m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Okolice Watykanu.
Zamek Świętego Anioła (wł. Castel Sant’Angelo), Mauzoleum Hadriana - grobowiec cesarza Hadriana, jego rodziny oraz następców, znajdujący się na prawym brzegu Tybru, w pobliżu Watykanu. Budowę mauzoleum rozpoczęto za życia Hadriana, ukończono je jednak dopiero za panowania jego następcy Antoninusa Piusa w 139 roku. Usytuowano je na terenie ogrodów Domicji (horti Domitiae). Aby ułatwić komunikację, na wysokości Pola Marsowego przerzucono ośmioprzęsłowy most Pons Aelius. Kopuła ozdobiona była ustawionym na podwyższeniu, wykonanym z brązu posągiem cesarza powożącego kwadrygą. W okresie średniowiecza i renesansu Zamek św. Anioła służył papieżom jako więzienie i twierdza. W 1277 roku papież Mikołaj III połączył zamek z Watykanem za pomocą korytarza Passetto di Borgo, istniejącego do dziś. W 1453 roku na jego murach powieszony został Stefano Porcari, zaś podczas Sacco di Roma w 1527 roku schronił się w nim papież Klemens VII. Od 1752 roku budynek zdobi rzeźba przedstawiająca anioła z mieczem. Obecnie, od roku 1933, znajduje się w nim watykańskie muzeum średniowiecznej broni. Nad Tybrem.
Na środku Placu Navona stoi Fontanna Czterech Rzek. Powstała  na zlecenie papieża Inocentego X, a wykonał ją Gianlorenzo Bernini w połowie XVII w. Cztery rzeki wyrażone  symbolicznie w rzeźbiarskich formach to Dunaj, Nil, Ganges i Rio de la Plata.
Hotel d’Inghilterra przy Via Bocca di Leone. Od 1845 roku to jeden z najdroższych w mieście, dziś 5-gwiazdkowy luksusowy hotel. Sienkiewicz zatrzymał się w nim w marcu 1893 roku dlatego, że znał portiera, bo cała polska arystokracja gościła w Hotel de Rome, a Rzym był pełen Polaków łącznie z jego narzeczoną, Marią Romanowską-Włodkowiczówną. Schody Hiszpańskie (wł. Scalinata di Trinità dei Monti) - scenograficzne schody w Rzymie, w rione Campo Marzio (R. IV), rokokowe, wzniesione w latach 1723-1725 według projektu Francesca De Sanctisa i Alessandra Specchiego; schody prowadzą z pl. Hiszpańskiego do kościoła Trinita dei Monti.

