m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Odeon Heroda Attyka gr. Ωδείο Ηρώδου του Αττικού - odeon w Atenach, uważany za największy i najwspanialszy z odeonów starożytnych.

Zbudowany został na południowo-zachodnim stoku Akropolu ateńskiego w 161 przez Heroda Attyka, który w ten sposób uczcił pamięć ukochanej małżonki, Aspasii Regilli.

Odeon posiadał 32 rzędy widowni, gdzie mogło zasiąść od 5 do 6 tysięcy widzów. Wzniesiono go w stylu teatrów rzymskich. Scena o szerokości 35 metrów miała trzy kondygnacje. Okrągła orchestra o średnicy ok. 19 m wyłożona była szachownicą z białego i czarnego marmuru. Cały budynek, dla lepszej akustyki, przykryty był dachem z drewna cedrowego. W starożytności odbywały się w nim konkursy muzyczne i rozmaite przedstawienia.
Znakomita akustyka obiektu wykorzystywana jest i współcześnie. Corocznie odbywają się tutaj spektakle i koncerty w ramach Festiwalu Ateńskiego.
Teatr Dionizosa - starożytny teatr grecki, znajdujący się u stóp Akropolu w Atenach. Teatr stanowił jeden z najważniejszych obiektów tego typu i wzór architektoniczny dla wszystkich późniejszych teatrów greckich. Swoje sztuki wystawiali w nim m.in. Ajschylos, Sofokles, Eurypides i Arystofanes.
Pomnik Filopapposa - monumentalny rzymski pomnik nagrobny stojący na wzgórzu Muzajon naprzeciwko Akropolu.
Wzniesiony w latach 114-116 marmurowy monument upamiętnia Gajusza Juliusza Antiocha Epifanesa Filopapposa, wnuka króla Kommageny Antiocha IV, konsula dodatkowego (consul suffectus) z roku 109 i archonta ateńskiego, który zasłużył się jako dobroczyńca miasta. Świątynia Zeusa Olimpijskiego, Olimpiejon (gr. Ναός του Ολυμπίου Διός) - największa spośród świątyń starożytnej Grecji, znajdująca się w Atenach, poświęcona Zeusowi. Jej budowa trwała z przerwami od VI wieku p.n.e. do II wieku n.e. Budowa świątyni rozpoczęta została za rządów Pizystratydów, zarzucono ją jednak po obaleniu tyranii w 510 roku p.n.e. Po zdobyciu Aten przez Sullę w 86 p.n.e. część kolumn z placu budowy wywieziono do Rzymu, gdzie zostały wykorzystane w świątyni Jowisza na Kapitolu. Drobniejsze roboty podjęto za panowania Augusta. Ostatecznie sanktuarium wykończył i poświęcił w 132 roku cesarz Hadrian. W średniowieczu porzucona budowla zaczęła być wykorzystywana jako źródło darmowego budulca. Do naszych czasów zachowało się jedynie 15 kolumn. Kolejna leży na ziemi, powalona w 1858 roku przez wichurę. Łuk Hadriana - starożytny rzymski łuk triumfalny, znajdujący się w pobliżu Olimpiejonu w Atenach. Łuk został wzniesiony za panowania cesarza Hadriana w ramach projektu rozbudowy miasta, na granicy zbudowanej z rozkazu cesarza nowej dzielnicy. Fakt ten upamiętniają wyryte na sklepieniu budowli dwie inskrypcje. Od strony Akropolu napis głosi: „Oto są Ateny, starożytne miasto Tezeusza”, od drugiej strony zaś: „Oto jest miasto Hadriana, nie Tezeusza”. Forum rzymskie lub Agora rzymska - starożytny rynek miejski znajdujący się w Atenach, wytyczony w okresie panowania rzymskiego.
Forum położone jest przy północnym stoku Akropolu, w odległości około 150 m na wschód od Agory greckiej. Zostało oddane do użytku za panowania cesarza Augusta, około 10 roku p.n.e. Jego wytyczenie było spowodowane czynnikami praktycznymi - w czasach rzymskich dotychczasowa Agora, zapełniona pomnikami, przestała pełnić swoją dotychczasową funkcję i miastu potrzebny był nowy plac centralny.
Forum miało postać prostokątnego placu o wymiarach około 98×111 m, zorientowanego wzdłuż osi wschód-zachód. Otoczone było portykami, w których znajdowały się sklepy. Na teren rynku wchodziło się poprzez dwie monumentalne bramy, zlokalizowane po jego wschodniej i zachodniej stronie. W 1942 roku zrekonstruowano fragment kolumnady na południowej stronie rynku. Obecnie odsłonięta jest tylko część dawnego forum, jego północna pierzeja jest bowiem zabudowana - stoją tam kościół, turecki meczet oraz współczesne budynki mieszkalne. Na bramie zachodniej zachowały się dwie inskrypcje. Jedna zawiera dedykację cesarza Augusta, poświęcającą nowo wybudowane forum bogini Atenie. Druga to rozporządzenie podatkowe cesarza Hadriana, dotyczące handlu oliwą. Do forum przylegają dwie budowle wzniesione w czasach rzymskich: Wieża Wiatrów oraz biblioteka ufundowana przez cesarza Hadriana.

