m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (20):

 
Wizna to takie zwykłe miasteczko leżące przy drodze Łomża-Białystok.  
Do dziś zachował się jej średniowieczny, „miastowy” układ przestrzenny z rynkiem i prostokątną siatką ulic. Najważniejszym zabytkiem jest tu kościół  parafialny św. Jana Chrzciciela ukończony około 1525 roku w stylu późnogotyckim. 
Miejscowość leży pomiędzy dwoma bardzo atrakcyjnymi obszarami przyrodniczymi: Biebrzańskim Parkiem Narodowym i Łomżyńskim Parkiem Krajobrazowym Doliny Narwi.
Od niedawna jednak Wizna kusi także czymś innym. Warto tu zboczyć, aby zobaczyć niezwykłą kolekcję murali. Obecnie jest ich 7. Tematyka każdego malowidła związana jest bezpośrednio z miejscowością lub jej okolicami. Murale powstały z inicjatywy Stowarzyszenia Wizna 1939. Większość prac wykonała niezwykle kreatywna i uzdolniona grupa artystów zwana Gdańską Szkołą Muralu. Pierwszy mural powstał w 2012 r. 
Wykonano malowidło ścienne na podstawie zdjęcia archiwalnego (6x8cm), zrobionego przez niemieckiego żołnierza w dniu 10 września 1939r.  Mural powstał dokładnie w tym samym miejscu, w którym zdjęcie zostało wykonane, o czym świadczy utrwalony na zdjęciu, istniejący do dziś budynek mieszkalny przy ul. Czarnieckiego 159. Malowidło pokazuje polskich żołnierzy w niemieckiej niewoli. Drugi mural powstał w następnym roku, na plenerze malarskim zorganizowanym w Wiźnie.
Tym razem do  wspomnianej już Szkoły w Gdańsku dołączyli studenci ASP z Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej  we Wrocławiu. Powstało współczesne dzieło na motywach twórczości Józefa Chełmońskiego. Inspiracją były obrazy „Żurawie” i ”Krzyż w zadymce”.
Oglądać je można przy ul. Pawła z Wizny, na ścianie budynku piekarni. W 2014 r. kolejnym muralem uczczono 70 rocznicę bitwy pod Monte Cassino i trzydziestu mieszkańców Wizny, którzy w niej uczestniczyli (dwóch zginęło) Mural przedstawia  szkice twarzy żołnierzy z Wizny walczących w bitwie pod Monte Cassino a w tle czerwone jak krew: maki. Kilka miesięcy później, we wrześniu 2014 r. powstał czwarty mural, tym razem poświęcony kapitanowi Korpusu Ochrony Pogranicza Władysławowi Raginisowi  - dowódcy wiźnieńskiej bitwy, pośmiertnie awansowanemu do stopnia majora (w 2012 r.) Także ten mural powstał na podstawie maleńkiego zdjęcia, a uroczyste odsłonięcie związane było z 75 rocznicą śmierci oficera.
Na dole muralu jest napis : „ ŚP Kapitan Wojsk Polskich Raginis poległ na polu chwały za święta sprawę jako wielki Bohater, Żołnierz, Patriota, Rycerz o wielce szlachetnym charakterze. Zamarło ciało jego ale Duch i Cień żyć będzie w historii okolicznej ludności po wieczne czasy” Mural autorstwa Wojciecha Woźniaka we współpracy z Klaudią Szalecką - powstał z inicjatywy Dariusza Szymanowskiego ze Stowarzyszenia Wizna 1939. Piąte malowidło nosi dość przewrotny tytuł Droga do raju... . Tym „rajem” miał być Kazachstan, dokąd w latach 1940-1941 deportowano około 150 wiźnieńskich rodzin. Wśród osób deportowanych siłą przez radzieckiego okupanta znalazła się wówczas 3 letnia Marianna Dobrońska - została ona uwieczniona na ścianie domu nieopodal cmentarza,  gdzie stał dom rodzinny dziewczynki. Kolejny mural powstały w 2015 r upamiętnia partyzantów-żołnierzy Armii Krajowej z placówki Wizna.
W budynku, na którym powstał podczas wojny mieścił się posterunek niemieckiej żandarmerii. Przynajmniej dwukrotnie był areną akcji zbrojnych przeprowadzanych przez akowców. Siódme malowidło powstało we wrześniu 2016 w rocznicę śmierci por. Stanisława Brykalskiego. Brykalski był zastępcą dowódcy obrony odcinka Wizna, Władysława Raginisa. Śmiertelnie ranny we wrześniu 1939 r., został pośmiertnie awansowany (również w 2012 r.) do stopnia kapitana.  Stanisław Brykalski był artylerzystą stąd na muralu pojawiły się armaty, jest też fragment mapy. Ten mural ponownie zrealizowali studenci Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia.
Wiźnieńskie murale można nazwać pomnikami historii miejscowości i związanych z nią ludzi. 
Inny pomnik  poświęcony bohaterom Wizny stoi na rynku. Może w następnych latach powstaną kolejne murale przypominające burzliwą historię miejscowości i jej mieszkańców. Dziękuję za uwagę.

