m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Kiedyś coś tam słyszałam, że niby w okolicach Krakowa... czy gdzieś  niedaleko, jest takie fajne miejsce... jakiś zalany kamieniołom... białe skałki, turkusowa woda... i takie tam... ...ale dopiero właśnie tu na OŚ po raz pierwszy zobaczyłam to miejsce. Przynajmniej na fotkach. I od razu postanowiłam sobie, że tam dotrę i po eksploruję to miejsce osobiście. Trochę to trwało, ale w końcu dotarłam tam. I co się okazało? Że to jest nie tyle pod co w samym Krakowie. No może nie w centrum, ale całkiem niedaleko. Spokojnie na piechotę tam dotarłam z dworca głónego. Tu fotka zrobiona ze Skałek Twardowskiego bo to one pierwsze się pojawiają niemal zaraz za ostatnimi zabudowaniami dzielnicy Zakrzówek. Widoki jak w samym centrum Jury. Białe skałki i miejscami strome urwiska porośnięte trawą i krzakami. I nawet zamek w tle widać jak to na Jurze zwyczajne. ( dokładnie to 2 fotki wcześniej było go widać ) ale jest, zaprzeczyć się nie da.
A nieco dalej jest i kamieniołom i białe strome urwiska i turkusowa woda. Wszystko się zgadza, tak jak w galerii na OS oglądałam jakiś czas temu. Tylko, że teraz kamieniołom ogrodzony jest siatką, na szczęście w wielu miejscach dziurawą. Przez te dziury bez problemu można przeleźć i podejść do samej przepaści. Tyle, że trzeba przy tym bardzo uważać bo cieniutka ścieżynka biegnąca wokół zalewu
miejscami niemal na centymetry dochodzi do pionowych ścian urwiska. Bywało, że wymiękałam i na chwilę przechodziłam na drugą, tą bezpieczniejszą stronę ogrodzenia aby za chwilę skorzystać z kolejnej dziury w ogrodzeniu i znowu znaleźć się bliżej powalających widoków. Wiem, że to niebezpieczne było, czytałam też o śmiertelnych wypadkach, ale uważam, że przy zachowaniu ostrożności i zdrowego rozsądku ( o ile można tu jeszcze mówić o zdrowym rozsądku gdy się jednak przez te dziury tam włazi ) da się spokojnie okrążyć zalew dookoła
w niektórych tylko momentach oddalając się na większą odległość. W każdym razie gdy jest dobra pogoda i sucho pod nogami, bo po deszczu gdy jest ślisko to faktycznie byłoby szaleństwo. A widoki rzeczywiście są powalające. Można by pomyśleć, że to jakieś odległe egzotyczne miejsce. Na serio można zapomnieć, że jest się w mieście i to całkiem sporym. A wszystko to zasługa tych białych skał,
w których powstał kiedyś kamieniołom, później po zakończeniu eksploatacji zalany wodą. Ta z kolei nasyciła się związkami wapnia zawartymi w tych skałach i przybrała przepiękny turkusowy kolor. Przy ładnej pogodzie naprawdę efektownie to wygląda. Podczas mojego pobytu tam wprawdzie  pogoda dość szybko się zepsuła
ale i tak udało mi się i zobaczyć i obfotografować to cudeńko. Nawet trochę podglądnęłam fragment lekcji nurkowania dla początkujących w znajdującej się tam bazie nurkowej. Podobno na dnie kamieniołomu znajduje się kilka ciekawostek typu fiat 126p, autobus, furgonetka czy granitowa tablica upamiętniająca Karola Wojtyłę, który pracował na terenie kamieniołomu podczas II wojny światowej.
Głębokość zalewu przekracza 30 m a widzialność pod wodą dochodzi do 15 m Nie brakuje też chętnych do zwyczajnej kąpieli nawet w miejscach niedozwolonych i pomimo tego, że oprócz śmiertelnych upadków ze stromych skał zdarzały się też tutaj utonięcia. No ale tak to już jest, takie miejsca zawsze przyciągają
rzesze najróżniejszych ludzi. A wtedy o wypadek nie trudno. Dziękuję :)

najbliższe galerie:

 
Kraków 7 - Zakrzówek i Dębniki
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
KRAKÓW - ZAKRZÓWEK I KOPIEC KOŚCIUSZKI
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Zakrzówek
1pix użytkownik reggie odległość 0 km 1pix
Kraków nocą
1pix użytkownik kikulisko odległość 1 km 1pix
Czy naprawdę zamkną Zakrzówek?
1pix użytkownik popekpawel odległość 1 km 1pix
KRAKÓW (widziany z góry)
1pix użytkownik patryk80 odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (35):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 04.10.2017 19:30

romana
Ostatnio mało bywam w Polsce, dlatego nie wrzucałam zdjęć i nie robiłam galerii. Nie zaglądałam również na OŚ, bo albo w podróży, albo poza Polską. Nie miałam nawet czasu na porządkowanie zdjęć, ale teraz chwilowo zatrzymałam się na dłużej (może na miesiąc), to będę zaglądać częściej.
Pozdrawiam cieplutko.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 01.10.2017 20:57

Afrodyto - gdzie Ty się podziewasz kobieto ? Cieszę się bardzo, że zajrzałaś tu do mnie po długiej nieobecności i miło mi, że mogłam Ci dostarczyć pozytywnych emocji związanych z Krakowem :)
Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 30.09.2017 12:39

Zakrzówek zawsze budził u mnie emocje, te pozytywne oczywiście. Piękne miejsce i zimą i latem. Dziękuję za Kraków.
Serdecznie pozdrawiam.

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:733) dodano 23.09.2017 20:35

postaram się coś z tymi wschodami lub zachodami pokombinować i o efektach poinformuję :)) miłego wieczoru !!

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 23.09.2017 19:51

Charlie - czy Ty jesteś przewodnikiem po Krakowie ? Sypiesz ciekawostkami jak z rękawa :)
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 23.09.2017 19:49

Jaśko - to może wschód lub zachód słońca jesienią gdy dodatkowo drzewa są kolorowe ? Masz tam tak samo niedaleko jak ja więc może uda Ci się zorganizować małą sesję fotograficzną ;-)
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 23.09.2017 19:47

Urszulo - tam rzeczywiście da się zapomnieć, że jest się w zwykłym polskim mieście. Ja umyślnie dodałam fotki z widokiem na Wawel, bo chciałam właśnie podkreślić, że to u nas w Polsce takie egzotyczne widoki. Ale wiem, że z powodzeniem mogłabym napisać, że to gdzieś na przykład w Chorwacji i pewno by się wiele osób nabrało :-) Zwłaszcza, że nie każdy bywa w takich miejscach jak kamieniołomy i może faktycznie nie zdawać sobie sprawy jak takie miejsce wygląda. Mnie się jeszcze parę takich "egzotycznych" miejsc marzy i mam w planach je odwiedzić. Nie napiszę, o które mi chodzi bo jak potem wstawię galerię to nie będzie zaskoczenia ;-)))
Pozdrawiam :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 21.09.2017 16:49

jasko227 - to ja jeszcze na chwilę sie wtrące odnośnie tych zachodów i wschodów słońca :-) Słyszałeś kiedyś o krakowskich kopcach ? Jest ich cztery, ale dwa są szczególne - Kopiec Wandy i Kraka. O Kopcu Kraka pisałam tutaj: http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=33102.
Kopce pochodzą jeszcze z czasów przedchrześcijańskich. Ale, rzecz w tym, że stojąc 21 czerwca (pierwszy dzień astronomicznego lata) na szczycie Kopca Krakusa, widać słońce wschodzące dokładnie nad Kopcem Wandy. Natomiast wieczorem, podczas zachodu słońca, stojąc na Kopcu Wandy, zobaczymy słońce zachodzące na kopcem Krakusa.
I nie jest to przypadek, że kopce te powstały dokłanie w takich lokalizacjach w których są teraz. Hmm... pogańska astronomia ? :-)
Wschody i zachody słońca na kopcach 21.06 gromadzą tłumy. Jeśli będziesz w tym czasie w Krakowie, zdecydowanie polecam.
Pozdr.

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:733) dodano 21.09.2017 11:55

piękne miejsce pokazałaś ... chętnie bym tam jakiś wschód lub zachód słońca upolował ... pozdrawiam !!