Wieża Wiatrów - ośmiokątna marmurowa wieża zegarowa stojąca po wschodniej stronie forum rzymskiego. Wieża należy do najlepiej zachowanych budynków starożytnych Aten. Tradycyjnie uważa się, że wybudowana została połowy I wieku p.n.e. jednak nowsze badania przesuwają czas jej powstania na połowę II wieku p.n.e.
Wieża Wiatrów wzniesiona z marmuru pentelickiego, posadowiona została na trzystopniowej podstawie. Swoją nazwę zawdzięcza umieszczonym na szczycie każdej ze ścian reliefom, przedstawiającym osiem wiatrów. Poniżej każdego reliefu umieszczono zegar słoneczny. Wewnątrz wieży umieszczony był zegar wodny. Woda do zegara dostarczana była ze źródła bijącego na północnym stoku Akropolu. W VI wieku budowla zaadaptowana została na kaplicę chrześcijańską. W okresie panowania tureckiego urządzono w niej chanakę, służącą miejscowemu zgromadzeniu derwiszów. Hefajstejon - świątynia poświęcona Hefajstosowi i Atenie, patronom rzemiosła, znajdująca się w dzielnicy Keramejkos ponad agorą u stóp Akropolu. Świątynia została zbudowana w porządku doryckim ok. 445 p.n.e.-425 p.n.e. Architektonicznie jest to peripteros, heksastylos. Główne pomieszczenie świątyni (cela, naos) otacza kolumnada złożona z 6 kolumn na krótszym, wejściowym boku (heksastylos) i 13 kolumn na dłuższym boku. Kolumny stoją na trójstopniowej krepidomie. Wnętrze celi otacza pojedyncza kolumnada (peripteros), 4 dwukondygnacyjne kolumny od strony przeciwnej wejściu i po 7 wzdłuż. Wejście do głównego pomieszczenia świątynnego znajduje się za przedsionkiem, między antami (zwężenia po bokach z pełnego muru) wystającymi poza kolumnadę celi.
W czasach starożytnych ściany świątyni zdobił ciągły fryz joński ukazujący walki Lapitów. Wewnątrz celi, w części zachodniej umieszczono posąg Ateny i Hefajstosa wyrzeźbiony przez Alkamenesa.
W V w. n.e. świątynię zaadaptowano na kościół pod wezwaniem św. Jerzego. W czasach tureckich cała dzielnica opustoszała i Turcy chcieli kościół rozebrać dla uzyskania materiałów budowlanych. W 1660 Mehmed IV zabronił tego. Już w 1834 świątynia została zabytkiem narodowym Grecji.
Jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków starożytnej sztuki greckiej. Agora ateńska - usytuowano na niej świątynie, biblioteki i budynki użytku publicznego. Charakterystycznymi budowlami były stoa, czyli zadaszone kolumnady, które chroniły przed deszczem lub słońcem. Agora mieściła się u podnóża stromego, skalistego Akropolu. Działały tu najważniejsze państwowe urzędy, kupcy oferowali swe towary, odbywały się uroczystości publiczne. Miejsce, w którym powstała, zostało wybrane jeszcze w czasach Solona (około roku 600 p.n.e.). Był to nieregularny plac o lekkim nachyleniu, co zapewniało naturalny odpływ wody deszczowej, przy głównej drodze wiodącej na Akropol. 