najbliższe galerie:

 
Wizna
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Bagienna kraina
1pix użytkownik anusia_osia odległość 1 km 1pix
Rozlewiska Narwi-Góra Strękowa i meandry rzeki
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Łabędź niemy - Rodzina.
1pix użytkownik wmp57 odległość 2 km 1pix
Wiosna?
1pix użytkownik wmp57 odległość 2 km 1pix
Bocian biały cz.II - 45 min z życia bocianiej rodziny.
1pix użytkownik wmp57 odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:963) dodano 04.09.2017 09:12

Świetna inicjatywa. Nigdy tam nie byłem ale podejrzewam, że te murale bardzo ożywiają to miasteczko.
Pozdrawiam.

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:664) dodano 03.09.2017 23:20

Obejrzałam sobie te Wasze murale z Zaspy. Bardzo to ciekawe i spore urozmaicenie w blokowym krajobrazie. Podobają mi się takie pomysły. Pozdrawiam

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:799) dodano 03.09.2017 16:23

Jakiś czas temu "Sabaton" występował w Gdańsku i miałam okazję widzieć ich " na żywo". Nie na koncercie, tylko na mieście i mam nawet zdjęcie z nimi:)
Świetne są takie inicjatywy, u nas na Zaspie murale są szczególnie popularne. Tyle, że te są o wiele ładniejsze. Podobało się.
Pozdrawiam

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:664) dodano 03.09.2017 15:26

Prawdę mówiąc bitwą pod Wizną zainteresowałam się wiele lat temu właśnie po usłyszeniu historii powstania utworu 40:1 Sabatonu. Później kiedyś zobaczyłam w internecie ten mural z odpoczywającymi żołnierzami i od tej pory chciałam się tam wybrać. Ponieważ ode mnie to drugi koniec Polski to parę lat minęło do czasu kiedy nadarzyła się okazja podczas powrotu z Mazur. Przygotowując tę galerię odkryłam, że zespół Sabaton ma więcej utworów sławiących polską historię. Okazuje się, że jest bardziej popularny w Polsce niż w Szwecji. Zgadzam się z Tobą, że powinni być uhonorowani, jako nasi ambasadorzy. A może już są? Nie interesowałam się tym wcześniej. Pozdrawiam

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:733) dodano 03.09.2017 14:10

Sabaton powinien zostać jakoś uhonorowany przez nasze ministerstwo kultury ... robią dobrą robotę ... murale są doskonałym pomysłem na upamiętnienie tych historycznych wydarzeń i postaci. Super !

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:664) dodano 03.09.2017 13:54

Opis bitwy pod Wizną i heroizm obrońców robią wrażenie. Przemysław dziękuję za wizytę i pozdrawiam

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:664) dodano 03.09.2017 13:51

Popekpawel, tak myślałam, że Ci się spodobają , pomimo, że upamiętniają krwawe bitwy. Pozdrawiam.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6104) dodano 03.09.2017 10:10

Chwała Bohaterom!

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 02.09.2017 21:43

Świetne są te murale.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!