atreusza jest jednym z dwóch takich grobów znalezionych w Grecji i stąd jego wyjątkowość. Mykeny jako miasto były o wiele większe niż twierdza. Wokół niej było duże osiedle zamieszkane przez kupców i rzemieślników. Przy drodze widać pozostałości domów kupieckich. W nich odnaleziono gliniane tabliczki z pismem w tamtejszym alfabecie.
W 1951 roku odkryto poniżej cytadeli tak zwany drugi krąg grobów królewskich. Znajdowały się tu miejsca pochówku starsze od grobu Agamemnona. Obok jest grobowiec podobny do skarbca Atreusza i nazwany jest grobowcem Klitajmestry. Nie ma jednak żadnego dowodu na to, że pochowano tu żonę Agamemnona.

Będąc w Mykenach koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Archeologiczne. Sztuka mykeńska - jest to najpóźniejszy okres rozwoju sztuki helladzkiej, datowany od 1600 p.n.e. do 1100 p.n.e. Czas trwania sztuki mykeńskiej został zakończony wraz z najazdem plemion doryckich i podbojem przez nich ziem zajmowanych przez Achajów.

Rozkwit sztuki mykeńskiej wiązany jest z ekspansją plemion achajskich na sąsiednie wyspy, zwłaszcza z podbojem Krety i szerszym poznaniem osiągnięć tamtejszych artystów. Wprowadzenie do użytku szybko obracającego się koła garncarskiego pozwoliło Mykeńczykom na znacznie większą produkcję naczyń ceramicznych. Naczynia produkowane na początku XVI wieku p.n.e. często naśladują wzory ceramiki minojskiej (naśladownictwo motywów morskich, motywy roślinne), wprowadzając na znacznie większą skalę przedstawienia postaci ludzkich i zwierzęcych.
Zwiększenie produkcji wiąże się ze znaczną stylizacją wzorów i ich uproszczeniem prowadzącym do geometryzacji oraz przedstawiania wyobrażeń zwierząt i ludzi w schematycznej formie (tzw. styl spichrzowy, nazwa pochodzi od miejsca znalezienia, w spichrzu w Mykenach, znacznej ilości ceramiki ozdobionej układem prostych kresek). Ograniczenia dotyczyły także palety barw. Na żółtym tle występują zazwyczaj dwa kolory: czerwony i brązowy.
Do najciekawszych zabytków mykeńskiej ceramiki należy tzw. waza wojowników. Naczynie to zostało odnalezione w Mykenach przez Heinricha Schliemanna. Czas jego powstania określany jest na XII wiek p.n.e. Jego ozdobą jest namalowany szereg wojowników uzbrojonych we włócznie i tarcze, z głowami okrytymi hełmami z rogami. Naczynie to jest dobrym przykładem wprowadzania nowych motywów (postacie ludzkie) do malowideł zdobiących ceramikę mykeńską, a także wprowadzania całych kompozycji obrazowych zamiast pojedynczych motywów. Jest to także przykład późnego stylu mykeńskiego malarstwa wazowego.

Innym rodzajem ceramiki mykeńskiej są wykonywane z gliny i zdobione malowidłami sarkofagi. Liczne sarkofagi w kształcie wanien i skrzyń zostały odnalezione na Krecie. Datowane są zazwyczaj na XIV - XIII wiek p.n.e. Boki sarkofagów zdobione są malowidłami, najczęściej spotykanym motywem jest pochód płaczek. Złotnictwo należy do ciekawszych osiągnięć sztuki mykeńskiej. Oprócz licznych przykładów naśladownictwa wyrobów jubilerskich (biżuterii, naczyń) odnaleziono zdobioną złotem i kamieniami szlachetnymi broń oraz maski pośmiertne.
Złotnicy stosowali znane wcześniej techniki granulacyjną oraz filigranową. Około 1400 p.n.e. upowszechniła się technika emaliowania wyrobów złotniczych oraz inkrustowania ich kamieniami półszlachetnymi oraz szkłem.
Do zdobienia broni mykeńczycy wprowadzili nową technikę zwaną niello. Polega ona na wypełnianiu specjalną pastą wcześniej wyrytych dekoracji. Pasta sporządzana jest z siarczków srebra, miedzi i ołowiu. Wypolerowana powierzchnia tworzy wzory w kolorze od ciemnego granatu do czarnego.