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 21.09.2017 11:18

O Zakrzówku słyszałam, ale nie byłam.
Gdyby ktos pokazał mi kadry bez dalszego planu stawiałabym np na Chorwację, Słowenię .
Ładnie go obfotografowałas romano:)) POzdrawiam:))

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 20.09.2017 20:03

Elu - rzeczywiście dobre porównanie z tym Łukiem Mużakowa. Mnie jeszcze na myśl przychodzą w takich miejscach kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich. A jeśli czujesz się zachęcona to bardzo mi miło. Może uda Wam się tam wybrać, na przykład jesienią. Kurcze, wtedy to musi tam być fajnie i kolorowo :) Ja pierwotnie chiałam tam jechać jesienią, ale jakoś tak wyszło, że byłam tam w sierpniu.
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 20.09.2017 19:58

Lucy - jak już wcześniej pisałam ja sama znam takich miejsc kilka, a wiem że jest ich dużo więcej, bo to nie do końca jest tak, że człowiek swoją działalnością przemysłową tylko krzywdę przyrodzie robi. Czasem udaje się stworzyć przy okazji coś fajnego. Krakowski Zakrzówek jest tego przykładem.
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 20.09.2017 19:55

Paweł - a żebyś wiedział, że prawie w centrum i że widoki na miasto też fajowe tam mają :)
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 20.09.2017 19:53

Charlie - rzeczywiście niefajne jest to, że urzędnicy chcą zabudować okolice tego miejsca. U mnie w mieście też jest piękny teren zielony zwany Doliną Trzech Stawów. Też miało tam nie być żadnych inwestycji a fakty są takie, że teren Parku coraz bardziej się kurczy, bo pomału, cichaczem wdzierają się kolejne nowe obiekty tam budowane pomimo protestów mieszkańców miasta. A to jakiś biurowiec, a to bloki mieszkalne, a to jakiś pawilon z nie wiadomo czym w środku. A to ktoś ogrodził lotnisko sportowe, niby bezprawnie, niby miał ogrodzenie rozebrać, ale jakoś tak zostało bo sprawa przycichła.
Pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7383) dodano 20.09.2017 17:03

O Zakrzówku też dowiedziałam się z OŚ. Naocznie tego dotąd nie sprawdziłam, ale po fotkach widać,że przy słonecznej pogodzie miejscówka może robić wrażenie. fajnie,ze tam dotarłaś.:) bo i mnie zachęciłaś :). taki dobry przykład, jak dzieła człowieka potrafią naśladować dzieła natury. od razu na myśl przychodzą też kolorowe jeziorka na Łuku Mużakowa.
pozdrówki:)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3158) dodano 20.09.2017 10:53

Wierzyć się nie chce, że coś takiego i u nas można zobaczyć 😉, znam tylko z galerii OŚ.Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7617) dodano 19.09.2017 21:55

Takie cuda w centrum Krakowa? Fajny widok na Wawel ..., pozdrawiam:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 19.09.2017 21:16

To absolutna racja - zdrowego rozsądku nic nie zastąpi. Niestety sporo ludzi traci kontrolę nad sobą, bo wygrywa u nich chęć zrobienia najlepszego zdjęcia i wychylają się o ten jeden krok za bardzo...
Co do zagospodarowania o które pytał Andred, tutaj można znaleźc plan. Jest sprzed 3 lat, ale aktualizacji nie było: http://krakow.naszemiasto.pl/artykul/zakrzowek-urzednicy-twierdza-ze-znalezli-kompromis-plan,2195276,art,t,id,tm.html

Niestety - w większości ma tam być zabudowa wielorodzinna i bydynki usługowe... Tak jakby tego Krakowowi brakowało.
Na samym Zakrzówku byłam strasznie dawno temu, mimo że w linii prostej mam jakieś 10 km. Nie ciągnie mnie tam, bo:
1. to miejsce oblegane głównie przez studentów, którzy na okolicznych osiedlach wynajmują masowo kwatery,
2. nie potrafię patrzeć na Zakrzówek jak na piękny lazurowy zalew, bo z tyłu głowy zawsze tłucze się myśl, jak ciężkim miejscem pracy był niegdyś ten kamieniołom
Ale - fakt faktem, że obecne widoki są piękne, a kolor wody zachwyca :-)
Pozdr.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 19.09.2017 21:07

chyba tak

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 19.09.2017 20:55

Optymisto - coś jest w tym co piszesz :) Też uważam, że nie tylko oklepane szlaki mogą być ciekawe. Często bywa wręcz przeciwnie.
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 19.09.2017 20:54