Zostały ukończone na Jubileusz w 1725 roku i uroczyście zainaugurowane przez papieża Benedykta XIII. Na szczycie schodów znajduje się XVI-wieczny kościół Trinità dei Monti (kościół św. Trójcy), zbudowany według projektu Carla Maderna. Kościół i schody zostały sfinansowane przez rząd francuski, przyjęta nazwa wiąże się z lokalizacją ambasady hiszpańskiej. Kościół znajduje się obecnie (od 25 lipca 2016) pod opieką francuskiej Wspólnoty Emmanuel. Schody Hiszpańskie należą do miejsc tłumnie odwiedzanych przez turystów. Odbywają się na nich coroczne pokazy mody a wiosną zdobi je kwiatowa dekoracja ustawiana z okazji festiwalu kwiatów. Schody mają 138 stopni. To jedne z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie (ustępują pod tym względem Schodom Potiomkinowskim w Odessie).
W budynku przy pl. Hiszpańskim  od czasów króla Jana III Sobieskiego do III rozbioru Polski (1795) mieściła się polska ambasada.
U podnóża stopni znajduje się niewielka fontanna Barcaccia (krypa, łódeczka) wykonana w 1623 r. przez Pietro Berniniego. Fontannę zasilają wody doprowadzone akweduktem (tym samym, który zasila fontannę di Trevi). Fontanna jest pamiątką po powodzi, która miała miejsce na Boże Narodzenie w 1598 r.
Fontanna di Trevi (wł. Fontana di Trevi) - najbardziej znana barokowa fontanna w Rzymie. Została zbudowana z inicjatywy Klemensa XII w miejscu istniejącej wcześniej fontanny zaprojektowanej przez Leona Battiste Albertiego z 1435 r. Zasila ją woda doprowadzona akweduktem zbudowanym w 19 r. p.n.e. przez Agrypę, tym samym, który zasila fontannę Barcaccia znajdującą się u podnóża Schodów Hiszpańskich. W 1640 Urban VIII zainicjował dzieło przebudowy fontanny. Monumentalny projekt przedstawił Giovanni Lorenzo Bernini. Nie doszedł on jednak do skutku z powodu problemów finansowych dworu papieskiego. Klemens XII w 1732 ogłosił konkurs na nową fontannę. Papież wybrał projekt Niccolo Salvi. Prace trwały od 1735 do 1776. Sam autor projektu nie dożył zakończenia budowy. Forma tej barokowej fontanny przypomina fasadę budynku, ma 20,0 m szerokości i 26,0 m wysokości. Centralnymi postaciami fontanny są Okeanos i dwa trytony, będące symbolami Kastora i Polluksa. Neptun znajduje się na rydwanie zaprzężonym w dwa hippokampy (hybrydy konia i ryby), z których jeden jest spokojny, prowadzony przez trytona z prawej strony, tryton z lewej strony natomiast stara się okiełznać niespokojnego konia. Cztery statuy umieszczone na balustradzie symbolizują cztery pory roku.
Pałac Wenecki położony na Placu Weneckim obok bazyliki św. Marka. Budowlę tą wzniesiono w 1455 r. na polecenie późniejszego papieża, kardynała Pietro Barbo. Do połowy XVI wieku pełnił fukcje rezydencji papieskiej. Później działała tu ambasada Austro-Węgier. To w tym pałacu swoją siedzibę miał Mussolini, z balkonu wygłaszał mowy do swoich rodaków. Jest to jedna z pierwszych rzymskich budowli renesansowych. 
Budynek towarzystwa ubezpieczeniowego - znajduje się po drugiej stronie placu i wzorowany jest na pałacu Weneckim. W środkowej części fasady zachowała się płaskorzeźba przedstawiająca lwa św. Marka. W prawym skrzydle tego budynku mieszkał pod koniec swego życia Michał Anioł, tam zmarł w dniu 18 lutego 1564 roku. Ołtarz Ojczyzny, także Pomnik Wiktora Emanuela II, Vittoriano (wł. Monumento nazionale a Vittorio Emanuele II, Altare della Patria) − włoski pomnik państwowy na Kapitolu, powstały według projektu Giuseppe Sacconiego, jest jedną z ikon Włoch. Nazwa Vittoriano jest odwołaniem do osoby Wiktora Emanuela II, króla zjednoczonych Włoch. Pierwotnie miał to być pomnik dynastyczny, ale odkąd w 1921 stał się też Grobem Nieznanego Żołnierza, upamiętnia w świadomości narodowej Włochów jedność ich ojczyzny i wolność. Inspiracją dla Sacconiego były sanktuaria hellenistyczne: Ołtarz w Pergamonie i świątynia Fortuny Primigenii w Palestrinie. Monument miał stać swego rodzaju otwartym forum ze zlokalizowanym nieco powyżej poziomu ulic placem. Miał być sercem stolicy zjednoczonego kraju wraz z sąsiadującymi pozostałościami Rzymu cezarów i papieży. Materiał ten bardziej przypominał materiał używany przez starożytnych Rzymian przy wznoszeniu okazałych budowli. Wmurowanie kamienia węgielnego miało miejsce 22 marca 1885 w obecności króla Humberta I i 3000 zaproszonych gości. Pomnik odsłonięto 4 czerwca 1911 w obecności rodziny królewskiej, premiera Giovanniego Giolittiego oraz 6000 burmistrzów z całych Włoch. W 1921 pochowano w Ołtarzu Ojczyzny Nieznanego Żołnierza. W ceremonii uczestniczył król Wiktor Emanuel III. Ostatecznie zamknięto prace nad pomnikiem 21 kwietnia 1925, umieszczając statuę bogini Romy. W 1935 król Wiktor Emanuel III otworzył Muzeum Zjednoczenia Włoch (wł. Museo Centrale del Risorgimento). Od 1981 pomnik znajduje się pod ochroną prawną.
Forum Romanum (pol. - rynek rzymski), inna nazwa to Forum Magnum - najstarszy plac miejski w Rzymie, otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem. Główny polityczny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu, miejsce odbywania się najważniejszych uroczystości publicznych. W okresie cesarstwa Forum Romanum zostało rozbudowane i wzbogacone o Świątynię Boskiego Juliusza (Templum Divii Iulii), Wenus i Romy, Wespazjana, Antonina i Faustyny oraz łuk triumfalny cesarza Augusta. W tym też czasie rozbudowano Rzym i zbudowano kolejne fora cesarskie, które utworzyły z istniejącym już Forum Romanum zwarty kompleks architektoniczny. Najbliżej Forum Romanum usytuowano Forum Cezara. Oprócz niego powstały Forum Trajana (największe), Forum Augusta, Forum Wespazjana, Forum Nerwy. Inicjatorem tej rozbudowy był Juliusz Cezar. Forum Romanum było centrum życia obywatelskiego i ekonomicznego szczególnie w okresie republikańskim. W okresie cesarstwa fora pełniły raczej funkcje handlowe, rozrywkowe i reprezentacyjne. Łuk Konstantyna Wielkiego zbudowany w latach 312 - 315 dla uhonorowania dziesięciolecia sprawowania władzy przez cesarza Konstantyna oraz dla uczczenia jego zwycięstwa nad Maksencjuszem. Budowla o szerokości 25,7 m, wysokości 21,0 m i murach grubości 7,4 m wzniesiona została w pobliżu Koloseum. Łuk ma konstrukcję trójprzęsłową. Przeloty na każdej fasadzie rozdzielają cztery kolumny w porządku korynckim, nad którymi w attyce umieszczono posągi uosabiające podbite przez Trajana plemiona. Rzeźby pochodzą z czasów Trajana. Pomiędzy posągami rozmieszczono płyty z płaskorzeźbami z czasów Marka Aureliusza. Przedstawiają cesarza przyjmującego hołd po zwycięstwie w wojnach naddunajskich.
Koloseum, oficjalnie w starożytności Amfiteatr Flawiuszów (łac. Amphitheatrum Flavium, Colosseum; wł. Colosseo) - amfiteatr w Rzymie, wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów.

