m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Pierwsza siedziba Parlamentu Grecji w Atenach. W Atenach. Ateny widziane z Akropolu.
Obserwatorium zostało założone w 1842 roku i było pierwszą instytucją badawczą utworzoną w Grecji po odzyskaniu niepodległości. Budowę obserwatorium sfinansował grecki przedsiębiorca, bankier i dobroczyńca Georgios Sinas. Obserwatorium powstało na Wzgórzu Nimf, jednym z siedmiu ateńskich wzgórz. Główny budynek obserwatorium zaprojektował duński architekt Theophil Hansen w stylu neoklasycznym. Został on ukończony w 1846 roku, zaś obserwacje astronomiczne rozpoczęto we wrześniu 1847 roku. Obserwatorium, z racji swego położenia na szczycie wzgórza, jest jednym z punktów orientacyjnych we współczesnych Atenach. Ponieważ znajduje się w centrum Aten, zanieczyszczenie świetlne nie pozwala już na prowadzenie wartościowych obserwacji astronomicznych. Obecnie mieści się tu Muzeum Astrogeofizyczne, w którego posiadaniu znajdują się zegary, teleskopy i inne XIX-wieczne instrumenty, a także obszerna XIX-wieczna biblioteka.
Kościół Agia Marina na wzgórzu pod Obserwatorium. Kościół Agios Filippos.
Meczet Tzistarakis na placu Monastiraki.
Meczet Tzistarakis to pozostałość po panowaniu tureckim. Wybudowany w 1759 r., zamieniony na muzeum ceramiki. Po odzyskaniu przez Grecję niepodległości meczet został przejęty przez państwo, a minaret zdemontowano. Pełnił różne funkcje, m.in. więzienia. Plac Monastiraki i meczet Tzistarakis. Plaka, najstarsza dzielnica Aten. Plaka (gr. Πλάκα) - historyczna część Aten, usytuowana u stóp Akropolu ponad starożytną agorą. Znajdują się tam XVIII-wieczne kamienice, kręte uliczki, restauracje i sklepy z pamiątkami. Kościół Panagia Kapnikarea.
Zabytkowe budynki w tej części miasta stoją często na fundamentach pamiętających jeszcze czasy starożytności. Na Place działa też kilka muzeów. Plac Syntagma - najstarszy i najbardziej znany z miejskich placów Aten. W oddali budynek Parlamentu Grecji.
Plac Syntagma (Plac Konstytucji) Przed Parlamentem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, ochraniany przez całą dobę przez Straż Prezydencką - elitarny oddział wojskowy, strzegący też Parlamentu. Żołnierze wchodzący w skład tego oddziału są specjalnie selekcjonowani, a ich strój jest zaszłością historyczną i nawiązuje do czasów króla niepodległej Grecji Ottona I. Zmiana warty. Plac Syntagma Plac Syntagma
Widok na dzielnicę rządową i ambasad. Parlament Grecji (jęz. grec. Βουλή των Ελλήνων; transkrypcja: Wuli ton Ellinon ; wierny przekład: „Parlament Hellenów”) - jednoizbowy parlament grecki mieści się w byłym pałacu królewskim.

najbliższe galerie:

 
ATENY 2
1pix użytkownik wo odległość 3 km 1pix
Grecja - Ateny
1pix użytkownik herika odległość 3 km 1pix
ATENY - TROCHĘ HISTORII,  TROCHĘ ROZRYWKI
1pix użytkownik afrodyta odległość 3 km 1pix
ATENY - UROKI MIASTA
1pix użytkownik afrodyta odległość 3 km 1pix
Greckie wakacje 2017 - Ateny (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 4 km 1pix
greckie klimaty
1pix użytkownik pedro1912 odległość 4 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!