m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Sant'Agnese in Agone (pol. kościół św. Agnieszki w Agonie). Położony jest przy zachodnim boku Piazza Navona. Wybudowany został na zlecenie papieża Innocentego X w miejscu dawnego stadionu Domicjana, na którym poniosła męczeńską śmierć Święta Agnieszka, patronka kościoła. Kościół zbudowany jest na planie krzyża greckiego, z dużą nawą, w której narożnikach znajdują się półkoliście zamknięte wnęki ołtarzowe. Znacznie obszerniejsze są aneksy na osiach wschód-zachód i północ-południe, od zachodu jest to prezbiterium, od wschodu przedsionek, zaś od północy i południa kaplice boczne. Kościół nakryty jest potężną kopułą z latarnią, na wysokim tamburze, który od zewnątrz obwiedziony jest ośmioma parami pilastrów. Fasada frontowa od strony Piazza Navona jest wklęsła w części środkowej i ujęta po bokach w wysunięte o przodu dwie smukłe wieże. Część środkowa zwieńczona jest trójkątnym portykiem, wspartym na dwóch parach kolumn. Wewnątrz kościół rozczłonkowany jest kolumnami i pilastrami dźwigającymi wydatny gzyms z belkowaniem.
Freski sklepienia kopuły wykonał Cirio Ferri z uczniami, zaś alegorie cnót w żagielkach pod kopułą malował Giovanni Battista Baciccia. Wnętrze kościoła zdobią barokowe ołtarze z licznymi rzeźbami i dekoracją stiukową. Wśród nich wyróżnia się ołtarz główny z 1688 r., przedstawiający cud św. Agnieszki, który wykonali Alessandro Algardi i Ercole Ferrata. Inne warte uwagi ołtarze to: ołtarz Świętej Rodziny Domenico Guidiego, ołtarz św. Aleksego, ołtarz śmierci św. Cecylii, ołtarz Męczeństwa św. Eustachego czy ołtarz Męczeństwa św. Emerenziana. Panteon w Rzymie to okrągła świątynia na Polu Marsowym, ufundowana przez cesarza Hadriana w roku 125 na miejscu wcześniejszej z 27 r. p.n.e., zniszczonej w pożarze w 80 r. n.e. Panteon poświęcony był bóstwom planetarnym oraz ówcześnie panującemu cesarzowi, a od VII wieku Panteon jest użytkowany jako kościół katolicki pw. Santa Maria ad Martyres - Najświętszej Marii Panny od Męczenników. W roku 609 cesarz wschodniorzymski Fokas podarował Panteon papieżowi Bonifacemu IV, który adaptował wnętrze budowli na kościół pw. Santa Maria ad Martyres - Świętej Marii Panny od Męczenników. Dzięki temu, że Panteon stał się miejscem kultu chrześcijańskiego, nie został on rozebrany jak większość innych świątyń starożytnego Rzymu. W XIV wieku Panteon został zamieniony w fortecę. W okresie renesansu został odnowiony. Pracami kierował Rafael Santi, który później został w nim pochowany. W Panteonie spoczywają również zwłoki włoskich królów Wiktora Emanuela II (grobowiec ukończony w 1888) i Humberta I.
Panteon był największą budowlą kopułową na świecie. Panteon jest rotundą o średnicy 42,2 m i takiej samej wysokości. Przed wejściem do świątyni znajduje się dobudowany trzyrzędowy portyk 16 kolumn w porządku korynckim. Wysokość portyku wraz z tympanonem wynosi 25,0 m.

Kopuła budowli odlana jest z niezbrojonego, monolitycznego betonu z centralnym otworem (oculusem) o średnicy ok. 7,9 m, jedynym otworem w kopule oświetlającym wnętrze. Ponieważ otwór nie ma przykrycia, posadzka na środku jest lekko wklęsła z odpływem na zewnątrz do odprowadzania wód opadowych. Struktura kopuły jest pozbawiona nadmiernej masy oraz usztywniona żebrami przez zastosowanie kasetonów, a masywne ściany bębna podporowego kopuły zostały usztywnione i uelastycznione (na ich ruchy od zmian termicznych) przy jednoczesnym znacznym obniżeniu ich masy poprzez regularnie rozmieszczone wnęki. 