Glockerka - bo to taka nasza swojska Chorwacja - wersja niskobudżetowa ;-)
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 19.09.2017 20:53

Andred - takich miejsc jest w Polsce więcej. Sama znam kilka podobnych obiektów tylko w mojej okolicy. Szkoda, że nie wpadłam na pomysł zrobienia galerii zagadki. Ciekawe ile osób wskazało by miejscówkę inną niż Polska ?
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 19.09.2017 20:49

Paweł - to właśnie Twoje galerie mnie zainspirowały do odwiedzenia tego miejsca. A co do Jaworzna to znam miejsce i bywam tam czasem, ale jakoś nie obfotografowałam jeszcze tamtego kamieniołomu. A przyznać muszę, że tam też jest fajowo. Ale może Ty coś masz i zapodasz przy okazji :)
Pozdrawiam :)

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:915) dodano 19.09.2017 20:49

Od zawsze twierdzę, że najciekawiej jest poza centrum - no i oto dowód :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 19.09.2017 20:46

Charlie - też coś słyszałam, że mają tam jakiś ośrodek wodny robić i że dlatego nie bardzo się spieszą z zatykaniem dziur w ogrodzeniu, bo się im nie opłaca, bo ludzie i tak zaraz zrobią nowe dziury. A to co jest, to tylko prowizorka i niedługo ma powstać nowe solidne ogrodzenie. A że u nas w kraju prowizorki bywają najtrwalsze to już całkiem inna historia :)
Niestety masz też rację pisząc o niebezpieczeństwie, ale tu też rację ma Popekpaweł pisząc, że tak na prawdę to wszystko zależy od ostrożności, rozwagi i logicznego myślenia. Na głupotę i bezmyślność ludzką niestety nie wynaleziono jeszcze lekarstwa. I stąd cały problem.
Pozdrawiam :)

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 19.09.2017 20:38

Kojarzy mi się z Chorwacją. :-) Pozdrawiam!

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 19.09.2017 20:34

Rozmusiak - polecam miejscóweczkę, tylko na serio radzę uważać jak będziecie tam z Młodymi łazić :)
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 19.09.2017 20:33

Voyager - to chyba dobrze ?

andred użytkownik andred(wpisów:4780) dodano 19.09.2017 19:54

Gdyby nie kilka kadrów na których widać Kraków, to spokojnie można by oszukać, że jest to galeria np. z Chorwacji.
Ja o tym miejscu słyszałem, o śmiertelnych wypadkach też coś pisali ale nie myślałem, że to miejsce jest tak fajne.
Może mogłoby być lepiej wykorzystane, a tak ludzie wykorzystują na własną rękę i nie zawsze kończy się to dobrze.
Charlie pisze o planach zabudowy Zakrzówka.....ciekawe czy z pożytkiem dla tego miejsca, czy nie.
Fajna galeria.
Pozdr,
andred

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 19.09.2017 04:33

Dokładnie tak jak pisałem w swoich galeriach. Wystarczy zachować ostrożność, a nikomu nic się nie stanie. Zakrzówek zawsze piękny. Czas byłby odwiedzić Jaworzno.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 18.09.2017 23:58

Zakrzówek zawsze piękny, ale... mocno niebezpieczny. Był czas (3 miesiące kilka lat temu), że praktycznie co miesiac słyszało się, że ktoś spadł z skał.
Jeśli ktoś chętny aby ten lazur zobaczyć w otoczeniu zieleni, niech się spieszy, bo kilka lat temu przegłosowano plan zabudowy Zakrzówka. Nie wiadomo jeszcze kiedy prace ruszą, ale... to tylko kwestia czasu. Nawet ginący w Europie motyl modraszek, a latający sobie nad Zakrzówkiem, nie uratował tego miejsca.
Romana, pięknie pokazałaś to miejsce :-)
Pozdr.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 18.09.2017 22:08

No popatrz jaka niespodzianka ...
Takie rzeczy i to prawie w samym centrum Krakowa ...
Kto by pomyslał ...
Może i ja się skuszę na małą eksplorację ?
Pozdrowionka !

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 18.09.2017 22:03

przynajmniej meduz nie ma :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 18.09.2017 21:48

Nie sprawdzałam temperatury wody, ale pewnie masz rację :)
Pozdrawiam :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 18.09.2017 21:29

ładne, ale woda pewnie zimniejsza niż w Grecji

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!