m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (26):

 
Żona Szachdżahana Mumtaz Mahal ( wybranka pałacu ) zmarła w czerwcu 1631 rodząc 14 dziecko. Była ukochaną żoną, towarzyszką, doradczynią i wsparciem cesarza przez 17 lat. Wielka Brama oddziela Tadż Mahal od zgiełku, przygotowuje do panującego wewnątrz spokoju. O ty, duszo uspokojona, powróc do twego Pana, zadowolona i z upodobaniem przyjęta! Wejdź więc między Moje sługi! Wejdź do Mojego ogrodu! - te słowa z Koranu zapraszają do tego magicznego miejsca. Usiłując zagłuszyc rozpacz cesarz zaplanował budowę jej mauzoleum. Zwołał najwybitniejszych architektów i rzemieślników, by zlecic prace nad tym arcydziełem. Dzieła podjął się Pers z Szirazu Ustad ( Mistrz ) Isa Chan Effendi; jego uczeń Ustad Ahmed wykonał dekoracje, a Ismail Chan kopułę.
Tadż Mahal budowano przez 22 lata.  Cały z białego marmuru inkrustowany kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi. Niestety ostre światło południa spłaszcza perspektywy, najlepiej jest zwiedzac mauzoleum po południu, dochodząc do grobowca w chwili, gdy światło pod wieczór przygasa - mauzoleum sprawia wtedy wrażenie doskonałości. Trudno oprzec się powtórkom, które zapewne nie spodobają się koneserom galerii obieżyświatowych. Dziękuję Ci Waldku za ten pobyt w Indiach i Nepalu. Właśnie mija 5 lat jak tam razem byliśmy. Wodospady Iguacu to najwspanialsze dzieło natury jakie było mi dane oglądac, Tadż Mahal to najwspanialsze dzieło rąk ludzkich, które dane mi było przeżyc, tak właśnie: przeżyc! Twórcy Tadż podnieśli sztukę mozaiki florenckiej na nowe wyżyny. Po uzgodnieniu projektu mistrz przerysowuje wzór na marmurze. Kamienie zostają wybrane, przycięte oraz oszlifowane. Następnie zgodnie z wzorem wydrąża się żłobki w marmurze, wpasowuje w nie kamienie, szlifuje i umocowuje.
W końcu całą powierzchnię poleruje się drobnym szmerglem. Dookoła mauzoleum stoją cztery symetryczne minarety. Na teren mauzoleum wchodzimy boso jak do meczetu. Po lewej stronie grobowca stoi meczet ( widoczny na zdjęciu ) po prawej dom dla gości. Hindusi zwiedzający Tadż ( płacą za bilet kilkakrotnie taniej niż obcokrajowcy ) ubrani są odmiennie od wszechobecnej biedoty. Specyficzny rodzaj kosiarki nie zakłóca ciszy i spokoju.
Ogród otaczający Tadż jest bardzo starannie utrzymany. Biały marmur Tadż prześwituje między ciemnozielonymi liścmi drzew w ogrodzie i odbija się w długiej sadzawce... To już ostatnie spojrzenie na tę perłę architektury... Czerwony Fort w Agrze zbudował dziadek Szachdżahana - Akbar. Zaprojektował go Kasim Chan. Mury zbudowno z jasnoczerwonego piaskowca, typowego dla wielu potężnych budowli Mogołów. Jeden z pałaców na terenie fortu. Szachdżahan planował zbudowac dla siebie bliźniacze mauzoleum po drugiej stronie rzeki Jamuny z czarnego marmuru. Jednak los okazał sie dla niego mniej łaskawy. Uwięziony przez własnego syna w forcie mógł przez okna patrzec na grobowiec żony... ... tak jak to widac na ty zdjęciu. Bliźniacze mauzoleum nie powstało, a cesarz po śmierci spoczął w Tadż Mahal u boku ukochanej małżonki i spoczywa tam do dziś.
Kto dzisiaj tak kocha??? Dziękuję za uwagę.

najbliższe galerie:

 
Taj Mahal-Agra
1pix użytkownik baracuda77 odległość 1 km 1pix
Agra
1pix użytkownik stefan odległość 2 km 1pix
Agra - inne spojrzenie
1pix użytkownik marzej odległość 2 km 1pix
Indie.  Cztery wesela (bez pogrzebu: )
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 3 km 1pix
Agra.  Czerwony Fort.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 3 km 1pix
Agra.  Pomnik wiecznej miłości - Tadż Mahal
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 09.01.2011 01:03

Zastanawiam się czy oglądać galerie z Indii, mam w planie na ten rok ... Pozdrawiam

aniak użytkownik aniak(wpisów:28) dodano 13.03.2008 21:17

wmp57- zgadzam się z kwiatuszkiem, wspaniała galeria. Hej!

kwiatuszek użytkownik kwiatuszek(wpisów:130) dodano 12.03.2008 18:39

Wspaniale pokazana galeria, ciekawy komentarz aż miło oglądać i podźiwiać wykonawcę galerii. Pozdrawiam!

krushyna użytkownik krushyna(wpisów:396) dodano 08.03.2008 19:42

Wzruszająca historia.
Powtórki [ to co i u mnie zwykle sie pojawia]
Ujrzeć na własne oczy to byłoby wspaniałe.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 08.03.2008 19:26

:) Zawsze miło wrócić do miejsc, które głęboko i na zawsze wyryły piętno w naszej pamięci. Z prawdziwą przyjemnością oglądam Taj z Twojego punktu widzenia. Można na niego patrzyć, podziwiać i znów patrzyć ... ale zrozumie to tylko ten, który chociaż raz zostanie obezwładniony jego genialnie doskonałym obliczem. Widziałem dziesiątki filmów i setki fotografii, ale to co zobaczyłem w naturze ... po prostu powaliło na kolana.

Pięknie napisałeś: "Tadż Mahal to najwspanialsze dzieło rąk ludzkich, które dane mi było przeżyc, tak właśnie: przeżyc!"

Mając doświadczenia z kilkudziesięciu krajów na trzech kontynentach, mam podobne odczucie - nigdzie nie widziałem piękniejszej budowli i bardzo wątpię, że kiedykolwiek zobaczę.
Pozdrawiam

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2237) dodano 08.03.2008 18:51

Raul, nie obraź się, ale podążę trochę Twym indyjskim tropem.
W marcu mija 5 lat jak odwiedziłem Indie i Nepal.
Oddałem negatywy do zakładu fotograficznego, a Pan Marek skopiował je na płytę CD.
Nie potrafię tak komentowac swoich galerii jak Ty, więc niech przemówi obraz i będzie uzupełnieniem
dla Twoich wcześniejszych galerii.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!