Prostokątne i półkoliste wnęki występują przemiennie w murze ściany podpierającej kopułę. Użytkowane są na kaplice grobowe. W pierwszej kaplicy znajdują się szczątki Perin del Vaga - uważanego za drugiego po Juliuszu Romano, wielkiego asystenta Rafaela. W pobliżu znajduje się grobowiec Baltazara Peruzziego - malarza i architekta epoki renesansu.
W drugiej kaplicy widoczne są grobowce króla Humberta I i królowej Małgorzaty. Między drugą i trzecią kaplicą jest grób Rafaela, jednego z największych malarzy świata. Obok znajduje się grób Marii Bibbieny, narzeczonej Rafaela, zmarłej trzy miesiące przed nim. W innej kaplicy znajduje się grobowiec Wiktora Emmanuela II, a na ołtarzu kolejnej, możemy podziwiać obraz Zwiastowanie Melozza da Forli.
Bazylika di Santa Maria in Via Lata. Kościół odbudowany w formie bazyliki w 1491 słynie z fasady autorstwa Pietro da Cartona (1658-62). Wnętrze zawiera cenne tabernakulum wykonane z alabastru i lazurytu oraz ikonę Dziewicy Orędowniczki. Atrium prowadzi do komnat pamiętających epokę romańską, które w V wieku służyły jako oratorium.
Kościół Santissinma Trinita dei Monti, w skrócie nazywany Trinita dei Monti znajduje się na szczycie Schodów Hiszpańskich, górując nad Piazza di Spagna w Rzymie. Jest to późnorenesansowy kościół. Wraz z otoczeniem (Villa Medici) pozostaje własnością państwa francuskiego.
Historia świątyni rozpoczyna się w 1494 roku, budowa kościoła zakończyła się w 1585 roku, kiedy to również został uroczyście konsekrowany przez papieża Sykstusa V. 
12 lipca 2005 roku Watykan wraz z Ambasadą Francuską ustanowili, że kościół Trinita dei Monti wraz z klasztorem i szkołą będą częścią Fraternités Monastiques de Jérusalem (Wspólnota Jerozolima). Jest to zgromadzenie osób duchownych i świeckich, których zadaniem i powołaniem jest życie w sercu miasta i w sercu Boga. Zostało ono założone w 1975 roku we Francji przez Ppierre-Marie Delfieux. Santi Vincenzo e Anastasio a Trevi
Kościół Najświętszego Imienia Maryi na Forum Trajana. Kościół położony jest tuż obok kolumny, wzniesionej dla upamiętnienia zwycięstwa cesarza Trajana nad Dakami w 113 r. Późnobarokowy kościół zbudowany jest na planie koła wpisanego w ośmiobok, nakryty kopułą z latarnią na wysokim tamburze. Kopuła podzielona jest na osiem pól. Kopułę zdobią medaliony ze stiukowymi scenami z życia Matki Bożej. W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, dzieło szkoły rzymskiej z XIII w. Kościół św Łukasza i św Martina, Forum Romanum. Kościół św. Łukasza i św. Martyny (św Martina?) - kościół rzymskokatolicki położony między Forum Romanum a Forum Cezara. Kościół został zbudowany już w VI wieku, ale obecnie ta stara budowla znajduje się już tylko pod ziemią. Kościół górny zbudowano w stylu barokowym w XVIII w. Posiada on piękną fasadę z trawertynu, dzieło Pietro da Cortona. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Łukasz maluje Madonnę Antiveduto Grammatica.

najbliższe galerie:

 
 .  .  na spacer do rzymskiego Koloseum zapraszam - 2.  .  .
1pix użytkownik irena2005n odległość 0 km 1pix
Rzym. . .
1pix użytkownik dzieciak odległość 0 km 1pix
Rzym
1pix użytkownik marekanral odległość 1 km 1pix
Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu
1pix użytkownik kasai87 odległość 1 km 1pix
Włochy-Rzym cz.I
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Rzym
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!