W okresie klasycznym Agora ateńska była miejscem handlu, a także wielkich zgromadzeń mieszkańców i debat politycznych. W tym miejscu odbywały się wybory urzędników i sądy skorupkowe (ostracyzm), wystawiano (zanim wzniesiono stały teatr Dionizosa na południowych stokach Akropolu) sztuki teatralne, a także organizowano zawody sportowe.
Budowle wokół agory wznosili Kimon (V wiek p.n.e.), Likurg (IV wiek p.n.e.), władcy hellenistyczni (II wiek p.n.e.), a także Rzymianie: ostatnią monumentalną budowlą była biblioteka Hadriana z II wieku n.e. Splądrowana przez wojska Sulli w 86 roku p.n.e. uległa ostatecznej zagładzie podczas najazdu Herulów w roku 267 n.e. Z biegiem czasu w miejscu dawnej agory powstawać zaczęła chaotyczna zabudowa miejska, którą wyburzono dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku, co pozwoliło wejść na teren archeologom i konserwatorom zabytków.
Stoa Attalosa - zrekonstruowany współcześnie starożytny portyk, znajdujący się na ateńskiej Agorze. Usytuowany po wschodniej stronie Agory budynek został wzniesiony za panowania króla Pergamonu Attalosa II (159-138 p.n.e.). Dwukondygnacyjna budowla ma 116,50 m długości, 20,05 m szerokości i wysokość 13 m. Jej ściany wykonano z granitu, schody i drzwi z marmuru hemetyckiego, zaś kolumny z marmuru pentelickiego.
 Na obydwu kondygnacjach znajduje się podwójna kolumnada licząca 44 kolumny. Na parterze zewnętrzne kolumny utrzymane są w porządku doryckim, wewnętrzne w jońskim, natomiast na piętrze zewnętrzne w jońskim, wewnętrzne zaś w pergamońskim. Za kolumnadą znajdowały się pomieszczenia sklepowe, po 21 na każdym piętrze.
Budowla została zniszczona podczas najazdu Herulów w 267 roku, zachowaną ścianę włączono pod koniec starożytności w obręb fortyfikacji miejskich. Ruiny portyku zostały odsłonięte podczas prac wykopaliskowych przeprowadzonych w latach 1859-1862 i 1898-1902 przez Greckie Towarzystwo Archeologiczne oraz w latach 1931-1953 przez American School of Classical Studies at Athens. W latach 1953–1956 dokonano rekonstrukcji budynku, sfinansowanej przez Johna D. Rockefellera Jr. oraz z datków sponsorów amerykańskich. W odbudowanej stoi mieści się obecnie Muzeum Agory.
Biblioteka Hadriana Antyczna agora, kościół Świętych Apostołów.

najbliższe galerie:

 
Ateny(1) - trochę historii
1pix użytkownik perelka odległość 0 km 1pix
Ateny - miasto, Pireus i stadiony
1pix użytkownik dzustka odległość 0 km 1pix
Ateny(2) - dla każdego coś miłego
1pix użytkownik perelka odległość 0 km 1pix
Ateny 2007
1pix użytkownik elapeplak odległość 0 km 1pix
Dzień na Akropolu
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
ATENY. AKROPOL
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5673) dodano 29.08.2017 23:24

Fajnie było obejrzeć Twoją ateńską galerię, bo obejmuje ona głównie te miejsca, do których z braku czasu w tym roku nie dotarliśmy... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!