W 445 zostało poważnie uszkodzone przez trzęsienie ziemi. W 528 odbyły się tu ostatnie igrzyska.
Pod koniec VI wieku wewnątrz amfiteatru wybudowano mały kościół, arenę przekształcono w cmentarz. Około 1200 rodzina Frangipani przejęła Koloseum i ufortyfikowała je, używając jako zamku. W 1349 w wyniku trzęsienia ziemi zawaliła się zewnętrzna część południowej ściany.  W 1744 zostało ogłoszone miejscem męczeństwa chrześcijan. 
Od II poł. XVIII wieku w Wielki Piątek odbywa się tutaj droga krzyżowa pod przewodnictwem papieża.
7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

najbliższe galerie:

 
Śladem Berninniego i Michała Anioła,  czyli Rzym cz. 1
1pix użytkownik imod odległość 0 km 1pix
Rzymskie zoo
1pix użytkownik elle odległość 0 km 1pix
Roma 2015
1pix użytkownik ciasteczkowypotwor odległość 1 km 1pix
RZYM  cz.I
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Wszystkie  drogi  prowadzą  do  Rzymu
1pix użytkownik maja-maja odległość 1 km 1pix
Rzym w lutym
1pix użytkownik glockerka odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
wo użytkownik wo(wpisów:228) dodano 14.09.2017 19:19

charlie - serdeczne dzięki za życzliwe rady i pozdrawiam :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2131) dodano 14.09.2017 16:11

Rzymem nie można się nie zachwycać. Rzym to Rzm. I basta !
Obejrzałam Twoją galerię z uwagą, ale przyzaję że w odbiorze przeszkadzały mi kilkukrotne powtórzenia (np. Schody Hiszpańskie) i chylące się prawostronnie kadry (w wielu przypadkach). Ja też niestety mam tą przypadłość, ale mam też nawyk prostowania. Czasem warto skorzystać z najprostszych funkcjii programów do obróbki.
Pozdr.

wo użytkownik wo(wpisów:228) dodano 10.09.2017 13:10

paweller75, andred - pozdrawiam

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 10.09.2017 01:08

Rzym to fajne miasto, jest co zwiedzać ale nawet jak ktoś nie lubi zwiedzać, to jest tam co robić.
Też będę musiał kiedyś zrobić galerię z Rzymu bo zdjęcia się starzeją. Byłem tam chyba ze 3 lata temu ale jeśli nawet poczekam jeszcze ze 3 lata to i tak zdjęcia będą aktualne. Nawet Forum Romanum ostatnio wcale się nie zmienia :-)))
Pozdr,
andred

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7218) dodano 08.09.2017 23:05

We Włoszech byłem już któryś raz a do Rzymu jeszcze nie udało mi się dotrzeć ..., ale jadąc od Północy to jestem coraz bliżej, więc może kiedyś tam dojadę ..., pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!