Wśród biżuterii spotykane były znaleziska w postaci szpil z ozdobnymi główkami, sygnetów oraz metalowych blaszek ozdobionych ornamentami. Blaszki te najprawdopodobniej były naszywane na odzież.
W warsztatach złotniczych produkowano także bogato zdobione naczynia: rytony, kubki, puchary. Najbardziej znanym znaleziskiem jest tzw. puchar Nestora.

Do oryginalnych osiągnięć sztuki złotniczej należą maski pośmiertne. Wykonywano je ze złotej blachy metodą młotkowania i układano na twarzach zmarłych. Maski są najprawdopodobniej wiernym odwzorowaniem rysów zmarłego. Najbardziej znaną maską jest odnaleziona przez Heinricha Schliemanna w grobie szybowym w Mykenach tzw. maska Agamemnona. Czas jej powstania określany jest na około 1500 p.n.e. Maska znajduje się w zbiorach Narodowego Muzeum Archeologicznego w Atenach.

Z ostatniej fazy sztuki mykeńskiej (1350-1200 p.n.e.) pochodzą liczne ozdoby z kości słoniowej, służące głównie do wykładania skrzynek i mebli, łączące formy charakterystyczne dla sztuki egejskiej i sztuki Bliskiego Wschodu. Mury otaczające Mykeny nazywano cyklopowymi, bo starożytni Grecy nie mogli uwierzyć, że tak ogromna budowla mogła zostać wzniesiona przez ludzi. Byli przekonani, że dokonali tego Cyklopi.
Główne wejście to Brama Lwic. Jej nazwa pochodzi od wieńczącej ją rzeźby przedstawiającej dwie lwice stojące po obu stronach kolumny. Badacze uważają, że był to symbol dynastii panującej w Mykenach, bo odnaleziono pieczęcie z bardzo podobnym obrazem.

Za Bramą Lwic znajduje się pierwszy krąg grobów królewskich. Schliemann uważał, że to w tym miejscu pochowano Agamemnona, jego brankę Kasandrę oraz jego stronników.  Odnaleziono tu imponującą ilość złotych przedmiotów, co świadczyło o bogactwie miasta. To tu znaleziono złotą maskę pośmiertną. Obecnie znajduje się ona w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach.

Za grobami jest cała sieć spichlerzy i magazynów. W razie oblężenia, obrońcy byli zabezpieczeni w żywność i inne materiały. Po lewej stronie jest kompleks budynków przeznaczonych dla służby.
W mykeńskiej twierdzy na stałe mieszkali tylko ludzie związani z dworem, ale w razie niebezpieczeństwa i napadu z zewnątrz, mogła tu schronić się okoliczna ludność. Na szczycie są pozostałości pałacu. Budowla ta powstała w XV w. p. n. e. i składała się z kilku części. Droga do pałacu prowadziła przez monumentalne propyleje, za którymi znajdował się dziedziniec. Tędy dochodziło się do najważniejszej części pałacu - megaronu. Była to budowla o wymiarach 13 na 11.5 metra, a jej centralnym elementem był kolisty hall obramowany czterema kolumnami. Dziś zachowały się niewielkie elementy z tej budowli. Salę zdobiły piękne freski wzorowane na malarstwie kreteńskim. Malowidła przedstawiały wojowników, konie i rydwany, co potwierdzają odnalezione fragmenty.
W 1999 roku stanowiska archeologiczne w Mykenach i Tyrynsie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

najbliższe galerie:

 
MYKENY - PELOPONEZ
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Greckie wakacje 2017 - Mykeny
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Mykeny, Grecja
1pix użytkownik voyager747 odległość 0 km 1pix
Grecja - Mykeny
1pix użytkownik omektron odległość 2 km 1pix
Grecja - Peloponez - Mykeny
1pix użytkownik irena2010 odległość 6 km 1pix
Argos, Grecja,  zamek Larisa
1pix użytkownik voyager747 odległość 11 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
wo użytkownik wo(wpisów:304) dodano 18.08.2017 09:39

moja podróż do Grecji rozpoczęła się 29 lipca. u-optymisty, achernar-51 - serdecznie pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5390) dodano 17.08.2017 21:40

Widzę, że nasze podróże po Grecji w bardzo wielu punktach się pokrywają, bo i Delfy, i Nauplion i Mykeny też odwiedziliśmy w ubiegłym miesiącu... Miło sobie przypomnieć te miejsca . Pozdrawiam. :)

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:894) dodano 17.08.2017 17:44

Grecję znam z Mitów i Heroi ( i tak już zostanie) - piękny kraj jak większość. Ciekawy spacer :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!